Duterte: Nëse askush nuk guxon, do t’i vrasë unë kriminelët
22/10/2017 - 9:23

Presidenti Filipineve Rodrigo Duterte ka thënë se është i gatshëm të qëllojë kriminelët nëse zbatimi i ligjit nuk i përmbahet detyrës, disa ditë pas shkallëzimit të fushatës së tij kundër drogës.

Më parë në tetor, Duterte hoqi nga lufta ndaj drogës, Policinë Kombëtare të Filipineve (PNP) për të qetësuar “zemrat dhe median nga gjakderdhja”, duke e lënë përgjegjësinë e vetme për fushatën në duart e Agjencisë Filipine kundër Drogës (PDEA).

Por të premten, presidenti dukej se vinte në pikëpyetje aftësinë e PDEA për të kryer misionin e saj me shkallën e duhur.

“Ata që përdhunojnë fëmijët, që përdhunojnë gratë, këta fëmijë … nëse nuk doni policinë, unë jam këtu tani. Do t’i qëlloj. Kjo është e vërtetë! Nëse askush nuk do ta guxonte, unë do të nxis shuarjen e tyre”, tha Duterte.

Udhëheqësi shtoi se po konsideronte rikthimin e policisë në luftën ndaj drogës, të quajtur Oplan Double Barrel dhe Oplan Tokhang.

“Mirë, le të shohim, gjashtë muaj nga tani. Nëse gjërat shkojnë përsëri keq, unë do t’u them këtyre majmunëve: ‘Kthehuni në këtë punë. Ju e zgjidhni problemin tonë, ‘”tha ai.

Qëndrimi i ashpër i Presidentit Duterte mbi krimin i ka dhënë atij shumë mbështetës që prej marrjes së Presidencës vitin e kaluar, duke premtuar goditje të ashpër ndaj krimit dhe drogës, duke thënë se do të ushqente peshqit me 100,000 kriminelë në Manila Bay.

Në janar, fushata kundër drogës u pezullua përkohësisht pas rrëmbimit dhe vrasjes së një biznesmeni të Koresë së Jugut nga polica. Por pak më shumë se një muaj më vonë fushata u rihap.

Rreth 4,000 njerëz të cilët autoritetet i quajtën “personalitete të drogës” kanë humbur jetën në fushatën e Duterte, sipas statistikave zyrtare të Agjencisë së Informacionit të Filipineve. Megjithatë, grupet e të drejtave të njeriut thonë se shifrat e qeverisë lënë jashtë të ashtuquajturat vrasje vigjilente, dhe numri i vdekjeve aktuale mund të jetë shumë më i lartë.

/Ora News.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Më shumë