Lajmet nga Bota

Trump: Tillerson më quan budalla?! Bëjmë testin e inteligjencës

Presidenti Trump e ka ftuar Sekretarin e tij të Shtetit, Rex Tillerson për një test inteligjence, duke ju kundërpërgjigjur raportimeve mediatike se kreu i diplomacisë e kishte quajtur liderin e ShBA-së budalla. Trump nënvizoi se nuk beson se ky është …

“Garda iraniane grup terrorist?”, Teherani paralajmëron SHBA-në

Teherani ka paralajmëruar edhe një herë Uashingtonin kundër caktimit të krahut të elitës së Ushtrisë iraniane, Garda Revolucionare, si një grup terrorist, duke deklaruar se të gjitha opsionet janë në tryezë, sipas një ndihmësi të lartë të udhëheqësit suprem të …

Çfarë po ndodh me Presidentin turk?

Presidenti turk është kapur në kamerat në një përgjumje të rëndë gjatë një konference shtypi me homologun ukrainas. Ndërsa Petro Poroshkenko ishte duke folur në konferencë për gazetarë, kreu i Shtetit turk po i “varej” koka nga përgjumja. Erdogan u …

SHBA pezullon vizat, Erdogan shqetësohet

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan e ka përshkruar vendimin e Shteteve të Bashkuara për të pezulluar shumicën e shërbimeve të vizave si “shqetësues”. Në një konferencë për shtyp nga Kievi, kreu i shteti u shpreh se zyrtarët turq kanë kontaktuar …

Kalifornia në flakë, 10 të vdekur

Pjesë të rajonit të verës së Kalifornisë po shkatërrohen nga zjarret që po përhapen me shpejtësi e që për pasojë kanë vrarë të paktën 10 persona. Autoritetet kanë urdhëruar evakuime masive dhe të paktën 1.500 prona janë shkatërruar. Ndërkaq, rreth …

Hakerët e Koresë së Veriut prishin planin amerikan për vrasjen e Kim Jong Un

Koreja e Veriut mendohet se ka vjedhur dokumenta sekrete nga Koreja e Jugut, përfshi edhe një plan për vrasjen e liderit Kim Jong-un. Informacioni i vjedhur vitin e kaluar i përket Ministrisë koreano-jugore të Mbrojtjes dhe përfshin gjithashtu plane lufte …

Brexit pa marrëveshje

Edhe nëse nuk arrihet një marrëveshje tregtare me Brukselin, Mbretëria e Bashkuar ka përcaktuar si mund të veprojë si një komb i pavarur tregtar pas Brexit. Kryeministrja Theresa May u shpreh përpara deputetëve se qeveria ka arritur progres real e …

Rusia: SHBA shtiret në luftën kundër ISIS

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka akuzuar koalicionin ndërkombëtar të udhëhequr nga SHBA për “simulimin” e luftës kundër ISIS në Irak. “Koalicioni kreu më pak sulme ajrore në Irak në shtator, ndërsa terroristët e armatosur hynë në Siri”, shtoi Moska. …

Eurozona: Qeveria e re gjermane nuk do ndryshojë qëndrim ndaj Greqisë

Krerët e Eurozonës kanë deklaruar se qeveria e re gjermane nuk do të ndryshojë qëndrim lidhur me përpjekjet për daljen e Greqisë nga kriza. Ata kanë shtuar se vendimtare nuk janë zhvillimet në Berlin, por puna që do të bëjë …

Presidenti i Katalonjës pritet të shpallë sot pavarsinë, shtohen presionet

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont po përballet me presione të vazhdueshme për të hequr dorë nga shkëputja ndaj Spanjës, pas spekulimeve të ngritura se ai mund të shpallë sot në Parlament pavarësinë e Katalonjës në kuadër të referendumit të 1 …

Studenti vret oficerin e policisë

Një student 19-vjeçar ka vrarë një oficer policie në SHBA. Mediat raportojnë se pas ngjarjes është mbyllur përkohësisht Univeristeti në Lubok të Teksasit. Të shtënat kanë ndodhur mbrëmjen e së hënës, pasi policia e kishte kontrolluar dhomën e studentit dhe …

Zjarr në Kaliforni, 10 persona të vdekur, mbi 20 mijë të evakuuar

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën për shkak të zjarreve  që kanë përfshirë një pjesë të Kalifornisë. Autoritetet raportojnë se rreth 20 mijë persona u evakuuan nga qarqet Napa, Sonoma dhe Yuba. Shtatëmbëdhjetë vatra zjarrit janë përhapur me shpejtësi …

Gjykata Evropiane vendos: Gazetarët kanë të drejtë të mbrojnë burimet e tyre

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut, u ka dhënë të drejtë gazetarëve, duke vendosur që të mos tregojnë burimet e tyre, edhe në rastet kur vetë burimi ka shkuar në polici. Gjykata vendosi sot mbi rastin e gazetares norvegjeze …

Corker: SHBA drejt Luftës së Tretë Botërore

‘Donald Trump po na dërgon drejt luftës së 3-të botërore’, ka qenë kjo deklarata e Kryetarit të Komisionit të Jashtëm të Kongresit amerikan, Bob Korker, i cili shprehu shqetësim mbi politikat që po ndjek lideri aktual i Uashingtonit. Korker tha …

Presidenti i SHBA propozon një listë të re masash kundër emigracionit

Presidenti amerikan Donald Trump ka paraqitur një listë me propozime të reja për të mposhtur emigracionin ilegal në vend. Në listë përfshihen mes të tjerash, arritja e një marrëveshjeje të re për emigrantët e padokumentuar si dhe ndërtimi i murit …

Britania është duke u përgatitur për luftë

Britania është duke u përgatitur për luftë me Korenë e Veriut, si potencial për konflikt të armatosur ndërmjet Phenianit dhe Uashingtonit. Derisa Donald Trump dhe Kim Jong-un shkëmbejnë kërcënime dhe kundër-kërcënime, ushtria britanike po përgatitet për më të keqen. Koreja …

Ironia, Ministri i Shëndetësisë vdes në maratonën e kancerit

Ministri i Shëndetësisë së Tunizisë ka humbur jetën pas një infarkti në zemër kur po merrte pjesë në maratonën e bamirësisë që lufton kancerin. “Slim Chaker, 56 vjec filloi të ndihej keq pasi vrapoi 500 metra dhe vdiq në spitalin …

Turqi arreston një tjetër zyrtar të konsullatës amerikane në Stamboll

Autoritetet turke kanë lëshuar një urdhër-arrest për një punonjës të dytë të konsullatës amerikane në Turqi. Reagimi vjen ndërkohë që ministri i Drejtësisë në Turqi i kërkoi Shteteve të Bashkuara të ndryshojnë vendimin e tyre për pezullimin e vizave për …

Franca kundër Katalonjës

Franca nuk do të njohë pavarësinë e Katalonjës. Kështu është shprehur ministrja franceze e Çështjeve Europiane, e cila gjithashtu shtoi se shkëputja e rajonit nga Spanja, nënkupton daljen na Bashkimi Europian. Mbarë vëmendja është përqëndruar në gadishull, teksa pritet lëvizja …

Qeveria gjermane bllokon bashkimin familjar të refugjatëve?

Në Greqi mijëra refugjatë presin të bashkohen me familjet në Gjermani, megjithëse kanë një premtim për të vazhduar udhëtimin drejt këtij vendi. Bashkimi familjar ishte temë e rëndësishme në fushatën zgjedhore gjermane. Sipas një raportimi në media e drejta e …

Richard Thaler fiton çmimin Nobel për Ekonominë

Ekonomisti amerikan Richard Thaler, një nga baballarët themelues të ekonomisë së sjelljes, ka fituar çmimin Nobel për Ekonominë këtë vit. Thaler nga Universiteti i Çikagos Booth, është bashkëautor i librit më të shitur në botë “Nudge”, që shpjegon se si …

Merkel pranon të limitojë në të ardhmen numrin e refugjatëve në Gjermani

Kancelarja gjermane Angela Merkel, pranoi sot për herë të parë objektivin për të vendosur një limit vjetor mbi numrin e refugjatëve të pranuar nga Gjermania, duke iu nënshtruar presionit të familjes së saj politike konservatore që kërkon një forcim të masave në këtë …

Merkel arrin akordin me Kristian-Socialistët për emigrantët

Kristian-Demokratët e kancelares Angela Merkel kanë arritur akordin për politikat e emigracionit me partinë simotër. Përparimi në bisedimet me Unionin Kristian-Socialist do të kapërcejë një pengesë të madhe, pasi Kristian-Demokratët e Merkel kërkojnë të formojnë një koalicion qeverisës. Unioni Kristian-Socialist …

Trump kërkon shtim të zyrtarëve për emigracionin

Çdo marrëveshje për emigrantët e rinj e të padokumentuar si dhe muri kufitar me Meksikën është pjesë e listës së re me propozimet e presidentit Donald Trump për t’i dhënë fund emigracionit ilegal në Shtetet e Bashkuara. Presidenti Donald Trump …

Ju njohim me krahun e djathtë të Kim Jong Un

Media shtetërore koreano veriore ka publikuar së fundmi promovimin e një takimi të rëndësishëm të partisë qeverisëse të liderit Kim Jong Un, ku u prezantua motra e vogël e udhëheqësit, si një nga politikbërëset kryesore të Koresë së Veriut. Ajo …

Kriza e Rohingya: Përmbyset anija, vdesin 10 fëmijë

Të paktën 12 presona, midis tyre 10 fëmijë, kanë vdekur pasi një anija e mbushur me myslimanë të Rohingya është përmbysur. Anija është përmbysur në lumin Naf  në afërsi të Bangaldeshit të dielën. Numri i saktë i njerëzve të cilët …

Spanjë, 350 mijë protestues kundër pavarësisë së Katalonjës

Disa qindra mijëra vetë ishin pjesë e një proteste masive në Barcelonë. Policia spanjolle thotë se në demonstratën e të dielës morën pjesë rreth 350 mijë persona. Ndërsa organizatorët e protestës flasin për një pjesëmarrje edhe më të lartë, rreth …

Kundërpërgjigjet Turqia, i pezullon vizat amerikanëve

Pas vendimit të Amerikës për pezullimin e vizave për shtetasit turk, edhe Ankaraja zyrtare i është kundërpërgjigjut me të njëjtën monedhë. Ambasada e Republikës së Turqisë në Washington në të gjitha misionet diplomatike në SHBA ka pezulluar të gjitha procedurat …

Irak, nis beteja përfundimtare kundër ISIS në Raqqa

Faza përfundimtare në betejën kundër Shtetit Islamik të Irakut dhe grupit të armatosur të Levantit (ISIL) në qytetin sirian Raqqa fillon sonte në mbrëmje, tha një zëdhënës i rebelëve për Al Jazeera. “Nuk e dimë se sa kohë do të …

Protestuesit sfidojnë presidentin Putin, në ditën e ditëlindjes

Në një sfidë ndaj Presidentit Vladimir Putin në 65 vjetorin e lindjes së tij, protestuesit mbushën rrugët e Rusisë nën thirrjet e udhëheqësit opozitar Alexei Navalny për të ushtruar presion ndaj autoriteteve që ta lejojnë atë të futet në garën …

SHBA pezullon dhënien e vizave jo-emigruese për Turqinë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Ankara thotë se po pezullon, me efekt të menjëhershëm, të gjitha shërbimet e vizave jo emigruese me Turqinë. Çfarë do të thotë kjo? Shtetet e Bashkuara nuk japin më viza diplomatike për …

Lideri i Koresë së Veriut ngre në pushtet motrën e tij të “errët”!

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka emëruar motrën e tij Kim Yo-jong në Politburo, një nga organet më të larta vendim-marrëse në vend. Zonja konsiderohet si një “dark horse”, term i përdorur zakonisht për kandidatë që nuk dihet …

Bomba që do të paralizojë Korenë e Veriut

Koreja e Jugut thotë se ka zhvilluar teknologji të re për të prodhuar bomba grafiti të aftë për të paralizuar furnizimin me energji elektrike të Koresë së Veriut në rast lufte. “Të gjitha teknologjitë për zhvillimin e bomba-grafit të udhëhequr …

Zvicër, evakuohet stacioni qendror i Lozanës pas alarmit për bombë

Stacioni qendror i Lozanës në Zvicër u mbyll për shkak të një kërcënimi me bombë, pasi në vendngjarje u gjet një “paketë e dyshimtë”, raportojnë mediat lokale duke cituar policinë. Objekti i dyshimtë u zbulua në stacionin qendror të Lozanës …

Një zjarr i fuqishëm përfshin një treg në Moskë

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë një treg të madh në veriperëndim të kryeqytetit rus, Moskë. Shtëllungat e tymit mund të shihet duke u ngritur në qiell, ndërsa një hapësirë prej 3 mijë metrash katrorë me objekte thuhet se janë …

Nate zbarkon në Luiziana, autoritetet kanë kërkuar evakuim

Uragani Nate ka goditur shtetin e Luizianës me erëra që arrijnë një shpejtësi 137 km/h. Autoritetet kanë kërkuar që banorët në disa shtete amerikane përgjatë bregut jugor të evakuohen pasi stuhia i mori jetën të paktën 25 personave në Amerikën …

Brazili si Katalonja, anketë për krijimin e një shteti të ri në jug

Referendumi për pavarësi në Katalonjw ka frymëzuar një grup separatist brazilian të shtrojë pyetjen për shpalljen e një shteti të ri në jug të vendit. Brazilianët jugorë shprehen të zhgënjyer nga skandalet korruptive të politikanëve si dhe nga dështimet e …

Protesta në ditëlindjen e Putin, qindra të arrestuar

Qindra rusë kanë organizuar protesta në ditëlindjen e Presidentit Vladimir Putin, duke kërkuar që kundërshtari i tij Aleksei Navalni të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të 2018. Protestuesit në disa qytete janë përplasur me policinë, gjë që ka çuar edhe në …

Sulm me armë në pallatin mbretëror, vdesin 2 rojet e sigurisë dhe agresori

Një sulm me armë në pallatin mbretëror në Arabinë Saudite ka lënë të vdekur dy roje të sigurisë dhe 3 të tjerë të plagosur. Agresori, i armatosur me kallashnikov, zbriti nga makina e tij jashtë portës perëndimore të pallatit Al …

Turqia zbut tonet, sërish afrim me Gjermaninë

Ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Cavusoglu shprehet për riafrim me Berlinin. Pas zgjedhjeve në Gjermani, marrëdhëniet do të normalizohen, tha ai duke theksuar se nuk ka asnjë arsye për probleme. Pas kryeministrit turk, është ministri i Jashtëm Mevlüt Cavusoglu, ai …

Kryeqyteti i Ganas tronditet nga shpërthimi në një stacion gazi

Shpërthime të mëdha kanë tronditur një stacion të gazit natyror në Gana, në kryeqytetin Accra, duke vrarë të paktën një person. Si pasojë e shpërthimit flakë gjigande u përhapën në qiell dhe banorët të frikësuar u detyruan të iknin nga …

“Vetëm një gjë do të funksionojë” me Korenë e Veriut, thotë Trump

“Vetëm një gjë do të funksionojë” në lidhje me Korenë e Veriut pas bisedimeve për vite me rradhë me Phenianin që nuk sollën asnjë rezultat, ka deklaruar Presidenti i SHBA, Donald Trump. “Presidentët dhe administratat e tyre kanë biseduar me …

Kryeministri spanjoll: Deklarata e pavarësisë katalane “nuk do ketë efekt”

Asnjë deklaratë e pavarësisë nga Katalonia nuk do të ketë efekt, paralajmëron kryeministri spanjoll Mariano Rajoy, duke shtuar se ai nuk përjashton pezullimin e autonomisë së rajonit. Në një intervistë me gazetën “El Pais”, Rajoy gjithashtu hodhi poshtë çdo ndërmjetësim …

Alarm për bombë në 14 ndërtesa, evakuohen 3 mijë persona

Më shumë se 3 mijë persona u evakuuan në Moskë, pas raportimeve anonime se janë vendosur bomba në 14 ndërtesa në kryeqytetin rus, shkruan Rusia Today. Siç raportojnë mediat mes objekeve ku u njoftua se ishin vendosur bombat ishin tre …

Uragani “Nate” i afrohet Shteteve të Bashkuara

Uragani Nate u fuqizua sot në pjesën qendrore të Gjirit të Meksikës, ndërsa drejtohej nga bregu i Gjirit në Shtetet e Bashkuara, ku pritet që sot natën të prekë tokën, tha Qendra Kombëtare e Uraganëve. Erërat e stuhisë kanë kapur …

Angela Merkel shfaqet për herë të parë pas zgjedhjeve të 24 shtatori

Një fundjavë jo e lehtë për Merkel. Të shtunën (07.10) ajo foli para rinisë konservatore, por përballja e vërtetë pritet të dielën. Merkel shpalli ndërkohë zyrtarisht bisedimet për koalicion me Të Gjelbrit e liberalët. Për herë të parë pas humbjeve …

Makina godet turmën me njerëz ne Muzeun e Londrës

Të paktën 11 persona kanë mbetur të plagosur në Londër, pasi një makinë goditi një turme me njerëz. Ngjarja ka ndodhur pranë Muzeut Natyror dhe Historik në Londër. Policia Metropolitane tha se një person u arrestua në lidhje me incidentin. …

Erdogan “operacion serioz” në Siri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka shpallur  një operacion për ta rimarrë kontrollin në provincën Idlib në pjesën veriore të Sirisë, që është nën kontroll të kryengritësve. Turqia e ka shtuaar praninë e saj ushtarake përgjatë kufirit me Sirinë, …

Marshime masive kundër referendumit të Katalunjës

Dhjetra mijëra qytetarë spanjollë po zhvillojnë tubime masive kundër pavarësisë së Katalunjës, pas referendumit të së dielës. Demonstruesit janë përkahës të një Spanje të Bashkuar, pasi sipas tyre nuk duhet të ketë përçarje dhe se Katalunja i përket vetëm Spanjës. …

Makabritet, gjenden pjesët e humbura të trupit të gazetares

Policia daneze ka gjetur pjesët e humbura të trupit  të  gazetares suedeze Kim Wall, pas disa zhytjeve intensive të ekipive të kërkimit në ujërat e Kopenhagenit.  Autoritetet policore deklaruan sot gjetjen e kokës dhe të këmbëve të gazetares, e cila …

Spanja kërkon falje për dhunën e policisë në Katalonjë

Më “vjen keq” për plagosjet dhe në emër të policisë lutem për ndjesë, deklaroi përfaqësuesi i qeverisë qendrore spanjolle për Katalonjësn, Enric Millo. Gjatë përplasjeve mes policinë spanjolle të dielën (01.10)u plagosën qindra vetë. “Unë e di që njerëzit janë …

Presidenti Trump pritet të mos çertifikojë marrëveshjen me Iranin

Më 12 tetor Presidenti amerikan Donald Trump pritet të njoftojë nëse administrata e tij ende e gjen Iranin në përputhje me marrëveshjen bërthamore të vitit 2015. Por çfarë mund të ndodhë nëse presidenti vendos të mos çertifikojë zbatimin e marrëveshjes …

Hetuesit amerikanë janë takuar me ish-spiunin britanik

Mediat amerikane kanë raportuar se hetuesit e Shteteve të Bashkuara kanë pasur intervistë me ish-spiunin britanik, i cili e kishte përpiluar një dosje kundërthënëse për akuzat lidhur me kontaktet e dyshuara ndërmjet ekipit të fushatës së presidentit, Donald Trump, dhe …

Shtatë persona të vdekur nga stuhia që goditi Gjermaninë

Të paktën shtatë persona kanë humbur jetën nga një stuhi që preku Gjermaninë veriore dhe lindore. Stuhia, me emrin Xavier shkaktoi erëra të forta dhe reshje shiu duke përhapur kaos tek qytetarët. Në Berlin, era kishte një shpejtësi shumë të …

Parlamenti i BE-së me shumicë pro Prokurorisë Europiane

Pas bisedimesh që kanë zgjatur me vite ministrat e Drejtësisë të 20 vende anëtare patën rënë dakord për projektin e një Prokurorie Europiane. Tani edhe Parlamenti i BE-së në Strazburg e miratoi projektin për krijimin e një Prokurorie Europiane. Deputetët …

Treni ndan dysh autobusin në Rusi, mbi 16 të vdekur

Nga përplasja mes një treni dhe autobusi i cili po transportonte disa punëtorë emigrantë nga Uzbekistani, kanë vdekur të paktën 16 persona dhe disa të tjerë janë plagosur. Sipas hetimeve paraprake, autoubusi kishte ngecur në pistën hekurudhore. Ndërsa sipas mediave …

Shefi i policisë së Katalonjës nën akuzë për kryengritje kundër shtetit

Shefi i policisë së Katalonjës, Josep Lluis Trapero, është vënë nën akuzë për kryengritje kundër shtetit. Trapero do të paraqitet përpara një gjykate në Madrid. Forca policore e drejtuar prej tij e quajtur “Mossos d’Esquadra” akuzohet se nuk ka mbrojtur …

Japonia goditet nga tërmeti i fuqishëm 6.3 ballë

Një tërmet i fuqishëm me magnitutë 6.3 ballë ka goditur birgjet lindore të Japonisë, afër zonës ku ndodhi fatkeqësia bërthamore e Fukushima. Tërmeti ra mëgjesin e sotëm në një thellësi 77.8 km dhe për momentin nuk ka raportime për viktima. …

Nobeli për Paqen shkon për fushatën kundër armëve bërthamore

Çmimi Nobel për Paqen i është akorduar këtë vit Fushatës Ndërkombëtare për Heqjen e Armëve Bërthamore ICAN. Sipas kryesueses së komitetit të Nobelit, fushata është vlerësuar për përpjekjet e rëndësishme në arritjen e një traktati ndalimi për armët bërthamore. “Jetojmë …