Lajmet nga Ekonomi

Fondi për ish-pronarët, MFE: 200 milion lekë më shumë për vitin e ardhshëm

Për vitin 2018 qeveria ka parashikuar 200 milion lekë më shumë për kompensimin e ish-pronarëve. Në projekt buxhetin e vitit  2018 në zërin për vlerën e kompensim të ish-pronarëve parashikohen 4 miliard lekë nga 3.8 që ishte këtë vit. Ndërkohë …

Peleshi: Mjetet e bordeve të anijeve do përjashtohen nga TVSH

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi, gjatë një takimi që zhvilloi me peshktarë në portin e ri të peshkimit në Durrës, tha se qeveria po punon që në paketën fiskale për vitin 2018, të gjithë mjetet e bordeve …

Kalemaj: Vetëm këtë vit u rrit euroja në gusht, s’ka ndodhur në 27 vite

Politologu Ilir Kalemaj i ftuar në “Ekopolitikë” nga Aurora Sulçe në Ora News, thotë se në 27 vite, euroja ka rënë gjatë muajit gusht në kulmin e turizmin, ndërsa vetëm këtë vit ka pësuar rritje. Kalemaj: Në 8 vjet ka …

Qeveria parashikon të marrë më shumë borxh në tregun e brendshëm

Qeveria  shqiptare  parashikon  më shumë investime në këtë mandat të dytë. Sipas treguesve të buxhetit parashikohet një rrijte e shpenzimeve kapitale me rreth 11.8 miliard lekë për vitin e arsdhshëm në krahasim me 2017. Kryesisht këto investime pritet të realizohen …

Qeveria nuk parashikon rritje pagash e pensionesh

Për vitin 2018 nuk parashikohen politika të reja për rritje të ndjeshme të pagave dhe pensioneve. Në projektbuxhetin e hartuar prej ministrisë së Financave mësohet se ka një parashikim në ulje për të dy këto zëra. Sa u përket dëmshpërblimit …

Buxheti, 30 miliardë lekë më shumë në 2018

30 miliardë lekë më shumë të ardhura nga taksat dhe tatimet parashikohen në buxhetin e vitit 2018 nga viti aktual. Drafti i cili do ti paraqitet për miratim kuvendit ka përfunduar ndërsa do të saktësohet dhe shpërndarja e të ardhurave …

Biznesi i vogël në TVSH, Ahmetaj tregon kategoritë që mbeten jashtë

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj ka qetësuar bizneset e vogla  duke premtuar se nuk do të ketë përfshirje në skemën e TVSH-së një sërë biznesesh të vogla si zejatërt, taksistët, tregtarët e vegjël. Në një takim me një …

Regjistër për rrugët, Qeveria merr konsulent për një sistem të dhënash

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka vendosur të marë një konsulent për të krijuar një sistem të saktë të dhënash për të gjitha rrugët në vend. Kompania do të ketë si detyrë që të mbledhë të dhëna të sakta për gjendjen e …

Çela: OSHEE nuk do të kërkojë rritje çmimi të energjisë elektrike

Kompania e Shpërndarjes së Energjisë elektrike do ti nënshtrohet ristrukturimit. Administratori i OSHEE, Ardian Çela, bëri me dije se janë liruar nga detyra 11 drejtorë të drejtorive rajonale ndërsa ftoi të gjithë të interesuarit të aplikojnë për vendet vakante deri …

Sejko takim me FMN dhe BB: Kujdes kreditimin dhe euroizimi i ekonomisë

Nxitja e kreditimit, reduktimi i kredive me probleme si dhe  nisma në drejtim të deeuroizimit të ekonomisë kanë qenë disa nga temat e diskutura gjatë takimit të guvernatorit Gent Sejko me drejtues të lartë të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës …

Mesi e Qato në Dukat: Mbështetje e politika pro sipërmarrjeve

Zëvendës/kryeministrja Senida Mesi dhe Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, në kuadër të konsultimeve publike që po zhvillon qeveria në Vlorë vizituan një sipërmarrje që eksporton peshkun shqiptar në BE. Dy anëtaret e qeverisë premtuan mbështetje dhe politika për …

Shqipëria, i vetmi vend që përfshin në TVSH edhe biznesin e vogël

Shqipëria do të jetë i vetmi vend në rajon që nuk do të ketë një përjashtim të bizneseve të vogla nga TVSH. Greqia ka nivelin më të ulët të përfshirjes në TVSH  prej 10 mijë eurosh, ndërsa në Serbi mbështetja …

Haxhimali: Ja 3 variantet si do të mblidhet taksa e pronës

Në emisionin “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe, Drejtori ekzekutiv i Shoqatës së Bashkive, Agron Haxhimali, zbuloi tre variantet që janë diskutuar me FMN për mbledhjen e taksës së pronës. Ndërkohë ish zv.drejtor i përgjithshëm i Tatimeve, Flerenc Dilaveri, tha se …

Haxhimali: Taksa e banesës rritet nga janari; Dilaveri: FMN jo realist

Fondi Monetar Ndërkombëtar i ka kërkuar qeverisë shqiptare që taksa e rritur për banesat të hyjë në fuqi që nga 1 janari dhe të ndryshojë mënyra e mbledhjes. Drejtori i Shoqatës së Bashkive, Agron Haxhimali ka zbardhur disa detaje nga …

Qeveria i jep OSHEE-së 1 miliard lekë për importin e energjisë

Qeveria  ka  akorduar 1 miliard lekë nga fondi rezervë i buxhetit për blerjen e energjisë për muajin nëntor dhe dhjetor.Vendimi është miratuar në Fletoren Zyrtare dhe autorizon Ministrinë e Financave për të  kaluar këtë  fond në formë huaje afatshkurtër. Buxheti …

Luftë informalitetit, Tatimet thirrje qytetarëve të denoncojnë shkeljet

Drejtoria e Tatimeve i bën thirrje qytetarëve të bëhen pjesë e aksionit antinformalitet dhe të denoncojnë në rast të shkeljeve. Vetëm në javët e para të tetorit janë denoncuar 50 raste të cilat kanë kaluar menjëherë në ndjekje nga strukturat …

Ekonomia “gri”, biznesi marshim për ti thënë JO informalitetit

Biznese të huaja dhe vendase janë bashkuar në një marshim kundër ekonomisë informale. Eksperti, Ardian Civici, u shpreh se ekonomia informale është pengesa kryesore për investimet. Investitorët e huaj ndërkohë e shohin aksionin e qeverisë si një mundësi për të …

KLSH: DAP po pengon reformën në administratë

Hedhja e të dhënave në sistem pengon zbatimin e reformës në administratë. Kontrolli i Lartë i Shtetit ka ngritur si shqetësim hedhjen e të dhënave të punonjësve të adminstatës në sistemin informatik të menaxhimit të burimeve njerëzore. Nga auditi rezulton …

Aplikimi i TVSH, biznesi ankohet se mungon infrastruktura

Administrata shtetërore nuk ka infrastrukturën e duhur për të përfshirë në TVSH dhe biznesin e vogël.Ky shqetësim u ngrit gjatë një diskutimi me drejtoren e tatimpaguesve të mëdhenj me përfaqësues të Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë. Drejtorja e Tatimeve sqaroi …

Vendosja e TVSH, kostoja e biznesit të vogël rritet me 200 mijë lekë

Shoqata e bizneseve të vogla paralajmëron protesta e madje dhe grevë urie nëse do të miratohet vendosja e TVSH-së për këto subjekte. Albert Nasto, kreu i shoqatës së biznesit të vogël thotë se përfshirja në TVSH do ti çonte drejt …

Nobel 2017: Ekonomi për mirëqenien

 Vitet e fundit ka qenë dominues diskutimi në qarqet shkencore se kush mund ta qeverisë më mirë një vend, ekonomistët apo sociologët. Thelbi i diskutimit fokusohej tek raporti midis pjesës me të tërën. Sipas studjuesve, ekonomistët mbajnë parasysh një pjesë …

Dy kategoritë e bizneseve që “trajtohen ndryshe” nga TVSH-ja

Teksa bëri me dije se taksa e TVSH-së do të shtrihet edhe tek biznesi i vogël, ministri i Financave, Arben Ahmetaj tha se dy sektorë të biznesit do të përjashtohen nga kjo taksë. Ahmetaj: Ministria e Financave po harton draftin …

Lëvizjet e popullsisë, shqiptarët dynden drejt Tiranës e Durrësit

Tirana dhe Durrësi janë dy qytetet më të preferuar nga shqiptarët që lëvizin brenda vendit për një jetesë më të mirë. Sipas të dhënave të INSTAT për vitin 2016, nivelin më të lartë të migrimit ose largimit të banorëve e …

Biznesi i vogël në TVSH, Ahmetaj sqaron se s’do të ketë rritje çmimesh

Përfshirja e biznesit të vogël në TVSH nuk do të ketë efekte në çmime. Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, në një konferencë për mediat ka sqaruar se nga kjo do e pësojnë vetëm bizneset e paformalizuara. Kreu i …

Mbyllen 100 biznese të paregjistruar dhe për mos lëshim kuponi

Vetëm një javë pas nisjes së aksionit anti-informalitet në vend janë penalizuar me mbyllje 100 subjekte pasi janë konstatur të paregjistruara ose nuk kanë lëshuar kupon. Nëndrejtori i Tatimeve deklaron se këto biznese janë kryesisht në zona periferike ndërsa po …

Zona ekonomike e Ballkanit, Danielsson: BE do financojë 3.3 mld euro

Bashkimi Europian do të financojë 3.3 miliard euro për zhvillimin e zonës ekonomike rajonale në Ballkanin Perëndimor. Gjatë një takimi me perfaqësuesit e biznesit,  Drejtori i Përgjithshëm për Fqinjësine dhe Negociatat e Zgjerimit, Christian Danielson, tha se zhvillimi i kësaj …

Debati për taksat, Shano: I gjithë biznesi duhet të futet në TVSH

Në mesin e debateve mes mazhorancës dhe opozitës lidhur me vendimin e qeverisë për futjen në TVSH të biznesit të vogël, demokrati Dritan Shano thotë se i gjithë biznesi duhet të jetë në skemën e TVSH-së. Në emisionin “Para dhe …

Shano “mbështet” Ramën: Nuk ja uroj asnjë qeverie FMN nëpër këmbë

Ndryshe nga shumica e demokratëve, përfshirë kryetarin Basha dhe ish-kryeministrin Berisha, kordinatori i PD-së Dritan Shano njësoj si Rama është kundër qëndrimit të FMN në Shqipëri. Në emisionin “Para dhe Pasuri” në RTV Ora News të gazetares Aurtora Sulçe, Shano …

Sejko pret ambasadoren e Francës, diskutojnë për investime franceze në Shqipëri

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Gent Sejko, zhvilloi takimin e parë zyrtar në ambientet e Bankës së Shqipërisë, me Ambasadoren e re të Republikës Franceze, në Tiranë, Christina Vasak. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Sejko, prezantoi për Ambasadoren …

Wolfgang Schäuble paralajmëron një tjetër krizë financiare globale

Shefi i financave gjermane që është në prag të largimit nga ky post ka deklaruar se politikat e Bankës Qendrore rrezikojnë të formojnë “flluska të reja” dhe se nivelet spirale të borxhit global dhe likuiditeti paraqesin një rrezik madhor për …

Italian, i ri, i papunë. Rinia italiane braktis vendin

Gjendja në tregun europian të punës është përmirësuar sipas statistikave të BE-së, por në Itali situata nuk ka ndryshuar. Si edhe më parë, çdo i treti i ri italian është i papunë. Shumë vetë largohen nga vendi. Një emision radioje …

Rritet taksa e banesave, ja sa do të paguani

Taksa e banesave në që prej 1 janarit do të rritet. I ftuar në emisionin Ekopolitikë të gazetares Aurora Sulçe   drejtori i politikave fiskale  në ministrinë e Finanacave dhe të Ekonomisë bëri me dije se taksa e banesave tashmë do …

Vështirësitë e bizneseve, BSH: Konkurrenca mbetet problemi kryesor

Bizneset shqiptare kanë ngritur si shqetësim kryesor mungesën e konkurrencës dhe gjetjen e financimeve. Në një vrojtim të Bankës së  Shqipërisë për gjendjen e ndërmarrjeve në 6 muajt e parë të këtij viti konstatohet  se  ka pasur një përkeqësim të …

Financat zbardhin skemën si do të kontrollohet biznesi i vogël me TVSH

Drejtori i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave, Niko Lera sqaroi në “Ekopolitike” skemën sesi do të kontrollohet bizinesi i vogël me TVSH. Ai tha se kontrolli do të bëhet në bazë të analizës së riskut.  Niko Lera: Ndërmarrja e këtij …

Financat: Nga TVSH e biznesit të vogel do mblidhen 750 mln leke në vit

Niko Lera, drejtori i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave tha në emisionin Ekopolitikë se nga tvsh e biznesit të vogël do të mblidhen 750 mln lekë në vit. Ai tha gjithashtu se nga TVSH e biznesit nuk priten te …

Forcohet euro, arrin vlerën më të lartë në 5 muajt e fundit

Largimi i emigrantëve dhe turistëve ka forcuar monedhën europiane kundrejt lekut shqiptar. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro po shkëmbehet me 133.81 lekë duke kapur kështu nivelin më të lartë që prej qershorit. Euro arrin nivelin më …

Sejko në konferencën e 7-të të Bankës Qendrore Evropiane në Frankfurt

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, mori pjesë të enjten në konferencën e 7-të për Vendet e Evropës Qendrore, Lindore dhe Juglindore (EQLJL), me temë “Cilësia institucionale dhe konvergjenca ekonomike e qëndrueshme”, organizuar nga Banka Qendrore Evropiane në Frankfurt …

Ekspertët e ekonomisë kërkojnë uljen e TVSH për bizneset e vogla

Përfshirja e bizneseve të vogla në TVSH duhet të jetë e shkallëzuar për të mos ndikuar në uljen e konsumit dhe në rritjen e çmimeve. Eksperti Agim Binaj përkrah një nismë të tillë por thotë se TVSH duhet të jetë …

Bizneset e huaja ankohen për kontrollet e inspektorëve tatimorë

Investitorët e huaj ankohen se inspektorët që u paraqitet në kontrolle janë të pakualifikuar, madje dhe qëndrojnë në zyra në një afat të gjatë duke penguar aktivitetin. Shqetësim është ngritur në një takim midis Dhomës Amerikane të Tregtisë dhe drejtorisë …

Ligj të ri për Dhomat e Tregtisë

Komisioni i Veprimtarive Prodhuese ka thirrur në një seancë dëgjimore grupet e interesit për  Ligjin e Dhomave të Tregtisë. Kreu i këtij komisioni Eduart Shalsi u shpreh se është i nevojshëm një ligj i ri. Ndërkohë që opozita e kundërshtoi …

Amazon do t’i rimbursojë 250 mln euro Luksemburgut

Kompania Amazon do të paguajë rreth 250 milionë euro taksa në Luksemburg sipas një urdhri të Bashkimit Europian. Falë një vendimi nga autoritetet e Luksemburgut, Amazon ka shmangur tatimet për një pjesë të madhe të fitimeve në Bashkimin Europian. Kompania …

LSI: Kuvendi të merret me koncesionet, e ardhmja e dyshimtë

Lëvizja Socialiste për Integrim jep alarmin për koncesionet. Kreu i grupit parlamentar Petrit Vasili tha se investimet në koncesione janë lajm i keq për Shqipërinë por i bardhë për oligarkët. Vasili deklaroi se koncesionet rrezikojnë ngritjen e borxhit dhe shton …

Kromi dhe nafta kontribut kryesor në sektorin e industrisë  

Eksportet e naftës bruto dhe të kromit kanë dhënë kontributin kryesor në rimëkëmbjen e sektorit të industrisë gjatë tre-muajve të fundit. Delina Ibrahimaj drejtore e Përgjithshme e INSTAT, argumentoi se ky sektor ka pasur një rimëkëmbje pas shumë kohëve në …

Xhepa: Koncesionet do të ndikojnë në rritjen e borxhit publik

Koncesionet Partneritet Privat publik po rikthejnë rrezikun për të rritur nivelin e borxhit publik në vend. Pas shqetësimit të ngritur nga misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar edhe ekspertët kërkojnë më shumë kujdes për një gjë të tillë. Problem në dhënien …

Interkonjeksioni Shqipëri-Kosovë, lobim për të zgjidhur ngërçin me Serbinë

Shqipëria do të vazhdoj të lobojë pranë partnerëve ndërkombëtare për të vënë sa më parë në funksion linjën e interkonjeksionit Kosovë-Shqipëri. Ky ka qenë premtimi i bërë  nga Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri priti në takim Ministrin e …

Transparencë për konçesionet, BSH: Duhen projekte të qarta dhe standarde

Banka e Shqipërisë vlerëson investimet që përfiton ekonomia shqiptare në kuadër të konçesioneve, njëkohësisht bën apel për më shumë transparencë. Në daljen e tij të radhës Gent Sejko  u shpreh se duhet ndjekur ecuria për të parë  ndikimin e tyre …

Në Vlorë konstatohen 3.4 mln lekë fshehje të ardhurash

Dalja në terren e inspektorëve tatimorë ka vënë në lëvizje bizneset në Vlorë, ndërsa që ditën e parë janë konstatuar 3.4 milion lekë fshehje të ardhurash. Në QKR u regjistruan 100 kërkesa për regjistrim biznesi, nga ata që deri më …

FMN: Kujdes projektin 1 miliard euro!

Në mbyllje të bisedimeve me qeverinë shqiptare fondi monetar ndërkombëtar ka vlerësuar reformat e realizuara deri më tani, teksa shpreh shqetësimin për ngadalësimin e tyre. Në deklaratën për mediat nënvizohet se norma e rritjes së PBB-së parashikohet prej qeverisë shqiptare …

FMN: Mandati i qeverisë së re mundësi e rrallë për dyfishimin e reformave

Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka lëshuar një deklaratë për Shqipërinë, duke Ekonomia e Shqipërisë vijon të fuqizohet, duke përfituar nga rritja e kërkesës vendase, Investimet e Huaja Direkte të mëdha të lidhura me sektorin energjetik, rritja e turizmit dhe …

Tre kompani të interesuara për ndërtimin e Rrugës së Arbrit

Tre kompani shfaqin interes për të ndërtuar dhe mirëmbajtur Rrugën Arbrit. Në mjediset e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë u mblodh sot Komisioni i dhënies me koncesion të procedurës me objekt “Përmirësimi, ndërtimi, operimi dhe mirëmbajtja e Rrugës së Arbrit”. …

Kreditë e këqija ulen me 4 mld lekë në 6 muajt e parë të 2017

Kreditë e këqija ulen me 4 mld lekë në 6 muajt e parë të 2017. Sipas të dhënave të BSH, tepërica e kredieve me probleme ishte 93 mld lekë ose 15.2% më e ulët në krahasim me 6 muajt me …

I zënë ngushtë pas fjalimit të Gertës, reagon Peleshi: Duhet punë

Një vajzë nga Mirdita, gjatë fjalimit të saj në Parlamentin Rural, emocioni të pranishmit, mes tyre edhe deputetë të parlamentit me ato çfarë ajo tha. E kthyer në vendlindje për t’u marrë me blektori, pas studimeve për shkenca politike në …

Bujqësia, në 2017 jepen 17 mln lekë më pak se në 2016

Edhe pse bujqësia ka qenë një ndër sektorët më të përfolur për të cilin është premtuar mbështetje dhe reforma pa fund të dhënat tregojnë se ajo është lënë në harresë. Buxheti i shtetit i ka akorduar Ministrisë së Bujqësisë vetëm …

Borxh për ushqime, shqiptarët marrin hua tek të afërmit

Familjet shqiptare marrin borxhe tek të afërmit për blerje ushqimesh. Sipas vrojtimit të Bankës së Shqipërisë në 6 muajt e parë të këtij viti, kjo formë e huamarrjes zë 40 % të rasteve. Ndërsa pas kësaj renditet huamarrja blerje/riparim prone …

Nga 1 tetori, qytetarët që nuk tërheqin kuponin tatimor do gjobiten

Duke filluar nga 1 tetori, kur nis dhe faza e tretë anti-informalitet nuk duhet të bëjnë kujdes vetëm bizneset por edhe qytetarët. Kushdo që bën një blerje dhe nuk tërheq kuponin tatimor do të përballet me gjobë. Një fakt të …

Në vështirësi për të paguar, si ju bllokua llogaria bankare biznesit fason

Tatimet duhet të kenë një kontratë mirëkuptimi me biznesin kur bëhet fjalë për ti mbledhë detyrimet. Shqetësimi u ngrit nga Arben Shkodra, sekretar i përgjithshëm i Shoqatës së Prodhuesve, i cili në emisionin “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe solli rastin …

Crowford: 43% e ekonomisë informale, duhet parë thellë çështja

Mark Crowford, presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë  mbështet fazën e tretë antiinformalitet të njoftuar nga qeveria. Por në emisionin “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe ai ngriti shqetësimin për shkallën e lartë të ekonomisë joformale në Shqipëri, 43% e saj. …

Në sitë 8 mijë biznese të mëdha, biznesi i vogël kontroll me zona

Me 1 tetor qeveria nis fazen e tretë të aksionit anti informalitet. Në fokus të tij do të jenë bizneset e mëdha. Në përballjen e parë publike përballë bizneseve dhe ekspertëve, drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Vasilika Vjero zbardhi skemën …

Ulen kreditë e këqia, BSH: Në 6 muaj janë fshirë nga bilancet 4 mld lekë

Vijon të ulet niveli i kredive të këqia në ekonominë shqiptare. Sipas Bankës së Shqipërisë janë 4 miliardë lekë kredi të humbura të cilat janë fshirë nga bilancet gjatë 6 muajve të parë të 2017. Ndërkohë që vihet re një …