Lajmet nga Lifestyle

SHBA, të drejtosh trafikun përmes kërcimit …

Tony Lepore, polic në Providence të Shteteve të Bashkuara, ka mënyrën e posaçme për të rregulluar trafikun. Duke vallëzuar, rrotulluar e aktruar. Që nga viti 1984, Tony Lepore ka qenë zbavitës për shoferët dhe këmbësorët me kërcimin e tij, ndërsa …

Në Bugaranch për të gjetur shpëtim

Fshati Bugarach në jug të Francës ka pritur qindra vizitorë, turistë, apo edhe nga ata që besonin vërtet në fundit e botës, për të gjetur një strehë shpëtimi pas zërave se do të ishte i vetmi vend që apokalipsi do …

Deri tani nuk ka fund bote

Disa nuk kanë vënë gjumë në sy, disa të tjerë pas një vështrimi nga dritarja janë qetësuar e ndërsa frika  duket se do të zgjasë deri në orët e para të së shtunës. Të gjitha dyshimet  që kanë  mbizotëruar deri …

Shok: Peshkatarët kanibal hëngrën miqtë e tyre në Siberi

Dy peshkatarë në Siberi akuzohen për kanibalizëm pasi dyshohet se ata kanë ngrënë miqtë e tyre …

Në Rusi “Fundi i botës” vjen më herët

“Fundi i botës” ka ardhur më herët sipas mediave ruse, por jo duke ju referuar kalendarit të Maya-ve për 21 dhjetorin, por kushteve të vështira të motit që ka mbuluar vendin dhe ka shkaktuar vdekjen e të paktën 21 personave, vetëm në 24 orët e fundit.

Del në treg “parfumi i Jezusit”

Për Krishtlindje në Brazil do të dalë në treg një linjë parfumesh mes tyre edhe “parfumi i Jezusit”. Propozimi i pazakontë është i Sonia Hernandez, themeluese e sektit “Ringjallja e Krishtit”, ku bën pjesë edhe futbollisti Kaka. Bëhet fjalë për …

Shqiponja rrëmben fëmijën në park

Një ngjarje e pazakontë dhe e frikshme për disa sekonda ka ndodhur në një park të Montrealit në Canada. Një fëmijë rreth një vjeç, i ulur në lëndinë, i shoqëruar nga një i rritur ka qenë për pak çaste ‘preja’ …

Përmbysja e botës në 21 dhjetor, fshati Bugarach sigurohet

Sipas një përzierje  të mitit të lashtë Maja dhe thashethemeve në internet në ditët moderne se fshati Bugarach në jug të Francës do të jetë i vetmi vend që do të shpëtojë të premten në 21 dhjetor, kur sipas profecisë …

Në Siberi edhe elefantet pijnë vodka

Sipas këshillës së një veterineri dy elefantëve në Siberi u dhanë për të pirë vodka, në mënyrë që kafshët të mos sëmureshin nga i ftohti i madh që po bën atje.

Kamarierja merr 12,000 dollare bakshish, por ia konfiskon policia

Duket tamam një ëndërr e kthyer realitet ngjarja që i ndodhi një kamariereje ne Minnesota, me emrin Stacy Knutson.

Babai fal vrasësin e së bijës

Në një shembull të pabesueshëm kurajo, një baba i shkatërruar nga vrasja e të bijës 6-vjeçare në masakrën e ndodhur në shkollën fillore në Konektikat, SHBA, i ofroi falje dhe mbështetjen e tij familjes së vrasësit.

Më i shëmtuari në botë, por është i lumtur

38 vjecari William Masvinu ka marrë një çmim që shumë pak veta e kanë zili, atë ‘Mister i Shëmtuari’, që e fitoi në një konkurs pak muaj më parë.

Ylli i basketbollit vetëm me një dorë

Djali i shndërruar tashmë në një fenomen të basketbollit, quhet Zach Hodskins. Ai ka vetëm një krahë, por kjo nuk e pengon aspak të jetë një lojtar i shkëlqyer.

Mashkulli prej silikoni

Kohët e fundit kemi dëgjuar e parë për shumë femra, që në sajë të operacioneve të shumta plastike, shndërrohen në kukulla të vërteta Barbie.

Njeriu më i vjetër në botë

Një japonez 115 vjeçar është shpallur si njeriu më i moshuar në botë, pas vdekjes së gruas Amerikane, e cila deri më tani mbante këtë titull.

Japonezi Kimura njeriu më i vjetër në planet

Një japonez 115 vjeçar është shpallur si njeriu më i moshuar në botë, pas vdekjes së gruas amerikane, e cila deri më tani mbante këtë titull. Jirouemon Kimura, i cili jeton në rajonin e Kiotos, që nga viti i kaluar …

Kina s’toleron shakatë për fundin e botës

Të bësh shaka me fundin e botës në Kinë është e patolerueshme. Të paktën 100 persona përfunduan në pranga në gjashtë provinca të ndryshme të vendit aziatik. Personat e arrestuar akuzohen për përhapjet e panikut dhe alarmit të rremë tek …

Japoni, “të dashur” me qera për 280 euro

Japonia është e njohur për shërbimet e shumta që u ofron meshkujve të vetmuar, të cilët e kanë mundësinë që të “marrin me qira” një femër për forma të ndryshme të argëtimit.

Gjermani, vrapimi nën dëborë i Babagjyshëve

Rreth 800 persona, veshur me të kuqe, kanë marrë pjesë në Michendorf, ish Gjermania lindore, në garën e ‘Babagjyshëve’.

E mitura me gjuhën që rritet pa pushim

Një fëmijë e lindur me një sëmundje të rrallë, që bënte gjuhën e saj të rritej vazhdimisht, tashmë mund të buzëqeshë për herë të parë në jetë falë një ndërhyrje kirurgjikale.

Martohen 800 çifte gay

Rreth 800 çifte homoseksualësh kanë thënë “Po” së bashku në ditën që në Uashington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës hyri në fuqi ligji që legalizon martesat gay.

Itali, babagjysha me biçikleta për të mbledhur fonde

Më shumë se 300 çiklistë u mblodhën në Romë të veshur si babagjyshi i Krishtlindjeve për të mbledhur para për bamirësi për fëmijë që vuajnë nga kanceri. Fjala u përhap shpejt në komunitetin e çiklizmit në mediat sociale, dhe qindra …

Biçikletë në formën e drerit

Një biçikletë gjigande, në formën e një dreri. Shpikja e prodhuesit gjerman të biçikletave, Didi Senft, erdhi tamam në kohë për sezonin e Krishtlindjeve. Krijimi i tij është 4,38 metra i gjatë dhe 3,83 i lartë. Dy mijë llambushka janë …

SHBA, babai fal vrasësin e së bijës

Në një shembull të pabesueshëm kurajo, një baba i shkatërruar nga vrasja e të bijës 6-vjeçare në masakrën e ndodhur në shkollën fillore në Konektikat, SHBA, i ofroi falje dhe mbështetjen e tij familjes së vrasësit. Robbie Parker, i cili …

Si të zgjidhni aromën që ju përshtatet!

Sekretet për të zgjedhur parfumin tuaj

Letërkëmbim i fuqishëm mes një lezbikeje serbe Lepa dhe shqiptares Igo nga Kosova

Kosovo 2.0 publikon nje leterkembim të fuqishem mes Lepa Mladjenovic nje aktiviste serbe e Women in Black dhe Igballe Rogoves (Igos), lezbikja qe e ka thene dhe jetuar ndoshta e para seksualitetin e vet ne Kosove, por mbi te gjitha …

Norvegji, 12 vjeç në orën 12:12 të datës 12/12/2012

Një djalë norvegjez festoi sot një ditëlindje shumë të veçantë. Ai ka mbushur sot 12 vjeç, pikërisht më datë 12/12/2012 në orën 12:12, bënë sot të ditur burime mediatike vendase. Siç vërtetohet, e cituar nga e përditshmja “Vardens Gang” (VG), …

Dita 12 e muajit të 12 të vitit 2012, njerëzia në “gjueti” për të kapur fatin

Nga Evropa deri në Australi dhe nga SHBA në Lindjen e Largët, për të gjithë supersticiozet në bote aktualisht sot është dita e tyrë. Për mijëra njërëz ne botë kjo nuk është një ditë e rastisishme dhe në fakt trajtohet …

Papa shkruan mesazhin e parë në Twitter

“Ju bekoj me gjithë zemër”, ka shkruar në mesazhin e tij të parë në Twitter Papa Benedicti XVI, në atë që është pjesë e përpjekjes së Kishës Katolike për të joshur të rinjtë përmes mediave sociale. “Të dashur miq, jam …

Nje italian hidhet nga aeroplani disa sekonda para fluturimit

Sherbimi i sigurise se aeroportit te qytetit italian te Pizes eshte duke hetuar incidentin qe ndodhi diten e diele

12.12.12, ja pse duhet të martoheni sot

Martesat e vitit. Ato që do celebrohen sot më 12.12.12 që sipas një sondazhi të drejtuar nga David’s Bridal, thuhet se në SHBA do jenë plot 7500 çifte që do thonë “po” për të regjistruar martesën e tyre në këtë …

Në 21 dhjetor nuk do të jetë fundi i botës

Me afrimin e datës së shumëpërfolur 21 dhjetor, mbështetur mbi kalendarin e Maja-ve, rrjetet sociale janë përmbytur nga mesazhet për fundin e botës. Të shumta kanë qenë postimet në internet për ditët e famshme të errësirës, që do të pushtojnë …

Dubai, rrufeja godet godinën më të lartë në botë

Këto janë momentet spektakolare kur rrufeja godet ndërtesën më të lartë në botë. Burj Khalifa ndodhet në Dubai dhe është 828 metra e lartë. Për ndërtimin e saj janë dashur 4 mijë ton me çelik. Puna për ndërtimin e saj …

SHBA, martohen 800 çifte gay

Rreth 800 çifte homoseksualësh kanë thënë “Po” së bashku në ditën që në Uashington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës hyri në fuqi ligji që lejon martesat gay. Vetëm në Siatëll autoritetet kanë celebruar martesën e 140 çifteve. Një çift …

“Me duar të pastra”, gjen 390 mijë euro, por ia kthen të zonjës

Një shofer autobusi në Austri është padyshim një nga njerëzit më të ndershëm në botë. Ai ka gjetur një çantë me plot 390 mijë euro në autobusin e tij, por ka vendosur t’ia kthejë gruas së cilës i përkisnin. Të …

Përshkoi 7.000 km i veshur me të brendshme dhe duke bërë autostop

Kanadezi Mark McIntyre ka kaluar pjesën më të madhe të vendit të tij duke bërë ‘autostop’, ndërsa në rrugë është paraqitur vetëm me veshje të brendshme. Në shikim të parë, veprimi i 43-vjeçarit duket një ‘çmenduri’ e llojit të vet, …

“New York Post” publikon fotografi shokuese

Shokuese eshte faqa e pare e gazetës prestigjoze New York Post, e cila ka publikuar aksidentin e rende te një personi i cili ra brenda binarëve të Metros ne New Jork duke iu afruar trenit dhe pas pak sekondash ai …

Indonezi, aerobi për policët mbipeshë

Tuta dhe atlete në vend të uniformës për të bërë aerobi dy herë në javë. Kjo është nisma e ndërmarrë nga policia e Xhakartës në Indonezi, për të ndihmuar efektivët mbipeshë të rrëzojnë kilet e tepërta. Kush peshon mbi 100 …

Vdes në moshen 103 vjeçe nëna e manjatit Rupert Murdoch

Dame Elisabeth Murdoch, nëna e manjatit te mediave Rupert Murdoch, ka vdekur në shtëpinë e saj në Australi në moshën 103 vjeç. Ajo ishte shtruar në spital në Melburn në shtator pas nje aksidenti, për pasojë theu kemben e saj. …

Magjistari merr flake me te vertete ne Tv

Nje magjistar amerikan eshte plagosur rende gjate transmetimi direkt televiziv

Vdes gruaja më e gjatë në botë

Vdiq në moshën 40-vjeçare Yau Defen, që prej vitesh mbante rekordin si gruaja më e gjatë në botë.

Gjyshja 60-vjeçare moderne, e mbush kokën me tatuazhe

Një gjyshe e cila humbi të gjitha flokët e saj si pasojë e alopecisë bëri të gjithë kokën tatuazh .

Çfarë shikojnë femrat tek njëra-tjetra

Femrat më shumë shikojnë njëra-tjetra sesa meshkujt, sepse duhet të shikojnë se çfarë ka veshur konkurrenca, si ju duken flokët, nëse janë mjaft të dobëta ose kanë celulit të dukshëm

Femija 4 vjec blen nje tren te vertete online

Dihet qe femijet pelqejne shume trenat elektrike. Ndonjerit mbase i pelqejne dhe gjera me te medha.

Ngatërron të dashurën me derr të egër dhe e qëllon

Një cift nga Florida pësoi një aventurë të keqe kur gruaja Lisa Simons, ka mbetur e plagosur kur i fejuari 52 vjecar Steven Egan e ngatërroi me një derr të egër dhe i qëlloi

Nga aktore porno në trajnere Rugby

Padroni i një skuadre rugby për femra në Australi është vënë në qendër të kritikave pasi vendimit për të emëruar si trajnere të skuadrës bashkëshorten e tij, një ish-aktore te filmave pornografikë.

Papa i bashkohet Twitter-it

Listës së politikanëve, artistëve, biznesmenëve dhe personave të tjerë të famshëm që kanë një profil në rrjetin social Twitter, së shpejti do t’i bashkohet edhe Papa Benedikti i XVI.

Një gjest mirësie i një polici njyjorkez ka emocionuar mbarë botën virtuale

Oficeri Lawrence de Primo përkulet pranë një njeriu të pastrehë një natë te ftohtë nëntori në Times Square dhe i jep atij një palë çizme të ngrohta.

Futbollisti pastrohet në WC me kartëmonedha

“Futbollisti më i ndyrë i Britanisë së Madhe!” Ky është titulli i tabloidit “The Sun” që i drejtohet Liam Ridgewell, lojtarit të West Bromwich Albion, i cili ka bërë një foto në një WC duke u pastruar  me kartëmonedha prej …

Letra 200-vjeçare e Napoleonit shitet për 150 mijë euro

Letra 200-vjeçare e shkruar nga Napoleon Banoparti në të cilën shprehej se do hidhte në erë Kremlinin është shitur në ankand për 150 mijë euro.

Gëzuar ditëlindjen SMS

Në 3 dhjetor të 1992 është dërguar mesazhi i parë telefonik. “Gëzuar Krishtlindjet” ka qenë teksti i sms së pari të kompanisë celulare nga tekniku Neil Papëorth, në Angli, duke çelur kështu erën e sms-ve, Shërbimi është krijuar për të …

Google dhe Twitter kundër Assad

Google dhe Twitter kanë zbritur në terren për të vepruar kundër blackout-it të vendosur nga regjimi sirian ndaj internetit dhe komunikimeve. Dy kolosët kanë rilançuar “Speak2Tweet”, shërbimi që mundëson regjistrimin e mesazheve zanorë përmes Google dhe që publikohen më pas …

Burg për fotot si police

Një modele kineze është dënuar me 9 muaj burg pasi ka postuar në internet foto të sajat si një police seksi.

Llotaria Powerball, çifti në Misuri fiton jackpotin 294 mln$

Një inxhinier mekanik nga Missouri se bashku me gruan e tij te papunë kishin blerë dy bileta llotarije për një nga cmimet më të mëdha në dekada, ku kanë fituar 294 mil $ nga një total prej 587.5 milionë $.

Në Francë do hapet xhamia e parë për … homoseksualët

Një homoseksual franko- algjerian ka në plan që të hapë në Francë xhaminë e parë për homoseksualë. Madje ai pretendon se aty mund të realizojë edhe martesa myslimane mes çifteve të të njëjtit seks.

Dy fitues në llotarinë prej 550 mln dollarësh

Shorti i superllotarisë më të madhe kombëtare në SHBA prodhoi dy fitues për çmimin e madh prej 550 milionë dollarësh, raportuan mediat amerikane ditën e enjte.

Rrezikon jetën për të kryer detyrën

Përkushtimi i pabesueshëm i një punëtori të komunales në kryeqytetin e Venezuelës, Karakas, bëri xhiron e botës ditën e premte.

Dëmshpërblehet, ilaçet e kthyen në biseksual kurioz dhe bixhozxhi

Didier Jambart pretendon se ilaçet që mori për Parkinsonin e kthyen atë në një bi kurioz dhe të varur nga bixhozi.

SHBA, rekord negativ për lindshmërinë

Lindshmëria në Shtetet e Bashkuara të Amerikës regjistroi normën më të ulët në historinë e shtetit gjatë 2011-s, tregoi një studim i kryer nga institute “Pew” për demografinë.