Muri i Donald Trump mund të mos ndërtohet, zbuloni arsyet
18/06/2017 - 18:55

Presidenti i Amerikës, Donald Trump deklaroi gjatë fushtatës zgjedhore se do të ndërtojë një mur gjatë kufirit jugor të SHBA, por kjo gjë mund të mos realizohet.

Ai tha se ura do të jetë i gjatë rreth 3100 km por është shumë e vështirë pasi rruga ku supozohet të ndërtohet, është shpëtia e shumë kafshëve të egra dhe disa qytetarëve.

Ka disa arsye që e pengojnë për të arritur synimin e tij, të cilat janë:

1. Zona nuk është aspak e mirë pasi kufiri është me kthesa ku shumë prej tyre janë pjesë e lumit.

2. Shpenzimet do të jenë shumë të mëdha

3. Ndërtimi i saj është shumë i vështirë sepse duhet të preken pasuritë natyrore

4. Qeveria duhet të marrë lejen për të përdorur rërën sepse 66% e saj është në pronë të qytetarëve.

5. Nevojiten patrullime të rregullta për ta bërë atë punë sepse një barrierë e thjeshtë nuk mund të kryejë punën.

6. Qytetet kufitare të SHBA dhe Meksikës mbështeten tek njëri-tjetri, prandaj zhdukja e kufirit me zëvendësimin e urës bën që të ndikojë në ekonominë amerikano-meksikane.

/oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
“Pra kur ligjin e shkelim ne quhet krim, kur e shkel qeveria quhet politikë?”

Close