Lajmet nga Rajoni

Rrëfimi rrënqethës i një prej 40 grave kosovare të përdhunuara nga serbët

Disa nga viktimat kosovare të dhunimit seksual gjatë luftës së fundit tashmë janë plakur para kohe, disa kanë ndërruar jetë duke privuar vetveten nga kjo jetë, të tjerat që ishin vajza ndër 18 vjeçe kur u dhunuan dhe kurrë më …

Pas grushtave në studion televizive me Milaim Zekën, ndalohet Krasniqi

Deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqit, i është caktuar masa e paraburgimit pas asaj që ndodhi mes tij dhe deputetit të Nismës, Milaim Zeka. Këtë e ka bërë të ditur për “Zëri.info”, zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës, Flora …

Thaçi takon Pence, Uashingtoni kërkon miratimin e akordit

Ratifikimi i marrëveshjes së Demarkacionit ka qënë porosia kryesore e dhënë nga Zv. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, për Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë vizitës që ky i fundit kreu në Shtëpinë e Bardhë. Numri dy i …

Kosovë, deputeti i Nisma dhe i Vetëvendosje përleshen live në tv

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi, dhe ai i Nismës për Kosovën, Milaim Zeka, janë përleshur fizikisht derisa po debatonin në studio të Info Magazinës në Klan Kosova. Pas ofendimeve të ndërsjella gjendja ka eskaluar dhe dy deputetët janë përleshur, …

Kurti: Kosovës nuk i duhet dialogu me Serbinë, por punësimi dhe drejtësia

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, në tryezën e organizuar nga KFOS-i, me temën “Çfarë mund të presë Kosova nga ky proces?”, ka thënë se subjekti i tij asnjëherë nuk ka qenë kundër dialogut me Serbinë, por kanë …

Pacolli-Mogherinit: Liberalizimi i vizave ndikon në perspektivën e Kosovës

Behgjet Pacolli, zëvendës kryeministër i Kosovës njëherësh Ministër i Jashtëm, ka zhvilluar së fundmi në Bruksel një takim zyrtar me udhëheqësen për politikë të jashmte Federicha Mogherini. Tematikë kryesore e këtij takimi ishte liberalizimi i vizave për Kosovën. Pacolli ka …

Lista Serbe: Asociacioni, sipas marrëveshjes së vitit 2013

Formimi i Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe vazhdon të jetë prioriteti kulmor i Listës Serbe, por një gjë e tillë, gjithashtu është obligim për institucionet e Kosovës, i cili ka dalë nga marrëveshja në kuadër të dialogut …

Thaçi niset drejt SHBA, do pritet nga zëvendëspresidenti Michael Pence

Pas vizitës në Vatikan ku kërkoi njohjen e Kosovës, Presidenti Hashim Thaçi është nisur për një vizitë në Uashington. Të premten, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi do të pritet në Shtëpinë e Bardhë nga zëvendëspresidenti amerikan Michael Pence. “Kosova është …

Kurti-Ramës: S’kemi tokë për të falur, zbato marrëveshjet Shqipëri-Kosovë

Ish-lideri i Vetëvendosje Albin Kurti i kujton kryeministrit Edi Rama që të angazhohet për zbatimin e marrëveshjeve midis dy shteteve. Kurti thotë se Rama i kërkoi kryeministrit të Kosovës, Haradinaj që të ndryshojë qëndrim për marrëveshjen e demarkacionit me Malin …

Demarkacioni si ‘bumerang’ për Qeverinë Haradinaj

Kosovës po i pakësohen opsionet në lidhje me Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, thonë analistët politikë. Sipas tyre, qëndrimi i përsëritur i Podgoricës se për Malin e Zi, Demarkacioni është çështje e mbyllur, i ka dhënë mesazhe të qarta …

Presidenti Thaçi takon Atin e Shenjtë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sot në Vatikan do të pritet në një audiencë nga Papa Françesku. Siç njofton Presidenca, në këtë takim presidenti Thaçi do të falënderojë Atin e Shenjtë për mbështetjen që Vatikani i ka dhënë popullit të Kosovës …

Incident me armë zjarri në Kërçovë, plagoset kandidati i pavarur

Sonte në  ora 18:45 në Kërçovë ka ndodhur një aksident me armë zjarri me ç’rast  kanë mbetur të plagosur tre persona, mes tyre edhe kandidati i pavarur për këshilltarë  Alit Abazi.  Alsat mëson se përveç Abazit gjatë incidentit është plagosur …

Maqedoni, kandidatja për krye-komunare apelon: “Mos votoni për mua!”

Kjo mund të ndodhë vetëm në Maqedoni! Kandidati për kryetar në komunën e Debërcës, Jadranka Biban, kërkon nga qytetarët të mos votojnë për ate, shkruan Fakte. Biban në posterin e saj ka shkruar: “Mos voto për mua, unë u kandidova vetëm …

Berisha: Transformimi i FSK-së do të bëhet me konsensus të plotë

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës (MFSK), Rrustem Berisha, ka thënë se transformimi i FSK-së në Forcë të Armatosur do të bëhet me konsensus të plotë me faktorin e brendshëm dhe në bashkëpunim me partnerët strategjikë, duke qenë transparent …

Meta, Haradinaj: Dialogu me Serbinë, në funksion stabilitetit të rajonit

Presidenti Ilir Meta priti sot kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. Presidenti Meta e uroi zotin Haradinaj për krijimin e qeverisë së re të Kosovës si dhe për detyrën të rëndësishme si kryeministër i Republikës së Kosovës. Presidenti Meta shprehu angazhimin e tij për bashkëpunimin …

Rama “i vë pikën” Demarkacionit: Çështje e Kosovës! Porosi Haradinajt dhe Thaçit

Në konferencën e përbashkët për shtyp me homologun  Haradinaj, kryeministri Edi Rama ngriti shqetësimin e ngërçit të krijuar në Kosovë me Demarkacionin me Malin e Zi. Kjo çështje, tha Rama, po i hap jo pak probleme shtetit më të ri …

Vuçiç flet për Kosovën në OKB, përmend vetëm një kusht

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një intervistë për Radiotelevizionin e Serbisë, përsëri ka folur për mundësinë e anëtarësimit të Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Deklarata të ngjashme, rreth kësaj teme, Vuçiç ka bërë edhe dje. Ai ka …

Erdogan: Kosova nuk është ende shtet

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, vendi i të cilit e ka njohur ndër të parët pavarësinë e Kosovës, thotë se ky vend edhe pse është njohur nga 114 vende të botës nuk është ende shtet. Ai tërhiqte një paralele …

Zgjedhjet në Maqedoni, nis zyrtarisht fushata 20-ditore e forcave politike

Ka nisur në Maqedoni fushata elektorale për zgjedhjet vendore që do të mbahen më 15 Tetor.  Partitë, koalicionet, dhe kandidatët e pavarur do të kenë mundësi të prezantojnë programet e tyre politike brenda 20 ditëve. Procesi zgjedhor do të vëzhgohet …

Pacolli bën bashkë partitë shqiptare të Malit të Zi

Zv/kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli gjatë një vizite në Mal të Zi, ka zhvilluar një takim me drejtuesit e partive politike shqiptare atje. Në takim mori pjesë Nazif Cungu nga partia Forca, Gjergj Camaj nga Alternativa …

Autostrada Durrës – Prishtinë së shpejti zgjatet deri në Nish

Autoritetet kompetente në Prishtinë, kanë shprehur gatishmërinë për vazhdimin e punimeve për ndërtimin e pjesës së mbetur të autostradës Prishtinë – Merdare – Nish. Kjo autostradë është vazhdimësi e projektit rajonal Durrës – Prishtinë – Nish. Kjo autostradë në territorin …

Ish-drejtori i burgut në Beograd në gjyq për ‘rrëmbim’ të Millosheviçit

Dragisha Blanusha do të rigjykohet për dyshimet për rrëmbim të ish-presidentit jugosllav Sllobodan Milloshevic duke e dërguar atë në Gjykatën e Hagës në vitin 2001. Një gjykatë në Beograd rrëzoi gjatë fundjavës vendimin që e nxirrte ish-drejtorin e Burgut Qendror Dragisha …

Thaçi udhëton për në Amerikë, për herë të tretë brenda këtij muaji

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, pas vizitës së nesërme që do ta zhvillojë në Vatikan, do të udhëtojë sërish për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kështu ka thënë për Telegrafin, një burim nga zyra e presidentit. “Presidenti Thaçi nesër …

Zgjedhjet lokale, LSDM dhe VMRO joshin votuesit shqiptarë

Partitë politike në Maqedoni janë përfshirë nga ethet e fushatës për zgjedhjet lokale të 15 Tetorit. Janë zgjedhjet e para që organizohen nga qeveria e re pas krizës së rëndë, që kaloi Maqedonia në tre vitet e fundit. Gara politike …

465 fëmijë janë zhvarrosur nga varret e luftës në Bosnjë

Instituti për Personazh e Zhdukur i Bosnjës tha se 456 fëmijë të moshës 17 vjeçare dhe më të mitur, të cilët u vranë gjatë luftës së viteve 1990 – përfshirë edhe nëntë foshnja- janë zhvarrosur deri më tani nga varret …

Haradinaj fajëson BE-në për dobësimin e Kosovës në dialogun me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, deklaroi se Kosova duhet të ketë diskutime të brendshme të hapura me shoqërinë civile dhe politikën për dialogun me Serbinë. Në emisionin “Debat”, në RTK e Kosoves Haradinaj deklaroi se partnerët ndërkombëtarë e kanë dobësuar Kosovën …

Komisioni për Demarkacionin në pritje të udhëzimeve nga Qeveria

Komisioni i sapoemëruar shtetëror për shënjimin e vijës kufitare është në pritje të udhëzimeve dhe kompetencave nga Qeveria e Kosovës, në lidhje me çështjen e Demarkacionit me Malin e Zi. Kryesuesi i këtij komisioni, Shpejtim Bulliqi, tha për Radio Evropa …

Vuçiç: Kosova në OKB vetëm nëse arrijmë marrëveshje

Sipas Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, Kosova nuk mund të antarësohet në OKB pa arritur më parë një marrëveshje me Beogradin. Kreu i shtetit serb theksoi se ky akord i mundshëm mund të realizohet vetëm nëse ka përfitime të ndërsjellta. …

Demarkacioni me Malin e Zi, Pacolli nesër në Podgoricë

Zëvendëskryeministri dhe ministër i Jashtëm, Behgjet Pacolli, të martën do të qëndrojë në Mal të Zi për çështjen e Demarkacionit. Pacolli, në Podgoricë, do të takojë homologun e tij, Ministrin e Jashtëm malazez Srdjan Darmanović. Ky do të jetë takimi …

Sulmohet patrulla kufitare në veri të Kosovës

Policia e Kosovës tha se një patrullë e saj kufitare është sulmuar në veriun e vendit, por sulmi ka kaluar pa pasoja në njerëz. Sulmi ka ndodhur në fshatin Banjë të komunës së Zubin Potokut, një nga tri komunat e …

Nimiç: Ka vullnet për zgjidhjen e kontestit të emrit të Maqedonisë

Marrëdhëniet mes Greqisë dhe Maqedonisë janë përmirësuar muajve të fundit dhe ekziston vullnet i mirë nga të dyja palët për zgjidhjen e çështjes së emrit, ka deklaruar ndërmjetësi i Kombeve të Bashkuara Metju Nimiç në një intervistë për agjencinë e …

Daçiç: Millosheviçin e vranë në Hagë

Slobodan Millosheviç i ka humbur zgjedhjet më 24 shtator 2000, në pushtet erdhi DOS, e 17 vjet pas lideri i SPS-së, Ivica Daçiç, thotë se këto zgjedhje kanë qenë kthesë për Serbinë, ndërsa shton se historia ka për të treguar …

Vuçiç: Nuk ka karrige për Kosovën në OKB

Presidenti serb, Aleksandar Vuciç tha sot se në OKB nuk ka karrigë për Kosovën që të bëhet anëtare e saj. “Unë pothuajse jam i sigurt se nuk ka asgjë nga ai mësim”, u tha Vuçiç gazetarëve gjatë vizitës së tij …

Të shtëna me armë zjarri ndaj një patrulle kufitare në veri të Kosovës

Policia e Kosovës ka konfirmuar se mbrëmë, rreth orës 23:45, persona ende të panjohur kanë shtënë me armë zjarri në drejtim të patrullës policore kufitare në fshatin Banjë të komunës së Zubin Potokut. Besim Hoti, zëvendësdrejtori i policisë rajonale për …

Lista serbe: Nuk do të lejojmë formimin e ushtrisë së Kosovës

Lista Serbe ka deklaruar nuk do të njohë asnjë forcë tjetër ushtarake përveç KFOR-it në hapësirën e Kosovës. Sipas Igor Simiç, deputet dhe zëdhënës i Listës Serbe, kjo forcë ushtarake e miratuar në vitin 1999, është e vetmja që njihet …

Burri serb i drejtohet Haradinajt: Ti qenke trim!

Një banor i nacionalitetit serb i fshatit Kremenatë të Kamenicës, i ka ofruar mbështetje kryeministrit të vendit Ramush Haradinaj, nëse ky i fundit i ndal vjedhjet të cilat, sipas tij, po ndodhin në këtë fshat. Ai tha se ndjehen të …

Pafuqia e shtetit të Kosovës për të rrugëtuar drejt organizatave ndërkombëtare

Tërheqja e kërkesës së Kosovës për t’u anëtarësuar në INTERPOL dëshmon pafuqinë e shtetit të Kosovës për të rrugëtuar drejt organizatave ndërkombëtare. Kështu konsiderojnë njohësit e çështjeve politike e ndërkombëtare, të cilët megjithatë thonë se tërheqja e kërkesës për t’u …

Gruevski: Shqiptarët s’kanë pasur problem me identitetin, ne na mohohet

Ish kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski ka thënë se ka shtete e kombe në botë që ende e mohojnë identitetin e tyre. Gruevski ka thënë se kombi shqiptar nuk ka pasur kontestim në këtë aspekt, gjë e cila thotë se …

Zaev paralajmëron mbështetjen e kandidatëve të BDI-së

LSDM do të mbështesë kandidatët e BDI-së në ato komuna ku ata vlerësojnë se ata kandidatë kanë treguar rezultate në mandatet e tyre të mëparshme, ose kanë cilësi për ta bërë atë pas marrjes së funksionit të kryetarit të komunës. …

Haradinaj vizitë në Podgoricë për rinegociimin e Demarkacionit

Kryeministri i Kosovës Rramush Haradinaj pritet të nisë javën e ardhshme vizitat e tij të para jashtë vendit, ku prioritet është Podgorica. Kreu i qeverisë së Kosovës do të ketë takime dhe bisedime me zyrtarë të lartë të Malit të …

Zëvendëskryeministri nga serbët: Asociacioni themelohet gjatë vitit 2018

Njëri prej Zëvendëskryeministrave të Qeverisë së re, Dolibar Jevitq ka thënë se Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe do të themelohet gjatë vitit 2018 e jo siç parashihet në Programin e Qeverisë për vitin 2022. Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe Ministri …

Serbia ka angazhuar “armatë” diplomatësh kundër Kosovës në UNESCO

Serbia vazhdon të lobojë kundër Kosovës për anëtarësim në UNESCO, ata madje shprehen të bindur se Kosova nuk do të anëtarësohet as kësaj radhe. Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq tha se pretendimi i Prishtinës se kishin votat e mjaftueshme …

Pritet bllokadë e re e punës së Kuvendit

Vetëm dy javë më herët ndodhi konstituimi Kuvendit, por bllokada për këtë institucion duket se do të vazhdoj. Vetëm një seancë ishte mbajtur të dielën e parë pas konstituimit dhe ajo u ndërpre për shkak të mungesës së figurës kryesore …

Dialogu, Haradinaj: Fqinjët po ecin drejt BE-së, ne as vizat s’i kemi

Kryeministri Ramush Haradinaj sot në një ngjarje të partisë së tij, ku i prezantoi kandidatët për kryetarë të komunave, foli edhe për proceset integruse të Kosovës në BE dhe NATO, dhe ndërlidhjen e tyre, me dialogun me Serbinë. Haradinaj me …

Hyseni: Kosova i ka votat për INTERPOL, Haradinaj gaboi

Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, ka thënë se ndihet i shqetësuar që kryeministri Ramush Haradinaj ka marrë vendim që të shtyjë votimin për anëtarësim në INTERPOL. Sipas tij, ky veprim i kreut të ekzekutivit ishte hipotetik dhe tej …

Të jetosh pa lëvizur nga një plumb qorr…

Asllan Uka ka 12 vjet që jeton si person me nevoja të veçanta. Ishte një plumb qorr që atij ia ndryshoi jetën. Ngjarja e dhimbshme për të, ndodhi në një aheng familjar, ku Asllani ishte mysafir dhe u plagos nga …

Refugjati nga Mali i Zi lë mbi tre milionë euro pasuri për fëmijët kosovarë

Një pasuri prej 2. 75 milionë paund, gati 3 milionë euro, e lënë nga një refugjati i Malit të Zi që prej kohësh kishte migruar në Britani të Madhe do ti jepet fëmijëve të Kosovës për t’i ndihmuar, shkruan BBC, …

Thaçi: Për marrëveshjen përfundimtare me Serbinë do të dëgjohet vullneti i popullit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se Kosova dhe Serbia duhet të përmbyllin kapitullin e armiqësive me një marrëveshje për normalizimin e raporteve reciproke. Ai ka mbrojtur idenë e tij që …

Vulin: NATO respekton politikën neutrale të Serbisë

Ministri i Mbrojtjes të Serbisë, Aleksandar Vulin, i cili po viziton selinë e NATO-s në Bruksel, tha se Aleanca respekton pozitën e neutralitetit ushtarak dhe një politike të balancuar serbe kur bëhet fjalë për marrëdhëniet me të dhe aleancat e …

Ministrja serbe: Unë e pengova Kosovën të anëtarësohet në INTERPOL

Tërheqjen e Kosovës nga procesi i anëtarësimit në Interpool e ka shfrytëzuar ministrja serbe e Drejtësisë, Nela Kuboroviç për t’ia dhënë meritat vetës dhe Qeverisë së shtetit të saj. Duke u prononcuar për media, ministrja serbe ka thënë se dikasteri …

Vuçiç: Serbia, e gatshme për kompromise të rënda me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë se ndër tri prioritetet nacionale të Serbisë, është zgjidhja e problemeve politike me Kosovën.  Sipas fjalëve të tij, Serbia është e gatshme për kompromise të rënda për kërkimin zgjidhjes së problemeve të rënda. …

Fusnota, “veç” deri te njohja e plotë nga BE

Përfaqësimi i Kosovës me fusnotë në forumet dhe nismat rajonale, do të vazhdojë derisa vendi të mos njihet nga të gjitha vendet anëtare të Bashkimit Evropian, vlerësojnë ish-zyrtarët e Qeverisë së Kosovës dhe njohësit e zhvillimeve politike. Fusnota i është …

Vuçiç nga Asambleja e OKB: Serbia nuk do ta njohë Kosovën

“Serbia nuk do ta njohë Kosovën”, kështu ka deklaruar Presidentit serb Aleksadnër Vuçiç më fjalën e tij në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara. Ai tha se po bën përpjekje për të gjetur një zgjidhje që do të lejojë përparimin, paqen …

Haradinaj tërheq Kosovën nga votimi për anëtarësim në Interpol

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka marrë sot vendimin që të shtyhet votimi i Kosovës për anëtarësim në Interpol në takimin e ardhshëm të kësaj organizate. “Anëtarësimi i Kosovës në Interpol është kontribut direkt në luftën kundër krimit ndërkombëtar dhe …

“Nga 17 tetori pritet të nisë unifikimi i sistemit të drejtësisë në veri”

Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se nga 17 tetori pritet të nisë unifikimi i sistemit të drejtësisë në veri. Ai thotë se në pjesën veriore të Kosovës do …

Rreth 7 mijë kandidatë garojnë për kryetarë komunash në Kosovë

Në Kosovë ka nisur fushata zgjedhore për kryetarë komunash dhe këshillat bashkiakë. Partitë politikë që do të garojnë në zgjedhjet e 22 tetorit do të prezantojnë të gjithë kandidatët përkatës, numri i të e cilëve ka arritur deri në 7 …

Dhuna në Kuvendin e Maqedonisë, arrestohet Igor Jug

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni njofton arrestimin  e Igor Jugo nga Kumanova, i dyshuar për pjesëmarrje në trazirat e 27 prillit në kuvendin maqedonas. Në video incizimet e publikuara Jug shihet derisa në sallën e konferencave për shtyp …

Gjuha shqipe, Kuvendi do të vazhdojë sot debatin për ligjin

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot në suaza të seancës së 15-të duhet ta vazhdojë debatin për Propozim-ligjin për shfrytëzimin e gjuhëve. Dje pasdite debati për propozim ligjin u ndërpre sepse Kuvendi duhej t’i mbajë seancën e 16-të dhe 17-të. …

Thaçi: Marrëveshja me Serbinë, jetike për integrimet e Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ndodhet këto ditë në Nju Jork, ku po zhvillon punimet Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara. Mbrëmë Presidenti Thaçi u takua me Presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç në prani të shefes së politikës së …