BE vazhdon sanksionet për Krimenë
19/06/2017 - 13:26

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian kanë vazhduar edhe për një vit sanksionet për ndalimin e invenstimeve nga vendet e BE-së, në Krime.

Këto sanksione që nga viti 2014 vijnë si përgjigje pas aneksimit ilegal të gadishullit ukrainas nga ana e Rusisë.

Që nga ajo periudhë këto sanksione zgjaten në baza vjetore.

Këto masa përfshijnë ndalimin e importeve nga Krimeja në BE, ndalimin e blerjes së pronave nga kompanitë e BE-së në gadishullin e Detit të Zi, si dhe ndalimin e anijeve lundruese që kanë flamurin e ndonjë shteti anëtar të BE-së.

Sanksionet ekonomike të BE-së që godasin sektorin e energjisë dhe atë bankar rus, ka mundësi të diskutohen në takimin e liderëve të BE-së në Bruksel më 22 qershor./REL/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Duhanpirja, shkaku kryesor i kancerit të mushkërive

Close