Lajmet nga Bota

Nuk ndalen zjarret në Kaliforni, deri tani 40 persona të vdekur

Në ditën e gjashtë të zjarreve që kanë përfshirë Kaliforninë kanë humbur jetën rreth 40 persona, ndërsa qindra të tjerë janë ende të zhdukur. Guvernatori i Kalifornisë tha se kjo është “një nga tragjeditë më të mëdha” që shteti ishte …

Spiunë të Edoganit në zyrat shtetërore gjermane?

A ka spiunë të Edoganit në zyrat shtetërore gjermane? Një sërë azilkërkuesish turq mendojnë se të dhënat e tyre janë përcjellë në Turqi. Azilkërkues nga Turqia kanë ngritur akuza të rënda ndaj autoriteteve gjermane, se ato i kanë përcjellë të …

U pezullua nga shkolla, hakmerret duke vrarë 6 nxënës të tjerë

Të paktën 7 persona kanë mbetur të vdekur dhe 2 vajza thuhet se janë përdhunuar gjatë një sulmi në një shkollë të mesme në Kenian veriore. Sulmi mendohet se është një hakmarrje e një nxënësi i cili ishte pezulluar nga …

Sulm me bombë në Somali, 30 të vdekur

Një sulm me bomë në një zonë mjaft të populluar të kryeqytetit somalez Mogadishu ka lënë të vdekur të paktën 30 njerëz. Dhjetra të tjerë janë palgosur kur një kamion i mbushur eksplozivë u shpërthye pranë hyrjes së një hoteli. …

Vendimi i Presidentit Trump për Iranin ngjall reagime globale

Presidenti Donald Trump ka njoftuar se nuk po çertifikon respektimin nga ana e Iranit të marrëveshjes dy vjeçare bërthamore me fuqitë ndërkombëtare. Administrata ka njoftuar gjithashtu edhe planet për vënien e sanksioneve ndaj Korpusit të Gardës Revolucionare të Iranit. Siç …

Hetimi i 100 policëve nga autoritetet turke rreth puçit të dështuar

Autoritetet turke kanë lëshuar urdhëra të ndalimit për 100 ish-policë dhe kanë ndaluar tashmë 63 prej tyre, raporton agjenca shtetërore Anadolu. Ndalim i policëve ka të bëjë me një hetim, rreth përpjekjeve për organizimin e puçit të dështuar, vitin e …

Rrëzohet avioni, deri tani 4 te vdekur

Një aeroplan është rrëzuar në det pranë aeroportit të qytetit, Abidjan, në Bregun e Fildishtë, duke shkaktuar vdekjen e 4 personave dhe plagosjen e 6 të tjerëve.   Avioni i mallrave ishte nisur nga aeroporti ndërkombëtar i qytetit Abidjan në jug …

Gabon agjenti, i dërgon mesazh të dyshuarit për sulme terroriste

Një agjent francez ka bërë gabimin më të madh duke i dërguar mesazh një radikali të dyshuar islamik për të cilin po grumbullonte të dhëna. Incidenti, i përshkruar nga mediat franceze si ‘dështim epik’ ndodhi të dielën e kaluar (8 …

Kapet lideri i bandës më të fuqishme kriminale

Policia e Guatemala ka kapur një ndër liderat e bandës më të fuqishme, Mara Salvatrucha, e njohur si MS-13. Ata njoftuan se Angel Gabriel Reyes Marroquin që mban nofkën Blanco u gjet në qytetin Chimaltenango që ndodhet rreth 50 km …

Zjarret në Kaliforni: Deri tani 35 të vdekur, mbi 5 mijë shtëpi të djegura

Ka shkuar në 35 numri i personave që kanë humbur jetën për shkak të zjarreve që kanë pushtuar së fundmi Kaliforninë veriore. Zyrtarët paralajmërojnë se kushtet mund të përkeqësohen, teksa qindra persona vijojnë të konsiderohen të humbur dhe të paktën …

Rrëshqitjet e tokës në Vietnam, rritet bilanci viktimave, 54 të vdekur

Bilanci i viktimave nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në Vietnam është rritur në 54 të vdekur dhe 39 persona rezultojnë të humbur. Shiu i madh në rajonet qëndrore dhe veriore ka ndërprerë udhëtimin në disa zona duke kufizuar përpjeket …

Erdogan kërkon vendimin e BE-së për anëtarësimin në bllok

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan i ka kërkuar Bashkimit Evropian marrjen e një vendimi për pranimin e vendit të tij në bllok, një javë përpara se krerët e BE-së të mblidhen në një samit për të diskutuar çështjen. “Paraqitni deklaratën tuaj …

Trump: Prishim marrëveshjen me Iranin nëse s’dakordësohet një e re

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar se do të dalë nga marrëveshja bërthamore me Iranin, nëse nuk do të bien dakord për ta forcuar atë. Në një konferencë për mediat, lideri i Shtëpisë së Bardhë tha se marrëveshja aktuale është e …

Lufta në Siri, ushtria turke ngre pozicione në Idlib

Ushtarë turq dhe automjete të blinduara kanë kaluar në Siri si pjesë e një operacioni që Ankaraja zyrtare thotë se  ka për qëllim ndalimin e luftimeve në provincën Idlib. Një deklaratë ushtarake tha se forcat do të ngrinin postet e …

Austria në prag zgjedhjesh, të dielën votohet për parlamentin e ri

Austria do të votojë të dielën parlamentin e ri të vendit, teksa gara elektorale është përqëndruar midis tre partive kryesore. Sipas sondazheve paraprake, Partia Popullore do të jetë fituese e këtyre zgjedhjeve, ndërkohë që vend në parlamentin e ri pritet …

Erdogan: Turqia e interesuar për raketat ruse S-500

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se vendi i tij, që aktualisht ka shpallur plane për blerjen e sistemeve raketore tokë-ajër të prodhimit rus të tipit, S-400, është i interesuar edhe për furnizim me raketa të reja ruse, që …

Sulm me armë, 4 të plagosur në zemër të qytetit të Trelleborg

Një person i armatosur ka hapur zjarr ndaj njerëzve në qytetin e Trelleborg, Suedi duke lënë 4 persona të plagosur. Agresori hapi zjarr rreth orës 11:30 mbrëmjen e së enjtes në qendër të qytetit, por fatmirësisht asnjë prej të plagosurve …

Marrëveshja bërthamore me Iranin, Trump gati të tërheqë mbështetjen

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të tërhiqet nga marrëveshja bërthamore me Iranin dhe të prezantojë një strategji më konfrontuese. Kjo lëvizje do t’i jepte Kongresit 60 ditë kohë për të vendosur tërheqjen nga akordi, duke ri-imponuar sanksionet. Sekretari amerikan i …

Zjarret në Kaliforni, rritet bilanci viktimave, 31 të vdekur

Ka shkuar në 31 numri i personave të konfirmuar si të vdekur për shkak të zjarreve që pushtuan Kaliforninë veriore. Zyrtarët paralajmërojnë se kushtet mund të përkeqësohen, teksa qindra persona vijojnë të konsiderohen të humbur dhe të paktën 22 vatra …

Rusia akuzon SHBA për moslejim të hyrjes së zyrtarëve ushtarakë

Rusia i ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për moslejim të hyrjes së zyrtarëve ushtarakë rusë, që planifikonin të mbanin një takim ruso-kinez në Kombet e Bashkuara, ku do të kritikoheshin sistemet raketore mbrojtëse të Shteteve të Bashkuara. Aleksandar Emelianov, nga …

A janë shqiptarë autorët e vrasjes së avokatit grek? Ja pistat e hetimit

Një avokat i njohur grek është ekzekutuar në zyrën e tij në qendër të Athinës mbrëmjen e të enjtes. Mihalis Zafiropulos, ishte në zyrën e vet, në takim të fiksuar që më përpara me dy persona. Ky takim që nuk …

Tronditet Athina, avokati i njohur ekzekutohet në zyrën e tij

Një ngjarje e rëndë ka tronditur mbrëmjen e së enjtes (12 tetor) qytetin e Athinës në Greqi, ku persona të maskuar kanë ekzekutuar në mënyrë mafioze avokatin Michalis Zafeiropulos. Mediat greke raportojnë se Avokati Michalis Zafeiropulos u vra në zyrën …

Trump nis ‘çmontimin’ e Obamacare

Presidenti Trump ka nisur një tjetër përpjekje për të shfuqizuar gradualisht planin Obamacare, ndërsa përmes një urdhëri ekzekutiv pritet të lejojë kompanitë e sigurimeve që të paraqesin ofertat e tyre për kujdesin shëndetsor. Sipas Trump, kjo nismë do të rrisë …

Dy grupet kryesore palestineze “bashkohen” në Kajro!

Hamasi dhe Fatah kanë nënshkruar një marrëveshje pajtimi në Kajro, duke i dhënë fund një fraksioni dhjetëvjeçar midis dy fraksioneve palestineze. Marrëveshja besohet të mbulojë çështjet e sigurisë, administratës dhe kalimit kufitar në Rripin e Gazës. Egjipti ka ndërmjetësuar bisedimet …

Ushtarët shpëtojnë familjen e mbajtur peng prej 5 vitesh

Ushtarët pakistanezë kanë shpëtuar nga pengmarrja një çift amerikano verior së bashku me fëmijët e tyre të cilët mbaheshin peng nga grupet terroriste talebane prej më shumë së 5 vjetësh. Sipas një informacioni të agjensive inteligjente amerikane, u realizua me …

Lirohet pas 5 vitesh robëri nga talebanët familja amerikano-kanadeze

Ushtarët pakistanezë kanë liruar një familje pesë anëtarësh nga Amerika e Veriut  që ishin penga nga talebanët afganë. Joshua Boyle kanadez dhe gruaja e tij amerikane Caitlan Coleman u rrëmbyen, ndërsa vizitonin Afganistanin në 2012. Ata kishin tre fëmijë teksa …

SHBA-të do të tërhiqen nga UNESCO për shkak të Izraelit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të tërhiqen nga organizata kulturore e OKB-së, UNESCO, me arsyen e “paragjykimit të vazhdueshëm kundër Izraelit nga ana e organizatës. UNESCO ka shprehur në vijimësi shqetësimin për ndërhyrjet e Izraelit në Jerusalem, qyteti historik …

Dita Kombëtare e Spanjës, qytetarët pushtojnë rrugët e Madridit me flamuj

Qytetarët spanjollë kanë festuar Ditën Kombëtare ndërkohë që vendi është përfshirë nga kriza e thellë politike si pasojë e dëshirës së Katalunjës për pavarësi. Por përtej festimeve, pjesëmarrës në dy tubime pro-unitetit të Spanjës dhe pro-pavarësisë së rajonit, janë përplasur …

Votimi i ri për Katalonjën?

Ministri i Jashtëm spanjoll, Alfonso Dastis ka thënë në një intervistë për mediat se ekziston mundësia që Katalonja të kërkojë mbajtjen e një procesi të ri zgjedhor, nëse zbatohet neni 155 i Kushtetutës spanjolle. Referuar pyetjes së gazetarit, Dastis ka …

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në konfliktin për përpjekjet për pavarësi të Katalonjës, kryeministri …

Marrëveshja bërthamore me Iranin, Trump nën presion

Presidenti Donald Trump do të vendosë në 15 tetor për fatin e marrëveshjes bërthamore me Iranin. Teksa presioni mbi presidentin shtohet, mediat amerikane parashikojnë se Trump nuk do të certifikojë akordin. Këshilltarë të lartë të presidentit dhe udhëheqës botërorë kërkojnë …

Spanjë, rrëzohet avioni ushtarak, vdes piloti

Një pilot ka vdekur pasi një aeroplan ushtarak u rrëzua pranë bazës ajrore Llanos në në Albacete, në Spanjën juglindore, sipas ministrisë së mbrojtjes. Avioni ushtarak është kthyer pas një aktiviteti në kuadër të ditës kombëtare të vendit. Nuk është …

“Trump ndezi fitilin e luftës”

  Ministri i jashtëm i Koresë së Veriut deklaroi se Donald Trump ka ndezur fitilin e luftës ndaj Penianit. Për ministrin Ri, fjalimi i presidentit amerikan përpara Kombeve të Bashkuara në shtator ishte pika e kthesës në situatën mes dy …

Solidaritet me Katalonjën, arrestohen 18 anakristë në Athinë

Në Greqi 18 anarkistë janë arrestuar pas dhunimit të ambasadës së Spanjës në Athinë. Të gjithë ata, pjesëtarë të grupimit anarkist “Rubikon”, mësynë brenda selisë së ambasadës, për të shprehur mbështetjen e tyre ndaj vendimit për pavarësi të Katalonisë. Njeri …

Anëtarja britanike e ISIS vritet bashkë me djalin e saj 12 vjeç

Xhihadistja britanike, Sally Jones është vrarë nga sulmet me dron bashkë me djalin e saj 12 vjeç, thuhet në një raport, shkruajnë neduat britanike. Megjithëse besohet se ajo është e vdekur, është e pamundur të jetë kategorike duke pasur parasysh …

Zjarret në Kaliforni, rritet në 21 bilanci i viktimave

Një çift që kohët e fundit festoi përvjetorin e 75-të të martesës janë mes 21 të vdekurve nga zjarret që kanë përfshirë Kaliforninë. Charles Rippey 100 vjeç dhe gruaja e tij Sara, 98 vjeç, u dogjën nga flakët që kanë …

Spanja 5 ditë kohë Katalonjës për të ndarë mendjen për pavarësinë

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont konfirmon të hënën se e ka ndërmarrë këtë hap, atij do t’i jepen edhe …

Rrëzohet në Japoni helikopteri ushtarak amerikan

Një helikopter ushtarak amerikane Sikorsky CH-53 u rrëzua në fshatin Takae në rrethin e Kunigamit të Prefekturës Okinawa të Japonisë, sipas medias lokale. Deri tani nuk janë raportuar viktima, sipas Okinawa Times. Mediat japoneze publikuan fotot që supozoheshin të ishin …

Kaliforni, sikur ka rënë bombë bërthamore

Zjarret masive që kalojnë përmes Kalifornisë kanë të vrarë të paktën 21 persona dhe kanë dëmtuar mijëra shtëpi, biznese dhe ndërtesa të tjera, thanë autoritetet. Zjarrfikësit ende janë duke u ndeshur me 22 zjarre në qarqet e shumta të Kalifornisë …

Turqi: Gazetarja i ka hedhur poshtë akuzat për terrorizëm

Gazetarja gjermane, Mesale Tolu, e cila ishte arrestuar në Turqi, i ka hedhur poshtë akuzat e ndërlidhura me terrorizëm, derisa procesi gjyqësor kundër saj është hapur sot në Turqi. Gazetarja Tolu, shtetase gjermen me origjinë nga Turqia, është e akuzuar …

Trump ‘kërcënon’ NBC News me heqje të licencës

Vetëm pak pasi NBC News raportoi se Presidenti Trump kishte kërkuar rritje të kapaciteteve bërthamore, lideri i Uashingtonit ka paralajmëruar se mund të ndjekë rrugën ligjore për heqjen e licencës së televizionit prestigjoz amerikan. ‘Numri Një’ i Shtwpisë së Bardhë …

Vdes gruaja, ra nga ballkoni i Katedrales

Një grua në Londër ka humbur jetën pasi u rrëzua nga ballkoni i katedrales St.Paul në Angli. Ajo u rrëzua nga një lartësi prej 30 metrash dhe u deklarua e vdekur brenda pak minutash mëngjesin e sotëm. Katedralja u mbyll …

Presidenti çek “gjen zgjidhje” për Krimenë, Ukraina proteston!

Presidenti i Republikës Çeke, Milos Zeman u tregoi parlamentarëve evropianë qëndrimin e tij ndaj Krimesë, duke theksuar se çështja mund të zgjidhej nga Moska duke paguar kompensim për Ukrainën. Ideja u hodh poshtë gjithashtu nga Rusia. “Sipas mendimit tim, do …

Koreja e Veriut feston 72-vjetorin e  themelimit të Partisë së Punës

Koreja e Veriut celebron me festime 72 vjetorin e Partisë së Punës në pushtet ndërkohë që tensionet me Shtetet e Bashkuara janë rritur ndjeshëm muajin e fundit, pas testimit të armës më më të madhe bërthamore. Ushtarë dhe civilë të …

E ardhmja e “NAFTA-s”, Meksika paralajmëron Shtetet e Bashkuara

Përfundimi i Marrëveshjes Tregtare Amerikano-Veriore do të prishte marrëdhëniet mes Meksikës dhe Shteteve të Bashkuara. Kështu paralajmëroi ministri i Jashtëm meksikan Luis Videgaray, përpara raundit të ri të bisedimeve që nisin këtë javë mes Shteteve të Bashkuara, Meksikës dhe Kanadasë. …

Shpërthen vullkani në Japoni

Agjencia Meteorologjike e Japonisë ka ngritur nivelin e alarmit për rajonin e Kyushu në tre, nga pesë që është maksimalja, pasi një vullkan në malin Shinmoe në Kirishima shpërthye për herë të parë pas gjashtë vitesh mëngjesin e së mërkurës. …

Rusia kërkon të “ulë në tavolinë” Iranin dhe Arabinë Saudite

Rusia është e gatshme të ndërmjetësojë në rivendosjen e marrëdhënieve midis Arabisë Saudite dhe Iranit, deklaroi zëvendësministri i Jashtëm rus Mikhail Bogdanov. “Ne u përpoqëm disa herë dhe ofruam [për të ndihmuar Iranin dhe Arabinë Saudite të ulen në tryezën …

SHBA shqyrton një qëndrim të ri ndaj Koresë së Veriut

Ndërsa Presidenti Donald Trump shqyrton veprime të mundshme ushtarake ndaj Koresë së Veriut, ushtria amerikane demonstroi forcën që mund të shihej qartë nga Koreja e Veriut. Bombardues të rëndë supersonikë amerikanë ju bashkuan avionëve luftarakë japonezë dhe koreanojugorë, në një …

Spanja i kërkon Katalonjës: E shpallët pavarësinë apo jo?

Qeveria e Spanjës ka kërkuar nga Presidenti i Katalonjës që të konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë. Në një konferencë kryeministri Spanjoll Mariano Rajoy tha se i kishte kërkuar udhëheqësit katalanas Carles Puigdemont për të konfirmuar nëse ai …

Përplasje midis bandave rivale në burg, 13 të vdekur

Të paktën 13 të burgosur kanë vdekur dhe 8 të tjerë, midis tyre dhe një polic, janë në gjendje kritike për jetën.  . Të burgosurit u vranë pas përleshjeve të dhunshme midis bandave rivale brenda burgut Cadereyta në Meksikën veriore. Të …

Indi, marrëdhënia seksuale me gratë e mitura, përdhunim

Gjykata e Lartë e Indisë ka hedhur poshtë një klauzolë ligjore që lejon burrat të kryejnë marrëdhënie seksuale me gratë e tyre të mitura. Klauzola, e cila ishte pjesë e ligjit të Indisë për përdhunim, konsideronte se marrëdhënia në çift …

Parlamenti grek miraton ligjin për ndryshimin e gjinisë

Një ligj i ri i miratuar nga parlamenti grek do t’i lejojë qytetarëve mbi moshën 15 vjeç të ndryshojnë gjininë e tyre pa një operacion mjekësor. Ligji është mirëpritur nga aktivistë të komunitetit LGBT, ndërkohë që përfaqësues fetarë dhe politikanë …

Rusia e akuzoi se nuk po lufton ISIS, ja reagimi i SHBA

Pentagoni ka hedhur poshtë akuzat e Kremlinit, duke i quajtur “ krejtësisht të rreme”, ndaj deklaratave të tyre se SHBA-ja po “shtiret” kinse po lufton Shtetin Islamik në Siri dhe Irak. Në një deklaratë, ministria e mbrojtjes e Rusisë ka …

Zjarret në Kaliforni, shkon në 15 bilanci i viktimave, 150 janë të humbur

Rreth 150 persona konsiderohen të humbur dhe të paktën 15 kanë humbur jetën si pasojë e zjarreve që kanë përfshirë veriun e Kalifornisë. Autoritetet paralajmërojnë se bilanci i viktimave mund të rritet, teksa raportohen dëme të mëdha materiale. Presidenti Donald …

Madridi kundërshton deklaratën e pavarësisë së Katalonjës

Qeveria spanjolle ka kundërshtuar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi i Katalonjës Carles Puigdemont, duke hedhur poshtë edhe thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendëskryeministri i Spanjës e përshkroi z. Puigdemont si një person “i cili nuk e di se ku është, …

Qeveria e SHBA do ta eleminojë planin e klimës së Obamas

Qeveria e Presidentit të SHBA, Trump do t’i japë fund “luftës kundër qymyrit”. Me “Clean Power Plan” të parardhësit të Trumpit, Obama, synohej të pakësohej nxjerrja e gazrave të efektit serë. Drejtori i Autoritetit të Ambjentit EPA, Scott Pruitt bëri …

Presidenti i Katalonjës nënshkruan dokumentin për pavarësinë nga Spanja

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont dhe politikanët e tjerë rajonalë nënshkruan një dokument që deklaronte pavarësinë e Katalonjës nga Spanja, por ishte e paqartë nëse dokumenti do të kishte ndonjë vlerë ligjore. “Katalonja rikthen sot sovranitetin e saj të plotë”, …

Katalonja ‘pezullon’ pavarësinë, kërkon dialog me Spanjën

Katalonja ka preferuar që të pezullojë përkohësisht shpalljen e pavarësisë, me qëllim që t’i hapë rrugën një procesi dialogu. Në deklaratën e mbajtur në Parlament, Presidenti Carles Puigdemont, u shpreh se do të pranojë negociatat, por theksoi se mbetet i …

Komisioni Europian thirrje për dialog mes Spanjës e Katalonjës

Komisioni Europian përsëriti të martën thirrjen për dialog mes Spanjës dhe Katalonjës për ti dhënë fund krizës që ka përfshirë dy vendet, në kuadër të shqetësimeve që autoritetet katalanase mund të shpallin pavarësinë. Deklaratat nga Komisioni për nxitje dialogu mes …