Lajmet nga Lifestyle

Shi meteorësh në Turqi

 Në rajonin e qytetit antik Blandus në Ushak të Turqisë është vërejtur pamja e pabesueshme e shiut meteorik Perseida, që paraqet shiun më spektakolar meteorik që ndodh për çdo vit në muajt korrik dhe gusht, raporton Anadolu Agency. Shiu spektakolar …

Shoferi shikon vdekjen me sy, “engjëlli mbrojtës” i shpëton jetën

Një shofer makine i cili i shpëtoi vdekjes për mrekulli thotë se një foto e shkrepur në vendngjarje tregon se ai ka një engjëll mbrojtës. Steve Montgomery 56 vjeç nga Missouri, po kthehej me makinë nga puna kur boshti i …

E pabesueshme, qeni ndihmon në grumbullimin e bagëtisë

Një video humoristike është filmuar nga Steven Delitz nga Victoria e Australisë .  Steven është pronari i një qeni të quajtur Billy, i cili ka befasuar me veprimin e  tij të fundit.  Ai ka bërë rolin e një kujdestari duke …

Donin të plaçkitnin supermarketin por e pësojnë keq nga taksisti

Një taksist nga Nottinghamshire i Anglisë teksa priste për të mbushur makinën e tij me benzinë, ka parë dy plaçkitës të maskuar dhe me armë që tentonin të iknin. Burr i quajtur Karl Holden nuk ka qëndruar indiferent dhe iu …

Modelet e “veshura” me ujë, erë, zjarr dhe rërë

Një artiste nga Polonia ka krijuar një projekt shumë të pzakontë që përfshin modele nudo por është me të vërtetë shumë interesant. Ekipit iu desh 3 ditë për realizimin e projektit ndërsa “veshnin” modelet me rërë, zjarr, ujë dhe erë. …

Atletja humbet ekuilibrin gjatë garës, merr goditje të rëndë në kokë

Vrapuesja  Deborah John ka pësuar një rënie të rëndë në tokë ndërsa po merrte pjesë në konkursin me 100 metra me pengesa në Kampionatin Botëror të premten. Ndrësa vraponte 27-vjeçarja ka humbur ekuilibrin dhe përplasi kokën në një nga pengesat …

Kap burrin duke e tradhëtuar, ja çfarë i bën gruaja dhe e dashura

Dy gra kanë rrahur një burrë gjysmë të zhveshur me karrige duke e poshtëruar publikishit. Dhe këto gra nga Kina ishin bashkëshortja dhe e dashura e tij. Të dyja kanë bashkuar forcat duke e rrahur në mes të rrugës. Video …

Ndahet nga jeta burri më i vjetër në botë

Burri më i vjetër në botë, Yisrael Kristal ndërroi jetë në moshën 113-vjecare. Ai mori para një viti rekordin Guinness për moshën e tij, por gjendja e rënduar shëndetësore ka bërë që të vdesë. Bëhet me dije se ai ka …

Kalimtarët shqetësohen nga zhurma, ja çfarë i bëjnë makinave luksoze

Makinat luksoze janë të preferuarat e njerëzve, por shpesh herë zhurma e tyre mund ti shqetësojë ata. Sipas një video të publikuar, duket se si kalimtarët bëjnë veprime të ndryshme për ti treguar shoferëve se po i bezdisin. Ndër të …

Makina rrëzohet nga kati i shtatë i parkingut, shpëton mrekullisht shoferja

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur në Austin të Texasit ku një makinë është rrëzuar nga kati i shtatë i parkingut ndërkohë që poshtë lëvizte një tjetër mjet. Pamjet janë më 9 gusht, por janë filmuar nga kamerat e sigurisë …

Tenton të bëjë salto, humb jetën bodybuilder-i

Një kampion nga bota e ‘trupave më të palestruar’ ka humbur jetën pasi tentoi të hidhej salto. Sifiso Lungelo Thabete nga Afrika e Jugut është filmuar teksa hy në një sallë të madhe dhe përshëndet publikun, e më pas ra …

Reagimi qesharak i dhisë kur provon akullore

Joey Ferris nga West Virginia e Shteteve të Bashkuara, i ka dhënë dhisë të provonte akullore, duke bërë që të ndjente dhimbje të menjëhershme në kokë. Kafsha e fermës ka bërë një reagim të pazakontë, teksa rrotullonte kokën nga ndjenja …

Studimi i ri për konsumimin e birrës i ka habitur të gjithë!

Për konsumimin e birrës ka pasur disa studime të ndryshme, pozitive edhe negative. Më i fundit është bërë në Universitetin e Grazit në Austri, i cili doli në përfundimin që konsumimi  i birrës mund të shtojë kreativitetin tuaj.  Sipas tyre, …

Disa njerëz nuk e shohin lepurin në këtë foto, pse?

Një fondacion që dhuron kafshë ka publikuar një fotografi ku kërkonin familje për një lepur të humbur, por vëmendja shkon te dikush tjetër. Pas postimit vërshuan komentet që kërkonin të adoptonin djalin që e mbante. Në fotografi dukej një djalë, …

Saudi Arabian Airlines mërzit pasagjerët, vendos kod strikt të veshjes

Kompania e fluturimeve në Arabinë Saudite ka shkaktuar zemërim pas publikimit të një kodi të veshjes që u bën me dije  pasagjereve femra të mos ekspozojnë krahët apo këmbët. Kodi i sjelljes u kërkon udhëtarëve të tij të mos jenë …

Kapen mat duke vjedhur biçikletën, e pësojnë rëndë

Pamjet dramatike tregojnë momentin që dy djem me bicikletë tentuan të vidhnin një tjetër pasi pronari u largua për disa sekonda. Në regjistrimet e CCTV duket se si shokët e planifikuan vjedhjen, por u kapën mat duke shkaktuar një sherr …

Pica ‘pushton’ autostradën

Një kamion që shpërndante pica të ftohta ka bërë që autostrada në Arkansas të bllokohet për katër orë. Mjeti nuk u përplas me urën, por rimorkio duke bërë që picat të shpërndahen në të gjithë rrugën. “Sic e shihni, ka …

Burri i heq të brendshmet vajzës së ‘çmendur’, zbuloni çfarë ndodh më pas

Një grua ruse ka treguar publikisht të brendshmet e saja në  rajonin  Mysliman Tatarstan të Rusisë. Të pranishmit që ndodheshin aty filluan ta filmojnë, por njëri prej tyre tentoi t’ia heqë të mbathurat gruas, por kjo e fundit u revoltua. …

Zbulohet avioni i Luftës së Dytë Botërore në Paqësor

Turistët presin të dëshmojnë mrekulli të papritura kur eksplorojnë botën. Por turistët që vizituan arkipelagun mikronezian të Palau zbuluan një pamje të pazakontë, të rrallë pasi u zbuluan në një avion të humbur të Luftës së Dytë Botërore. Avioni që …

Parti në pishinë, arrestohen 64 të rinj

Policia iraniane ka arrestuar 64 të rinj në Isfahan, pasi kanë bërë një parti në pishinë, ku ishin si vajza ashtu edhe djem. Sipas autoriteteve, të rinjtë kanë marrë pjesë në parti duke mos respektuar rregullat. Televizioni  publik IRIB ka …

Raportonte live, “çmendet” gazetarja nga insekti qe i kalon në fustan

Gazetarja e një televizioni në Los Anxhelos  u tmerrua teksa po raportonte live. Ajo për pak sa nuk u çmend nga frika, kur pa një insekt duke iu ngjitur në fustan. Gazetarja Mary Beth McDade është kapur nga kamerat duke …

Qeni kishte 24 orë kohë jetë, piloti fluturon 1200 km për ta shpëtuar

Një qen që kishte vetëm 24 orë jetë iu është dhënë një shans i dytë për të jetuar, pasi një pilot fluturoi 1200 km për ta shpëtuar. Adrienne, 2 vjeç, kishte dëmtim në fshikëzën e urinës për shkak të dhunës …

Tempulli 700 vjeçar përballon përmbytjet, qëndron mbi ujë

Një tempull 700-vjeçar ka arritur që të përballojë përmbytje të shumta dhe vazhdon akoma që të mbetet në këmbë. Në përmbytjet e fundit ku niveli i ujit u rrit deri në 11 metra lartësi gjatë javëve të fundit ka rritur …

Ndërtesa 700-vjeçare i reziston përmbytjeve

Një ndërtesë në Kinë u ka mbijetuar përmbytjeve të shumta, e sërish vijon të qëndrojë në “këmbë”. Tempulli 700-vjeçar ka “refuzuar” të rrëzohet edhe pas përmbytjes më të fundit pasi ujërat e lumit u rritën me afro 11 metra.  E …

Media sociale mund të ndihmojë në diagnostikimin e depresionit

Facebook, Twitter dhe Instagrami na krijojnë mundësinë që të ndajmë aspekte të jetës sonë me miqtë, familjen dhe botën. Por çfarë tregojnë ato që postojmë për gjendjen tonë shpirtërore dhe mendore? Studime të reja lënë të kuptohet se ajo që …

E pabesueshme, nga kallinjtë e misrit po dalin kokoshka

I nxehti i këtij viti duket se ka ndikuar edhe te kallinjtë e misrit. Një fermer në Cento, Itali ka publikuar një video në Facebook duke i shokuar të gjithë. “Bën vërtetë aq vapë saqë nga kallinjtë e misrit kanë …

I këndon ‘serenatë’ për 98-vjetorin, përlotet gjyshja

Një djalë ka gjetur mënyrën e duhur për të surprizuar gjyshen e tij për 98-vjecorin. Ash Ruiz është këngëtar në Kolorado dhe ka performuar ‘Unforgettable’ për të duke i prekur të gjithë. “Kur isha 8 vjeç, ajo më mësoi ta …

Çfarë nuk duhet të hani kur jeni me stomakun bosh

Stomaku reagon në mënyra të ndryshme ndaj ushqimeve të caktuara kur ai është bosh. Disa ushqime të shëndetshme nuk mund të hahen në këtë rast. Ato mund të shkaktojnë diarre, dhimbje stomaku dhe shqetësime të tjera. Mësoni se cilat ushqime …

Restoranti ku majmunët i shërbejnë njerëzve

Në Japoni ekziston një tavernë ku klientëve i shërbejnë majmunët. Taverna Kayabukiya duket si çdo restorant tjetër tradicional në Japoni, por e veçanta janë kamarierët majmunë Macaque. Pronari i restorantit, Kaoru Otsuka, ka vendosur të ‘punësojë’ një majmun. Njerëzit nga të …

Indi, elefanti vret 14 persona

Një elefant në provincat Jharkhand dhe Bihar të Indisë ka vrarë 14 persona që nga prilli i këtij viti.  Viktima e fundit e elefantit ishte i riu 25 vjeçar Raju Pahariya, i cili gjatë kthimit në shtëpinë e tij nga …

Paguan 150 mijë dollarë për personin e zemrës, përfundon me burra të martuar

Një grua ka hedhur në gjyq një kompani që të sugjeron takime me meshkuj, pasi i kanë zgjedhur persona të papërshatshëm. Darlene Dagget tregoi se ka paguar 150 mijë dollarë për këtë shërbim, por arriti të takohej vetëm me burra …

Yamaha thyen rekord, merr tre tituj Guiness

Kompania e motorëve Yamaha vendosi që të organizojë një ngjarje rekord që do frikësonte çdo motociklist të vendit. Në qytetin Ho Chi Minh në Vietnam, Yamaha vendosi tre rekorde botërore Guinnes duke ftuar qindra motorçiklistë, gjë që bëri që dy …

Njihuni me ‘Zonjën e Maceve’

Tova Saul është një grua që nuk njeh kufi kur bëhet fjalë për të ndihmuar qindra mace të humbura në Qytetin e Vjetër të Jerusalemit. “Kur njerëzit më quajnë ‘zonja e maceve’, ata në fakt duan të thonë se cdo …

Shihni çfarë ka ndodhur me retë në Pekin

China Global Television Network ka publikuar disa pamje tepër të rralla ku vëmë re një fenomen të çuditshëm në kryeqytetin e Kinës, në Pekin. Një re shumëngjyrëshe është shfaqur për rreth 6 minuta në qiell  duke habitur të gjithë njerëzit. …

Zbulimi arkeologjik, mendohet se është gjetur shtëpia e apostujve të Jezusit

Arkeologët në Izrael besojnë se kanë gjetur qytetin e humbur romak të Julias, që sipas traditës ishte shtëpia e tre apostujve të Jezusit. Gjetja e arkeologëve përputhet edhe me raportimet e historianëve të vitit 30 pas Krishtit që konfirmon se …

15 vjeçari merr dhuratë një Ferrari 200 mijë pound

Djali i një miliarderi ka marrë dhuratë një Ferrari të ri me vlerë 200.000 paund të mbështjellë  në Lousi Vuitton, pavarësisht se ai është shumë i vogël për ti dhënë. Rashed Saif Belhasa e ka postuar videon në profilin e …

Mendonte se kishte infeksion në veshka, pas 24 orësh sjell në jetë djalin

Një grua është tronditur kur zbuloi se “infeksioni i veshkave” ishte një fëmijë.   Katie O’Brien nga Penpedairheol, South Wales, e cila kishte dhimbje,  mendonte se vuante nga infeksioni i veshkave por nuk ka qenë kështu. 24 orë më vonë …

#HeyTwitter

Një satirist gjerman që thotë se Twitter-i nuk po i fshin mesazhet e urrejtjes, ka arritur të tërheqë vëmendjen e firmës në një mënyrë të veçantë – duke shtypur mesazhet ofenduese jashtë zyrave në Hamburg. Shahak Shapira, i cili është …

Spikerja live në transmetim, ndërkohë punonjësi i BBC sheh porno

Një ngjarje shumë e pakëndshme nuk u ka shpëtuar syve të rreth 3.8 milionë shikuesve të gjigandit britanik BBC. Ndërsa po shikonin lajmet audienca vuri re një grua që ekspozonte gjoksin e zhveshur në një ekran kompjuteri vetëm pak metra …

10 destinacione si në përralla

Destinacionet si në përralla zontërojnë këtë emër për disa arsye. Janë të mahnitshme, unike dhe të pazakonta. Këto vende do t’ju bëjnë që të habiteni në çdo hap që hidhni rreth tyre. Pasi të shikoni këto foto filloni të planifikoni …

Çmenduri, mban foshnjen me kokë poshtë në majën e një pallati

Një baba i “sëmurë” ka nxjerrë vajzën e tij të vogël në dritaren e tij të makinës tip BMW ndërsa i jepte me shpejtësi të lartë. Një tjetër imazh tronditës është fotografia ku ai e mban foshnjen me kokë poshtë …

Fshati me vila nënujore, luksi i paparë në Dubai

Për ata që e konsiderojnë horizontin mbreslënës të Dubait apo ishujit e krijuar në formë palme jo shumë ekzotike atëherë një eksperiencë e re e paharrueshme iu pret në këtë vend mahnitës. Një fshat i vërtetë me vila nënujorë prej …

Fshati ku vajzat shndërrohen në djem

Vajzat në një fshat të izoluar të Karaibeve kthehen në meshkujt kur arrijnë moshën e pubertetit, për shkak të një çrregullimi të rrallë genetik. Është llogaritur se 1 në 90 fëmijë të lindur në Salias, në Republikën Domenikane, e nisin …

‘Hekurosja’ e gjinjve, metoda e dhimbshme për të mbrojtur vajzat e vogla

Një grua në Afrikë masazhon gjinjtë e vajzës 10-vjecare ndërsa fëmijët e tjerë e shikonin të tmerruar. Veronica filloi ta bënte këtë gjë shtatë muaj para se të fotografohej nga egjiptiantja Heba Khamis dhe duket se gjithcka e zhvillon nëpërmjet …

U pickua nga një insekt, gruaja humb këmbët dhe një dorë

Një grua në Këln të Gjermanisë humbi të dyja këmbët dhe krahun e majtë pasi u pickua nga një insekt, ndërkohë që po nxirrte mbeturinat jashtë. Ngjarja ndodhi në mes të muajit Mars, por lajmi është bërë i ditur vetëm këtë …

Ylberi ‘rozë’ mahnit qytetarët

Një ylber i rrallë që kishte ngjyrë rozë u zbulua në perëndim të Anglisë, mbrëmjen e së hënës. Ekspertin e kanë përshkruar si ‘iluzion optik’ këtë fenomen të parë në Bristol. Njerëzit kanë nxituar që të filmojnë momentin duke e …

Çifti përjeton tragjedinë një ditë pas martesës

Një cift nga Kansas, ShBA kanë përjetuar një tmerr të vërtetë, vetëm një ditë pas martesës. Gjatë një udhëtimi, makina e tyre u përplas me një pemë duke bërë që të humbnin jetën. Austin Bouma ishte shoferi që nuk i …

Njihuni me 100-vjeçaren që realizon tatuazhe me thumba

Një ndër femrat më të vjetra në botë, Whang Od Oggay nga Filipinet arrin të realizojë art antik (tatuazhe) mëpërmjet gjembave apo thumbave. 100-vjecarja filloi të bënte këtë gjë që kur ishte 15 vjec duke treguar se nuk do të …

Zbuloni si femrat mund të joshin një mashkull për një orë

Ekspertja e seksit, Louise Mazanti ka treguar për metodën e joshjes së meshkujve nga femrat, gjë që mund të ndodhë vetëm në një orë prej ‘aftësive’ të vaginës. Ajo shpjegon se femrat duhet të “dëgjojnë” vaginën e tyre për të …

Futbollisti freestyle performon në stacionin e radios në lartësinë 183 metra

Një futbollist freestyle ka treguar aftësitë e tij të pabesueshme në përdorimin e topit në majën e një stacioni radioje në lartësisë 183 metra. John Farnworth, nga Preston, Lancashire, u ngjit në majën e stacionit të radios në Inskip. Pamjet …

Shokuese, ndihmës infermieri dhunon gruan shtatëzanë në spital

Një ndihmës infermier ka dhunuar një grua shtatëzanë në spital duke i rënë në stomak. Incidenti i tmerrshëm është kapur nga kamerat e spitalit në qytetin e Valparaisos në bregun e Kilit. Ndihmës infermieri dhe gruaja shtatëzanë, e cila është …

Zënka midis elefantit dhe patës nuk përfundon ashtu siç mund ta mendoni

Një video qesharake është filmuar në një kopësht zoologjik në Utah të Shteteve të Bashkuara. Pamjet tregojnë një elefant të ri në Afrikë dhe një patë kanadeze teksa përleshen me njëra- tjetrën.  Ajo që vihet re është se këto gjallesa …

Hajduti i vjedh telefonin, ja çfarë i bën gruaja

Kjo video është vetëm një paralajmërim për të gjithë hajdutët e mundshëm. Viktima juaj mund të bëhet një kundërshtar shumë i frikshëm, siç dëshmon kjo grua kur rrahu për vdekje një burrë që dyshohet se u përpoq ti vjedhë celularin. …

Pulla amerikane me flamurin shqiptar

Një pullë amerikane me imazhin e flamurit shqiptar, lëshuar në vitin 1943, është fotoja e ditës së Ambasadës Amerikane në Shqipëri. Fotoja e pullës është publikuar në faqen zyrtare të Facebook të ambasadës. “U.S. #918” është pjesë e Serisë së …

Konsumon drogën “Mamba Zombie”, shihni si shndërrohet

Kjo video tregon një person që ulërin dhe rrëshqet në tokë, ndërsa dyshohet se ka konsumuar drogën  “Mamba Black Zombie’. Rapper Jess1 tha se njeriu u shfaq “i pushtuar” dhe vuante nga halucinacionet kur u rrëzua në dysheme me sytë …

Zgjuarsi njerëzore, shimpazeja përdor fije bari si mjet për të ngrënë milingona

Një shimpaze e uritur ka treguar zgjuarsi njerëzore duke përdorur një fije bari për të nxjerrë milingonat e shijshme brenda një peme. Në videon e mahnitshme shihet shimpazeja duke futur me kujdes një fije bari brenda një trungu peme. Duke …

Google pushon inxhinierin pas mesazhit ofenduese për gratë

Një mesazh për pabarazinë gjinore në industrinë e teknologjisë i ka kushtuar vendin e punës një punonjësi të Google. Javën e kaluar, inxhinieri James Damore shkroi në një material të brendshëm të kompanisë këtë mesazh: “Shpërndarja e preferencave dhe aftësive …

Vrapuesi shtyn kalimtaren para autobusit, sekondat dramatik ‘vendosin’!

Kamerat e sigurisë kanë arritur të filmojnë disa momente që të bëjnë vërtet të mbash frymën. Një grua shtyhet nga një vrapues i cili po vraponte përgjatë rrugës Putney në perëndim të Londrës. Gruaja rrëzohet mu në anë të trotuarit …

Harroi të mbyllë dritaren, miliona mushkonja i futen në makinë

Pamjet e neveritshme tregojnë makinën e një njeriu fatkeq të mbushur plotësisht me mushkonja. Peshkatari nga Rusia teksa kishte dalë për të peshkuar me shokët e tij kishte harruar të mbyllë dritaren. Teksa është kthyer ka gjetur miliona mushkonja brenda …