Lajmet nga Kryesore

PD-LSI bashkë për arrestimin e Tahirit. Përgatisin raport 22 faqesh

Partia Demokratike dhe LSI kanë hartuar një raport prej 22 faqësh, në të cilën kërkon pranimin e kërkesës së prokurorisë për hetimin dhe arrestimin e deputetit Saimir Tahiri. Pas shqyrtimit të akteve dhe diskutimit të çështjes, thuhet në draftin që …

Xhafaj në Itali për Konferencën e Ministrave të Brendshëm të Rajonit

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj ndodhet në Itali ku po merr pjesë në Konferencën Rajonale të Ministrave të Brendshëm të Rajonit që zhvillohet në Trieste. Konferenca ka nisur sot dhe do të mbajë punimet edhe ditën e nesërme në përmbyllje …

Godole: Në komunizëm u krijuan elita të rreme, sot janë bijtë e tyre

Pedagogia e gazetarisë, Jonila Godole, e ftuar në “Tonight Ilva Tare” në Ora News, thotë se në komunizëm elitat e vërteta u shtypën dhe u krijuan ato të rreme, bijtë e të cilëve janë sot. Godole: Këto 27 vite shqiptarët …

Kurti: Rezultati i zgjedhjeve duhet trajtuar me vetëkritikë

Ish-kryetari i Vetëvendosjes Albin Kurti ka pranuar se rezultati i zgjedhjeve të 22 tetorit nuk është ai i pritshmi. Nëpërmjet një shkrimi të publikuar në Facebook, deputeti i VV-së ka kërkuar që kjo parti të thellohet në vetëkritikë. Postimi i …

Rubik, kryefamiljari vdes duke ngrënë drekë

Një burrë 67 vjeçar në Rubik ka humbur jetën krejt papritur teksa po konsumonte drekën në familje. Policia bën me dije se viktima është 67 vjeçari me iniciale Gj.D, dhe vdekja ka ardhur për shkak të bllokimit të rrugëve të …

Godole: Më duket sikur regjimi komunist qeveris ende në hije… ja ‘faktet’

Pedagogia e gazetarisë Jonila Godole e angazhuar për të zbardhur të shkuarën komuniste, thotë në studion e “Tonight Ilva Tare”, deklaron se ende pas kaq vitesh demokraci, njerëzit nuk janë të lirë për të botuar të vërtetat e sistemit diktatorial. …

Florian Dushku, objekt i sulmit në Shëngjin. Shoqërohen 18 persona

Lidhur me ngjarjen e ndodhur një  ditë më parë në Shengjin ku mbeten të plagosur 2 persona,  Policia e Lezhës ka kryer disa veprime hetimore për zbardhjen e autoresise.  Policia sqaron se “nga tërësia e veprimeve dyshohet se objekt sulmi …

Andoni: Nostalgjisë kolektive të komunizmit duhet t’i ruhemi

Gazetar Ben Andoni i ftuar në “Tonight Ilva Tare” në Ora News thotë se nostalgjia indivudale ndaj diktaturës komuniste nuk është e dëmshme, por thekson se vendi duhet ruajtur nga nostalgjia kolektive komuniste. Andoni: Nostalgjia individuale është një lloje kujtese …

Andoni: I shqetësuar që të rinj afrohen me qarqe neo-komuniste

Gazetari i njohur Ben Andoni i sheh me shqetësim frymën e qarqeve rinore për neokomunizmin. I ftuar në “Tonight Ilva Tare” në Ora News, ai tha se të rinjtë identifikohen me simbole komuniste. Andoni: Mënyra si perceptohet e kaluara këtu …

Bretkosa përleshet me gjarprin, fituesi është amfibi i vogël

Kemi parë gjithnjë gjarpërinjtë që hanë bretkosa dhe specie të tjera të madhësisë së tyre dhe më të mëdha, por rrallë ose mbase asnjëherë nuk kemi parë që një bretkosë e vogël gëlltit një gjarpër. Lajm i publikuar nga “National …

Design Job 2, 120 të rinj shqiptarë përfitues nga projekti

Ka nisur për të dytin vit rradhazi në Tiranë projekti Dizajn Job 2. Përfitues do të jenë më shumë se 120 të rinj të cilët do të marrin njohuri mbi ëeb dizajnin dhe grafik dizajnin. Në fund të projektit ata …

Hyseni: PS nuk mbron Tahirin, Prokuroria veprime arbitrare

Deputeti i PS, Alket Hyseni tha se PS nuk e mbron deputetin Saimir Tahiri. I ftuar në studion e lajmeve të Ora News, Hyseni tha se ata janë pro hetimit të thellë për për këtë rast, por nuk do të …

Mërtiri: Pse nuk bëjmë dot demokraci? Duhet t’i bëjmë radiografi diktaturës

Sociologu Ergys Mërtiri i ftuar në ‘Tonight Ilva Tare’ në Ora News thotë se shqiptarët nuk e kanë trajtuar siç duhet sistemin diktatorial dhe shumë prej problemeve të sotme vijnë prej tij. Mërtiri: Ajo që është për t’u ardhur keq …

Plani ‘Shkodra 2030″, Voltana Ademi shpalos projektet strategjike

Bashkia e Shkodrës, prezantoi disa nga projektet strategjike të planit të përgjithshëm vendor, që vetëm pak ditë më parë mori bekimin e Këshillit Kombëtar të Territorit! Kryebashkiakja Voltana Ademi, evidentoi fushat ku do të bazohet zhvillimi dhe investimet në kryeqendrën …

Si u grabit biznesmeni në Elbasan? Familja: Na vunë në gjumë!

Kjo është banesa trekatëshe e biznesmenit në Elbasan Ylli Salla që u grabit në mënyrë të bujshme dhe misterioze në orët e para të mëngjesit të kësaj të hënë! Autorët, numri i të cilëve mbetet ende i paqartë, hynë nga …

Myftaraj: Prokuroria nuk e sulmon Tahirin, loja ka nisur në 2015

Çështja e Saimir Tahirit ka qenë në vëmendje të emisionit “Ju flet Moska” të Kastritot Myftarajt. A po e sulmon apo po e mbron Prokuroria Tahirin? Kjo është pyetja që ngrihet në këtë emision. Myftaraj thotë se historia e Saimir …

Vende të reja pune në institucionet e vettingut

Institucionet e reja të drejtësië ka publikuar disa vende të reja pune. Kjo është për e ditur edhe nga ambasada amerikane në Tiranë. Në faqen e ambasadës së SHBA-së në FB  thuhet se “Institucionet shqiptare të Vettingut po punësojnë! Për …

BOOM: Fabrika e riciklimit “rrezik vdekje” për banorët në Librazhd

Tjetër masakër mjedosor me rrezik për jetën e banorëve është denoncuar në emisionin “BOOM” në RTV Ora News. Kamera e BOOM udhëtoi në Librazhd, aty ku banorët e lagjes “Detashmen” janë në rrezik për jetën pasi në hyrje të kësaj …

Për 9 muaj në Shqipëri kanë hyrë 4.2 milionë persona të huaj

Instituti i Statistikave ka publikuar lëvizjet e shtetasve shqiptare dhe të huaj në Shqipëri, për muajin shtator. Sipas INSTAT, numri i shtetasve shqiptarë dhe të huaj të hyrë në territorin shqiptar, në muajin Shtator 2017 është 852.743. Krahasuar me Shtator …

Greqia: Shqipëria pikë e heroinës, prodhuesi më i madh i kanabisit në Evropë

Pozita gjeografike e Greqisë në pikën ku takohen tre kontinente dhe një portë midis Lindjes dhe Perëndimit, e bën atë një rrugë kryesore për tregtinë botërore të drogës, tregu më fitimprurës kriminalë ndërkombëtar dhe ajo që përbën pothuajse gjysmën e …

Tillerson vizitë të paparalajmëruar në Afganistan

Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, ka zhvilluar një vizitë të paparalajmëruar në Afganistan. Ao  do të bisedoj me liderët e këtij vendi për strategjinë e re të Shteteve të Bashkuara, për ta përfunduar luftën 16 vjeçare. Në takimin e …

Zgjedhjet krijuan hartën e re politike nëpër komuna

Zgjedhjet lokale të 22 tetorit në Kosovë kanë krijuar një hartë të re politike, nëse merren parasysh fitoret e kandidatëve për kryetarë në secilën komunë veç e veç, krahasuar më zgjedhjet lokale të 3 nëntorit të vitit 2013. Partitë e …

Erdogan: Europa vdiq në Bosnje dhe u varros në Siri

“Europa vdiq në Bosnje dhe u varros në Siri” Kështu deklaroi së fundmi presidenti i Turqisë Rexhep Erdogan, duke iu referuar kështu tragjedive të 1992 në Bosnje, atyre në Siri dhe në Mianmar. Revolta e liderit turk, sipas tij vjen …

Mijëra dele pushtojnë rrugët e kryeqytetit spanjoll

Mijëra dele kanë marshuar në rrugën e Madridit të dielën, duke kremtuar festivalin vjetor të Transhumance, i cili feston traditat e kullotjes në bujqësinë spanjolle.  Mijëra njerëz panë gjithashtu festivalin e kafshëve. Rruga e paradës nga Cuesta de la Vega …

Ushtari vritet nga militantët islamikë, e shoqja ‘lëndohet’ nga telefonata e Trump

Bashkëshortja e një ushtari amerikan që humbi jetën është tronditur nga telefonata e Donald Trump që po e ngushëllonte. Myeshia Johnson tregoi se presidenti i Amerikës nuk mbante mend emrin e ushtarit La David Johnson, gjë që e lëndoi tepër. …

Kryemadhi dhe Vasili takim me Bashën në selinë e PD-së

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi po zhvillon një takim në selinë e Partisë Demokratike me kreun e kësaj partie, Lulzim Basha. Në takim është i pranishëm edhe kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili. Takimi vjen …

Pensionistët, deklarim në bankë që e tërheqin vetë pensionin

Ky është muaji, kur mbi 30 mijë pensionsitë  duhet të paraqiten vetë në bankë dhe të deklarojnë se e tërhoqën pensionin e tyre. Kjo është një procedurë që bëhet 2 herë në vit. Në rast se nuk paraqitet vetë fizikisht, …

Hedh me gjakftohtësi gruan në shinat e trenit

Kamerat e sigurisë kanë kapur një person që me qetësi shtynë në hekurudhë një grua, ndërsa largohet me gjakftohtësi. Incidenti, që u shpërnda gjerësisht në mediat sociale, ndodhi në stacionin Yuen Long të sistemit të hekurudhave të lehta të Hong Kongut. …

Edhe 16 milionë lekë të tjera për Tunelin e Krrabës

Autoriteti  Rrugor Shqiptar ka bërë një shtesë fondi prej 16 milion lekësh për shpenzime mirëmbajtje të Tunelit të Krrabës. Shpallja ëshët bërë në Agjensinë e Prokurimeve publike  ndërsa  nuk ka një afat për përdorimin e këtij fondi. Rruga Tiranë-Elbasan merr …

Brian Williams: Fondi i OKB për Shqipërinë 110 mln dollarë për 5 vjet

Organizata e Kombeve të Bashkuara disburson një fond prej 110 milionë dollarësh për Shqipërinë, në një program 5 vjeçar, ndërsa për vitin 2017 fondi është 23 mln dollarë. Shifrën e bëri të ditur Brian Williams, Koordinator i OKB resident në …

SHBA vë në gatishmëri bombarduesit B-52 për herë të parë pas Luftës së Ftohtë

Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë duke rinovuar raketat e epokës së fillimit të Luftës së Ftohtë, ndërsa po përgatitet për t’u angazhuar në një konflikt të mundshëm bërthamor për herë të parë që pas rënies së …

Statusi i Naftëtarit në “ngërç”, pengesë përfshirja e përfituesve të rinj

Pesë muaj nga miratimi, Statusi i Naftëtarit, nga i cili do të përfitojnë rreth 5 mijë punonjës të këtij sektori, ende nuk ka hyrë në fuqi. Kreu i Federatës së Sindikatave të Punonjësve të Industrisë, Taf Koleci, bën të ditur …

Maltë, mijëra njerëz në protestë kundër korrupsionit qeveritar

Mijëra njerëz u derdhën në rrugët e kryeqytetit maltez, Valletta, të dielën për të shprehur indinjatën e tyre për vdekjen e një gazetareje të shquar investigative, e njohur për ekspozimin e korrupsionit shtetëror. Gazetarja u vra nga një makinë bombë …

Antiinformaliteti, në tre javë janë mbyllur 250 biznese

Në tre javë të aksionit  antiinformalitet në vend janë mbyllur  250 biznese   pasi janë gjetur të paregjistruara si dhe nuk kanë lëshuar kupon disa herë. Ndërkohë që 919 subjekte kanë ndryshuar statusin duke kaluar nga biznese të vogla në të …

Çeki, fituesi i zgjedhjeve me kurs kundër refugjatëve

Kryeministri i ardhshëm i Çekisë, Babis ka në plan të krijojë në BE një aleancë kundër refugjatëve. Për këtë ai nuk do të kufizohet vetëm me shtetet e Vishegradit. Pas fitores së partisë së tij populiste ANO në zgjedhjet parlamentare, …

Tirana tradicionale dhe moderne në Bruksel

Për pesë javë rresht, Tirana do të prezantohet me pavionin e saj në Panairin e Brukselit, një nga më të mëdhenjtë në Europë dhe që vizitohet çdo vit nga më shumë se 2.000.000 vizitorë nga e gjithë bota.  Lajmin e …

Biznesmeni i grabitur vë një shumë të madhe parash për ‘kokën’ e autorëve

Familja e biznesmenit Ylli Salla, banesa e të cilit u grabit sot në mëngjes, vë në dispozicion një shumë të konsiderueshme parash për të gjithë ata që japin informacion për identifikimin e autorëve. Vajza e biznesmenit, Suzana Salla ka vënë …

Dy të rinj u goditën me qytën e pistoletës, shpallet në kërkim një prej autorëve

Policia e Elbasanit ka zbardhur ngjarjen ku u plagosën dy të rinj dhe ka shpallur në kërkim një prej autorëve të dyshuar. Specialistët për Krimet në Komisariatin e Policisë Elbasan referuan materialet në Prokurori dhe po punojnë intensivisht për kapjen …

Aksident në Lezhë, makina përplas për vdekje 58 vjeçarin

Një 58 vjeçar humbi jetën si pasojë e një aksidenti rrugor në Lezhë- Rraboshtë. Policia informon se makina që drejtohej nga 23 vjeçari E.L ka përplasur për vdekje shtetasin Z.GJ., 58 vjeç Grupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë …

Portali për infermierët, 800 infermierë iu nënshtruan provimit të shtetit

Për të fituar të drejtën e ushtrimit të profesionit 800 infermierë iu nënshtruan provimit të shtetit. Për ta do të ketë një mënyrë të re punësimi, është ajo që po projekton Ministria e Shëndetësisë përmes një portali. Kreu i Urdhrit …

Hakmerret ISIS, masakron 116 civilë

ISIS ka vrarë të paktë 116 civilë gjatë një sulmi në një qytet qendror të Sirisë, i kontrolluar nga xhihadistët. Trupat e tyre u gjetën në Qaryatayn, në provincën Homs. Shumica prej tyre janë qëlluar ose janë therur për vdekje …

Gjenden 32 kg marijuanë mes shkëmbinjve në bregdetin e San Focas

Policia financiare e Otrantos ka sekuestruar gjatë ditës së djeshme në bregdetin e komunës së San Focas rreth 32 kg marijuanë me një vlerë përfitimi shitje mbi 300 mijë euro. Sasia e drogës është gjetur rastësisht nga një inspektor i …

“Tahiri nuk arrestohet. Vetëm një hallkë e zinxhirit që s’mund të prishet”

Ish kreu i Policisë Antidrogë të Fierit, Dritan Zagani, ka dhënë sot një intervistë ekskluzive për median siçiliane të Katanais “Meridianews”.  ” Investiguesit italianë më kanë bërë dhuratën më të bukur në botë, shprehet Zagani, dhe pse unë nuk jam …

Elbasan, grabitet shtëpia e biznesmenit, në janar u rrah barbarisht

Banesa e një biznesmeni të njohur në qarkun e Elbasanit është grabitur në orët e para të mëngjesit. Burime nga policia e Elbasanit bënë me dije se ngjarja është regjistruar në orët e para të mëngjesit, në banesën e biznesmenit …

LSI do votojë pro arrestimit të Tahirit, thirrje prokurorisë: Mos u intimido

Grupi parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim deklaron votën pro arrestimit të deputetit Saimir Tahiri në seancën parlamentarë të së mërkurës. Në një deklaratë për median nga selia e LSI-së Luan Rama i bëri thirrje prokurorisë të mos intimidohet nga …

Komentuesit i përvishen për Tahirin, Rama i quan të pashkollë

Transmetimi live i mbledhjes së grupit parlamentar të PS-së ku kryeministri Rama mbajti fjalën e tij lidhur kërkesën e prokurorisë për autorizimin e arrestimit të Saimir Tahirit është ndjekur nga shume qytetarë në facebook. Të shumtë kanë qenë ato që …

Ndërron jetë legjenda e rrokut

Kompozitori dhe producenti australian i AC/DC, George Young ka ndërruar jetë në moshën 70 vjeçare. Këngëtari, vëllai i Angus dhe Malcolm Young i AC / DC, ishte anëtar i Easybeats dhe bashkëautor i hitit të tij klasik ‘Friday On My …

Berisha: Gjiknuri mori para nga Habilajt për të blerë vota; Ministri: Pinok!

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka denoncuar ditën e sotme ministrin Damian Gjiknuri i cili sipas Berishës është filmuar duke dhënë para te Habilajt për të blerë votat në fushatë. Denoncimin e tij Berisha e bazon te qytetari dixhital. “Gjiknuri ne tepsi! …

Vrau taksistin në Kavajë, burg për jetë për Musa Saraçin

Gjykata e Kavajës ka dënuar me burgim të përjetshëm shtetasin Musa Saraçi, i akuzuar për marrjen peng dhe vrasjen e taksistit Idriz Karriqi. Ngjarja ka ndodhur me 14.12.2016 në qytetin e Kavajës, ku Saraçi e goditi disa herë me thikë …

Ndotja e liqenit të Knallës, specialistët: Nuk janë hedhur lëndë helmuese

Ndotja e liqenit të Knallës në Shëngjin ka vënë në lëvizje autoritetet lokale. Pas monitorimit të situatës specialisti i mjedisit, Jak Gjini thotë se brenda liqenit nuk ka peshq të ngordhur dhe shpendët janë të pranishëm, çka sipas tij do …

Identifikohet shqiptari i vrarë në atentatin e Torinos

Policia italiane ka identifikuar shqiptarin 39-vjeçar i qëlluar për vdekje një natë më parë në qytetin e Torinos. Ai quhet Shpëtim Frashëri, i thirur shkurt Çimi, dhe është qëlluar me armë zjarri nga dy persona rreth orës 3.15 minuta të …

Kampi i muxhahedinëve në Durrës, do strehohen 3 mijë opozitarë sirianë

Këshilli Kombëtar i Rregullimit të Territorit miratoi lejen pak ditë më parë, por puna për ndërtimin e kampit të muxhahedinëve iranianë kishte nisur më herët. Është zgjedhur pikërisht zona periferike e njësisë administrative të Manzës në Durrës ku do të …

Anija shqiptare shpëton 115 sirianë në detin Egje

Ekuipazhi i anijes shqiptare “Oriku” ka arritur të shpëtojë 115 shtetas sirianë në detin Egje. Vetë ministrja e Mbrojtjes ka postuar në facebook një video nga operacioni i shpëtimit. Mes të shpëtuarve ishin dhe 45 fëmijë. “Djemtë tanë vazhdojnë të …

Konfindustria: Buxheti 2018 të shoqërohet me politika lehtësuese fiskale

Ndërsa qeveria vijon me konsultimin publik të buxhetit të vitit të ardhshëm, Konfindustria i kërkon ekzekutivit që ndërtimi i një buxheti të suksesshëm i vitit 2018, duhet domosdoshmërisht të shoqërohet me politika të përgjithshme lehtësuese fiskale dhe njëkohësisht trasparente për …

Agim Arapi u vra nga pakujdesia? Prokuroria ndryshon akuzën

Prokuroria e Durrësit ka ndryshuar akuzën për dy vëllezërit Ekonomi të cilët akuzohen për vrasjen e shtetasit Agim Arapi. Mësohet se organi i akuzës tashmë i akuzon dy vëllezërit Kostandin dhe Kujtim Ekonomi për vrasje të shkaktuar nga pakujdesia. Pak …

Arrestimi i deputetëve, PD propozon ndryshime në Kushtetutë

Edhe pse nuk ështe marrë një vendim zyrtar, Partia Demokratike ka diskutuar në grup parlamentar mundësinë e propozimit të një amendamenti kushtetues për heqjen  e imunitetit të deputetëve. Kjo iniciative vjen pas vendimit të mazhorancës për të mos autorizuar arrestimin …

Nuk ndalet Dua Lipa, fiton çmim në ‘BBC Radio 1 Teen Awards’

2017 padyshim që është viti i këngëtares me origjinë shqiptare Dua Lipa. Dua ishte fituesja e një prej çmimeve më të mëdha në BBC Radio 1 Teen Awards mbrëmjen e së dielës. Këngëtarja u vlerëzua me çmimin ‘Artisja më e …

Dështon ballafaqimi i drejtorit të burgut me nëndrejtorin e tij

Seanca gjyqësore e rradhës ndaj ish-drejtorit të burgjeve, Artur Zoto është zhvilluar ditën e sotme. Në këtë seancë ka dështuar ballafaqimi mes Zotos dhe ish-zëvendësit të tij, Iliaz Labi, ku shkak për dështimin e seancës janë bërë ndryshimet në kodin …

Noka:Kryeminister, te ka shtrenguar shume keq Saje qorri

Edhe deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Rama për akuzat ndaj Sajmir Tahirit, ku akuzoi prokurorinë se nuk ka prova për arrestimin e deputetit Tahiri dhe se Grupi Parlamentar i PS, do votojë unanimisht …