Lajmet nga Shëndetësi

Ky studim është i frikshëm për seksin oral

Sipas hulumtimeve të reja, meshkujt që kryejnë seks oral me partnerët e tyre kanë një rrezik të lartë për t’u prekur nga një formë e rrallë e kancerit të gojës apo të fytit. Duhanpirësit që kanë pasur më shumë se …

Mos përdorni më lente, mund të humbisni shikimin

Lentet e frikshme janë tepër të preferuara gjatë sezonit të Halloëeen, por kanë një efekt tepër të dëmshëm për sytë. Mjekët kanë lajmëruar se nëse i blini në internet ose treg të hapur, nuk janë të aprovuara nga ligjet mjekësore …

Nuk duhet t’ia lironi më vendin të moshuarve, zbuloni arsyen

Nëse mendoni se ofrimi i vendit tuaj për një person të moshuar në transportin publik është gjëja e duhur që duhet të bëni, por jo. Ekspertët kanë zbuluar se kjo është një mënyrë që përkeqëson shëndetin e tyre. Në fakt, …

Psikologët tregojnë shkaqet pse po divorcohen çiftet shqiptare

Divorci është një fenomen social në Shqipëri gjithnjë e më shumë në rritje. Kur divorci ndodh në rastet kur çifti është i sapormatuar dhe nuk ka fëmijë është zgjidhja më e mirë e mundshme për psikologen Gejsi Ndoja. E ftuar …

Çokollata e zezë, ja disa përfitime nga konsumimi i saj

Të gjithë konsumatorët dhe adhuruesit e çokollatës fondente dhe esktra fondente duhet të dinë tashmë se përveçse është një ushqim i dashur ka edhe plot benefite të çmuara dhe është thelbësor në ushqyerje. Ja gjashtë përfitimet kryesore nga konsumimi i çokollatës së …

Kanceri i gjirit, shtohet numri i grave të prekura në Lezhë

Numri i grave dhe vajzave të prekura nga kanceri i gjirit ka marrë përmasa të frikshme në Lezhë. Gjatë këtij viti janë shënuar 22 raste të reja, por dyshimet janë se numri mund të jetë edhe më i lartë, pasi …

Duhanpirja, shkaku kryesor i kancerit të mushkërive

Kur duhan pirja kombinohet me ndotjen e ambjentit apo sëmundjet e trashëgueshme të mushkërive shtohet rrezikun për jetën duke e çuar pacientin drejt një vdekje të heshtur dhe të ngadaltë. Ky është alarmi që japin mjekët. Silvana Bala, Shefja e …

Rritje dramatike e infeksioneve me HIV në Europën Lindore

Sida-n shumë e konsiderojnë si një temë, që prek kryesisht Afrikën dhe vende të tjera në zhvillim. Por sinjalet e alarmit po vijnë nga një drejtim tjetër: Ka një rritje dramatike të infeksioneve HIV në Europën Lindore.  OKB-ja u ka …

Ushqimi është ilaç i natyrës, ja disa që do ju mbajnë larg mjekut

Ushqimi është ilaçi numër një i natyrës. Perime, fruta, karbohidrate dhe proteina të caktuara ofrojnë përfitime të veçanta shëndetësore, pa dhënë disa nga efektet anësore të pakëndshme që japin ilaçet që marrim nga mjeku. Vetëm duke aplikuar disa ndryshime të thjeshta, si duke shtuar fara …

Lyerja e flokëve mund të shkaktojë kancer, brunet më të rrezikuara

Femrat që përdorin rregullisht bojëra për të ndryshuar ngjyrën e flokëve mund të preken nga kanceri i gjirit. Kirurgu Kefah Mokbel kreu disa studime ku zbuloi se femrat që lyejnë flokët kanë 14% mundësi për tu prekur nga sëmundja e …

Alarmi nga tumoret, çdo vit rreth 6000 mijë raste të reja me patologji malinje

Çdo vit në Shqipëri humbin jetën rreth 3500 persona të prekur nga tumorret. Shifra alarmante u be publike nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale gjatë raportimit në Komisionin Parlamentar të Shëndetësisë. Ogerta Manastirliu tha se kanceri i gjirit është …

Shmangni kimikatet në ushqime

16 tetori është dita botërore e ushqimit, dhe eskpertët në vend rekomandojnë që të rritet vigjilenca e autoriteteve qeveritare për kontrolle ndaj përdorimit  të kimikateve në ushqime. Nutricionistët thonë se për shkak të kequshqyerjes, jeta sedentare dhe e kimikateve popullsia …

Beteja e Majlindës me tumorin në gji: Për t’ia dalë duhet forcë, jo mëshirë

Majlinda, nuk ka aspak frikë të flas për sëmundjen e keqe që iu shfaq befas para 4 vitesh në gji. Ajo është plot forcë për të jetuar edhe pas disa ndërhyrjeve të vështira shëndetësore që ka kryer deri në heqjen …

Zbuloni tre arsye për të qenë të paharrueshëm që në takimin e parë

Thonë se përshtypja e parë që lëmë te një person është e duhura, prandaj ekzistojnë disa mënyra që ta bëni takimin tuaj të paharrueshëm. Shkencëtarja Carmen Simon, nëpërmjet një studimi ka treguar disa mënyra të thjeshta për të marrë vëmendjen …

Manastirliu: Aparaturë e re mamografie për Vlorën

Në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit kundër kancerit të gjirit, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale,  Ogerta Manastirliu u ndal në qytetin e Vlorës, ku po ofrohet shërbimi i mamografisë falas për gratë e moshës 40-50 vjeç, përmes dy mamografëve …

Mishi i shpendëve mund të shkaktojë infeksione urinare

Mishi i pulës apo i shpendëve të tjera mund të jenë një ndër shkaqet kryesore që shkaktojnë infeksione urinare, të njohur si sëmundja UTI. Një studim nga Universiteti i Kalifornisë, Berkeley dhe qendrat e ShBA për Kontrollin dhe Parandalimin e …

Fruthi ‘troket’ në Shqipëri: Më të rrezikuar fëmijët e pavaksinuar

Sëmundja e fruthit është shumë pranë Shqipërisë, ndaj autoritet shëndetësore rekomandojnë vaksinimin e fëmijëve të vegjël. Fruthi ka prekur aktualisht vendet fqinjë, ndërsa Kosova shënoi për fat të keq viktimë e parë në këtë sezonë. Erida Nelaj nga institutit i …

Rriten rastet e sëmundjeve të mushkrive. Mjekët: Shkak ndotja

Ndotja e ambjentit shkaktuar kryesisht nga cilësia e dobët e karburanteve si dhe duhanpirja janë shkaqet kryesore që popullësia preket nga sëmundjet e mushkrive nga ato të thjeshtat deri në rastet tumorale. Shefja e shërbimit të pneulogjisë në spitalin Shefqet …

Frutat, ja kur duhen konsumuar

Frutat janë baza për një ushqyerje të shëndetshme dhe nuk mund të mos i konsumojmë nëse duam të kemi të gjithë ushqyesit e nevojshëm. Tre racione në ditë me frutat e stinës, të pjekura dhe të lara mirë, janë një burim kripërash minerale dhe …

Obeziteti ndikon në vendet e punës, zbuloni arsyen

Në shumë vende, femrat janë më të mbushura se meshkujt, por është zbuluar se po rritet numri i meshkujve obezë. Sipas një studimi nga OECD, dy në tre gra janë me arsim më të ulët vetëm prej obezitetit. Numri i …

Gjithçka duhet të dini për obezitetin

Epidemia e obezitetit është përhapur shumë në këto pesë vitet e fundit, edhe pse me një ritëm më të ngadaltë se më parë. Parashikimet e reja tregojnë rritje të vazhdueshme të obezitetit në të gjitha vendet e studiuara. Këtu janë …

Ushqimet që ju ndihmojnë të parandaloni gripin

Shprehja ne jemi çfarë hamë është e vërtetë, prandaj duhet të konsumojmë ushqime që kanë vlera ushqyese për të parandaluar sëmundjet e stinës si gripi. Nuk bëhet fjalë vetëm për fruta e perime sic jemi mësuar të dëgjojmë zakonisht. Ekzistojnë …

Mungojnë psikiatrit, 1 mjek për 22 mijë banorë për shkak të buxhetit

Shqipëria vuan mungesën e mjekëve psikiatër dhe të dhënat tregojnë se 1 mjek mbulon një popullësi prej 22 mijë banorë. Në komisionin parlamentar të shëndetësisë, opozita ngiti shqetësimin se mungojnë investimet në spitale, ndërsa deputetët e LSI u shprehën se …

Stresi, ekonomia dhe droga shkaktojnë probleme të shëndetit mendor

Problemet e shëndetit mendor janë gjithnjë e në rritje tek shqiptarët. Duke iu referuar rasteve që marrin në trajtim, psikoterapistët i lidhin shkaqet me problemet ekonomike, stresin dhe përdorimin e substancave të ndaluara. Të dhënat që i referohen edhe Shqipërisë …

Mamografi të lëvizshme në gjithë Shqipërinë përgjatë tetorit

Në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit kundër kancerit të gjirit, mamografitë e lëvizshme qëndruan në zonën e ish-Kënetës në Durrës ku kryen ekzaminime për gratë e punësuara në fasoneritë e zonës. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, duke apeluar gratë për …

Përdorimi i drogës shkak për rritjen e kriminalitetit dhe sëmundjeve

Numri i përdoruesve të drogës në vëndin tonë nuk njeh rritje ndërkohë që shqetësues është fakti se të rinjtë vazhdojnë të mbeten përdoruesit kryesor të saj. Shefi i repartit të Toksikologjisë në QSUT, Zihni Sulaj, në një intervistë për Ora …

Mos e mbani celularin poshtë jastëkut, rrezatimi dëmton trurin

Aparatët celularë janë një ndër gjërat më të rëndësishme që kanë njerëzit në ditët e sotme pasi përdoren për gjëra të ndryshme. Por ato kanë efekt të dëmshëm në tru, prandaj është mirë që gjatë natës të mos mbahen pranë, …

Erdhi koha që të pini koktejl me çokollatë në mëngjes

Nëse ndonjëherë keni menduar përse nuk mund të hani cokollatë në mëngjes, erdhi koha që kjo gjë të ndryshojë. Dyqani i cokollatave Jaz dhe Jul në Islington kanë pothuajse një vit që shërbejnë cokollatë në mëngjesin e fundjavës. Ata kanë …

Zbulohet “Vrasësi i SIDA-s”

Hulumtuesit mund të kenë gjetur më në fund një mënyrë për të eliminuar rezervuarët e virusit HIV që shpesh mbeten të fshehur në trup. Sipas shkencëtarëve, molekula e re sintetike SUW133 do të mund të zhdukë rezervuarët që mbartin virusin …

Merr fund beteja e 10-vjeçares, mund kancerin pas dy vitesh

Një vajzë e vogël 10 vjeçe është pacientja më e vogël në botë që u diagnostikua me kancer gjiri. Chrissy Turner zbuloi një kokërr në gjoksin e saj kur ishte 8 vjeçe. Në 2015, ajo iu nënshtrua një ‘mastecomy’, që …

Mamografia e lëvizshme, nga 5 mijë ekzaminime, 10% e femrave me tumore në gji

Nga 5000 femra të ekzaminuara nëpërmjet mamografisë së lëvizshme në të gjithë vendin, 10% e tyre janë diagnostikuar me tumore në gji, të cilat më herët nuk kanë pasur dijeni për sëmundjen. Megjithëse numri i femrave të ekzaminuara për tumoret …

Tumoret e gjirit, kujdes kontrollet në klinika private

Tumoret e gjirit, kujdes kontrollet në klinika private, mbi 500 raste të reja në vit vetëm në Onkoligjik Çdo vit në vendin tonë zbulohen mbi 500 femra të prekura nga tumori i gjirit. Numri i rasteve është edhe më i …

Fillimi i vjeshtës, ja detoksi ideal për një trup të shëndetshëm

Kur stinët ndryshojnë, organizmi jonë kërkon më shumë vëmendje. Fillimi i vjeshtës është një moment ku duhet të nisim një proces detoksifikimi. Një ndihmë e rëndësishme vjen nga kopshti, me shumë prodhime të mira dhe të shëndetshme që nuk duhet të mungojë …

Zbulim i ri, edhe puplat do hahen

Në të ardhmen, ne ndoshta mund të përdorim proteina të lëngshme nga puplat e shpendëve dhe ti hamë ato. Ky zbulim vjen së fundmi nga hulumtuesit e bioteknologjisë në Universitetin Lund të Suedisë. Studiesit kanë identifikuar dhe përpunuar një mikroorganizëm, …

Premtimi i parë global për t’i dhënë fund kolerës deri në vitin 2030

Liderët e shëndetësisë nga e gjithë bota kanë dhënë premtimin e parë global për t’i dhënë fund kolerës deri në vitin 2030. Zotimi i tyre vjen pas situatës alarmante të krijuar në Jemen, ku epidemia ka shpërthyer në nivele rekord. …

E frikshme, 1 në 10 femra preket nga tumori i gjirit

“Kanceri është i pranishëm midis nesh, potencialisht. Secila nga ne mund të jetë pre e tija, por nuk është e thënë që të jemi viktima e tij. Së pari duhet që frikës t’i vëmë guximin”. Ky mesazh i mjekes onkologe, …

Ja disa nga produktet bimore që nuk e kemi ditur që përmbajnë kalcium

Të gjithë e dimë që kalciumi është një lëndë ushqyese shumë e rëndësishme për zhvillimin dhe forcimin e kockave të fëmijëve. Megjithatë, duhet thënë që ky mineral është gjithashtu një pjesë e rëndësishme e dietës për të rritur, pasi mbron kockat dhe …

Nobeli në Mjekësi shkon për orën biologjike të trupit të njeriut

Tre shkencëtarët që zbuluan mënyrën se si trupat tanë tregojnë kohën kanë fituar çmimin Nobel 2017 në Fiziologji ose Mjekësi. Ora trupore ose ritmi i qarkullimit na mban në sinkron me lëvizjen e Tokës dhe nxit ndryshime të mëdha në …

Pleqëria – e ardhmja jonë!

Nesër, më 1.Tetor, Organizata e Kombeve të Bashkuara shenjon Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve në shenjë respekt global për moshën e tretë. Por megjithëse dita shenjohet prej 27 vjetësh, si aktivitetet e fokusuara në mjedis, shëndetësi, arsim apo shërbime komunitare …

60% e vdekjeve shkaktohen nga sëmundjet kardiovaskulare

60% e numrit të vdekjeve në vendin tonë shkaktohet nga sëmundjet e zemrës. Specialistët e shëndetësisë thonë se shkak e përhapjes masive të sëmundjeve të zemrës është stresi, kequshqyerja dhe jeta jo aktive. Në ditën botërore të sëmundjeve kardio-vaskulare, ministrja …

Nëse keni probleme me fytyrën konsumoni këto ushqime

Fytyra është një ndër pjesët më delikate që kemi dhe për ta pastruar atë nuk ndihmojnë vetëm produktet e ndryshme kozmetike apo kremrat. Ndonjëherë ndodh që të shkaktojnë akne të ndryshme, por ekzistojnë disa ushqime që pastrojnë tërësisht fytyrën tuaj …

Burri qëndroi 15 vjet në koma, por shkencëtarët bëjnë mrekulli

Një burrë 35 vjeçar, i cili kishte qenë në gjendje kome për 15 vjet pas një aksidenti me makinë, ka treguar shenja jete. Kjo pasi neurokirurgët injektun stimulues nervash në gjoksin e tij. Personi i rënë në koma ka nisur …

Po ju bien flokët? Me këto ushqime mund ta parandaloni

Çdo njeriu i bien flokët çdo ditë por nuk është nevoja që të përhapni panik sapo shihni që ju kanë rënë disa fije. Flokët rriten çdo ditë, por ka njerëz që pas moshës 35 vjeç fillojnë që të vuajnë rënien …

Imunoterapia, metodë e re për të luftuar kancerin

Imunoterapia është një nga mënyrat më të reja me të cilën mjekësia po përpiqet të luftojë kancerin. Imunoterapia është një metodë që e ndihmon pacientin të luftojë kancerin përmes sistemit të mbrojtjes natyrore të trupit. Kjo metodë është shpresë-dhënëse dhe …

Mungesa e gjumit mund të shkaktojë sëmundje fatale

Të gjithë jemi mësuar të dëgjojmë se nëse kalojmë shumë orë duke fjetur nuk është mirë, por një studim i ri vërteton të kundërtën. Sipas ekspertit të gjumit, profesor Matthew Walker, shumë prej nesh po përjetojnë një epidemi katastrofike të …

Bimët me veti antidepresive që përmirësojnë humorin dhe cilësinë e ajrit

Gjithkush e di se bimët në rritje brenda shtëpisë tuaj mund të sjellin bukuri, vitalitet dhe jetë në çdo hapësirë tuajën. A e dini se rritja e disa bimëve në shtëpinë tuaj gjithashtu mund të ketë përfitime të mrekullueshme shëndetësore? …

Pediatria e Lezhës përmirëson kushtet për ndihmën e parë

Urgjenca Pediatrike në Lezhë ka hapur mjedise të reja për t’u shërbyer një numri në rritje pacientësh të vegjël që i drejtohen çdo ditë spitalit rajonal. Me investimin e vetë spitalit dhe mbështetur nga biznese private, janë shtuar dhomat dhe …

A e dini sa “kushton” një njeri?

Transplantimet nuk janë të rralla vetëm për shkak të mungesës së dhuruesve të organeve, por edhe për shkak të çmimit të tyre. Kërkesat më të shtrenjta në mjekësi, pa dyshim, konsiderohen edhe transplantimet të cilat mund të kushtojnë edhe më …

Hapet gara për 16 drejtorët e rinj të spitaleve

Ashtu siç paralajmëroi Kryeministri Edi Rama ditën që kërkoi dorëheqjen e krerëve të spitaleve, drejtorët e rinj do të zgjidhen me konkurs. Ministria e Shëndetësisë tashmë ka shpallur nisjen e aplikimeve për përzgjedhjen e 16 drejtuesve të rinj në spitalet …

Njihuni me ushqimet që luftojnë plakjen

Plakja është një proces që askush nuk mund ta shmangë, por ekzistojnë mënyra për ta parandaluar që të mos jetë shumë e dukshme. Rrudhat në fytyrë dhe lodhja fizike janë normale kur kalohet një moshë e caktuar, por shëndeti i …

Studimi i ri, shpjegohet arsyeja pse disa gra përjetojnë aborte

Ekipi studiues i Institutit Francis Crick në Shtetet e Bashkuara kanë eksperimentuar për herë të parë AND-në e embrioneve të njeriut. Studiuesit zbuluan rolin kyç të një geni, që kontrollon proçesin e formimit të embrionit gjatë ditëvë të para. Ky …

Ja pse përjetoni një ndjenjë të çuditshme kur prekni kërthizën

Keni patur ndonjë ndjenjë të cuditshme kur keni prekur kërthizën? Nuk jeni të vetmit. Kjo pjesë e trupit ka qenë gjithnjë e cuditshme, pavarësisht se qëndron ngjitur apo është paksa i ngritur.  Për shumë njerëz është problematike pasi një prekje …

Çfarë duhet të dimë rreth sëmundjes së Alzheimerit, flet mjekja neurologe

Flet mjekja neurologe Entela Basha. Demenca është një sëmundje që karakterizohet nga një rënie progresive e funksioneve të larta të trurit në një ose më shumë fusha siç janë: të mësuarit, kujtesa, gjuha, funksionet ekzekutive dhe vëmendja, duke cënuar pavarësinë …

Disa efekte që ka kombinimi i qumështit me mjaltin

Mjalti dhe qumështi kanë veti mjaft të shëndetshme për organizmin e njeriut. Prej vitesh, mjalti është përdorur si ilac natyral për shumë sëmundje për shkak të efekteve që ka në përbërje. Gjithashtu qumështi është zgjedhur si pije tradicionale që ndikon …

A e dini se sheqeri ndikon në funksionimin e trurit?

Shumë prej nesh dinë se duhet të ulin nivelin e sheqerit në ushqimet që konsumojnë pasi redukton shtypjen e gjakut dhe rrezikun e ndonjë sulmi në zemër. Një mjek ka hedhur poshtë këtë teori duke treguar se sheqeri mund të …

Disa ushqime që ju shtojnë jetëgjatësinë

Mënyra se si ushqehemi është shkak kryesor që ndikon në vdekjen e njeriut. Pjesa më e madhe nuk ushqehen shëndetshëm, por konsumojnë produkte pa proteina që dëmtojnë rëndë organizmin. Sipas një studimi, janë zbuluar disa ushqime që ndikojnë në reduktimin …

Virozat e stinës, 250 raste në ditë në urgjencën e pediatrisë

Në urgjencën e QSUT në një ditë paraqiten rreth 250 fëmijë me simptoma të virozave të stinës, temperaturë dhe dhimbje fyti. Mjekët pediatër thonë se shkak i shtimit të rasteve është frekuentimi i çerdheve dhe i kopshteve dhe luhatja e …

Ushqimet që ndikojnë në organet e trupit

Shumë ushqime kanë vlera për shëndetin e njeriut duke parue ndikim edhe në organe. Mënyra se si ushqehemi ka shumë rëndësi prandaj duhet të shohim vlerat ushqyese që ka cdo gjë që konsumojmë. 1. Selino –Kocka 2. Fasule –Veshka 3. …

Të gjitha vaksinat e fëmijëve në një injeksion të vetëm

Një tekologji e cila mund të unifikojë të gjitha vaksinat e fëmijëve në një injeksion të vetëm është zhvilluar nga studiuesit amerikanë. Zbulumi i ri ruan vaksinën në kapsula mikroskopike që lëshojnë dozën fillestare dhe më pas edhe pjesën tjetër …