Lajmet nga Rajoni

Çfarë e pret Kosovën pa zgjedhjeve?

Kosova mund të futet në bllokadë rreth formimit të Qeverisë së re pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që u mbajtën më 11 qershor, parashikojnë njohës të çështjeve politike. Ata thonë se bllokada rreth formimit të Qeverisë së re mund të …

Tërmet i fuqishëm në Greqi

Një tërmet i fuqishëm, me magnitudë 6,3 gradë të shkallës rihter është shënuar pasditen e të hënës (12 qershor)  në Greqi. Sipas sizmologëve, epiqendra e tërmetit ishte në hapësirën detare rreth ishullit të Lesvos, në det, në thellësi 10 kilometra. …

Reuters për Kosovën: Rezultati i Vetëvendosjes, surpriza e këtyre zgjedhjeve!

Agjensia e lajmeve Reuters ka komentuar rezultatin paraprak të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë. Rezultati i arritur nga Partia Vetëvendosje përbën për Reuters edhe surprizën më të madhe të këtyre zgjedhjeve, ndërkohë që agjensia e lajmeve vlerëson se papunësia, …

Kotzias: Marrëdhëniet me Shqipërinë, një çmenduri

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias ka bërë një analizë të marrëdhënieve me Shqipërinë, duke theksuar se ato karakterizohen nga një paradoks. Sipas tij, nga njera anë shqiptarët e adhurojnë Greqinë dhe nga ana tjetër ka një mosbesim e nacionalizëm …

VV i druhet një skenari maqedonas nga Hashim Thaçi

E vetmja zgjidhje për Kosovën është një qeverisje e koalicionit mes Vetevendosjes dhe LDK-së thotë Besnik Bislimi, shefi i shtabit zgjedhor të VV në një intervistë telefonike për Ora News. Besnik Bislimi: Qeverisje që nënkupton vetëm me LDK sepse Vetëvendosja …

Vuçiç: Fitorja e “Krahut të luftës” na krijon shumë probleme

Fitorja e koalicionit PDK-AAk dhe Nisma në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovës nuk është pritur mirë nga Beogradi. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është shprehur se  fitorja e krahut të luftës do të krijojë probleme në dialogun e normalizimit …

Ahmeti dhe Thaçi të bashkuar për çështjet që prekin shqiptarët

Kreu i BDI-së Ali Ahmeti dhe ai i PDSH-së Menduh Thaçi zhvilluan të dielën një takim kokë më kokë në një nga restorantet e Tetovës. Në përfundim të takimit, ata thanë se kanë për qellim që të bashkëpunojnë për çështjet …

Zgjedhjet në Kosovë, MPJ: Tjetër provë e konsolidimit të demokracisë

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Shqipërisë përshëndet procesin demokratik që karakterizoi zgjedhjet e përgjithshme në Republikën e Kosovës, të cilat u zhvilluan më 11 qershor 2017. Në një deklaratë për mediat, MPJ nënvizon se  shprehja e vullnetit …

Kryeministri i Maqedonisë takohet me zyrtarë të BE-së dhe NATO-s

Kryeministri i ri i Maqedonisë, Zoran Zaev, sot në vizitën e tij të parë zyrtare në Bruksel, takohet me zyrtarët e lartë të NATO-s dhe të Bashkimit Evropian. Siç është kumtuar, qëllim i kësaj vizite është që Qeveria e Maqedonisë …

Rezultati zhgënjyes në zgjedhje, Mustafa tregon se çdo të ndodhë me LDK

Në reagimin e parë pas rezultatit zhgënjyes në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë, kryeministri në detyrë njëherësh kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa i është drejtuar sot qytetarëve të Kosovës përmes një deklarate në fb. Sipas Mustafës, …

Dy festa në sheshet e Prishtinës, këngë e fishekzjarre

Teksa ishin numëruar rreth 90 për qind e kutive, i nominuari për Kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, ka shpallur fitoren në sheshin ‘Skënderbej’, në prani të qindra mbështetësve. Krahas këtyre të fundit, në shesh ishin edhe mbështetës të Vetëvendosjes. …

Rezultatet preliminare, koalicioni i Haradinaj fiton zgjedhjet, VV e dyta

Kur kanë mbetur vetëm 9% e votave pa u numëruar, koalicioni parazgjedhor i formuar mes PDK-së, AAK-së dhe NISMA-s, po kryeson zgjedhjet e parakohshme parlamentare, teksa ka bërë për vete 34.66% të elektoratit. I ashtëquajturi koalicioni PAN ndiqet nga Lëvizja …

Numërohen 70% e kutive, kryeson koalicioni i Haradinaj, Mustafa i dyti

Rezultatet preliminare të Demokracisë në Veprim për 1743 ose 70% të vendvotimeve të numëruara janë: Koalicioni PAN (PDK-AAK-Nisma) 34.2 % Koalicioni LAA (LDK-AKR-Alternativa) 25.8 % LVV 26.3 % Lista Srpska (GISL) 4.2 % Tjera 9.5 %. Të parët për lajmin …

Shembet miniera në Greqi, evakuohet një fshat i tërë

Dhjetëra fshatarë në Greqinë veriperëndimore janë evakuuar nga shtëpitë e tyre pasi një minierë qymyri (linjiti) aty pranë u shemb. 182 banorët e  fshatit Anargyroi janë strehuar në hotele, pasi u larguan nga shtëpitë e tyre, disa prej të cilave …

​Mustafa e quan të porositur sondazhin e Exit Poll-it

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa gjatë konferencës që mbajti në këto çaste është marrë me sondazhin e publikuar nga Exit Poll, të cilin e ka quajtur sondazh i pavërtetë, dhe siç tha ai i porositur nga “koalicioni …

​Haradinaj: Fitorja e PAN, më bindëse sa ajo e Exit Poll-it

Kandidati për kryeministër nga Koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj në një konferencë për media, pas mbylljes së qendrave të votimit, ka thënë se koalicioni PDK-AAK-Nisma ka shënuar një fitore bindëse, e që është më bindëse se sa rezultatet e fundit të …

Exit Poll në Kosovë nxjerr fitues koalicionin e Haradinaj, e dyta VV

Sipas rezultateve të Exit Poll, në zgjedhjet e sotme parlamentare në Kosovë prin Koalicioni PDK-AAK-Nisma me 40 për qind, pasuar nga Lëvizja Vetëvendosje me 30 për qind dhe koalicioni LDK-AKR-Alternativa 27 për qind. Të tjerët kanë marrë tre për qind. …

KQZ: Deri në orën 15:00 kanë votuar 497 mijë e 121 votues

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë gjatë konferencës së tretë që ka mbajtur sot, bëri të ditur se në bazë të dhënave të dërguara në mënyrë elekronike deri në orën 15:00 kanë votuar gjithsej 497 mijë e 121 votues, gjithsej …

BBC: Komplikohen raportet me Serbinë nëse Haradinaj bëhet kryeministër

Qytetarët në Kosovë janë duke votuar sot në zgjedhje të parakohshme të thirrura muajin e kaluara, pasi kryeministri Isa Mustafa e humbi votëbesimin në Parlament, shkruan BBC. Transmetuesi publik britanik shkruan se qeveria e re në Kosovë do të duhet …

Haradinaj voton, fton qytetarët të vendosin për fatin e tyre

I nominuari për kryeministër nga Koalicioni PAN, Ramush Haradinaj, në orën 09:00, bashkë me bashkëshorten e tij, Anita Haradinaj, i është drejtuar kutive të votimit në Shkollën e Mjekësisë “Ali Sokoli” në Prishtinë. Pas votimit Haradinaj u ka bërë thirrje qytetarëvë …

Kosovë, kryetarja e KQZ apel komisionerëve për zgjedhjet

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka është zyrtarja e parë që ka hedhur sot votën e saj në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Daka, pasi ka votuar në qendrën e votimit në Fakultetin Teknik në Prishtinë, në një deklaratë për media ka …

Kosova voton sot

Sot nga ora 07:00 deri në ora 19:00, qytetarët e Kosovës me të drejtë vote, do të kenë mundësi për të votuar për të zgjedhur 120 deputetët e Kuvendit. Këtë proces zgjedhor, që udhëhiqet nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), …

Zbulohet inskenimi serbo-rus për zgjedhjet e nesërme në Kosovë

Organet e sigurisë së Republikës së Kosovës kanë dekonspiruar një operacion serbo-rus, i cili ka pasur për qëllim dëmtimin e procesit zgjedhor të 11 qershorit në vendin tonë. Qëllimi i këtij operacioni ka qenë inskenimi i një vrasjeje në veri …

KQZ certifikon afër 2 milionë votues për zgjedhjet e nesërme

Komisioni Qendror Zgjedhor ka publikuar listën e plotë për numrin e atyre që kanë të drejtë vote. Sipas kësaj liste, KQZ ka certefikuar 1 milion e 872 e 941 persona që mund të votojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, shkruan …

Presidenti Thaçi bën thirrje për të votuar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka ftuar qytetarët e vendit që të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar, duke shtuar se këto zgjedhje janë mundësi për konsolidimin e institucioneve demokratike dhe kanë efekt të drejtpërdrejtë për të gjithë …

Delawie thirrje qytetarëve të Kosovës: Dilni dhe votoni

Ambasadori i SHB në Kosovë, Greg Delawie me një postim në Twitter ka kërkuar nga qytetarët e Kosovës që të dalin në votime. Ai e ka vlerësuar si një ditë të madhe 11 qershorin për Kosovën, kurse ka shtuar se …

Festohet 139-vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Komuna e Prizrenit ka organizuar një konferencë shkencore në 139-vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, për të përkujtuar këtë ngjarje kulmore të përfaqësimit të interesave shqiptare në momentin kur vendi ndodhej i kërcënuar nga aneksimi dhe copëtimi. Kreu i komunës …

Sot 18 vjet nga përfundimi i bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë

10 qershori i viti 1999 shënon edhe fundin e luftës së Serbisë nga Kosova, pas 78 ditësh të bombardimeve ajrore të NATO-s. Po me këtë datë Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi Rezolutën 12 44, sipas së cilës në Kosovë …

Kosova në heshtje zgjedhore

Në Kosovë ka nisur sot heshtja zgjedhore, ndërsa të dielën pritet të zhvillohen zgjedhjet e përgjithshme parlamentare në vend. Fushata zgjedhore vetëm 10 ditore u zhvillua me ritme të shpejta. Zgjedhjet e parakohshme u dekretuan nga Presidenti Hashim Thaçi, pas …

Ramush Haradinaj kërkon përfshirjen amerikane në bisedimet me Serbinë

Të dielën më 11 qershor, në Kosovë mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare në të cilat marrin pjesë 26 subjekte politike të të gjitha komuniteteve. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, kandidati i koalicionit të Partisë Demokratike, Aleancës për Ardhmërinë …

Koçijançiç: Formojeni asociacionin sa më parë të jetë e mundur

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic ka thënë se Bashkimi Evropian pret që Asociacioni i Komunave me shumicë serbe të formohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Siç raporton B92, transmeton Indeksonline, Kocijancic ka theksuar se marrëveshja e …

Zaev të hënën në Bruksel, takohet me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, të hënën më 12 qershor do të shkojë në selinë e NATO-së Në Bruksel. Kryeministri Zoran Zaev do të takohet me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian, Federika Mogerini, eurokomisionerin për zgjerim, Johanes …

Maqedoni, pezullohen zyrtarë të lartë të policisë

Ministri i ri i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Maqedonisë, Oliver Spasovski ka njoftuar të enjten për pezullimin nga puna të 23 oficerëve të lartë të policisë për shkak të dyshimeve mbi rolin e tyre në ngjarjet e dhunshme …

Nderi i Lezhës, Fatmir Limaj merr titullin nga Bashkia e qytetit

Ish-luftëtari i UÇK dhe politikani kosovar, Fatmir Limaj, ka marrë titullin Nderi i Qarkut të Lezhës, në një ceremoni të zhvilluar në Bashkinë e qytetit. Ai e vlerësoi mjaft të rëndësishëm këtë titull, duke vënë në dukje se Lezha është …

Mali i Zi konfirmon padinë kundër “komplotuesve të grushtit të shtetit

Një gjykatë në Mal të Zi konfirmoi padinë për 14 njerëz, përfshirë dy rusë dhe dy udhëheqës të opozitës pro-ruse, për rolin e tyre të dyshuar në një komplot për rrëzimin e qeverisë, vitin e kaluar. Gjykata e Lartë në …

NATO nuk ka rol në demarkacionin e kufijve

NATO nuk ka rol të drejtpërdrejtë kur bëhet fjalë për demarkacion të kufijve, as te shtetet e saj anëtare, as te shtetet e tjera; demarkacioni është çështje dypalëshe e vendeve të interesuara, tha aleanca veriatlantike. Ajo i bëri këto komente …

Analisti amerikan: Shpejtoni me liberalizimin se dera mund të mbyllet!

Analisti amerikan, Daniel Serwer, gjatë një interviste ekskluzive për gazetën “Zëri” ka deklaruar se po bëhet gjithnjë e më e vështirë për ta bindur publikun evropian të vazhdojë me gjëra të tilla si liberalizimi i vizave. Ai thotë se nëse …

Forcat amerikane vrasin në Siri Lavdrim Muhaxherin

Pjesëtari i organizatës terroriste, ISIS, kosovari Lavdrim Muhaxheri është vrarë gjatë natës në  një sulmi kundër Shtetit Islamik në Siri nga amerikanët, shkruan Indeksonline. Fillimisht lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur përmes Facebook-ut, Sheukan Koraqi një shok …

KQZ gati ti organizojë zgjedhjet e së dielës edhe në veri

Në kohën kur veriu është kthyer në pikë përplasje mes serbëve që garojnë më 11 qershor, Kryetarja e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka deklaruar se institucioni të cilin përfaqëson do t’i organizojë zgjedhjet në të gjithë territorin e …

Haradinaj: Mali i Zi në NATO siguri për rajonin, do ta përfundojmë edhe demarkacionin

Kandidati për kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, ka siguruar se gjatë qeverisjes së tij do të forcojë marrëdhëniet me shtetet fqinje, bazuar në fqinjësi të mirë dhe të barabartë.  Për këtë, ai ka marrë shkas gjatë një mesazhit të …

Hahn i bindur se Mustafa do ta pranojë tregun ballkanik ku bën pjesë Serbia

Zyrtarët evropianë janë të bindur se kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, do ta përkrahë në Samitin e Triestenit idenë e tregut të përbashkët, të cilin lideri serb Vuçiq e ka quajtur “një ish-Jugosllavi plus Shqipëri”. Bashkimi Evropian pret që gjashtë …

Ambasadori i OSBE, Braathu: Situatë e brishtë në veri të Kosovës

Shefi i Misionit të OSBE-së, Ambasadori Jan Braathu ka thënë se situata në mes partive serbe në veri të Kosovës është mjaft e brishtë, të cilat janë shoqëruar me disa incidente në Leposaviç. Braathu u ka bërë thirrje të gjitha …

Incidentet në mes serbëve në veri kanë motive politike

Retorika e ashpër dhe me akuza të ndërsjella ndërmjet subjekteve politike serbe që garojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Kosovës më 11 qershor, e veçanërisht ndërmjet Listës Serbe dhe Partisë së Serbëve të Kosovës, kanë kulmuar me incidente në …

Si kontrollon shërbimi sekret rus Maqedoninë dhe Ballkanin

Spiunët dhe diplomatët rusë janë përfshirë në një përpjekje gati dhjetëvjeçare për të përhapur propagandën dhe për të provokuar konflikte në Maqedoni, sipas dokumenteve të klasifikuara nga agjencitë inteligjente të vendit. Dokumentet sugjerojnë se Moska ka kërkuar të rrisë ndikimin …

Hahn: Kosova të formojë Qeveri pro-evropiane menjëherë pas zgjedhjeve

Bashkimi Evropian pret që Kosova të dalë nga zgjedhjet e 11 qershorit me një Qeveri pro-evropiane dhe që institucionet e reja t’i përmbushin sa më shpejt kriteret e mbetura për heqjen e vizave, deklaroi Komisioneri për Negociata dhe Zgjerim, Johannes …

Beogradi me fushatë të egër kundër Haradinajt, toleron posterët e Albin Kurtit

“Vija e vetme e Kuqe”, slogani i Lëvizjes Vetëvendosje, me fotografi të Albin Kurtit dhe tre kandidatëve të tjerë për deputetë, është vendosur edhe në afërsi të Preshevës – komunës serbe të banuar me shqiptarë Billbordat e Lëvizjes Vetëvendosje nuk …

Plani gjerman për zhvillimin infrastrukturor të Ballkanit

Gjermania ka përgatitur një program të veçantë për Ballkanin Perëndimor, si kompensim për pritjen e gjatë të vendeve të rajonit për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, shkruan gazeta serbe “Vecernje Novosti”. Duke cituar burime diplomatike, gazeta raporton se Berlini ka …

Thaçi: Avionët rusë në Serbi, kërcënim për Ballkanin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një intervistë për të përditshmen kroate “Jutarnji” ka thënë se transformimi i FSK-së në ushtri të Kosovës nuk përbën kërcënim për asnjë shtet në rajon, por do t’i kontribuojë paqes, përcjell “Zeri.info” në Kosovë. …

Përfaqësuesit e BE-së në Kosovë të shqetësuar rreth incidenteve në veri

Përfaqësuesja e Posaçme e Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalia Apostolova, shefja e Misionit të EULEX-it, Alexandra Papadopoulou dhe shefi i Misionit Vëzhgues të BE-së për zgjedhjet e 11 qershorit, Alojz Peterle, kanë shprehur shqetësimin rreth incidenteve dhe kërcënimeve dhe presionit …

Heqja e Kosovës nga Kushtetuta, fazë e re për Serbinë

Serbia po hyn në një fazë të re në procesin drejt anëtarësimit të saj në Bashkimin Evropian dhe ndryshimi i Kushtetutës është një nga kushtet që duhet t’i plotësojë ky vend, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë. Sipas tyre, …

Mblidhet qeveria Zaev, zyrtarizohen dy zv/kryeministrat shqiptarë

Zoran Zaev ka drejtuar mbledhjen e parë të kabinetit qeverisës së Kryeministër i Maqedonisë, ndërsa në këtë sesion është përzgjedhur Dear Rashovki si Sekretar i Përgjithshëm, ndërsa janë emëruar zyrtarisht zv. Kryeministrat, Ministrat pa portofol si dhe kryetarët e Komisioneve. …

Mali i Zi është zyrtarisht anëtari i 29 i NATO-s

Ceremonia zyrtare u mbajt në Departamentin Amerikan të Shtetit ku kryeministri malazez Dushko Markoviç, dorëzoi zyrtarisht të ashtuquajturin instrument të pranimit me të drejta të plota në Aleancën e Atlantikut të Veriut. Markoviç: “Anëtarësimi në NATO do të thotë stabilitet …

Delawie: Votuesit do të përcaktojnë rrugën e Kosovës

Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Gregory Dealwie ka deklaruar se kjo javë është e rëndësishme për Kosovën, sepse votuesit do të jenë ata që do të përcaktojnë rrugën e saj drejt prosperitetit. Ambasadori Delawie i bëri këto komente në një …

Mali i Zi sot bëhet zyrtarisht anëtar i NATO-s

Mali i Zi do të bëhet edhe zyrtarisht anëtari i 29-të i NATO-s, në një ceremoni në Uashington gjatë ditës së sotme. Ky vend i vogël ballkanik i bashkohet aleancës veriatlantike — e cila u krijua për të luftuar agresionin …

Zgjedhjet në Kosovë, 40 mijë “ushtarë” në mbrojtje të votës

Rreth 40 mijë vëzhgues e komisionerë do të angazhohen në procesin e zgjedhjeve të parakoshme të Kosovës më 11 qershor me qëllim garantimin e votës dhe shmangien e fenomeneve të ndodhura në 2014 si vjedhja apo manipulimi. Lajmi është bërë …

Rusia dhe Serbia 10 vjet operacion për të destabilizuar ballkanin

E përditshmja britanike The Guardian ka publikuar një seri dokumentesh të siguara nga Shërbimet Inteligjente Maqedonase,të cilat faktojnë përpjekjen e Rusisë për të destabilizuar vendet e Ballkanit Perëndimor, por veçanërisht Maqedoninë. Sipas The Guardian, spiunët dhe diplomatët rusë kanë qenë …

Mesazhi i Lunaçek: Mos votoni ata që nuk ju garantojnë heqjen e vizave

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian Ulrike Lunacek ka dhënë një mesazh për qytetarët e Kosovës në kohën kur vendi është në fushatë zgjedhore, shkruan Zeri. Lunacek ka bërë thirrje të mos votohen njerëzit të cilët nuk iu garantojnë qytetarëve …

Policia ndalon Aleksandar Jabllanoviç

Policia e Kosovës, ka konfirmuar se ka ndaluar dhe shoqëruar për në stacionin e Leposaviçit, Aleksandar Jabllanoviçin, aktualisht kryetar i Partisë së Serbëve të Kosovës, parti kjo që garon në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit. Arrestimi i Jabllanoviçit …

Aksident në Shkup, lëndohen 8 pjestarë të njësisë speciale

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmë në bulevardin “Partizania” në Shkup, kur një makinë e tipit “Audi” me targa të Shkupit me shpejtësi të madhe i ka prerë rrugën një karvani të policisë. Si pasojë kanë ngelur të lënduar  8 …