Rusia paralajmëron SHBA e aleatët në Siri: Do të qëllojmë çdo avion….
19/06/2017 - 17:24

Rusia paralajmëron forcat amerikane dhe koalicionit të saj në Siri se do të rrëzojë çdo avion apo dron që shkel në zonën e saj të operacioneve në Sirinë perëndimore.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se tani po trajton si objektiva çdo avion të koalicionit që fluturon në perëndim të Eufratit. Reagimi vjen pas rrëzimit nga forcat amerikane të një avioni të qeverisë siriane.

Rusia tha gjithashtu se ka pezulluar bashkërendimin me SHBA-në duke përfshirë edhe një zonë të quajtur “Zona e de-konfliktit”, pasi një avion amerikan F / A-18 E hodhi poshtë një avion SU-22 të Forcës Ajrore siriane.

“SU-22 kishte hedhur bomba pranë Forcave Demokratike të Sirisë (SDF) dhe kishte injoruar paralajmërimet përpara se të rrëzohej”, tha Pentagoni.

Një linjë komunikimi ndërmjet Uashingtonit dhe Moskës, që synonte të ndihmonte në koordinimin e fluturimeve për të shmangur goditjet në mes të ajrit, gjithashtu është mbyllur.

Rusia pretendon se SHBA nuk e përdorin atë rresht përpara se të rrëzonin SU-22; Tërheqja nga linja tërësisht rrit shanset e konfliktit në ajër.

Linja është mbyllur më parë, duke përfshirë edhe në prill, kur Presidenti Trump urdhëroi bombardimin e një baze ajrore siriane në përgjigje të përdorimit të armëve kimike nga Presidenti Bashar Al-Assad.

Nuk është e qartë se sa kohë do të zgjasë mbyllja e fundit.

/Ora News.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. kush po ben terror says:

    kush mund te luftoje terrorin ,dhe si mund te vije paqa botes ,vetem nese te gjith i drejtohemi zotit te boteve te na fale dhe shohim veprat tona sipas ullzimit tije ,do mbeteshim gjith vellezer ,por per tu arritur kjo botes si mungon asgje ,nese i rendisim gjerat me rralle luftrat sipas keti raliteti dhe asaj qe zoti mallerishem permes te derguart te fundit te tije ka cekur nuk eshte asgje kjo lufte qe po afrohet sa cjane luftrat ne neriullat qe vine ,deri ne diten e dhogaris dhe nuk eshte asgje kjo qe po kalojme dhe do kalojme cfar do jete puna jone ne diten e dhogaris per pergjegjesit e veprimeve tona ne kete bote ,dhe pastaj sipas shperblimit tone vjen dhe caku i perjetesis te shpetuar apo humbur kjo bote nuk eshte kalimtare e shkurter dhe seshte asgje me perjetesin pa asgje erdhem dhe po pa asgje do shkojme ,mir eshte per te gjithe te meditojme bindemi dhe vlersojme dhe ndalemi nga cdo gje qe e ka emrin e keqe duke vlersuar pranuar dhe vepruar cdo gje qe e ka emrin e mire qe mendimi fjalen dhe veprimin ndaj tjetrit ta kemi si per veten tone keshtu do mesoheshim qe urrejtjen ta zevendesojme me dashuri luften me paqe dhe problemet me zgjillje ,duke mos u ndjer askush keq do te ishim te fituar njerimetjetrin dhe ne meshiren e zotit ,sygjeroj te gjitheve largohuni nga padrejtesia sepse ajo ne kushtet e keti zhvillimi qe kemi marr eshte kapitullim per ne nje katastrofe e vertet ,un nuk dua ta besoj qe e verteta qendron keshtu po e mbaj sikur pashe nje enderr dhe ne zgjim ju luta zotit o zot na meshiro na ullezo na i bashko zemrat tona ne mendime fjale dhe vepra te dobisheme amin

Komento