Lajmet nga Rajoni

Qeveria holandeze shpallet fajtore për vrasjen e 300 burrave myslimanë në Srebrenicë

Një gjykatë e apelit në Holandë ka vendosur sot se qeveria holandeze ishte pjesërisht përgjegjëse në vdekjen e rreth 300 burrave myslimanë, të cilët u vranë nga forcat serbo-boshnjake në masakrën e Srebrenicës në vitin 1995. Vendimi që gjykata holandeze …

Konstituimi i Kuvendit para 10 korrikut?

Konstituimi i Kuvendit të Kosovës pritet të ndodhë para datës 10 korrik. Të paktën kështu kanë paralajmëruar zyrtar nga koalicioni fitues i zgjedhjeve PAN. Sipas tyre, konstituimi i organit më të lartë legjislativ do të ndodhë në 10 ditshin e …

Përfundon numërimi i votave të diasporës, ja rezultatet

Procesi i numërimit të votave nga diaspora ka përfunduar sot.  Nga rreth 5 mijë vota që ishin nga diaspora mbi 50% e tyre kanë shkuar për Vetëvendosjen, shkruan Indeksonline. Pjesa tjetër është ndarë mes koalicionit PAN dhe atij të LDK-së. …

BE pret që ura e Ibrit të inaugurohet së shpejti

Bashkimi Evropian pret që shumë shpejt të inaugurohet ura mbi lumin Ibër në Mitrovicë. Punimet në pjesën jugore janë duke vazhduar sipas planit, thonë në Zyrën e këtij misioni në Kosovë. “BE pret që të përfundohen dhe inaugurohen dy projektet …

Vuçiç në inaugurim: Së bashku mund të lëvizim malet

Presidenti i ri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, bëri inaugurimin të premten në Beograd. “Gjendemi në rrugën evropiane, duam të mbetemi aty, të ndërtojmë marrëdhënie të mira me të gjithë. Duam marrëdhënie të mira me SHBA-në, por u krenohemi edhe marrëdhënieve …

SHBA: Vonesat në formimin e Qeverisë nuk janë në interes të Kosovës

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është shprehur e lumtur me numrin e madh të votuesve në zgjedhjet e 11 qershorit. Megjithatë, ata thonë se është në dorën e qytetarëve të Kosovës që ta zgjedhin se kush duhet të …

Greqi, rrëzimi i helikopterit filmohet live nga piloti

Dy persona, mes të cilëve edhe piloti, kanë humbur jetën në Greqi, pas rrëzimit të një helikopteri civil. Një nga viktimat po transmetonte në “facebook live” deri në momentin që helikopteri i afrohet me shpejtësi tokës.  Ngjarja ka ndodhur paraditen …

Partitë politike nuk ia japin postin e kryeparlamentarit Listës Serbe

Kërkesa e Listës Serbe që ta marrë postin e kryetarit të Kuvendit me kusht që ta përkrahë formimin e Qeverisë së re, nuk po përkrahet nga drejtuesit e partive kryesore politike në vend si dhe nga analistët. Kjo çështje, siç …

KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën

Luftëtarët e kthyer në Kosovë nga vatrat e luftërave në Siri e Irak, mund të paraqesin sfidë serioze për sigurinë, madje edhe nëse tashmë janë nëpër burgje. Një konstatim të tillë e ka dhënë Komandanti i KFOR-it, Giovanni Fungo, me të cilin pajtohen …

Mungesa e Qeverisë, shtyn formimin e ushtrisë

Formimi i ushtrisë së Kosovës tash e disa vite ka mbetur peng i Listës Serbe, kjo për faktin për votimin e saj duhen edhe votat e minoriteteve në Parlamentin e Kosovës. Por, ushtria mund të mbetet peng tashmë edhe i …

Serwer: Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti mund të sjell probleme

Ndërsa zgjedhjet e 11 qershorit në Kosovë nuk pritet të nxjerrin një fitues të qartë dhe vendi është ende në pritje të rezultatit përfundimtar, një ekspert i çështjeve të Ballkanit thotë se negociatat mes koalicioneve të krijuara do të jenë …

Amerika ndan edhe 50 milionë dollarë për Kosovën

Qeveria e Kosovës u njoftua sot nga Bordi i Korporatës për Sfida të Mijëvjecarit, që udhëheqet nga Serketari i Shtetit Rex Tillerson, se kjo agjenci federale amerikane ka marrë vendimin për ndarjen e afër 50 milionë dollarë për programin “Threshold” …

Deputeti gjerman: Formimi i Qeverisë në Kosovë, i vështirë, s’përjashtohen as zgjedhje të reja

Deputeti i Bundestagut, Thorsten Frei pret që zgjedhjet në Shqipëri të kalojnë më mirë se zgjedhjet e fundit. Për qeverinë Rama ai bën një bilanc të përzier. Ndër tjerash, gjatë një interviste për Deutsche Welle, Frei ka folur edhe për …

Limaj: Nisma nuk bën pazare, as nuk e prish skenën politike

Lideri i Nisma për Kosovën, Fatmir Limaj ka thënë se në zgjedhjet e 11 qershorit ka pritur rezultate më të mira sa i përket koalicionit PAN. Ai ka theksuar se partia që ai drejton nuk bënë pazare po as nuk …

Kosova shkon në zgjedhje lokale më 22 tetor

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka caktuar datën 22 tetor 2017, për mbajtjen e zgjedhjeve lokale. Këtë vendim, Thaçi e mori pas një takimi konsultativ me partitë politike, ku kryesisht u propozua data 22 tetor për mbajtjen e këtyre zgjedhjeve. …

Huffington Post: Kosova duhet të ketë ushtrinë e saj

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) duhet të transformohet në një ushtri me kapacitet të plotë dhe të integrohet në Partneritetin për Paqe të NATO-s (PfP), i cili përgatit vendet për anëtarësim të plotë në NATO, shkruan Huffington Post. FSK-ja …

Isa Mustafa: Nuk do bëjmë koalicion me PDK

Kryetari i LDK, Isa Mustafa ka përjashtuar çdo koalicion me PDK. Në një status në FB, Mustafa thotë se mundësia e koalicioneve me parti të tjera do të shikohet pas çertifikimit të rezultateve dhe sipas interesit të votuesve të LDK. …

Vuçiç falënderon Erdogan për qëndrimin kundër Shqipërisë së Madhe

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç i ka shprehur mirënjohjen homologut të tij turk Erdogan për qëndrimin negativ ndaj “Shqipërisë së Madhe”. Vuçiç më tej, ka vlerësuar marrëdhënien e mirë me Turqinë si dhe me Rusinë, duke e konsideruar këtë fakt si …

“Në Greqi nuk u bisedua për ndryshimin e emrit”

  Ministria e Jashtme e Maqedonisë refuzon se në takimin mes ministrave të Jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë është biseduar për referencat me të cilat Maqedonia do të hapte rrugën për anëtarësim në NATO. Ndonëse mediat greke dy ditë më …

Borisov-Zaev: Maqedonia dhe Bullgaria para marrëveshjes historike

Maqedonia dhe Bullgaria duket se e kanë hapur një faqe të re të historisë, me vizitën e kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev në Sofje. Nga marrëveshja për fqinjësi të mirë mes dy vendeve ka mbetur edhe një detaj i vogël …

Veseli: Nuk shoh alternativa, Haradinaj do të jetë kryeministër

“Mandatari ynë Ramush Haradinaj do të jetë kryeministër i Kosovës, për arsye se është një çështje e interpretimit të vet vullnetit të qytetarëve tanë”, ka thënë kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, në një intervistë për Radion Evropa …

Albin Kurti fton LDK për koalicion

Kandidati i Vetëvendosjes për kryeministër, Albin Kurti ka ftuar zyrtarisht Lidhjen Demokratike të Kosovës të krijojë një koalicion paszgjedhor me qëllim krijimin e qeverisë së re. Përmes një postimi në faqen e tij zyrtare në Facebook, Kurti u shpreh se …

Thaçi: Ushtria do të jetë në përputhje me standardet e NATO-s

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, priti sot në takim ministren sllovene të Mbrojtjes, Andreja Katiç. Në njoftimin e Presidencës për media thuhet se Thaçi e falënderoi ministren Katiç për përkrahjen e vazhdueshme të Sllovenisë, ndërsa shprehu gatishmërinë që “bashkëpunimi i …

NATO: Ushtria e Kosovës vetëm sipas Kushtetutës

Institucionet e Kosovës nuk duhet të nxitojnë me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura ka deklaruar të hënën në Prishtinë, zëvendës-ndihmës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s për Operacione, John Manza. Këto komente ai i ka …

Fajon: Mos premtoni data për liberalizimin e vizave

Eurodeputetja Tanja Fajon u kërkoi politikanëve të Kosovës që të ndërmarrin veprime vendimtare nëse duan që qytetarët e tyre të gëzojnë udhëtimin pa viza në zonën Shengen. Raportuese për Kosovën në Parlamentin Europian për procesin e liberalizimit të vizave, Fajon, …

Gruevski ndryshon qëndrim: Do të përmirësojmë raportet me shqiptarët

Ish-kryeministri maqedonas Nikola Gruevski ka premtuar se do të bashkëpunojë me shqiptarët, nëse në të ardhmen rizgjidhet kryetar i qeverisë. Për Gruevskin, stereotipi se partia e tij nuk përkrah shqiptarët është një perceptim i gabuar i krijuar nga LSDM, e …

Bisedimet në Bruksel, vetëm mbi bazën kushtetuese!

Vendime të rëndësishme do ta presin vendin pas formimit të Qeverisë së re e që kanë të bëjnë me marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel. Niveli i bisedimeve në Bruksel shpesh është diskutuar të kalojë në formatin presidencial që të hiqet …

Gjuriç: Lista Serbe kërkon Kryetarin e Kuvendit, Kryeministrin ose Presidentin

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën, Marko Gjuriç ka deklaruar se serbët e Kosovës duhet që të kenë një nga tri postet kryesorë të udhëheqjes së shtetit të Kosovës. Sipas tij këto tri pozita janë, Presidenti, Kryeparlamentari ose në …

Kurti: Republika nuk jepet, populli ka votuar që PDK të shkojë në opozitë

Kandidati i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti e ka bërë të qartë edhe njëherë pozicionin e tij. Kurti ka thënë se populli ka votuar që PDK-ja të shkoj në opozitë, prandaj nuk do të heqin dorë nga Republika. Madje ai i …

Çavusoglu mbërrin në Shkup, takime me Zaevin dhe Ivanovin

Shefi i diplomacisë turke Mevlut Çavusoglu, ka mbërritur mëngjesin e sotëm në Aeroportin “Aleksandri i Madh” në Shkup, në kuadër të vizitës së tij zyrtare një ditore në Maqedoni. Ai do të takohet me drejtuesit më të lartë të shtetit …

Gruevski: LSDM-ja krijoi perceptime të qëllimshme për shqiptarët

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski, njëherësh kryetar i VMRO DPMNE-së, akuzoi LSDM-në e Zoran Zaevit që tani është në pushtet, se ka krijuar perceptime të qëllimshme se gjoja VMRO-ja është kundër shqiptarëve të Maqedonisë. Në fjalimin me rastin e 27-vjetorit të themelimit …

SHBA dhe BE kërkojnë formimin e shpejtë të institucioneve të Kosovës

Njohësit e zhvillimeve politike në vend thonë se duhet shpejtuar në formimin e institucioneve, pas përfundimit të zgjedhjeve të parakohshme. Ish-ambasadori i Maqedonisë në Bashkimin Evropian, Blerim Reka, i cili njëherësh është njohës i zhvillimeve politike në Kosovë, ka thënë …

Greqi, asgjesohen dy nga grupet më të rëndësishme krimale

Policia greke njoftoi asgjesimin e dy prej grupeve më të rëndësishme të trafikut të drogës. Janë arrestuar gjithsej 19 shtetas grekë dhe 15 shtetas shqiptarë, si dhe disa të kombësive të tjera, kryesisht afrikane, ndërsa janë sekuestruar sasi të konsiderueshme …

Kushtetuta po e bllokon shtetin

Në mungesë të konsensuseve politike, Kushtetuta ishte lënë “fajtore” për dështimin e reformave, ajo ishte lënë “fajtore” edhe për mosthemelimin e Ushtrisë së Kosovës e po ashtu, kjo Kushtetutë po shihet e paqartë edhe kur është në pyetje formimi i …

Shënohet rasti i parë i “Balenës Blu” edhe në Kosovë

Viktima e parë e lojës kompjuterike të njohur si “Balena Blu” është regjistruar edhe në Kosovë. Lajmi konfirmohet nga policia dhe publikohet nga Kallxo.com. Sipas Kallxo.com  rasti është hapur në stacionin Qendra në Prishtinë dhe viktima është një vajzë 11 vjeçare. …

Limaj i gatshëm të sakrifikojë që VV dhe LDK t’i bashkohen PAN-it

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka thënë se nëse LDK-ja do të hynte në koalicion me PAN-in, do të sakrifikonte aq sa t’ia dorëzonte postin e zëvendëskryeministrit. “Nëse vjen LDK-ja, postin e zëvendëskryeministrit jam i gatshëm të bëj …

Biznesmeni kapet me 20 kg kokainë, në pranga edhe 3 shqiptarë

Një biznesmen grek, ish-Presidenti i një klubi lokal të futbollit është arrestuar nga policia vendase me 20 kg kokainë. Në pranga kanë përfunduar edhe tre shqiptarë, me rol të rëndësishëm në trafikun e drogës në Ballkan. Operacioni për arrestimin e …

Kosovës i përsëritet historia e 2014-s

Rezultatet e prodhuara nga zgjedhjet e 11 qershorit kanë rikthyer Kosovën në vitin 2014 me disa ndryshime dhe rirreshtime të vogla partish. Protagonist është përsëri PDK-ja, vetëm se këtë herë me vete ka edhe AAK-në e Ramush Haradinajt e “Nismën” …

Kësti për Greqinë, 8.5 mld euro për të shmangur një krizë të re borxhesh

8.5 miliardë euro do t’i akordohen Greqisë nga kësti i paketës së shpëtimit. Ministrat e Eurozonës arritën marrëveshjen për të zhbllokuar shumën që do të ndihmojë Greqinë të shmangë një krizë të re të borxheve. Skema aktuale e financimeve për …

Luksemburg, arrihet marrëveshja ndërmjet Greqisë dhe kreditorëve

Ministrat e Financave të Eurozonës kanë miratuar çlirimin e këstit të kredisë për Greqinë, çka eviton shqetësimet për një krizë të re në raportet e Athinës me kreditorët. Madje Greqia ka përfituar rreth 1 miliardë euro më tepër nga ç’parashikonte …

Vuçiç nominon për kryeministre Ana Brnabiç, pjesëtare e komunitetit LGBT

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka nominuar për kryeministre të Serbisë, Ana Brnabiç, pjesëtare të komunitetit LGBT. Brnabiç po ashtu do të jetë gruaja e parë kryeministre në Serbi. “Vendosa të propozoj Ana Brnabiç si kryeministre në parlamentin e Serbisë,” …

Kurti: Vetëvendosje është partia më e madhe, i takon formimi i Qeverisë

“Nuk ka kuptim të formohet Qeveria duke u varur nga Lista Serbe dhe ne jemi të bindur që një Qeveri e varur nga Lista Serbe do t’i kishte dy kryeqytete, edhe Prishtinën edhe Beogradin”, thotë në një intervistë për Radion …

Talat Xhaferi “përplaset” me opozitën në Kuvend

Tensione mes opozitës dhe kryeperlamentarit Talat Xhaferri në Kuvend. Në vend që të diskutohet për emërimin e zëvendësministrave deputetët e opozitës nga kryeparlamentari dhe shumica parlamentare kërkuan që të ketë seancë urgjente për problemin me deponinë e egër në Strugë. …

Fotografi dhe pankarta antishqiptare para Parlamentit të Serbisë

Para Parlamentit të Serbisë në Beograd janë vendosur fotografi dhe mbishkrime të ndryshme, ku shqiptarët cilësohen si terroristë. Aty thuhet më tej se shqiptarët në luftën e viteve 1998-1999 kanë kidnapuar dhe kanë vrarë civilët serbë e që vazhdohet më …

Greqia rrezikon sërish të përplaset me kreditorët

Takimi i ministrave të financave të eurozonës, që fillon pasdite në Luksemburg, konsiderohet vendimtar në përpjekjet e Greqisë për dalje nga kriza. Nga rezultati i këtij takimi varet nëse Athina do të përplaset sërish me kreditorët e vet dhe të …

Humbësit dhe fituesit e zgjedhjeve në Kosovë

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit në Kosovë, kanë shënuar rritje dhe rënie të subjekteve politike. Skena politike në Kosovë, sipas analistëve, nuk është më njësoj. Partitë e mëdha që kanë qeverisur vitet e fundit në Kosovë në të …

Ministri grek i rendit: Problemi i madh me drogën e ka emrin Shqipëri

Ministri grek i rendit, Nikos Toskas, ka theksuar se problemi më i madh në trafikun e drogës lidhet me Shqipërinë. Gjatë një interviste radiofonike, Toskas ka thënë se autoritetet vendase kanë sekuestruar gjashtë muajt e fundit 10 tonë kanabis që …

Kriza, Greqia rrezikon sërish të përplaset me kreditorët

Takimi i Ministrave të Financave të Eurozonës, që fillon pasdite në Luksemburg, konsiderohet vendimtar në përpjekjet e Greqisë për dalje nga kriza. Nga rezultati i këtij takimi varet nëse Athina do të përplaset sërish me kreditorët e vet dhe të …

Reshje të furishme breshëri paralizojnë Shkupin

Këtë pasdite Shkupi u pushtua nga reshje të furishme shiu e breshëri për rreth për rreth 15 minuta. Reshjet paralizuan disa pjesë të kryeqytetit ndërkohë rrugët të cilat kanë mungesë infrastrukture u përmbyten nga uji. Nuk raportohet për dëme materiale. …

Haradinaj: S’ka improvizime, Qeverinë e formojmë ne

Kandidati për kryeministër të Kosovës nga koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe partisë Nisma, Ramush Haradinaj, thotë se nuk do të lejohen improvizime dhe se Qeverinë do ta formojë koalicioni që i ka fituar …

Kotzias: Maqedonia jo në NATO dhe BE me referencën IRJM, duhet marrëveshje e re

Ka përfunduar takimi ndërmjet ministrave të Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe Greqisë, respektivisht Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias, përcjell Telegrafi Maqedoni.   Me këtë rast, Kotzias ka deklaraur se Greqia mbështet integritetin territorial të fqiut verior dhe se janë …

PE miraton rezolutën për Kosovën, kërkohet edhe përparimi në liberalizimin e vizave

Deputetët e Parlamentit Evropian në Strasburg miratuan sot rezolutën për Kosovën, me të cilën kërkohet formimi i shpejtë i qeverisë pro-evropiane dhe përparimi në liberalizimin e vizave, por edhe dialog konstruktiv në dialogun me Beogradin, transmeton KosovaPress. Në rezolutë, e …

Prokuroria: Grupi me Lavdërim Muhaxherin planifikuan sulmin në Shqipëri-Izrael

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur akuzën kundër 9 personave të akuzuar për terrorizëm. Sipas Prokurorisë së Kosovës, të akuzuarit janë shtetasit me iniciale V.I., B.I., L.V., F.G., K.P., A.A., L.G., L.M. dhe B.P, ndërkohë që 4 prej tyre, përkatësisht …

Integrimi, PE shqyrton progresin e Maqedonisë, Kosovës dhe Serbisë

Parlamenti Europian do të shqyrtojë sot raportet për mbarëvajtjen e Maqedonisë, Kosovës dhe Serbisë në rrugën e tyre drejt Bashkimit Europian. Eurodeputetët pritet të votojnë sot për rezolutat e ndara për përparimin e Kosovës dhe Serbisë si dhe për situatën …

Zaev: Për emrin e Maqedonisë do të vendos populli në referendum

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev pas daljes nga Zyra e Prokurorisë  Speciale Publike, ku ai ishte i thirrur si dëshmitar dhe i dëmtuar për rastin “Target” për përgjimin e paligjshëm të mbi 5000 qytetarëve, tha se Ministri i Jashtëm Nikola …

Deputetja kosovare që “shkatërron” me vota edhe kryetarët e partive

Në Kosovë, sistemi elektoral është i ndryshëm nga ai i Shqipërisë dhe deputetët zgjidhen me lista të hapura. Kjo do të thotë se kryetarët e Partive shpesh nuk i shmangin dot kandidatët për deputetë. Rasti më i veçantë është ai …

Kosovën e presin zvarritje të tjera për liberalizimin e vizave

Vonesat eventuale rreth formimit të Qeverisë së re, pas zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit, vlerësohet se do ta ngadalësonin procesin e liberalizimit të vizave. Por, nuk përjashtohet as mundësia që procesi të ngecë edhe në Bashkimin Evropian, ku besohet se …

Vetëvendosje fton LDK-AKR-Alternativa për themelimin e qeverisë

Kandidati për kryeministër nga Vetëvendosje, Albin Kurti u ka bërë thirrje partive të koalicionit LDK-AKR-Alternativa dhe deputetëve të koalicionit PDK-AAK-Nisma për themelimin e qeverisë së re. “Ftojmë të gjitha subjektet politike të koalicionit LAA dhe të gjithë deputetët brenda koalicionit …

Sfida e Ramush Haradinaj për të formuar qeverinë pa djegur mandatin

Edhe pse ka kaluar një ditë nga shpallja e rezultateve për zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, situata vijon të mbetet shumë e paqartë për shkak se asnjë nga subjektet garuese nuk mori mbi 50% të votave, çka do t’i jepte …