Lajmet nga Bota

KE pro taksës së re të transaksioneve financiare

Komisioni Europian mbështet planin e 10 vendeve për zbatimin e taksës së re të transaksioneve financiare, si një mënyrë ndihmese për mbledhjen e fondeve në ndihmë të daljes nga kriza e eurozonës.

Emiri i Katarit, thirrje palestinezëve për bashkim

Emiri i Katarit u ka bërë sot thirrje palestinezëve që t`i tejkalojnë dallimet e dukshme dhe të ribashkohen.

PE, regjim vizash për zyrtarët rusë të rastit Magnitsky

Parlamenti Evropian ka mirtuar një propozim që u rekomandon shteteve të Bashkimit Evropian që ta vendosin një regjim të përbashkët të ndalesës së vizave për zyrtarët rusë të përfshirë në vdekjen e avokatit rus, Sergei Magnitsky.

BBC pendohet për pengimin e hetimeve rreth historisë së Savile

Drejtori Gjeneral i BBC-së ka mohuar sot se ka ndihmuar mbulimin e abuzimit seksual të njërit prej yjeve të rrjetit që ai drejton {…}

Përkeqësimi i krizës në Siri, Vatikani shtyn misionin paqësor

Një mision paqësor për në Siri nga të dërguarit e Papa Benediktit XVI është shtyrë për një datë tjetër për shkak të përkeqësimit të krizës, njofton një zyrtar i lartë i Vatikanit.

Obama-Romney, vetëm 2 javë para zgjedhjeve

Ndërsa na ndajnë edhe dy javë nga dita e madhe e zgjedhjeve në SHBA, Presidenti Barack Obama dhe rivali i tij, republikani Mitt Romney janë duke bërë një thirrje të fundit për votuesit.

Rusi, akuza penale ndaj një udhëheqësi të opozitës

Hetuesit rusë thonë se kanë akuzuar një aktivisti të opozitës për komplot, bazuar në dëshmi nga një dokumentar televiziv pro-Kremlinit.

Dënimi i sizmologëve, jep dorëheqjen kreu i agjensisë

Një anëtar i lartë i agjencisë qeveritare për vlerësimin e fatkeqësive natyrore të Italisë dha dorëheqjen në shenjë proteste kundër dënimit të shtatë shkencëtarëve dhe ekspertëve {…}

Paralajmërim për stuhi tropikale në Kubë e Haiti

Metorologët kanë paralajmëruar për stuhi në Xhamajkë ndërsa pritet që stuhia tropikale Sandy të forcohet sot duke u kthyer në uragan në Karaibe.

Sulm ajror në Gaza, dy të vdekur

Dy janë personat e vdekur në një sulm ajror të udhëhequr nga izraelitët në veri të Rripit të Gazës.

Sudan, shpërthen depoja e municioneve

Raportimet e para të mediave bëjnë të ditur se vendi ku ka ndodhur incidenti është fabrika e municioneve Yarmouk.

Festa e Kurban Bajramit, nis pelegrinazhi në Mekë

Nis sot pelegrinazhi vjetor islamik i Haxhit në Mekë, në të cilin pritet që të marrin pjesë rreth dy milionë njerëz nga e gjithë bota.

Spanjollët protestojnë sërish kundër kursimeve

Mijëra spanjollë kanë protestuar pranë parlamentit në Madrid, në një demonstratë të re kundër shkurtimeve të ashpra dhe masave shtrënguese.

Japoni, tronditet sërish qeveria

Ministri i Drejtësisë në Japoni dha dorëheqjen nga posti i tij për shkaqe shëndetësore. Keishu Tanaka, 74 vjeç u emërua në këtë post 3 javë më parë{…}

OKB, do dërgojë paqeruajtës në Siri

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka deklaruar se kanë filluar përgatitjet për dërgimin e mundshëm të paqeruajtësve në Siri, si pjesë e marrëveshjes potenciale për armëpushim{…}

Rusi, opozita zgjedh udhëheqësit

Mbështetësit e frontit opozitar anti-Putin përfunduan procesin 3 ditor të zgjedhjes së liderit të tyre{…}

Carter: Procesi izraelito-palestinez në krizë

Ish presidenti amerikan, Jimmy Carter, tha se procesi i paqes ndërmjet izraelitëve dhe palestinezëve, ndodhet në krizë{…}

Dejvid Kameron kundër Unionit Bankar

Kryeministri britanik Dejvid Kameron e ka bërë të qartë pozicionin dhe synimet e vendit të tij sa i takon unionit të ri bankar të Eurozonës{…}

Përleshje në Rripin e Gazës mes izraelitëve dhe palestinezëve

Forcat izraelite janë përleshur sot me militantët palestinezë në Rripin e Gazës, njoftojnë zyrtarët e Izraelit.

Ahmadinejxhadit i refuzohet kërkesa për vizitë në burgun Evin

Presidentit të Iranit, Mahmud Ahmadinejxhadit, i është refuzuar leja për të vizituar burgun famëkeq të Teheranit, Evin.

Pritet transferimi i “Pussy Riot” në qendra burgimi

Dy anëtaret e grupit pank rus, “Pussy Riot”, të cilat u dënuan në muajin gusht për huliganizëm, të nxitur nga urrejtja fetare, janë duke u transferuar në qendra të tjera{…}

Rishfaqet Fidel Kastro, takim në Havana

Ish-lideri revolucionar i Kubës, Fidel Kastro, është shfaqur në publik për herë të parë pas shumë muajsh, duke hedhur poshtë zërat për situatën e rëndë shëndetësore të tij{…}

SHBA ndihmon Libanin në hetimin e sulmit me bombë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar se do ta ndihmojnë Libanin që të hetojë në lidhje me shpërthimin të një automjeti, që la të vrarë shefin libanez të inteligjencës{…}

SHBA, sot debati i tretë dhe i fundit Obama-Romney

Ndërsa politika e jashtme u bë papritur një pikë e rëndësishme gjatë debatit të javës së kaluar, përballja përfundimtare e sotme mes presidentit amerikan Barak Obama dhe kandidatit republikan Mitt Romney{…}

Mbrojtja kibernetike, Paneta: Front i luftës së ardhshme

Sekretari i mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara, Leon Panetta, tha se hapësira në Internet është linjë e parë e luftës në të ardhmen{…}

Rëzohet autobusi, 21 viktima në Iran

Të paktën 21 udhëtarë kanë humbur jetën, pasi autobusi në të cilin ndodheshin, është përmbysur dhe përplasur në një luginë në pjesën jugperëndimore të Iranit {…}

Irani dënon sulmin në Bejrut, akuzon Izraelin për ngjarjen

Irani ka dënuar ashpër sulmin e ndodhur në Bejrut të Libanit dhe ka akuzuar Izraelin duke thënë se qëndron ai pas kësaj tragjedie{…}

Tensione mes dy Koreve, Koreja e Veriut kërcënoi dje me sulm

Koreja e Veriut kërcënoi të premten fqinjin jugor me një sulm të përgjithshëm ushtarak :…}

Tymoshenko ndërpret trajtimin në spital

Ish-kryeministrja e burgosur e Ukrainës, Yulia Tymoshenko, do që të ndërpresë trajtimin në spital{…}

Karzai: Trupat afgane të gatshme të marrin përgjegjësitë

Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai ka deklaruar se policia dhe ushtria e vendit janë të gatshme që të marrin përgjegjësi të plota në fushën e sigurisë, nëse forcat ndërkombëtare vendosin që ta përshpejtojnë procesin e kalimit të kompetencave te forcat qeveritare afgane.

Turqia kërkon nga Siria armëpushim gjatë festës

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Ahmet Davutoglu ka bërë thirrje për një armëpushim gjatë festës myslimane.

Kina zhvillon stërvitje në afërsi të ishujve të diskutueshëm

Kina është duke zhvillur stërvitje ushtarake në Detin Lindor Kinez, mes tensioneve në rritje me Japoninë lidhur me disa ishuj të pabanuar.

Afganistan, 18 të vdekur nga shpërthimi i një bombe

Sulmet me bomba i kanë marrë jetën të paktën 18 personave në një ceremoni martesore në veri të Afganistanit.

Twitter bllokon faqen e grupit neo-nazist në Gjermani

Rrjeti social Twitter ka bllokuar mesazhet e një grupi të neo-nazist, i cili është i ndaluar nga policia lokale në Gjermani.

Turqia kërkon Obamën

Për Turqinë, aleate kyçe të Shteteve të Bashkuara e sidomos administrates aktuale, një mandat i dytë i Barak Obamës në krye të Shtëpisë së Bardhë, është me shumë rëndësi.

Në një analizë të saj, Deutsche Welle tregon se Obama është kandidati i preferuar i elitës politike në Turqi.

Annan: Duhet gjetur një zgjidhje politike për Sirinë

Ish i dërguari i OKB-së në Siri Kofi Annan ka deklaruar se komuniteti ndërkombëtar duhet të rifokusohet në organizimin e një zgjidhje politike për Sirinë.

Ai tha se ai është i bindur se herët a vonë duhet të gjendet një plan për një qeveri tranzicioni në këtë shtet të Lindjes së Mesme.

Përmbytje në Peru, 11 të vdekur

11 të vdekur, pesë nga të cilët fëmijë e 10 të zhdukur është bilanci i lumit të baltës që përmbyti rajonin e varfër El Porvenir në Peru.

Pianisti turk akuzohet për blasfemi

Një pianist dhe kompozitor i njohur turk u paraqit sot para një gjykate në Stamboll kundër akuzave për blasfemi.

Fazil Say, i cili ka luajtur me Orkestrën Filarmonike të New Yourk-ut dhe me Orkestrën Simfonike të Berlinit, po gjykohet për postimet e tij në rrjetet sociale, e veçanërisht për një postim të muajit prill, ku tallej me një thirrje për lutje, që zgjati vetëm 22 sekonda.

Merkel: Be të vendosë veto ndaj buxheteve kombëtare

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar sot se Bashkimi Evropian duhet të ketë fuqinë e vetos ndaj buxheteve kombëtare të shteteve anëtare.

Merkel, duke iu drejtuar dhomës së ulët të parlamentit( Bundestagut) para fillimit të samitit të BE-së tha se komisioneri i BE-së për ekonominë duhet të ketë fuqinë që të deklarojë të “pavlefshëm” një buxhet.

Lirohet me kusht lideri opozitar rus

Lideri i opozitës ruse Sergei Udaltsov është liruar nga policia, pasi është akuzuar për komplot.

Udaltsov i ka mohuar të gjitha akuzat dhe iu ka bërë thirrje mbështetësve të tij që të intensifikojnë protestat e tyre kundër presidentir rus Vlladimir Putin.

Stërvitje të mëdha amerikano-izraelite

Rreth një mijë trupa amerikane kanë filluar të mbërrijnë në Izrael, para stërvitjeve të përbashkëta të mbrojtjes raketore, të cilat nisin nga fundi i tetorit.
Stërvitja, me emrin e koduar “Sfida e rreptë 2012” ka për qëllim përmirësimin e mbrojtjes së Izraelit kundër sulmeve raketore me rreze të shkurtra dhe të gjata.

Obama dhe Romney përballen në debatin e dytë presidencial

Presidenti amerikan Barack Obama dhe kundërshtari i tij republikan Mitt Romney zhvilluan mbrëmë debatin e dytë presidencial në Universitetin Hofstra të New Yorkut. Ndaj dy kandidatëve u drejtuan pyetje nga votues të pavendosur se për kë do të votojnë.
Presidenti Obama i tha kundërshtarit republikan Mitt Romney se plani i tij për mbajtur shkurtimin e taksave për të pasurit do të shtonte defiçitin dhe barrën mbi amerikanët.

Liderë të opozitës ruse ndiqen penalisht

Komiteti Hetues i Rusisë ka ngritur një padi kundër liderit të Frontit Majtist, Sergei Udaltsov, dhe disa liderëve të tjerë të opozitës.

India dhe Australia diskutojnë për eksportin e uraniumit

India dhe Australia do të mbajnë takime gjatë ditës së sotme, ku do të zhvillohen bisedime për masat ekonomike, lidhjeve strategjike, si dhe bashkëpunimit në fushën e energjisë bërthamore.

Turqi, vriten tre ushtarë dhe tre kurdë

Militantët kurdë kanë sulmuar gjatë natës bazat ushtarake në juglindje të Turqisë, duke vrarë tre ushtarë turq.

Evakuohet ambasada amerikane në Stokholm

Evakuohet ambasada amerikane në Stokholm.
Lajmi është bërë i ditur nga agjencia e lajmeve AFP e cila citon një zëdhënës të misionit i cili ka deklaruar se punonjësit e ambasadës janë evakuuar për arsye sigurie.
Sipas tij në ambasadë është dërguar një zarf i mbushur me një pluhur të bardhë i cili ka shkaktuar frikë.

Dagestan, ushtria vret dy militantë

Dy militantë janë vrarë në republikën ruse të Dagestanit në Kaukazin Verior gjatë shkëmbimit të zjarrit mes tyre dhe pjesëtarëve të ushtrisë ruse.

Dita Botërore e Ushqimit, ende ka uri dhe varfëri

Sot është Dita Botërore e Ushqimit, e cila sivjet do të tërheq vëmendjen për urinë, mosushqimin dhe varfërinë globale. Tema e këtij viti është “Kooperativat e agrikulturës çelës i ushqimit të botës”.

Angli, shpresë për 14-vjeçaren pakistaneze

Mjekët në spitalin britanik ku po kurohet 14-vjeçarja Malala Yousafzai, e cila u qëllua me armë nga talebanët, thonë se kanë shpresë se ajo mund të përmirësohet.

Clinton: Siguria në ambasadën amerikane në Bengazi, përgjegjësia ime

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton,ka pranuar dështimin e forcave të sigurisë për të parandaluar sulmin kundër misionit diplomatik të Shteteve të Bashkuara në Bengazi të Libisë ku u vranë katër amerikanë, përfshirë edhe ambasadorin amerikan në Libi.

Kriza kubane e raketave, mësime për rastin e Iranit

Ky muaj shënon 50 vjetorin e Krizës Kubane të Raketave, një përpjekje e Bashkimit Sovjetik për të dislokuar raketa bërthamore në atë vend ishull, rreth 150 kilometra larg brigjeve të Floridës.

Talebanët mohojnë vdekjen e Mullahut Omar

Talebanët afganë kanë përgënjeshtruar kategorikisht zërat se udhëheqësi i tyre shpirtëror, Mullahu Omar, është sëmurë rëndë ose madje ka vdekur, siç ka raportuar të hënën gazeta online “The Daily Beast”.

Obama dhe Romney përballen sot në debatin e dytë

Dy kandidatët për president Barack Obama dhe Romney do të përballen sot në debatin e dytë në television.

“Die Welt”: Fidel Castro bashkëpunoi me nazistë

Fidel Castro rekrutoi ish-anëtarë të forcave të zgjedhura naziste “SS”, për të stërvitur trupat e tij gjatë Luftës së Ftohtë, vërtetojnë dokumente të fshehta të dalë nga arkivat sekrete të Gjermanisë.

Sulmet e “11 Shtatorit”, mbahen seancat dëgjimore për 5 të akuzuarit

Seancat dëgjimore për pesë të dyshuarit e sulmeve të 11 Shtatorit kundër Shteteve të Bashkuara kanë nisur në një gjykatë ushtarake të SHBA-së në Guantanamo Bay të Kubës.

Rrëmbehet në Siri një gazetare ukrainase

Një gazetare e Ukrainës, e cila ka punuar në Siri dhe ka mbështetur hapur regjimin e presidentit sirian, Bashar al-Assad, raportohet të jetë rrëmbyer nga rebelët.

14-vjeçarja pakistaneze për kurim në Londër

Pakistanezja 14-vjeçare, e cila është qëlluar në kokë nga talibanët për shkak të përpjekjeve të saj për të promovuar edukimin e vajzave në Pakistan, ka arritur në Britani.

Ndalohet hyrja e kompanisë ajrore të Sirisë në aeroportet e BE-së

Bashkimi Evropian ka rritur presionin mbi regjimin e presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad, duke ndaluar ofrimin e shërbimeve financiare për eksportin e armëve siriane dhe duke ndaluar kompaninë ajrore të Sirisë nga hyrja në aeroportet e BE-së.

Britania nuk kërkon ndryshimin e regjimit në Iran

Ministri i Jashtëm britanik, William Hague, ka thënë se Britania nuk kërkon ndryshimin e regjimit në Iran me sanksionet e vëna mbi aktivitetet bërthamore të tij. Sipas Hagues ndryshimi i udhëheqjes së vendit është në duart e popullit iranian.