Lajmet nga Bota

Paralajmëron Irani: Do të copëtojmë marrëveshjen nëse SHBA tërhiqet

Teherani do ta coptojë marrëveshjen bërthamore të 2015-ës, nëse Shtetet e Bashkuara vendosin të tërhiqen. Kështu ka paralajmëruar këtë të mërkurë, lideri suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei. Autoriteti më i lartë iranian, gjatë një deklarate për televizionin shtetëror nënvizoi …

Kryeministri iraken kërkon dialog me autoritetet kurde

Kryeministri irakian Haider al-Abadi, së fundmi ka bërë thirrje për dialog kushtetues me autoritetet kurde. Gjatë një konference për shtyp, Abadi nënvizoi se referendumi i shtatorit të Rajonit të Kurdistanit, i cili mbështeti shkëputjen nga Iraku, tani është një histori …

Ndalimi i udhëtimit, gjyqtari federal në Hauai bllokon urdhrin e Trump

Urdhri i ndalimit të udhëtimit hartuar nga presidenti Donald Trump është bllokuar nga një gjyqtar federal në Hauai. Sipas tij, versioni i rishikuar i kësaj politike nuk ka asnjë ndryshim nga propozimi i mëparshëm dhe diskriminon në bazë kombësie. Shtëpia …

Rio Tinto akuzohet për mashtrim nga autoritetet amerikane

Gjigandi britanik-australian i minierave Rio Tinto dhe dy ish drejtuesit e tij janë vënë në hetim për mashtrim në SHBA, nën akuzën se kanë fshehur humbjet duke rritur vlerën e aseteve afrikane të qymyrit. Ai bleu pasuritë e Mozambikut në …

Dorëhiqet zyrtarja zgjedhore e Kenias: Sondazhi “nuk është i besueshëm”

Një anëtar i lartë i Komisionit Zgjedhor të Kenias (IEBC) ka dhënë dorëheqjen duke thënë se vendi nuk është në gjendje të zhvillojë zgjedhje të besueshme javën e ardhshme. Roselyn Akombe tha se IEBC ishte nën “rrethim” politik, e paaftë …

Pekini mban samitin më të rëndësishëm politik, pritet rikonfirmimi i Xi Jinping

Partia Komuniste e Kinës ka nisur punimet në samitin ku do të përcaktohet udhëheqësi dhe qasja politike e vendit në 5 vitet e ardhshme. Punimet e këtij kongresi pritet të përfundojnë javën e ardhshme, ndërkohë që presidenti Xi Jinping pritet …

Trump pret në Shtëpinë e Bardhë Tsipras: Mbështesim Greqinë!

Presidenti amerikan Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara mbështesin Greqinë, ndërsa ky vend rimëkëmbet nga kriza ekonomike. Trump u takua të martën në Shtëpinë e Bardhë me Kryeministrin grek Alexis Tsipras. Pas takimit, të dy udhëheqësit mbajtën një konferencë …

Anëtarësimi i Turqisë, Erdogan: Jemi në pritje të vendimit të BE-së

Në lidhje me negociatat për anëtarësimin e Turqisë në BE, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka theksuar se “Gjithmonë e shpreh se nëse nuk na pranoni deklarojeni dhe të jemi në dijeni. Në këtë mënyrë as ne nuk ju pengojmë, edhe ju …

Dhjetë të arrestuar për planifikim të sulmeve ndaj politikanëve dhe xhamive

Policia franceze kundër terrorizmit ka arrestuar 10 persona të lidhur me një ekstremist të djathtë i cili ishte në paraburgim me dyshimin për planifikim të sulmeve kundër xhamive, politikanëve dhe emigrantëve. Lajmi u bë i ditur për  “The Associated Press” …

Sulm me bombë në Turqi, plagosen 12 policë

Të paktën 12 oficerë policie u plagosën nga shpërthimi me bombë në një autobus. Ngjarja ndodhi sot në Mersin në Bulevardin “Okan Merzeci”. Kryeprokurori i Mersinit tha se ngjarja po hetohet nësa ka apo jo lidhje me Partinë e Punëtorëve të …

Rusia shton presionin ndaj Serbisë

Rusia e ka shtuar presionin ndaj Serbisë duke kërkuar status diplomatik për personelin rus në kapacitetin kundërthënës, për të cilin zyrtarët e Shteteve të Bashkuara besojnë se mund të shndërrohet në bazë spiunimi e Rusisë në Ballkan. Moska disa herë …

May dhe Juncker propozojnë përshpejtim të negociatave

Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Europian do të përshpejtojnë negociatat për Brexit. Kështu kanë rënë dakord kryeministrja britanike Theresa May dhe Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker në një darkë punë të zhvilluar mes tyre. Bashkimi Europian do të mblidhet …

Pajisja për saldim shkakton zjarr në shtëpinë rulot

Një zjarr ka rënë në një shtëpi të lëvizshme (rulot) në Tucson të Arizonës pasi një burrë që po saldonte ka prekur rrjetat e merimangës. Kjo gjë ka shkaktuar panik në zonë duke lajmëruar menjëherë zjarrfikësit që të parandalonin përhapjen …

Sekuestrohet në Sardenja vila 7 mln euro e ish-sekretarit të FIFA-s

Policia financiare italiane e Cagliarit ka sekuestruar në Sardenja një vilë luksoze në përdorim të ish-Sekretarit të Përgjithshëm të FIFA, Jerome Valcke. Ky vendim sekuestrues është ndërmarrë nga Gjykata e Cagliarit pas hetimeve të kryera nga policia zvicerane. Vila me një …

Arabia Saudite përkrah Trump kundër Iranit: Destabilizoi rajonin

Mbretëria e Arabisë Saudite mbështet dhe mirëpret strategjinë e shpallur nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, kundër qasjes agresive të Iranit. Përmes një deklarate për mediat të shpërndarë nga Ambasada e Mbretërisë së  Arabisë Saudite në …

Denoncoi “Panama Papers”, gazetarja vritet në një sulm me bombë

Kritikja e qeverisë malteze, Dafni Karuana Galicia ka humbur jetën si pasojë e një sulmi me bombë. Kryeministri i Maltës e cilësoi aktin si “barbar”, ndërkohë që premtoi se do të vendoset drejtësia për këtë çështje. Gazetarja 53-vjeçare akuzoi kryeministrin …

Spanja arreston dy figura kryesore të lëvizjes për pavarësinë e Katalonjës

Dy anëtarë të lartë të lëvizjes pro-pavarësisë së Katalonjës janë arrestuar me urdhër të një gjykatësi spanjoll, teksa ata hetohen për kryengritje. Kështu, Madridi vijon të këmbëngulë e të marrë masa që rajoni të mos shpallë pavarësinë, ndërkohë që presidenti …

SHBA apelon për qetësi ndërsa kriza e Kirkukut përshkallëzohet

SHBA ka bërë thirrje për “qetësi” pasi forcat e qeverisë irakiane pushtuan qytetin verior të Kirkukut dhe zonat kryesore nën kontrollin kurd. Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Heather Nauert i bëri thirrje të gjitha palëve të “shmangnin përplasjet e mëtejshme”. …

Merkel uron Kurz për fitoren dhe pret bashkëpunim evropian

Partia Popullore Austriake (ÖVP) u bë pas shumë vitesh sërish forca më e madhe politike në vend. Kjo lidhet me modernizimin e saj. Kancelarja Angela Merkel përgëzoi fituesin e zgjedhjeve të Austrisë, Sebastian Kurz për fushatën e tij moderne elektorale …

Macron: Masa radikale për emigrantët ilegalë

Presidenit i Francës Emanuel Macron është zotuar se do të ndjekë reforma radikalë për refugjatët dhe emigrantët ilegale. Në një intervistë për gazetarët francezë Macron  tha se emigrantët ilegalë që kryejnë krime në Francë do të dëbohen. Presidenti theksoi se …

Orhan Pamuk: Nuk mund të jetoj më në Turqi

Shkrimtari turk dhe nobelisti Orhan Pamuk deklaroi se për shkak të ndodhive politike që prej kohësh po ndodhin në Turqi, është bërë e pamundur të jetosh më në atë vend. Kështu deklaroi ai në një intervistë për gazetën italiane “La …

Irani shpreson tek Europa

Strategjia e re ndaj Iranit e presidentit amerikan Trump, po e orienton Iranin ndaj Evropës. Irani dëshiron të vazhdojë t’i përmbahet marrëveshjes për lëndët bërthamore, dhe shpreson që Evropa do të bëjë rezistencë ndaj presidentit amerikan Donald Trump. Prej kësaj …

Portugalia dhe Spanja ‘në flakë’, 30 viktima nga zjarret

Të paktën 30 persona kanë humbur jetën si pasojë e flakëve që kanë përfshirë Portugalinë dhe një pjesë të Spanjës. Situata është më e vështirë në territorin portugez ku janë regjistuar 27 nga viktimat. Dëmet natyrore dhe materiale janë të …

SHBA prezanton raketën që kap predhat balistike me shpejtësi ekstreme

Shtetet e Bashkuara kanë testuar një nga raketat më të përparuara, “Standard Missile-6”, e cila u testua jashtë brigjeve skoceze. Raketa synon mbrojtjen ndaj kërcënimeve balistike nga shtete të caktuara. “Detarët e marinës amerikane në bordin e USS McFaul (DDG …

Rusia vendos sanksione ndaj Koresë së Veriut

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një dekret që imponon kufizime ndaj  Koresë së Veriut, duke shprehur kështu dakordësi me një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Dekreti në mënyrë specifike i referohet Rezolutës së miratuar në nëntor 2016. …

Zyrtarë të BE, mblidhen në Luksemburg për marrëveshjen bërthamore

Gjatë një mbledhje me dyer të mbyllura të zhvilluar në Luksemburg mes Shefes për Politikë të Jashtme, Federicha Mogherini dhe Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian, u diskutua fati marrëveshjes bërthamore të Iranit. Pasi kanë ngritur shqetësimet e tyre, zyrtarët …

Uragani Ophelia, i bie pema sipër makinës, vdes gruaja

Viktima e parë e uraganit Ophelia që ka goditur Ishujt Britanikë sapo është regjistuar. Për shkak të stuhisë një pemë është rrëzuar dhe ka rënë sipër makinës së saj në West Waterford. Rreth 120.000 shtëpi janë pa energji elektrike në …

Skadon afati, Puigdemont kërkon negociata me Madridin për 2 muaj

Presidenti katalan Carles Puigdemont ka kërkuar 2 muaj negociata me Madridin lidhur me pavarësinë e Katalonjës. Lideri rajonal sërish nuk ka sqaruar nëse ai ka shpallur shkëputjen nga Spanja ose jo, teksa Katalonja tashmë rrezikon sundimin e drejtpërdrejtë nga Madridi. …

Ndryshohet drejtimi i fluturimit, avioni po humbiste presionin

Një fluturim i AirAsia është detyruar të kthehet në Australi pasi pilotët u alarmuan për një humbje të mundshme të presionit të kabinës. Ishte nisur për në ishullin indonezian Bali kur ndryshoi drejtimin vetëm 25 minuta pas ngritjes. Avioni kishte …

Shpërthen kamioni me bombë, rritet bilanci viktimave, 230 të vdekur

Numri i viktimave të sulmit me bombë të shtunën (14 tetor) në Mogadishu, Somali është rritur në 230 të vdekur. Qindra të tjerë kanë mbetur të plagosur një kamion i mbushur me eksploziv shpërtheu pranë hyrjes së një hoteli. Ky …

Rikthehen uraganet, zbuloni cili vend do goditet

Ishujt britanike po përgatiten të përballojnë Uraganin Ophelia, për të cilën autoritetet paralajmërojnë se do ketë efekte potencialisht katastrofike për jetën. Është lajmëruar se erërat do jenë me shpejtësi 130km/h, ndërsa Irlanda e Veriut do të mbyllë të gjitha shkollat …

Tillerson insiston: Trump do zgjidhje diplomatike me Korenë e Veriut

Rex Tillerson këmbëngul se Shtetet e Bashkuara dëshirojnë të zgjidhin krizën koreano-veriore përmes diplomacisë. Në një intervistë për CNN, Sekretari amerikan i Shtetit vlerëson se kjo qasje ka arritur të bashkojë faktorin ndërkombëtar që njëzëri dënon programin bërthamor të Koresë …

Socialistët e Venezuelës fitojnë zgjedhjet mes pretendimeve për mashtrim

Autoritetet zgjedhore në Venezuelë thonë se Partia Socialiste ka fituar 17 nga 23 guvernatorë shtetërorë në një fitore dërmuese. Presidenti Nicolas Maduro e përshëndeti atë si një fitore për chavizmin, markën e partisë së tij të socializmit të quajtur pas …

Përleshje mes forcave irakiane dhe kurdëve në Kirkuk

Përleshjet janë raportuar midis forcave irakiane dhe luftëtarëve kurdë të Irakut, pasi Bagdadi ka dërguar trupa në drejtim të vendeve nën kontrollin e forcave kurde në provincën e Kirkukut. Televizioni shtetëror televiziv raporton se forcat irakiane kanë marrë nën kontroll …

Presidenti Donald Trump bën një gafë jo të vogël; Takoi veten!

Presidenti amerikan Donald Trump bëri një gafë jo të vogël të premten. Gjatë një takimi në Samitin e Votuesve të Vlerave të premten në mëngjes, ai tha se ishte takuar me Presidentin e Ishujve Virgin, të prekur jo pak kohët …

Austri, Sebastian Kurz fiton zgjedhjet, lideri më i ri në botë

Sebastian Kurz është kandidati më i votuar për kancelar të ardhshëm të Austrisë. Partia e tij ÖVP (Partia Popullore e Austrisë) ka fituar më së shumti vota në zgjedhjet e sotme parlamentare. Sipas rezultateve preliminare, partia e Sebastian Kurz – …

“Australia nuk do të jetë në gjendje të shmangë katastrofën”

Koraj e Veriut ka kërcënuar Australinë me “fatkeqësi” nëse kombi ishull nuk braktis besnikërinë ndaj interesave amerikane. Kambera megjithatë se nuk do të frikësohej nga kërcënimet dhe do të vazhdojë të bëjë gjitha për të “mbrojtur dhe ndihmuar” aleatët e …

Duterte: Nëse unë vdes para kohe, fajtore është CIA

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte ka akuzuar Agjencinë Qendrore të Inteligjencës të SHBA për komplot për vrasjen e tij, komplot që nuk zhvillohet për herë të parë. Ai deklaroi se në rast të vdekjes së parakohshme, fajtor për këtë është …

Nuk ndalen zjarret në Kaliforni, deri tani 40 persona të vdekur

Në ditën e gjashtë të zjarreve që kanë përfshirë Kaliforninë kanë humbur jetën rreth 40 persona, ndërsa qindra të tjerë janë ende të zhdukur. Guvernatori i Kalifornisë tha se kjo është “një nga tragjeditë më të mëdha” që shteti ishte …

Spiunë të Edoganit në zyrat shtetërore gjermane?

A ka spiunë të Edoganit në zyrat shtetërore gjermane? Një sërë azilkërkuesish turq mendojnë se të dhënat e tyre janë përcjellë në Turqi. Azilkërkues nga Turqia kanë ngritur akuza të rënda ndaj autoriteteve gjermane, se ato i kanë përcjellë të …

U pezullua nga shkolla, hakmerret duke vrarë 6 nxënës të tjerë

Të paktën 7 persona kanë mbetur të vdekur dhe 2 vajza thuhet se janë përdhunuar gjatë një sulmi në një shkollë të mesme në Kenian veriore. Sulmi mendohet se është një hakmarrje e një nxënësi i cili ishte pezulluar nga …

Sulm me bombë në Somali, 30 të vdekur

Një sulm me bomë në një zonë mjaft të populluar të kryeqytetit somalez Mogadishu ka lënë të vdekur të paktën 30 njerëz. Dhjetra të tjerë janë palgosur kur një kamion i mbushur eksplozivë u shpërthye pranë hyrjes së një hoteli. …

Vendimi i Presidentit Trump për Iranin ngjall reagime globale

Presidenti Donald Trump ka njoftuar se nuk po çertifikon respektimin nga ana e Iranit të marrëveshjes dy vjeçare bërthamore me fuqitë ndërkombëtare. Administrata ka njoftuar gjithashtu edhe planet për vënien e sanksioneve ndaj Korpusit të Gardës Revolucionare të Iranit. Siç …

Hetimi i 100 policëve nga autoritetet turke rreth puçit të dështuar

Autoritetet turke kanë lëshuar urdhëra të ndalimit për 100 ish-policë dhe kanë ndaluar tashmë 63 prej tyre, raporton agjenca shtetërore Anadolu. Ndalim i policëve ka të bëjë me një hetim, rreth përpjekjeve për organizimin e puçit të dështuar, vitin e …

Rrëzohet avioni, deri tani 4 te vdekur

Një aeroplan është rrëzuar në det pranë aeroportit të qytetit, Abidjan, në Bregun e Fildishtë, duke shkaktuar vdekjen e 4 personave dhe plagosjen e 6 të tjerëve.   Avioni i mallrave ishte nisur nga aeroporti ndërkombëtar i qytetit Abidjan në jug …

Gabon agjenti, i dërgon mesazh të dyshuarit për sulme terroriste

Një agjent francez ka bërë gabimin më të madh duke i dërguar mesazh një radikali të dyshuar islamik për të cilin po grumbullonte të dhëna. Incidenti, i përshkruar nga mediat franceze si ‘dështim epik’ ndodhi të dielën e kaluar (8 …

Kapet lideri i bandës më të fuqishme kriminale

Policia e Guatemala ka kapur një ndër liderat e bandës më të fuqishme, Mara Salvatrucha, e njohur si MS-13. Ata njoftuan se Angel Gabriel Reyes Marroquin që mban nofkën Blanco u gjet në qytetin Chimaltenango që ndodhet rreth 50 km …

Zjarret në Kaliforni: Deri tani 35 të vdekur, mbi 5 mijë shtëpi të djegura

Ka shkuar në 35 numri i personave që kanë humbur jetën për shkak të zjarreve që kanë pushtuar së fundmi Kaliforninë veriore. Zyrtarët paralajmërojnë se kushtet mund të përkeqësohen, teksa qindra persona vijojnë të konsiderohen të humbur dhe të paktën …

Rrëshqitjet e tokës në Vietnam, rritet bilanci viktimave, 54 të vdekur

Bilanci i viktimave nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në Vietnam është rritur në 54 të vdekur dhe 39 persona rezultojnë të humbur. Shiu i madh në rajonet qëndrore dhe veriore ka ndërprerë udhëtimin në disa zona duke kufizuar përpjeket …

Erdogan kërkon vendimin e BE-së për anëtarësimin në bllok

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan i ka kërkuar Bashkimit Evropian marrjen e një vendimi për pranimin e vendit të tij në bllok, një javë përpara se krerët e BE-së të mblidhen në një samit për të diskutuar çështjen. “Paraqitni deklaratën tuaj …

Trump: Prishim marrëveshjen me Iranin nëse s’dakordësohet një e re

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar se do të dalë nga marrëveshja bërthamore me Iranin, nëse nuk do të bien dakord për ta forcuar atë. Në një konferencë për mediat, lideri i Shtëpisë së Bardhë tha se marrëveshja aktuale është e …

Lufta në Siri, ushtria turke ngre pozicione në Idlib

Ushtarë turq dhe automjete të blinduara kanë kaluar në Siri si pjesë e një operacioni që Ankaraja zyrtare thotë se  ka për qëllim ndalimin e luftimeve në provincën Idlib. Një deklaratë ushtarake tha se forcat do të ngrinin postet e …

Austria në prag zgjedhjesh, të dielën votohet për parlamentin e ri

Austria do të votojë të dielën parlamentin e ri të vendit, teksa gara elektorale është përqëndruar midis tre partive kryesore. Sipas sondazheve paraprake, Partia Popullore do të jetë fituese e këtyre zgjedhjeve, ndërkohë që vend në parlamentin e ri pritet …

Erdogan: Turqia e interesuar për raketat ruse S-500

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se vendi i tij, që aktualisht ka shpallur plane për blerjen e sistemeve raketore tokë-ajër të prodhimit rus të tipit, S-400, është i interesuar edhe për furnizim me raketa të reja ruse, që …

Sulm me armë, 4 të plagosur në zemër të qytetit të Trelleborg

Një person i armatosur ka hapur zjarr ndaj njerëzve në qytetin e Trelleborg, Suedi duke lënë 4 persona të plagosur. Agresori hapi zjarr rreth orës 11:30 mbrëmjen e së enjtes në qendër të qytetit, por fatmirësisht asnjë prej të plagosurve …

Marrëveshja bërthamore me Iranin, Trump gati të tërheqë mbështetjen

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të tërhiqet nga marrëveshja bërthamore me Iranin dhe të prezantojë një strategji më konfrontuese. Kjo lëvizje do t’i jepte Kongresit 60 ditë kohë për të vendosur tërheqjen nga akordi, duke ri-imponuar sanksionet. Sekretari amerikan i …

Zjarret në Kaliforni, rritet bilanci viktimave, 31 të vdekur

Ka shkuar në 31 numri i personave të konfirmuar si të vdekur për shkak të zjarreve që pushtuan Kaliforninë veriore. Zyrtarët paralajmërojnë se kushtet mund të përkeqësohen, teksa qindra persona vijojnë të konsiderohen të humbur dhe të paktën 22 vatra …

Rusia akuzon SHBA për moslejim të hyrjes së zyrtarëve ushtarakë

Rusia i ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për moslejim të hyrjes së zyrtarëve ushtarakë rusë, që planifikonin të mbanin një takim ruso-kinez në Kombet e Bashkuara, ku do të kritikoheshin sistemet raketore mbrojtëse të Shteteve të Bashkuara. Aleksandar Emelianov, nga …

A janë shqiptarë autorët e vrasjes së avokatit grek? Ja pistat e hetimit

Një avokat i njohur grek është ekzekutuar në zyrën e tij në qendër të Athinës mbrëmjen e të enjtes. Mihalis Zafiropulos, ishte në zyrën e vet, në takim të fiksuar që më përpara me dy persona. Ky takim që nuk …