Myslimanët “shpëtuan” shumë jetë nga zjarri në pallatin 24 katesh në Londër
14/06/2017 - 23:17

Myslimanët e zgjuar gjatë syfyrit me rastin e Ramazanit kanë ndihmuar të shpëtojnë shumë jetë në pallatin 24 katesh që u përfshi nga flakët në Londrën Perëndimore.

Rënia e zjarrit të tmerrshëm në “Grenfell Tower” nuk shkaktoi alarm nga sistemet përkatëse, por banorët myslimanë kanë parë flakët dhe kanë lajmëruar të tjerët, pasi ishin ndër të parët që vunë re flakët.

Zjarri shpërtheu jo shumë kohë pas mesnatës dhe kur shumë njerëz që jetonin brenda kullës ishin në gjumë.

Andre Barroso, 33 vjeç, i tha The Independent se “Muslimanët luajtën një rol të madh në marrjen e shumë njerëzve”.

“Shumica e njerëzve që unë mund të shihja ishin myslimane, gjithashtu kanë siguruar ushqim dhe rroba”, tha ai.

/Ora News.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Duhanpirja, shkaku kryesor i kancerit të mushkërive

Close