Tregu i zymtë 6 miliardë dollarësh i armëve, eksportues edhe Koreja e Veriut
13/09/2017 - 16:08

Koreja e Veriut duket një vend tërësisht i izoluar, por jo kur bëhet fjalë për tregtinë e paligjshme të armëve.

Bashkë me Arabinë Saudite dhe Iranin, këto shtete janë veçuar si eksportuesit kryesor më të mëdhenj të armëve të vogla në Azi, duke përfshirë kallashnikovët, raketat dhe mitralozët, thuhet në një raport nga ekspertët e Gjenevës.

Me gjithë rritjen e transparencës midis 55% të vendeve që tregtojnë armë të vogla, tregu prej 6 miliardë dollarësh, mbetet një industri e zymtë në të cilën armët gjejnë rrugën e tyre për në duart e terroristëve ose përdoren nga shtetet për të kryer abuzime me të drejtat e njeriut, sipas “Small Arms Survey Trade Update 2017”.

Në gusht të vitit të kaluar, një anije e Koresë së Veriut u interceptua në Egjipt.

Në bordin e saj ishin fshehur nën 2,300 ton mineral hekuri, rreth 30,000 granata PG-7 me raketa dhe nën përbërësit e tyre. Eksportet e dyshuara të Koresë së Veriut të armëve të vogla me vlerë 18 milion dollarë dhe të destinuara për në Iran u kapën gjithashtu në një aeroplan në Tajlandë më 2009.

“Këto konfiskime … të shoqëruara me aktivitete të tjera të dokumentuara të tregtisë së armëve të vogla, janë të mjaftueshme për të justifikuar statusin e Koresë së Veriut si një eksportues i armëve të vogla”, tha raporti.

“Megjithëse Irani, Koreja e Veriut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe rrallë, regjistruan eksporte të armëve të vogla me vlerë 10 milion dollarë ose më shumë … hulumtimi i anketës tregon se ata janë eksportues të mëdhenj të armëve të vogla. Është më e vështirë të përcaktohet statusi i Arabisë Saudite, që duket të jetë një rieksportues i rëndësishëm i armëve të vogla”, thekson raporti.

Dhjetëra mijëra pushkë, mitralozë, bomba granate dhe më shumë se 350 milionë municione u eksportuan nga tetë shtete të Evropës Qendrore dhe Juglindore në Arabinë Saudite ndërmjet 2012 dhe 2015, thuhet në raport. Dërgesa të tilla u dërguan në baza ushtarake në Jordani, Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe dhe pastaj u rieksportohen për tek forcat mbështetëse saudite në Jemen dhe Siri.

“Një informacion i tillë tregon se Arabia Saudite gjithashtu ri-eksporton sasi të konsiderueshme të armëve të vogla tek forcat e armatosura dhe aktorët jo-shtetërorë në Lindjen e Mesme”, thuhet në raport.

Irene Pavesi, hulumtuese në Studimin e Armëve të Vogla, tha: “Natyra e fshehtë e tregtisë së armëve të vogla rrit shanset që armët e transferuara do të përfundojnë në duar të gabuara dhe do të ndihmojë në nxitjen e konfliktit, pasigurisë dhe paqëndrueshmërisë në mbarë botën”.

Analiza e fluksit të armëve vdekjeprurëse anembanë globit nga ekspertët e bazuar në Gjenevë gjithashtu tregon:

Brazili për herë të parë ka dalë si ndër pesë eksportuesit më të mëdhenj të mitralozëve, raketave dhe armëve të tjera të vogla, së bashku me Shtetet e Bashkuara, Gjermaninë, Korenë e Jugut dhe Italinë.

Britania e Madhe është ndër importuesit më të mëdhenj të armëve të vogla. Tregtia e saj është rritur me 18% midis 2013 dhe 2014 për të arritur 109 milion dollarë, kryesisht për tregun civil.

Armët e eksportuara ose të rieksportuara nga Koreja e Veriut, Irani, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe po hyjnë në duart e grupeve militante të armatosura në Siri, Jemen, Irak dhe Liban.

Iraku ishte ndër 10 importuesit kryesorë të armëve të vogla në vitin 2014 në një tregti me vlerë 139 milionë dollarë, nga 10 milionë dollarë në 2013.

SHBA mbetet eksportuesi më i madh në botë i armëve të vogla, me eksporte me vlerë 1.1 miliardë dollarë në vitin 2014.

/Ora News.tv/

 

 

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter