Lajmet nga Lifestyle

Shiten vathët më të shtrenjtë në botë, e pabesueshme sa kushtuan

Këto vathë kanë vendosur një rekord të ri botëror, pasi janë shitur në ankand 57.4 milionë dollarë. Diamantët blu dhe rozë në formë dardhe të quajtur, Apollo dhe Artemis si perënditë greke, u shitën në ankand në mbrëmjen e fundit …

Retë ‘pushtojnë’ vendin, duken si dora e Zotit

Banorët e qytetit brazilian u befasuan nga mënyra se si qëndronin retë sipër tyre pasi kishin marrë një formë të cuditshme që dukej si grusht që vinte nga lart. Joao Paulo Megalhaes shpërndau një video ku dukej se si ishin …

Amerikanët, në pritje të eklipsit të plotë të diellit

Të hënën, më 21 gusht – për herë të parë në 99 vjet – të gjithë Shtetet e Bashkuara do të përjetojnë një eklips të plotë diellor, prandaj emocionet kanë përfshirë të gjithë vendin. Ekspertët i këshillojnë njerëzit të përdorin …

E frikshme, tornado shfaqet shumë pranë detit

Një tornado e frikshme është shfaqur rreth dy kilometra larg bregdetit në Kinë. Pamjet u filmuan nga një banor, dhe tregoi se gjithcka zgjari rreth 20 minuta. Tornado u formua në arkipelagun e Detit të Verdhë përballë me gadishullin Liaodong. …

I vdes e shoqja, i moshuari ndërton pishinë për fëmijët e fqinjëve

Një pensionist ka gjetur mënyrën e duhur që të kthejë gëzim në shtëpinë e tij, pasi e shoqja ndërroi jetë dhe gjithcka ndryshoi. Keith Davidson ndërtoi një pishinë në oborrin e shtëpisë, të cilën mund ta përdorin fqinjët dhe fëmijët …

Supermarketi infekton mijëra njerëz, shitën salçiçe dhe proshutë me hepatit

“Një supermarket në Britani mund të ketë infektuar mijëra njerëz me hepatit pa vetëdije”, paralajmëron Shëndeti Publik. Shqetësimi erdhi pasi studiuesit që po zbulonin të dhëna rreth ushqyerjes së 60 pacientëve zbuluan se kanë HEV63-2 të hepatitit E. Virusi mendohet …

12-vjeçari fiton konkursin e fëmijës gjenial

Një 12-vjecar nga Londra veriore ka fituar konkursin e fëmijës gjenial. Rahul, i cili jeton në Barnet ka konkuruar në finale më një 9-vjecar duke i marrë kupën. Niveli i tij i inteligjencës është aq i lartë sa ka arritur …

Padit ish-gruan pasi nuk i ktheu unazën e martesës me diamant

Një burrë nga paditur ish-bashkëshorten e tij pasi ajo nuk pranoi ti kthente unzën e martesës me vlerë 15.500 dollarë. Pas ndarjes Edwin Shien Bing Toh i kërkoi ish-gruas Winnie Chu Ling Su që ti kthente unazën me vlerë 15.500 …

Shokuese, 60-vjeçarja sulmohet nga derrat

Nje grua 60-vjeçare është sulmur nga 2 derra të tërbuar në Indi. Housemaid Bibi Jan sapo kishte mbaruar punën dhe po kthehej në shtëpi pasditen e së premtes kur dy derra të mëdhenj e rrëzuan dhe e kafshuan në kokë …

Vizioni i së ardhmes?! Mercedes-Benz zbulon makinën elektrike luksoze

Mercedes-Benz ka zbuluar vizionin e tij për të ardhmen, një makinë luksoze elektrike Version i ri i makinës super elegante Mercedes-Maybach 6 Cabriolet u zbulua të premten në Monterey Car Week në Kaliforni, si dizajni më i fundit i markës …

Kjo është arsyeja pse duhet të shikoni poshtë krevatit

Ky është momenti i tmerrshëm kur një nënë gjeti një piton të gjatë 10 metra të fshehur nën shtratin e djalit të saj, pasi ai vrau macen e familjes. Thanapoom Lekyen, 42 vjeç, tha se gjarpri hyri në shtëpinë e …

Si në futboll kur starton ndeshja, shikoni si shkojnë pulat tek i zoti

Pamjet e publikuara në rrjetet sociale tregojnë mënyrën më të mirë që një fermer mbledh pulat e tij pa u lodhur fare. Ai jeton në mal dhe për të kjo është mënyra e duhur për të mbledhur pulat e tij. …

Befasohen ekspertët, kuajt e egër rrëshqasin nëpër bar

Për këtë tufë kuajsh, asgjë nuk mund të jetë më e bukur sesa të gjithë së bashku, të thithin diellin e verës  dhe të rrëshqasin përreth barit. Pamjet e mahnitshme kanë kapur një  grupi kuajsh  duke luajtur në një shpat …

Ky djalë turpërohet në sfidën e kalimit të urës pa mbrojtëse

Sfida e kalimit të një ure në Kinë i  ka dhënë adrenalinë shumë të rinjëve , të cilët nuk kanë hezituar pa e provuar. Ura prej çeliku nuk ka kangjella, xhama apo rrjet sigurie, për t’ju shmangur rënies në xhungël …

Game of Thrones një kopje e Shrekut?!

Fansat Game of Thrones kanë arritur të zbulojnë disa imazhe në skenën e fundit të filmit që ngjasojnë me filmin e animuar Shrek. Shikuesit mbetën të entuziazmuar në episodin e fundit të Game of Thrones kur aktori Jon Snow arrin …

Të fitosh miliona edhe pas vdekjes

Të fitosh miliona edhe pas vdekjes nuk është përrallë është e vërtetë. Kjo ndodh me Elvis Presley, ikonën e rok & rollit, i cili u nda nga jeta më 16 gisht 1977 Trashëgimia monetare e Elvisit mbetet tepër e fortë. …

U martuan si burrë e grua, rimartohen si dy gra

Një çift i martuar 21 vteve më parë si burrë e grua ka vendosur që të përsërisë celebrimin por këtë herë me një ndryshim, si dy gra. Denise Taylor dhe Kristiana, që më parë quhej Stephen, janë veshur këtë herë …

Shokuese, motoristi bie në gropën e hapur në rrugë

 Këto pamje alarmante nga Kina tregojnë saktësisht pse ju nuk duhet t’i jepni makinës ndërkohë që jeni duke shkruar në telefon. Jo vetëm që do ta pësoni keq por mund të keni pasoja shumë më të rënda, si psh të …

Babai shpëton vogëlushen falë reflekseve

Ky është momenti kur një baba me reflekse të pabesueshme  shpëtoi vajzën e tij nga përplasja. Pamjet e filmuara nga kamera e një tjetër makine tregojnë babin, i cili kalon me vajzën në vijat e bardha. Pikërisht në këtë moment …

E pabesueshme, kur luanesha të sulet për të përqafuar…

Pamjet e habitshme janë publikuar në rrjetet sociale ku shfaqet një konservator afrikano- jugor i njohur si “Pëshpëritësi i Luanëve”, duke përqafuar një luaneshë, të cilën ai e shpëtoi gjatë lindjes. Në pamjet “slow motion”, Kevin Richardson, i cili në …

Eklipsin diellor nuk duhet ta shihni kurrë pa mbrojtëse! Shkatërron syrin tuaj

Ekslipsin diellor kemi të gjithë dëshirë për ta parë, por mund t’ju shkatërrojë syrin dhe shikimin nëse nuk merrni masat e duhura. Astronomi Mark Thompson ka përdorur syrin e një derri për të zhvilluar një eksperiement ku i tregon të …

Artisja ‘masakron’ fytyrën, zbuloni si ia bën

Një artiste arrin të transformojë fytyrën e saj në mënyra të ndryshme, vetëm më anë të grimit. Në fotografitë që ka publikuar, pothuajse askush nuk mund ta besojë që nuk ka përdorur photoshop. Ines Kus nga Kroacia arrin të ‘masakrojë’ …

Bota solidarizohet me Barcelonën, ‘vishet’ zi për viktimat

Sulmet terroriste në Spanjë kanë tronditur të gjithë botën, duke bërë që qytetet më të njohura të solidarizohen për viktimat dhe të plagosurit. Kulla Eiffel ka fikur dritat në nder të 13 viktimave dhe qindra të plagosurve nga ngjarja e …

Sulm terrorist në Barcelonë, njerëzit e tmerruar strehohen në dyqane

Një sulm terrorist ka prekur Barcelonën pasditen e sotme, duke lënë të vdekur një person e 32 të plagosur. Një furgon ka hipur mbi trotuar duke frikësuar kalimtarët, ndërsa shoferi i automjetit vazhdon të jetë në gjendje të lirë. Të …

Nacionalisti ‘shpërthen’ në të qara, tmerrohet nga policia

Një nacionalist ka publikuar një video ku pretendon se është tmerruar nga policia dhe u detyrua të fshihej pas protestave të dhunshme në Charlottesville, Vixhinia. Christopher Cantëell ka filmuar veten dhe filloi të qante kur po tregonte se si u …

Gjykata nuk e lejon të abortojë, 10-vjeçarja e përdhunuar sjell në jetë fëmijën

Një vajzë 10 vjeçe, viktimë e përdhunimit e cila nuk e lejua që të abortonte nga Gjykata e Lartë Indiane, ka sjellë në jetë foshnjen e saj. Ajo u shtrua në spital mëngjesin e sotëm (17 gusht) dje nëpërmjet seksionit …

Humbet unazën me diamant, e gjen pas 13 vitesh

Një grua kanadeze ndërsa shkoi të merrte karrota në kopshtin e saj ka marrë edhe diçka ekstra, një unzaë diamanti të cilën e kishte humbur 13 vite më parë. Mary Grams ishte shumë e mërzitur kur humbi unazën ndërsa zhvillohej …

I dehuri përpiqet ti japë qumësht ariut, reagimi i tij ka qenë i tmerrshëm

Një ari ka kafshur në krah një burrë të dehur që po përpiqej ta ushqente me qumësht. Andrey Sakharovsky u sulmua nga ariu në një kafene ruse në rrugë , në Irkutskut, Siberi. 42-vjeçari u dërgua menëherë në spital. Edhe …

Djemtë ‘kyçen’ në market, harxhojnë 300 paund në ushqime e alkool

Dy djem kanë kyçur veten në marketin ‘Sainsbury’ dhe kanë konsumuar 300 paund ushqime dhe pije alkoolike brenda natës. Thuhet se fëmijët e moshave 12 dhe 13 vjec janë fshehur në rafte derisa dyert e marketit janë mbyllur plotësisht. Ata …

Martohen për herë të parë lezbiket që i përkasin besimeve të ndryshme fetare

Një grua hindu dhe hebre kanë arritur të kthejnë dashurinë e tyre në histori pasi janë cifti i parë lezbike që i përkasin besimeve të ndryshme fetare. Kalavati Mistry dhe Miriam Jefferson kurorëzuan lidhjen e tyre të shtunën, 20 vite …

Zbuloni çfarë i ndalon rrudhat dhe plakjen e fytyrës

Shumë femra vuajnë nga rrudhja dhe plakja e fytyrës para kohe dhe zgjedhin që të bëjnë trajtime apo ndërhyrje kirurgjikale për ti zhdukur. Një studim i ri ka treguar se kjo metodë duhet të marrë fund pasi rrudhat janë proces …

I premtuan punë si ‘babysitter’, e droguan për të punuar si prostitutë

“Një cift në New Jersey kanë gënjyer një 17-vjecare se do ti ofronin punë si dado duke e detyruar më pas të konsumojë drogë që të punojë për 10 ditë si prostitutë,” – thuhej në një njoftim të policisë. Christopher …

Shoferi përplas për vdekje këmbësorin, e lë në rrugë dhe ikën

Një shofer makine ka përplasur një këmbësor për vdekje dhe është larguar nga vendi duke e lënë të shtrirë, pa i ofruar ndihmë. Ngjarja është filmuar nga një motorist në Birmingham ku duket se si ndodhi incidenti. Shoferi e la …

Binladen ndërton hotelin më të madh në botë

Një nga firmat më të mëdha të Arabisë Saudite, Saudi Binladen Group po planifikon të vendosë në jetë projektin për hotelin më të madh në botë me vlerë 3.5 milardë dollarë në Xhaminë e Madhe të Mekës. Projekti është vonuar …

Krokodili i zë rrugën makinës, shihni çfarë bën shoferi

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Australi kur një krokodil i ka zënë rrugën një shoferi, i cili i bie borisë në mënyrë që krokodili të lëvizë nga vendi. Një video e publikuar nga Daily Mail  ka kapur momentin …

Turistët e nxjerrin nga uji për të bërë selfie, ngordh delfini i vogël

Një delfin i vogël ka ngordhur pasi disa pushues e kanë nxjerrë nga deti për të bërë selfie në një plazh të mbushur me turistë. Delfini, i gjinisë femër, humbi nënën dhe u bllokua në ujërat e cekët në brigjet …

Bën tatuazh me këna, shikoni se si i është infektuar krahu

Një vajzë 7-vjeçare pësoi djegje të tmerrshme dhe plagë pas bëri një tatuazh me këna gjatë një feste. Madison Gulliver ishte në pushime në Egjipt kur babai i saj Martin e lejoi që të bënte një tatuazh të përkohshëm në …

Thoni lamtumirë lotëve kur grini qepën

Thoni lamtumirë lotëve kur grini qepën.  Good Housekeeping sjell disa këshilla 1- Para se t’i grini vendosni qepët për 30 minuta në frigorifer,ose 15 minuta në akull. Ftohja ndalon prodhimin e gazit që shkakton lotët. Rekomandohet të mos pritet pjesa …

Qeni qëndron pranë varrit të pronarit të tij për 11 vite

Një qen besnik ka qëndruar për 11 vite pranë varrit të pronarit të tij të vdekur. Miguel Guzmán vdiq papritur në vitin 2006 në Argjentinë dhe qeni i tij “Capitan” qëndroi pranë varrit çdo ditë. Dhe mesa duket synon të …

Misterioze, qentë ngjyrë blu pushtojnë qytetin

Qentë në qytetin indian të Mumbait janë duke u kthyer misteriozisht në ngjyrë blu të shëndritshme dhe shkak mund të jenë mbeturinat toksike. Vendasit u tronditën kur panë qentë me ngjyrë blu teksa ecnin në rrugët e qytetit. Besohet se …

Vajza e porsalindur braktiset në shkurre nga nëna e saj 12-vjeçare

Një vajzë 12-vjeçare nga Kina, e cila lindi fëmijën në fshehtësi, ka braktisur foshnjen e porsalindur duke e hedhur në shkurre nën një autostradë në qytetin Yibin. Foshnja, e cila u gjet të premten e kaluar, është dërguar në spital …

Gjyshja kënaq publikun me performancën e saj

Kjo grua misterioze shkëlqeu në rrugët e Leicesterit,  kur ajo u bashkua me performancën e dy të rinjve në “beat box”.  Përkundrejt moshës, ajo qëndronte e mbështetur në karrocë dhe kërcente, derisa njëri prej tyre ia afroi mikrofonin. Shikuesit  brohoritën …

Nëna shndërrohet në makth për vogëlushen e saj, ja çfarë i bëri

Një nënë u shndërrua në një makth për vajzën e  saj ë vogël kur ajo e pa me maskën e fytyrës. Mamaja e vogëlushes nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nuk e priste që vajza të shtangej nga frika. Ajo …

Studentja irlandeze nuk njeh Kryeministrin, ja çfarë i punon në restorant

Një studente irlandeze në Çikago ka treguar sikletin e përjetuar pasi nuk kishte njohur Kryeministrin e vendit të saj ndërsa i shërbente në restorantin ku punonte. Emma Kelly nga Dublini, i kërkoi Leo Varadkar dhe shokut të tij të prisnin …

Zbulohet metoda e re për të kopjuar në provime

Kopjimi në provime është teknika që përdorin pothuajse të gjithë studentët që të marrin notë kaluese apo të mirë. Gjatë kohëve të fundit janë zbuluar metoda të ndryshme ku kopjohet me letra në këmbë, në gjoks apo në shishen e …

Pretendoi se kishte fituar lotarinë, kreu vetëvrasje

Një grua ka humbur jetën pasi u përpoq të tregonte se kishte fituar 33 milionë paund në një lotari.  Mendohet se Susanne Hinte pësoi atak në zemër pasditen e djeshme në shtëpinë e saj. Ajo telefonoi ‘Camelot’ për ti thënë …

Fotot nudo dhe rezidenca përrallore e modeles 51-vjeçare

Cindy Crawford na prezanton me rezidencën mahnitëse në Malibu që ajo jeton me bashkëshortin e saj Rande dhe dy fëmijët e tyre. Rezidenca super luksoze e modeles përbëhet nga disa elemetë të veçantë brenda saj, siç janë ato intim, ku …

Çmenduri! Çiklisti performon në harkun e pjerrët të urës

Ky është momenti kur një çiklist a rrezikuar jetën e tij duke performuar në harkun e pjerrët të një ure në Astana, Kazakistan me biçikletën e tij dhe e filmoi veten duke kaluar nga njëra anë e strukturës në tjetrën. …

Dalin në treg hamburger me insekte

Duke filluar që nga java tjetër rrjeti i dytë më i madh i supermarketeve në Zvicër do të nxjerrë në shitje hamburger me insekte. Pas rishikimit të ligjeve të sigurimit të ushqimit në vend , “Coop” njoftoi se do të …

Kur duhani shëndrrohet në art

Në një studio të vogël të mbushur me pako cigaresh bosh në qytetin e dytë të Egjiptit, Aleksandri, Abdelrahman el-Habrouk ulet i përkulur mbi një fletë letre dhe  prodhon portrete me duhan. Cigaret ushqejnë artin e tij. Ai i ndan …

Thyejnë rekord, 10.001 njerëz kërcejnë valle popullore në unison

Më shumë se 10.000 njerëz janë mbledhur të dielën për të thyer rekordin indonezin për realzimin e një valleje popullore në unison. Burra të veshur me kostume tradicionale të zeza dhe të verdha kërcyen vallen e Saman, e njohur si …

I propozon të dashurit në publik, gjërat nuk shkojnë siç e kishte menduar

Kishte menduar se kjo do të ishte dita më e bukur e jetës së saj pasi vendosi që ti propozonte të dashurit të saj për martesë në publik. Por gjërat nuk kanë shkuar ashtu siç ajo e kishte menduar pasi …

Një tjetër viktimë e Balenës Blu, 14 vjeçari vret veten me qese plastike

Një adoleshent indian dyshohet se ka kryer vetëvrasje pasi ka luajtur në internet lojën Balena Blu. Ankan Dey, 14 vjeç, nga qyteti Anandpur, Indi, u gjet i mbytur nga me qese plastike në banjën e shtëpisë së tij. Ai u …

Lind “gici mutant” me 2 trupa dhe 8 këmbë

Një “gic mutant” me dy trupa dhe tetë këmbë ka ngordhur vetëm disa minuta pasi erdhi në jetë në një fermë në Kinë. Fermeri Gao Baiqi tha se kurrë nuk kishte parë diçka të tillë dhe ishte i tronditur nga …

Rusia bën film për aneksimin e Krimesë

“Ky është një vendim që merret vetëm njëherë në jetë,”-thotë një zë në trajlerin për Krimenë, një film rus me buxhet të lartë që dramatizon aneksimin e gadishullit nga Rusia në vitin 2014. Filmi, që do të jetë premierë në …

Shokuese, Rreth 3 mijë gjela ngordhin prej hardhucës

Një kompani sigurimesh është detyruar të paguajë më shumë se rreth 26 mijë dollarësh pasi 3 mijë gjela u frikësuan për vdekje nga një hardhucë. Hardhuca kishte shkaktuar panik në fermën e mbajtjes së shpendëve duke çuar në ngordhjen e …

Çfarë duhet të keni parasysh para se të fshini një tatuazh?

Njerëzit që kanë dëshirë të largojnë nga trupi i tyre një tatuazh që nuk i pëlqen, por nuk dinë se cfarë duhet ttë kenë parasysh përpara. Fshirja e lazerit me të cilat përpunohet një art i tillë është shumë i …

Ja si qentë i ‘shkatërrojnë’ ditën njerëzve

Disa qen kanë treguar se mund të bëhen tmerri i njerëzve për ditët e pushimeve. Në një video të publikuar, duket se si dy qen kanë hyrë në mes të të tjerëve për t’i ngacmuar. Duket shumë qesharake, por shumë …

Zhvillimi i fundit, Wi-Fi do jetë 100 herë më i shpejtë

Një zhvillim i ri teknologjik do vijë së shpejti duke lumturuar të gjithë personat që përdorin celular smartphone. Studiuesit amerikanë kanë dërguar sinjale duke përdorur valët ‘terahertz’, të cilat kanë frekuencë më të lartë se njësitë e Wi-Fi në ditët …