Lajmet nga Rajoni

Hoxhaj:Vota ime do të jetëpër Thaçin

Ministër i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj mendon kryetari aktual i PDK-së, Hashim Thaçi është edhe lideri më i mirë për këtë parti. Pa marrë parasysh, nëse do të ketë rivalë në zgjedhjet e ardhshëm të partisë, Hoxhaj thotë se …

Dialogu Kosovë-Serbi, Ashton: Më 17 janar do të flitet për veriun

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, ka deklaruar se më 17 janar 2013, në takimin e parë në vitin e ri mes kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe homologut të tij serb, …

Protestat e opozitës maqedonase me tone antishqiptare

Protestat e opozitës maqedonase kanë nisur edhe me fjalime provokuese dhe antishqiptare. Stojanço Angelov, lideri i Organizatës “Dinjiteti” që tubon veteranët maqedonas të konfliktit të vitit 2001 në protestën e djeshme ka deklaruar se pikërisht Branko Cërvenkovski si kryeministër i …

Lunaçek:BE s`do të lejojë shtetin serb brenda Kosovës

Bashkimi Evropian nuk do të lejojë serbët që të kenë shtetin e tyre brenda shtetit të Kosovës, si në Bosnjë dhe Hercegovinë. Kështu është shprehur raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaçek. “BE-ja nuk do të lejojë diçka të …

Thaçi: Nuk do të kandidoj për kryeministër

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se nuk do të jetë kandidat për kryeministër në zgjedhjet e ardhshme. Në një intervistë për mediat kosovare, Thaçi është shprehur se nuk do të kërkojë një mandat tjetër si kryeministër i Kosovës. …

Nikoliç fton sërish për bisedime Athinën dhe Shkupin

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç ka përsëritur dëshirën e tij të ndërmjetësojë në mosmarrëveshjet për çështjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, e cila bllokon rrugën e Shkupit drejt antarësimit në Bashkimin Evropian.

Ish-zëvendës shefi i CIA-s, Majer: Nuk ka vend për shtete të mëdha etnike në Ballkan

Ish-zëvendës shefi i CIA-s për Ballkanin, Stiven Majer ka deklaruar se kufijtë në Ballkan akoma janë çështje të hapura, por nuk ka vend më për krijimin e shteteve të mëdha etnike. “Gjithsesi se janë të mundshme ndryshime të kufijve, por …

Shkup, opozita proteston sot para VMRO-DPMNE

Opozita maqedonase do të protestojë para selisë së partisë në pushtet VMRO-DPMNE me moton kundër dhunës shtetërore dhe suspendimit të demokracisë në Maqedoni. “Nuk priten incidente, për shkak se shkojmë në protestë paqësore, dhe se do të ishte e mirëkuptimtë …

Politika në Kosovë, Sejdiu: Të rrëzohet qeveria

Dardan Sejdiu, anëtar i Kryesisë së Vetëvendosjes, ka thënë se sa më shpejt dueht të bashkërendohen forcat opozitare në Kosovë dhe të rrëzohet kjo qeveri. Sejdiu ka thënë se viti 2012, shënon degradimin e shtetit të së drejtës. Sipas tij, …

Monumenti i UÇPMB-së, kryeministri Daçiç: Të hiqet para 17 janarit

“Përmendoren e UÇPMB-së do ta largojnë vet shqiptarët, e në rast se nuk e bëjnë këtë apo nuk dëshirojnë ta bëjnë, atëherë këtë do ta bëjë Qeveria” ka thënë kryeministri i Serbisë Ivica Daçiç, duke shtuar se nuk do të …

Ahmeti: Të bashkohemi për ta mbrojtur imazhin e Maqedonisë

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ka dënuar ngjarjet e fundit në Parlamentin e Maqedonisë, ku me forcë u dëbuan gazetarët nga salla e këtij institucioni. Në lidhje me ngjarjet e së hënës në Kuvend, lideri i BDI-së u shpreh se …

Idriz Balaj lirohet edhe nga Burgu i Dubravës

Idriz Balaj është liruar vuajtja e dënimit në burgun e Dubravës. Balaj ishte i arrestuar nga Gjykata e Hagës së bashku me ish-kyeministrin Ramush Haradinaj dhe Lahi Brahimajn, të cilët u liruan kohë më parë. Ndryshe nga Ramush Haradinaj e …

Thaçi-Daçiç, diskutojnë për strukturat paralele në Kosovë

Kryeministri serb, Ivica Daçiç ka paralajmëruar se temë e dialogut të ardhshëm me kryeministrin e Kosovës do të jetë “sipas fjalëve të Catherine Ashton, paraliza apo paralelizmi i institucioneve në Kosovë e Metohi”. Duke folur për televizionin publik serb RTS, …

Pacolli: AKR në zgjedhjet e ardhme do dalë edhe më mirë

Lajmet se do të ketë zgjedhje të parakohshme janë jo serioze sipas kreut të AKR-së, Behxhet Pacollit. E kur i përmend ato, thotë se në zgjedhjet e ardhme partia që drejtohet nga ai do dalë më mirë sesa kurrë më …

Jahjaga: Nga Presidenca më largon vetëm Kuvendi, jo partitë

Presidentja e Kosovës, Atiftete Jahjaga, ka thënë se Presidenten e vendit nuk e obligojnë vendimet e partive politike dhe as marrëveshjet ndërmjet tyre. Në fjalimin e saj të vitit, para Parlamentit, aty nuk qëndruan deputetët e LDK-së, për faktin që …

Serbi, akademikët serbë ofrojnë zgjidhje për Kosovën

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Serbisë, ka thënë se do të arrijë të gjejë zgjidhjen më të mirë dhe më konkrete për Kosovën. “Paltforma e Presidentit të Serbisë, Tomisllav Nikolliç, shpreh mendimet që janë formuar gjatë dekadave të fundit, …

Zgjedhjet e brendshme të PDK-së, Hoxhaj: Thaçi i pazëvendësueshëm

Ministri i Jashtëm Enver Hoxhaj anëtar i kryesisë së PDK-së, thotë se edhe në këtë Kuvendin Zgjedhor të kësaj partie, nuk do të ketë kundër kandidat për Hashim Thaçi. Në struktura të reja udhëheqëse të partisë, ai konsideron se mund …

Vuçiç: Kosova, kërcënim për sigurinë e serbëve

Kosova është një kërcënim për sigurinë. Kështu ka deklaruar Ministri i mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ku sipas tij serbët kanë frikë prej sulmeve të mundshme nga shqiptarët, raportojnë mediat serbe. “Serbia është e angazhuar për paqen, por ajo është …

Kosovë, 2012 me rritje ekonomike 3.9%

Rritja ekonomike 3.9%, të ardhurat buxhetore 15.9% më shumë se në vitin 2011, importet janë ngritur prej 2.1%, konsumi 2%, investimet në total kanë shënuar rritje prej 5.9%, ndërsa subvencionet dhe transferet janë rritur prej 9% apo 23 milionë euro …

Thaçi: PDSH nuk bojkton Parlamentin, zgjedhje në 2013

Lideri i PDSH-së, Menduh Thaçi ka theksuar se PDSH nuk do të bojkotojë Parlamentin dhe se nuk do të bëhet pjesë e skenarëve të ashtuquajtura sipas tij virtuale nga LSDM-ja. “Kur ne bënim bojkote të institucioneve sulmoheshim nga qeveritë e …

Maqedoni, ndryshime qeveritare në fillim të 2013

Partitë e koalicionit VMRO-DPMNE dhe BDI në fillim të vitit 2013 do të bëjnë rikonstruimin qeveritar dhe ndërrimin e disa ministrive. Siç raporton agjencia e lajmeve INA ndryshimet do të pasojnë në pjesën e parë të muajit janar, kur do …

Përmendorja e UÇPMB-së, Musliu: S’lejojmë të na rrënohen vlerat çlirimtare

Jonuz Musliu, kryetar i Lëvizjes së Progresit Demokratik ka deklaruar të premten se nuk e kanë ngritur Lapidarin e dëshmorëve të ish UÇPMB-së për ta prishur dhe se nuk do të lejojnë që të rrënohen vlerat çlirimtare. Ai theksoi se …

Thaçi bën bilancin e vitit: Marrëveshja e kufinjve, arritje me rëndësi

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se Kosova gjatë vitit 2012 ka ndryshuar pozitivisht nga vitet e kaluara. Ai këto komente i bëri në mbledhjen e fundit të kabinetit qeveritar, ku ka folur për zhvillimet dhe proceset që ka …

Maqedoni,Ahmeti kundër zgjedhjeve të parakohshme

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është shprehur kundër zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Maqedoni. Këtë qëndrim Ahmeti e ka shprehur në takimin me ambasadorin e Suedisë në Maqedoni,Lars Vahlund. “Kryetari Ahmeti u shpreh kundër zgjedhjeve të parakohshme dhe për sjellje konstruktive nga …

Lunacek: S’ka heqje të vizave në Kosovë pa luftuar korrupsionin

Luftojeni korrupsionin nëse doni heqjen e vizave. Ky është mesazhi i raportueses së Parlamentit Evropian, Ulrike Lunacek për qeverinë e Kosovës Duke folur në një intervistë për Radio Kosovën, Lunacek tha se do të ketë një Komision i cili do …

Krasniqi: S’ka logjikë që Haradinaj të bëhet Kryeministër

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi e konsideron hyrjen e Ramush Haradinajt në qeverisje pa logjikë kur dihet se në kohën kur ka qeverisur AAK ka pasur skandale të shumta. Ai thotë se ata që ja kanë mësyer qeverisë …

Kosovë, koalicionin PDK-AAK nuk shihet me seriozitet

Idetë për zgjerimin apo krijimin e koalicioneve të reja qeverisëse në Kosovë nuk shihen me shumë seriozitet si nga opozita ashtu edhe nga disa prej udhëheqësve të lartë të institucioneve. Përderisa posti i kryeministrit aktualisht interpretohet si pengesë për lidhjen …

Kosova pranon notën verbale të njohjes nga Pakistani

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka pranuar notën verbale të njohjes zyrtare të Republikës së Kosovës nga Republika Islamike e Pakistanit, ka njoftuar zyra për informim e MPJ-së. “Ministria e Punëve të Jashtme e …

Maqedoni, gazetarët fishkëllejnë kryeparlamentarin dhe deputetët e maxhorancës

Gazetarët sot kanë fishkëllyer kryetarin e Parlamentit Trajko Veljanovski dhe deputetët e maxhorancës pas vendimit të së hënës për nxjerrjen e tyre nga salla e Parlamentit. Një pjesë e gazetarëve menjëherë kanë braktisur edhe seancën e sotme të Parlamentit, ku …

Vulin takim me biznesin në veri: Së shpejti do jepni sugjerime edhe për dialogun

Drejtori i Zyrës së qeverisë së Serbisë për Kosovën, Aleksandar Vulin, ka biseduar sot në pjesën veriore të Kosovës, me biznesmenët serbë dhe personat e tjerë, me ç’rast i ka njoftuar ata se në të ardhmen do të kenë mundësi …

Tahiri: Të gatshëm për IBM në Bërnjak dhe Dheun e Bardhë

Zëvendëskryeministrja Edita Tahiri priti sot përfaqësuesin e EULEX-it, Thomas Muehlemann, me të cilin bisedoi për përgatitjet rreth zbatimit të Marrëveshjes së IBM-it në dy pikat kufitare në Bërnjak dhe Dheu i Bardhë, që do të nis më 31 dhjetor 2012. …

Serbi, Nikoliç: Nuk ka nevojë për zgjedhje të parakohshme

Presidenti i Serbisë Timisllav Nikollç ka thënë se nuk ka arsye që të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare, pa pasur ndonjë jo-stabilitet të madh. Nikoliç, ka thënë se është shumë e vështirë që të ndërrohet Kushtetuta e Serbisë dhe se …

Kosovë, Vulin takohet me përfaqësuesit e UNMIK-ut në veri

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Aleksandër Vulin, do të qëndrojë sot në pjesën veriore të Mitrovicës ku do të takohet me përfaqësues të UNMIK-ut. Sipas mediave serbe, Vulin gjatë këtij takimi do të kërkojë nga UNMIK-u …

Gjendet “formula” e koalicionit, Thaçi kryeministër dhe Haradinaj president

Drejtuesit e Partisë Demokratike të Kosovës e kanë gjetur “formulën” se si ta ndajnë pushtetin me AAK-në. Drejtuesit e partisë më të madhe në vend janë të gatshëm që liderit të AAK-së, Ramush Haradinajt, t’i ofrojnë postin e të parit …

Kosovë, Jahjaga mund të largohet nga detyra

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka gjasa të largohet nga detyra si shkelëse e Kushtetutës, ashtu sikurse dy paraardhësit e saj, Fatmir Sejdiu dhe Behgjet Pacolli. Emërimi i Blerim Shalës si Koordinator për dialogun me Serbinë pritet t’i shkaktojë telashe …

Kirby: Nuk ndryshojnë kufijtë e Kosovës

Ambasadori amerikan në Beograd, Michael Kirby, ka thënë se nuk do të ketë ndryshim të kufijve të Kosovës. Në një intervistë për gazetën “Novosti”, ambasadori Kirby ka theksuar se të gjithë duhet ta dinë se nuk ka më tregti me …

Përmendorja e UÇPMB-së, Daçiç: Nëse s’e heqin ata, e heqim ne me dhunë

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç ka deklaruar të mërkurën se nëse autoritetet lokale në Preshevë nuk e heqin vetë përmendoren e dëshmorëve të UÇPMB-së, në qendër të Preshevës, atëherë atë do ta heqë me forcë shteti. Daçiç ka thënë se …

Koalicionet politike në Kosovë interes në mediat serbe, “Danas”: Haradinaj Kryeministër

Koalicioni i paralajmëruar në mes të Partisë Demokratike të Kosovës dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka ngjallur interesim edhe te mediat serbe. Bile ato tregojnë në detaje se kur pritet të ndodhë ky koalicion dhe si do të bëhet …

Aktivistët e organizatës “Illyricum Libertas” dënohen me nga 1 vit burg me kusht

Anëtarët e “Illyricum Libertas” nga Gjykata e Tetovës janë dënuar me 1 vit burg me kusht dhe fshirjen vizatimit të hartës së Shqipërisë etnike në hyrje të Tetovës. Seanca është zhvilluar me dyer të mbyllura, ndërsa aktivistët e kësaj organizate …

Greqi, optimizën për të ardhmen

Mesazhe optimizmi kanë përcjellë me rastin e Krishtlindjeve, kryeministri  grek Antonis Samaras, si dhe liderët e partive kryesore. Kryeministri grek e cilësoi 2013-n një vit të vështirë, ndërsa nënvizoi se po të punojmë sistematikisht, vendi do të ngrihet përsëri në …

Petroviç: Platforma për Kosovën, e paqartë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Slobodan Petroviç, e konsideron platformën e presidentit të Serbisë Timislav Nikoliç, si konfuze dhe nuk është të qartë nëse e përkrahë vetë ekzekutivi në Beograd. Megjithatë, ai ka vërejtur një përpjekje që të arrihet deri te disa …

Platforma e Beogradit merr mbështetjen e serbëve të Kosovës

Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës, shprehën mbështetje për platformën e qeverisë për Kosovën, duke theksuar se dokumenti ishte e rëndësishme për shkak se ajo përmbante zgjidhje me interes për të gjithë serbët. Në një takim në Mitrovicë, serbët e Kosovës …

Kosovë,refuzimi i Thaçit nuk e demoralizon AAK-në

Deklarata e kryeministrit kosovar Hashim Thaçi se nuk do të pranojë ofertën e kreut të AAK-së Ramush Haradinaj nuk e demoralizon këtë forcë politike. Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi ka deklaruar se oferta e liderit të kësaj partie Ramush Haradinaj …

Kriza politike mund të rritet në Maqedoni

Diplomatët e huaj në Shkup deklarojnë se rritja e tensioneve dhe përplasjeve politike mund të çojnë drejt rritjes së tensooneve në Maqedoni dhe se protestat e dhunshme  jashtë Parlament dhe brenda tij janë një pasqyrë e keqe për vendin. “Ka …

“Stars and Stripes”: SHBA e do Kosovën në NATO

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dëshirojnë të formojnë Ushtrinë e Kosovës e cila në një afat sa më të shkurtër do t’i bashkohej NATO-s, shkruan portali ushtarak amerikan “Stars and Stripes”. Po bëhen më shumë se katër vite që kur …

Maqedoni, opozita nisi protestat me bllokimin e rrugëve

Opozita maqedonase sonte ka bllokuar rrugët kryesore në disa qytete në Maqedoni në kuadër të fushatës antiqeveritare. Opozita paralajmëroi se prej sonte do të nis me bllokada të rrugëve, protesta dhe forma të tjera të rezistencës demokratike kundër qeverisjes aktuale, …

Jo më azilkërkues nga Maqedonia, Fridrih: Qeveria të marrë masa

Qeveria gjermane ka bërë të ditur se ka plotësuar të gjitha kapacitetet për pranimin e azilkërkuesve nga Maqedonia dhe Serbia. Ministri i brendshëm i Gjermanisë, Hans Peter Fridrih ka deklaruar për DW se janë plotësuar kapacitetet për azilkërkuesit e jashtëm …

Gruevski: Cërvenkovski sikur Gadafi

Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski deklaroi sot se lideri i opozitës Branko Cërvenkovski po vazhdon të sillet në stilin e ish-diktatorit libian Gadafi. “Ai vazhdon në stilin e Gadafit. Jeton në botën e tij dhe me dhunë po synon të …

Opozita bllokon Shkupin, Cërvenkovski: Vazhdojmë betejën për rrëzimin e Gruevskit

Opozita maqedonase konkretizon sot veprimet e saj, në kuadër të pa-dëgjueshmërisë qytetare. Duke filluar nga ora 18:00 e ditës së sotme për 30 min do të bllokojë kryqëzimin në qendër të Shkupit, ndërsa të shtunën, do të zhvendoset me protestë …

Serbët e Kosovës përkrahin platformën

Rreth 150 përfaqësues të serbëve të Kosovës kanë mbështetur paltformën e Beogradit për Kosovës. Këtë e kanë konfirmuar gjatë një takimt të përbashkët të mbajtur sot gjatë ditës në Mitrovicë. Siç raportojnë mediat serbe, konkluzat e dala nga ky takim …

Platforma “mollë sherri” në Beograd, ndan Nikoliç me Daçiç

Platforma për Kosovën ka shërbyer si një mollë sherri në Beograd. Kjo platformë e hartuar në kabinetin e presidentit serb, Tomisllav Nikolliç, ka sjellë polemika mes Qeverisë dhe Presidencës. Edhe pse është paralajmëruar si dokument i përbashkët, platforma ka zbuluar …

Krishtlindjet në Kosovë, Ipeshkvi pritje me personalitetet e larta

Besimtarët e krishterë po festojnë Krishtlindjet. Mesha e mesnatës për Krishtlindje u mbajt në Katedralen “Zoja Ndihmëtare” në Prizren. Meshën e udhëhoqi, Ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji. Në meshë përveç besimtarëve katolikë, ishin të pranishëm edhe presidentja, Atifete Jahajga, …

Nikoliç: Nuk do të ketë “Republika Sërpska” në Kosovë

Presidenti serb Timoslav Nikoliç tha se platforma për Kosovën duhet të miratohet më 10 janar, dhe se “askush nuk e di se çfarë do të ndodhë më 11 janar”. Nikoliç një intervistë për mediat serbe ka thënë se teksti përfundimtar …

Hashim Thaçi refuzon ofertën e Haradinajt

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka refuzuar ofertën liderit të AAK-së Ramush Haradinaj. I pyetur se a do të jetë kryeministër edhe në vitin 2013, ose deri në fund të mandatit, kryeministri Thaçi theksoi se do të respektojë kontratën me …

Ivanov: Shoqëria jo peng i sjelljes së papërgjegjshme

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov reagoi sot lidhur me ngjarjet e djeshme në Parlamentin e Maqedonisë dhe protestat lidhur me buxhetin 2013. “Dje ndodhi ajo që unë e paralajmërova në fjalimin tim vjetor. Shihet qartë se thirrjet e mija nuk …

Shkup, dhjetëra policë dhe protestues të plagosur

Ministria e Brendshme e Maqedonisë ka bërë të ditur se dhjetëra policë dhe qytetarë janë plagosur në protestat e djeshme të opozitës dhe përkrahësve të qeverisë në Shkup. Sipas MPB-së, janë regjistruar disa incidente, ku janë plagosur 11 pjesëtarë të …

Protesta dhe tensione politike në Maqedoni

Në Maqedoni pritet të vazhdojnë protestat e opozitës dhe tensionet politike, pas votimit të djeshëm të buxhetit 2013 nga maxhoranca dhe anashkalimi i dhunshëm i deputetëve të opozitës maqedonase nga Parlamenti. Partia opozitare maqedonase LSDM dhe aleatët e saj kanë …

Kosovë, rruga drejt Presidencës e Thaçit, e pakalueshme

Ndarja e posteve të “mëdha” ndërmjet dy liderëve oponentë, Hashim Thaçit dhe Ramush Haradinajt, që ky i fundit të drejtojë qeverinë e Thaçi të bëhet president, duket se do të jetë një mision i pamundur dhe një kalkulim i bërë …

Kosovë, serbët diskutojnë platformën e Beogradit

Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës do të takohen sot në Mitrovicë për të diskutuar platformën e Serbisë për Kosovën dhe për të marrë një qëndrim të përbashkët për dokumentin. Duke folur për mediat serbe, kryetari ilegal i Mitrovicës, Kërstimir Pantiç, …