Lajmet nga Kultura

Kumbaro në Beograd: Arti dhe kultura ndërtojnë ura bashkëpunimi

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, mori pjesë në ceremoninë e hapjes së Muzeut të Artit Bashkëkohor në Beograd, me ftesë të Ministrit të  Kulturës dhe Informimit  të Republikës së Serbisë, Vladan Vukosavljević. Kumbaro u prit nga drejtori I Muzeut të …

“Tirana lexon”, maratona ku të gjithë bëhen pak shkrimtarë

“Tirana lexon” është një projekt që zhvillohet prej disa vitesh dhe nis maratonën më 26 tetor. E ftuar në emisionin ‘Ditë e Re’ organizatorja e projektit dhe pedagogia Jonila Godole është shprehur se ‘Tirana lexon’ është një maratonë leximi që …

“Ju rrëfej babain tim, Bujar Lako”

Bojkeni është në ditët e para të lënies së cigares. Këtë herë e ka vendosur seriozisht, të paktën kështu thotë, edhe pse, e ka bërë disa herë këtë përpjekje, por pa sukses. “Pas asaj që i ndodhi babait, vendosa të …

Muzika e Dhomës, Orkestra “Aleksandër Moisiu” merr çmimin e parë

Në Elbasan u mbyll me sukses edicioni i dytë i takimit kombëtar të Orkestrave të Harqeve, ku çmimi i parë shkoi për grupin përfaqësues të qytetit të Durrësit. Organizatorët e cilësuan festivalin një sukses dhe theksuan angazhimin për ta kthyer …

“Urtësi, sot e mot”, artistja shqiptaro-britanike ekspozitë tek “Marubi”

Artistja shqiptaro britanike Lala Meredith-Vula çeli në Muzeun Kombëtar të Fotografisë në Shkodër ekspozitën me me fotografi “Urtësi, sot e mot” ku përmes imazheve në celuloid sjell dy realitete aktuale për Shqipërinë e 2017. Punimet e ekspozuara janë shkëputur nga …

Romani ‘Vrasësi i Verbër’ vjen në shqip

“Vrasësi i Verbër” është libri më i ri që vjen për lexuesit shqiptar nën siglën e Shtëpisë Botuese Pegi. Autorja Margaret Atëood, rrëfen sagën e një familje të pasur kanadeze por njëkohësisht edhe sagën e fajeve dhe përgjegjësive që mblidhen …

Për tre netë muzikë dhome tek Teatri “Skampa”

Tingujt e muzikës së dhomës pushtuan sallën e Teatrit Skampa në Elbasan, ku mbrëmjen e së mërkurës nisi takimi i dytë kombëtar i orkestrave të harqeve. Për tre netë me radhë, grupe nga i gjithë vendi do të sjellin para …

Ndërtimi në Butrint, Kumbaro: Projekti po zbatohet nga Instituti i Monumenteve të Kulturës

Ministrja e Kulturës Mirela, Kumbaro ka zhvilluar këtë të hënë një takim me gazetarët në ambjentet e Amfiteatrit të Butrintit. Gjatë vizitës në lidhje me debatin për ndërtimin në zonën e mbrojtur ajo deklaroi se bëhet fjalë për reabilitimin e …

Takimi Kombëtar i Orkestrave të Harqeve hap edicionin e dytë

Për të dytin vit radhazi qendra e Artit Skampa në Elbasan do të jehojë nga muzika e Dhomës. Nga 18 deri më 20 tetor qyteti do të presë takimin kombëtar të orkestrave të harqeve, një aktivitet që bën bashkë grupe …

Ceka: 1 mln euro vijnë vetëm nga Butrinti, po ndërtohet kafene

Duke marrë shkasë nga një ndërtim në Butrint, arkeologu i njohur Neritan Ceka i ftuar në studion e Ora News shprehu shqetësimin për atë që ndodh atje. Duke theksuar se Butrinti ka sjellë 1 mln euro të ardhura nga turistët, …

“Guximtarët” jo më një histori për Lazaratin

Po shkon drejt finalizimit filmi “Guximtarët” i regjisorit amerikan Uilliam Kaufman. Projekti bëri zhurmë vitin e kaluar kur kompania filmike “Mercury Films” me qendër në Nju Jork e prezantoi në Tiranë me titullin “Lazarati në flakë”, si një zhanër aksioni …

Nderohet Sadi Halili, Pallati i Kulturës merr emrin e koreografit

Librazhdi nderoi dhe përkujtoi në 5 vjetorin e ndarjes nga Jeta mjeshtrin e valles, koreografin Sadi Halili. Shtëpia e Kulturës, vendi ku Sadi Halili ushtroi veprimtarinë do të mbajë emrin e tij. Ceremonia bëri bashkë, familjarë, miq, kolegë dhe qyterarë …

Yllka Mujo feston në skenë ditëlindjen, Kumbaro e surprizon me lule

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro surprizoi ‘8 Femrat” në teatrin Aleksandër Moisiu, në shfaqjen e së dielës. Trëndafila rozë dhe të bardhë për “Artisten e Merituar” Yllka Mujo, e cila festoi ditëlindjen në skenë, rrethuar nga duartrokitjet e vazhdueshme të spektatorit, …

“Persona”, ekspozita më e re nga piktori Lekë Tasi

I ka kapërcyer të tetëdhjetat, por vetëm në moshë pasi piktori i mirënjohur shqiptar Leke Tasi vjen përherë i freskët e origjinal në ekspozitat e tij, ashtu si edhe kjo e radhës e çelur në “Art House” Shkodër e pagëzuar …

Viti i parë pa Dritëro Agollin, miq e familjarë kujtojnë vargjet e tij

Shkrimtari i njohur Dritëro Agolli ndoshta nuk e dinte në atë kohë se këto vargje do të këndoheshin pikërisht kur ai të mos ishte më midis nesh. Në 86-vjetorin e lindjes familjarë të tij, miq, shkrimtarë dhe artistë kanë zgjedhur …

Arkapia nga Elsa Demo – Fëmijëria jetëgjatë e Lekë Tasit

Lekë Tasi, në moshën 88-vjeçare, përgatitet për ekspozitën e parë në Art House në Shkodër. Piktura e tij ruan ende efektin e gëzimit dhe euforisë. Një mënyrë të pikturuari që e ka origjinën në vitet e internimit në Grabjan 1975-1985. …

“Takimi muzikor i dy botëve” zbret në Shkodër

Pas Gjirokastrës, “Takimet muzikore të dy botëve” udhëtuan në Shkodër, aty ku nga salla e teatrit “Migjeni” erdhen të interpretuara arie nga opera “Mrika”, këngët tradicionale Shkodrane, valle me motive Tropoje, Mozart, Shtraus, Bah etj. Muzika është ajo që ofron …

“Teatri Misto”, kundër shkeljes së lirisë së njeriut

Teatri Misto me regji te Naum Shundit duke filluar prej ditës së premte vjen për publikun si një himn i lirisë në vetvete. Regjizori Shundi tha se ky teatër trajton një periudhë apsurde për vendin, atë të diktaturës ndaj njeriut. …

Fondet për trashëgiminë, Danielsson inspektime në Parkun e Apolonisë

Komisioni Europian inspektoi nga afër mënyrën se si janë përdorur fondet e BE për Apoloninë Antike. Drejtori i Përgjithshëm për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat për Zgjerimin pranë Komisionit Evropian, Christian Danielsson, ishte vetë i pranishëm në vendbanimin antik së …

Përurohen biletaritë elektronike në 6 sitet e trashëgimisë

Është prezantuar të martën projekti biletaria elektronike e cila do të shërbejë 6 objekte të trashëgimisë kulturore. Me anë të serverit që ndodhet në Ministrinë e Kulturës do të behet monitorimi në kohë reale i tyre por edhe mbikëqyrja direkte …

Milkani: Si dogjëm me kamionë filmat pa zë në 1975

Kineasti i njohur Piro Milkani tregoi për herë të parë në studion e “Arkapia” në Ora News, se si u dogj arkivi i filmit pa zë në vitin 1975, që u pasua më pas me një urdhër absurd nga ana …

Filmi Tuneli, Ilir Harxhi: Një realizim me temën e korrupsionit

Që prej ditës së djeshme në kinematë e kryeqytetit ka filluar të shfaqet filmi Tuneli. Ky është i zhanrit dramë-komedi dhe ka në thelbin e tij temën e korrupsionit dhe degradimit moral të shoqërisë shqiptare. Ai vjen nën regjinë e …

Arkapia nga Elsa Demo – “Arkivi i Filmit, shteti kundër vetes”

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit po shkon drejt zgjedhjes së një drejtuesi të ri. Një konkurs që nuk mundi të ishte dot një garë me kandidatë të vërtetë.  Çfarë do të bëjë i zgjedhuri i Ministrisë së Kultures me 2.9 …

“Sarah”, romani i parë i Alfred Pezës

“Sarah” është libri i parë i Alfred Pezës. Një roman letrar, që identifikon Shqipërinë mes dy luftrave botërore. Libri u prezantua për artëdëshist dhe kolegët e Pezës, në ambientet e Universitetit Europian të Tiranës. Gazetaria është një letërsi në nxitim, …

Pas Nobelit në letërsi, Ishiguro: Mendova se ishte fake news

Është nevojitur konfirmimi nga rrjeti britanik BBC që novelisti Kazuo Ishiguro të besonte se ai kishte fituar Çmimin Nobel në Letërsi. Nderimi me këtë çmim ishte krejt i papritur për novelistin, i cili shpreson të ruajë lidhjen e veçantë që …

‘Gruaja e togerit frëng’, botimet Pegi sjellin veprën angleze

E një libër që të magjeps dhe të mbërthen pas tij që në rreshtat e parë, Gruaja e togerit frëng nga John Fowles vjen në shqip nën siglën e botimeve Pegi. Një histori dashurie mes Charles Simpthon, i cili gëzon …

“Gegnia” që na bashkon

“Gegnia” që na bashkon. Kështu e pagëzoi takimin prezantues të numrave 2 dhe 3 të revistës kulturore “Gegnia”,  biblioteka “Marin Barleti”. Në praninë e shkrimtarëve, publicistëve dhe miqve të librit u promovua ky botim i radhës që sjell dëshmi autentike, …

Bëhuni gati për dimër në teatër

Sezoni i ri në Teatrin Kombëtar sjell 14 premiera dhe rikthen regjisorët Ilir Bokshi e Arben Kumbaro. Godina që po shkon drejt degradimit total do të vazhdojë të përdoret me kapacitet të plotë edhe deri në të dalë të dimrit. …

Koreografi me origjinë shqiptare nis turin ballkanik nga Tirana

Koreografi francez me origjinë shqiptare, Angjelin Preljocaj rikthehet në Tiranë me premierën botërore  “Natyre e qete” Spektakli përmban dy pjesë “Viza lidhese” një krijim i vitit ’89, një duo mashkullore ku për herë të parë do të interpertojë edhe një …

Amaneti i Robert Elsie: Dua të prehem në Shqipëri!

Robert Elsie dëshironte të prehej në Shqipëri, bëjeni të mundur këtë! Dhe me të gjitha nderimet që meriton. Miq! Ikja sot e albanologut, studiuesit, përkthyesit, hulumtuesit, njeriut të të gjitha përmasave të letrave, njeriut që e dashuroi Shqipërinë si asnjë …

Ndërroi jetë albanologu Robert Elsie

Albanologu kanadez Robert Elsie, ndërroi jetë në moshën 67 vjeçare. Robert Elsie lindi më 29 qershor 1950 në Vankuvër të Kanadasë. Në University of British Columbia, studioi për filologjinë klasike dhe gjuhësinë dhe u diplomua në vitin1972. Robert Elsie vazhdoi …

Teatri Eksperimental vjen me 31 shfaqje në sezonin e ri artistik

Nën tingujt e muzikës drejtori i Tearit Eksperimental, Kiço Londo ka shpalosur programin për sezonin e ri artistik. 31 shfaqje pritet të vijnë para artedashësve, duke kthyer kështu në skenën e Teatrit Eksperimental emra të njohur si Robert Ndrenika, Arben …

Ahengu shkodran këndohet në teatrin “Migjeni”

Ahengu shkodran u zhvillua për të pestin vit, kësaj radhe jo më në mjediset e hapura të oborreve karakteristike, por në teatrin “Migjeni”. Mbrëmja megjithatë erdhi e veçantë për publikun e shumtë që kishte mbushur sallën për të shijuar këto …

Ekspozohen letrat e rralla dhe sendet personale të At’ Fishtës e At’ Pllumit

Dorëshkrimet, botimet, sendet personale të At Gjergj Fishta dhe At Zef Pllumi u ekspozuan për publikun e gjërë në katedralen e Shën Palit. Nuk është i rastësishëm takimi i dy françeskanëve në këtë ekspozitë. At Zef Pllumbi ka ruajtur një …

Kullat e sahatit në një ekspozitë

Njëmbëdhjetë vite studim i hollësishëm për arkitekturën, historikun dhe teknikat e ndërtimit të kullave mesjetare të sahatit në trojet shqiptare, janë finalizuar me një ekspozitë, e cila ka sjellë në qytetin muze të Beratit 62 vepra në grafikë dhe në …

“Ju flet Moska”: Në Fjalorin Enciklopedik Shqiptar propagandë ruse

Emisioni “Ju flet Moska” në RTV Ora News i Kastriot Myftaraj denoncoi mbrëmjen e sotme, 29 shtator 2017, ndikimin sovjetik në Fjalorin Enciklopedik Shqiptar prodhim i vitit 2008 dhe që është në qarkullim edhe sot. Myftaraj i quajti agjentë të …

Statutet e Shkodrës, bileta e Shqipërisë drejt Europës

Statutet e Shkodrës, teksti legjislativ i hartuar në gjysmën e parë të shek XIV ka ardhur sot për botuesin në një botim anastatik. Studiuesit vënë theksin në rëndësinë e këtij teksti i cili sjell pajmen e qytetërimit europian që vendi …

UET shqipëron “Von Mises”, promovohen dy librat për ekonominë

“Politikat Ekonomike” dhe “Mendimi Antikapitalist” , libra të ekonomistit të njohur Ludwing von Mises janë sjellë në shqip nga UET Press me mbështetje të Institutit Europian Pashko. Librat, që mbartin leksione të rëndësishme mbi ekonominë, u promovuan këtë të premte …

Presidenti Meta viziton Beratin: Krenarë për auticitetin tonë

Dita e Trashëgimisë Kulturore u përcoll në Berat nga presidenti Ilir Meta i cili i shoqëruar nga Ministria e Kulturës, Mirela Kumbaro vizituan Muzeun Kombëtar Ounfri në lagjen “Kala”. Duke e konsideruar si mjaft të rëndësishme trashëgiminë kulturore Meta u …

Tetori Gjerman, aktivitete nga 30 shtatori deri në 16 nëntor

Ambasada gjermane do të organizojë në Shqipëri përgjatë më shumë se 1 muaji aktivitetet e Tetorit Gjerman. Ambasadaorja Susanne Schutz tha se shkëmbimi i kulturave midis popujve ngre ura bashkëpunimi duke bërë që shqiptarët dhe gjermanët të mësojnë nga njëri-tjetri …

At Zef Pllumi, kleriku që zgjodhi të rrëfente pa mllef ferrin diktatorial

Një ekspozitë jo vetëm me veprat dhe fotot e At Zef Pllumit ka qenë mënyra më e mirë për të sjellë në kujtesë figurën e shquar të atit franceskan, publicistit dhe atij që rroi për të treguar ferrin komunist, diktatorit …

Kënga dhe vallja unike rome në Berat

Kultura dhe tradita rome u sollën në Berat përmes panairit “Kultura dhe tradita Rome”, me pjesëmarrjen e komuniteteve rome të ardhura nga disa bashki të vendit.  Produktet e shportës së përditshme, gatimet e amvisave të këtij komuniteti, krijimet e artizanit …

“Demokracia merr kot” përmbyll Festivalin Ndërkombëtar të Filmit

“Demokracia merr kot”, dokumenatri i regjisorit zvicerian Thomas Isler përmbylli Festivalin Ndërkombetar të Fimit për të Drejtat e Njeriut. Kërkesa e elektoratit zviceran, për ndryshime të tilla kushtetuese si, iniciativa kundër minareve, bie ndesh me parimet themelore të konventave të …

Arkapia nga Elsa Demo – Rezistenca e arsimit në Kosovë

Rezistenca e arsimit në Kosovë është një nga format më të rëndësishme të qëndresës. Në vitet 1989-1999 kosovarët i kthejnë shtëpitë në shkolla. Dokumentari “Daullet e rezistencës” nga Mathiew Jouffre dhe Besa Luci tregon këtë epokë në “Arkapinë” e kësaj …

“Shpirti shqiptar”, Shkëlzen Doli koncert në sheshin ‘Skënderbej’

Shkëlzen Doli është rikthyer në Shqipëri me koncertin “Albanian Soul”. Nën udhëheqjen e Shkëlzen Dolin u ngjitën dhe performuan në skenë 70 virtuozë nga Shqipëria, Kosova, e Maqedonia si dhe dy solistë të Filarmonisë së Vjenës. Koncerti madhështor u mbajt …

Emocione nga Kosova, piktorja Miradije Ramiqi sjell ekspozitën “Bolero”

Ekspozita “Bolero” prezantoi para publikut të Beratit veprat më të mira të piktores nga Kosovës, Miradije Ramiqi, që përmbledhin disa cikle të krijmtarisë së saj, që nga ngjarjet e luftës e deri  tek endërrat femërore. Piktorja është edhe aktiviste e …

Përfundon Festivali i Filmit, morën pjesë regjisorë nga mbarë bota

Festivali Ndërkombëtar i Filmit për të Drejtat e Njeriut uli siparin mbrëmjen e së shtunës. Eventi i rëndësishëm kinematografik zgjati një javë dhe në të u shfaqën projeksionet e 39 filmave të regjisorëve të huaj e shqiptarë. Për një javë …

Lezha kujton At  Zef  Pllumin në 10 vjetorin e vdekjes

Lezha ka sjellë në kujtese françeskanin “At Zef Pllumi”. Në 10 vjetorin e ndarjes nga jeta të tij, Bashkia organizoi një aktivitet përkujtimor, ku merrnin pjesë studiues, shkrimtar, miq, bashkëpunëtorë si dhe të afërm të françeskanit, që vuajti shumë gjatë …

“Qeverisja e Kinës”, libri i presidentit kinez përkthehet në shqip

Libri i Presidentit të Kinës Xi Jing Pi, “Qeverisja e Kinës”, i përkthyer në shqip,  është promovuar edhe në Tiranë.  Në një aktivitet ku merrnin pjesë përfaqësues të lartë të politikës dhe ambasadorë, të pranishmit u njohën me Ambasadorja e …

Në libraritë serbe janë vetëm dy autorë shqiptarë

Virgjil Muçi i ftuar në “Kronikë e Pambaruar” në Ora News tregoi se librat e Ismail Kadaresë dhe “Kurbani” i Edi Ramës ndodhen në libraritë serbe. E vërteta është se ne më shumë kemi përkthyer nga shkrimtarë serbë sesa kanë …

Del bilanci, ja sa libra u dogjën nga zjarri në Bibliotekën Kombëtare

Drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, ka bërë publik bilancin e dëmeve të shkaktuara nga rënia e zjarrit në muaj mars në një nga ambjentet e bibliotekës, e njohur ndryshe si salla P 300, e cila ndodhet në katet e …

“Kambana e qelqtë”, vjen në shqip kryevepra bashkëkohore amerikane

Shtëpia Botuese Pegi sjell në tregun shqiptar një tjetër kryeveper të letërsisë bashkëkohore. “Kambana e qelqtë” i autores Silvia Plath, është një roman në të cilin autorja rrëfen ngjarjet e jetës së saj në moshën 20-vjeçare; orvatjen e saj për …

“Vajza me 672 mijë ndjekës” – Akademia e Filmit Marubi

 Komunikimi virtual ishte ne fokus së forumit të kësaj të enjte në Akademinë e Filmit dhe Multimedias Marubi. Me publik, gjimnazistët e Sami Frashërit, u shfaq dokumentari i regjisorit holandez Mirjam Marks “Vajza me 672 mijë ndjekës” “Interneti iu ka …

Jashtë burgut për një film, gratë e dënuara pjesë e Festivalit

Gratë dhe vajzat e privuara nga liria u bënë pjesë e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut. Në kushte të larta sigurie, ato ndoqën e më pas diskutuan rreth filmit “Home” të regjisores kosovare, More Raça. Gratë …

Mjeshtri shqiptar i akuarelit ekspozitë pikturash në muzeun e Kinës

Ngjyrat e ngrohta dhe penelat e freskët në teknikën e akaurelit të piktorit të famshëm shqiptar, Helidon Haliti, janë duke u shfaqur në një ekspozitë në Kinë. Sëbashku me një prej akuarelistëve të famshëm kinez, Xiaocheng Li, piktori shqiptar ka …

Skënderbeu, kërkohet që 2 marsi të shpallet festë kombëtare

Ministrja e Kultures Mirela Kumbaro inspektoi vendvarrimin e Skënderbeut në Lezhë dhe zonën muzeale që e rrethon atë, ndërsa qeveria përgatit vitin e heroit kombëtar. Restaurimi i vendvarrimit të Skënderbeut, shpallja e 2 marsit festë kombëtare dhe vendosja e shtatores …

“Dita zë fill”, kandidatura zyrtare shqiptare për çmimet “Oscar”

Filmi “Dita zë fill”, është kandidatura zyrtare shqiptare për çmimet “Oscars”, i përzgjedhur si filmi më i mirë në gjuhë të huaj. “Daybreak”, me skenar dhe regji te Gentian Koçit pati premierën e tij botërore në gusht të këtij viti …

Festivali i filmit, regjisori Pal Refsdal: Armiku është si ne!

Jeta e përditshme e martirëve të xhihadit nga fronti i Nusrës në Siri është një vështrim i rrallë që sjell gazetari dhe regjisori norvegjez Pal Refsdal. Filmi i tij “Butoni” hapi Festivalin e Filmit për të Drejtat e Njeriut. Ç’është …

Ngre siparin Festivali Ndërkombëtar i Filmit

Nisi mbrëmjen e së hënës Festivali Ndërkombëtar i Filmit për të Drejtat e Njeriut. Eventi, një ndër më të rëndësishmit në kinematografinë shqiptare dhe atë botërore, bën bashkë regjisorë nga mbarë bota. 39 filmat dhe dokumentarët që do të shfaqen …