Lajmet nga Sport

Kombëtarja e mbyll me humbje fazën eliminatore të Kupës së Botës

Kombëtarja shqiptare ka luajtur ndeshjen e fundit të fazës së eliminatoreve në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër ndaj Italisë, të cilën e humbën me rezultatin minimal 1-0. Pjesa e parë kaloi me dominim të Shqipërisë, ku në fillim kishte dy-tre …

Spanja “viktimizon” Shqipërinë, kuqezinjtë i përulen “La Rojas”, dorëzohen 3-0

  Shqipëria dorëzohet pa kushte ndaj Spanjës. Kuqezinjtë nuk e përballuan aspak forcën e skuadrës iberike duke u mposhtur me rezultatin 3-0. Nuk pati aspak histori takimi i zhvilluar në stadiumin “Riko Perez” të Alikantes. Spanja kaloi shumë shpejt në …

Kombëtarja shqiptare “kënaqet” me një pikë, barazim ndaj Maqedonisë

Cilësohej si një ndeshje tepër e vështirë por kombëtarja shqiptare ia doli të merrte një pikë të rëndësishme në një fushë të “ndezur” nga tifozeria vendase. Shqipëria arriti një barazim të “vuajtur”(1-1) ndaj Maqedonisë në stadiumin e Strumicës, sfidë kjo …

Kombëtarja niset drejt Shkupit me siguri private: Ndeshje e vështirë

Pas fitores me Lihtenshtejnin, kombëtarja shqiptare udhëton drejt Maqedonisë për ndeshjen e radhës.  Për të shmangur cdo incident Federata Shqiptare e Futbollit,  gjatë udhëtimit nëpër Maqedoni, ka marrë masa për ruajtjen e sigurisë së lojtarëve.  Drejt Shkupit autobusi është shoqëruar  …

Reagimet ndërkombëtare, pasqyrohet në mediat e huaja fitorja e Shqipërisë

Gazeta të ndryshme i kanë bërë komente fitores së parë të Shqipërisë. Premiera e Panuccit ka qenë në qendër të vëmendjes, e bashkangjitur me 3 pikët e marra, përballe  Lihtenshtejnit. Janë të shumta gazetat dhe portalet  në Itali, por edhe …

Panucci: Lojtarët punuan mirë. Në Maqedoni do shkojmë me kurajo

Për trajnerin e kombëtares shqiptare Panucci të gjithë lojtarët bënë një punë të mirë, duke i sjellë edhe fitoren skuadrës. Në konferencën për mediat, pas ndeshjes tekniku italian tha se edhe pse lojtarët mbajtën topin në pjesën më të madhe …

Duka: Nëse s’do kishim bërë dy gola do thoshin si nuk bëmë një

Presidenti Armand Duka është shprehur i kënaqur me rezultatin që Kombëtarja arriti në sfidën e sotme ndaj Lihtenshtejnit. Presidenti ka folur edhe për sfidën që do të luhet në 5 shtator ndaj Maqedonisë. “Nëse s’do kishim bërë dy gola do thoshin …

Panucci fiton sfidën e parë, Shqipëri-Lihtenshtejni 2-0

Shqipëria ka siguruar 3 pikët në duelin përballë Lihtenshtejnit. Kuqezinjtë mposhtën me rezultatin 2-0 skuadrën e Rene Paurish duke i dhuruar një fitore trajnerit Kristian Panuçi në takimin e tij të parë si drejtues kryesor i stolit të përfaqësueses. Shqipëria …

Sot Panucci kërkon fitoren e parë ndaj Lihtenshtejnit

Kombëtarja shqiptare zbret sot në orën 18:00 në fushën e “Elbasan Arena” për të kërkuar fitoren ndaj Lihtenshtejnit, ndeshje kjo e vlefshme për eliminatoret e botërorit “Rusi 2018”. Tekniku i ri, Christian Panucci do të debutojë sot për herë të …

Asgjesohet grupi shqiptar që trafikonte heroinë në ishullin Lesvos

Policia greke ka asgjësuar një grup kriminal të përbërë tërësisht nga shtetas shqiptarë, që trafikonte sasira të mëdha droge në ishullin e Lesvos. Prangat u janë kaluar tre shtetasve shqiptarë, me moshë 28, 33 dhe 36 vjeç, ndërsa një bashkatdhetar …

Historike/ Skënderbeu kualifikohet në grupet e Europa League

Një ngjarje e re historike është krijuar sot pasi skuadra korcare, Skënderbeu ka përfunduar ndeshjen e kthimit të Play Off-it të Europa League me Dinamon e Zagrebit me rezultatin 0-0. Tashmë mund të themi se Skënderbeu ka sjellë të reja …

Real Madrid “mbret” i Europës, fiton edhe Superkupën

Real Madrid e ka nisur mbarë sezonin e ri. Galaktikët arritën të fitonin Superkupën e Europës pasi mposhtën Manchester United me rezultatin 2-1. Loja nisi vrullshëm për djemtë e Jose Mourinhos por ata që gjetën golin të parët ishin madrilenët. …

Çani prezantohet te Partizani, sulmuesi : Më bindi Moggi, dua titullin

Edgar Çani mund të konsiderohet si goditja më e rëndësishme e momentit në këtë sesion të merkatos në kampionatin shqiptar. Lojtari i përfaqësueses kuqezi pasi pranoi ofertën e Partizanit u prezantua zyrtarisht përpara mediave.  28-vjeçari u shpreh se ishte Luciano …

Skënderbeu kualifikohet në fazën e “play-off” falë penalltive

Skënderbeu ka arritur të kualifikohet në fazën e “play-off” të Europa League. Korcarët mposhtën në “Elbasan Arena” skuadrën e Mlada Boleslav me rezultatin 2-1, i njëjti rezultat me të cilin u mundën në Çeki (3-3, rezultati i përgjithshëm). Në minutën …

Neymar nënshkruan me Paris Saint- Germain

Tashmë është gjithçka zyrtare. Paris Saint- Germain ka kompletuar transferimin e Neymar për shumën e 222 milionë eurove, duke e bërë lojtarin më të shtrenjtë në historinë e futbollit. Lajmin e ka bërë të ditur vetë klubi parizien nëpërmjet një …

EKSKLUZIVE/ Skënderbeu ofertë Koliqit, korçarët e shohin si zëvendësusi ideal i Shehit

Enea Koliqi po kerkohët nga shumë ekipe , por pista më konnkrete është Skëndërbeu i Korcës. Ujqërit e Dëbores e shikojnë portierin e Kukësit si  njeriu ideal që të zëvendësojë portierin Shehi. Tashmë që aventuara në Champions Leeague është mbyllur …

Prezantohet Panucci:Uroj të lë gjurmë. Objektivi? Kualifikimi në Euro 2020

Federata Shqiptare e Futbollit gjatë një konference për shtyp prezantoi sot trajnerin e ri të kombëtares shqiptare, Christian Panucci. Tekniku italian u shpreh shumë entuziast për aventurën e tij të re me kuqezinjtë dhe shpreson që të lërë gjurmë në historinë e …

FSHF bie dakord me trajnerin Christian Panucci

Presidenti i FSHF, Armando Duka ndodhet në Romë për të zhvilluar takimin e fundit me kandidatët për pankinën e kombëtares. Sipas burimeve, Federata Shqiptare e Futbollit ka rënë dakort për të marrë Christian Panucci si trajner të Kombëtares. Thuhet se …

Vjen ‘bomba’ e merkatos: Ronaldo dëshiron largimin nga Real Madrid

“Cristiano Ronaldo dëshiron largimin nga Real Madrid”. Ky është titulli bombastik i të përditshmes portugeze “A Bola” e cila raporton se katër herë fituesi i “Topit të Artë” kërkon largimin pas akuzave të vazhdueshme për evazion fiskal dhe shmangie të …

Shqipëria i kthehet fitores, kuqezinjtë “hakmerren” ndaj Izraelit

Pas pesë humbjeve rradhazi, kombëtarja shqiptare ka arritur të thyejë krizën e rezultateve negative duke fituar në transfertën e Haifit ndaj Izraelit. Ndeshja, e cila është e vlefshme për eliminatoret e botërorit “Rusi 2018”, u mbyll me rezultatin 3-0, ku …

Turpërojnë kuqezinjtë, humbin 2-1 me Luksemburgun

Shqipëria e ka mbyllur me humbje 2-1 miqësoren me Luksemburgun përpara ndeshjes së rëndësishme me Izraelin që do të luhet të dielën e ardhshme e vlefshme për eliminatoret e botërorit “Rusi 2018” Kuqezinjtë edhe pse bënë një paraqitje pozitive, nuk …

Mes lotëve Francesco Totti i jep lamtumirë futbollit

Francesco Totti i tha lamtumirë futbollit duke luajtur edhe ndeshjen e fundit me Romën e cila fitoi ndaj Genoas me rezultatin 3-2. Kapiteni romak u largua pas 25 vjetësh karrierë te Roma. 40-vjeçari arriti të shënojë 307 gola dhe realizoi …

Barazimi shpëton Vllazninë, Tirana bie për herë të parë nga kategoria

Përfundon në barazim të pastër 0 me 0 ndeshja mes Vllaznisë dhe Tiranës, sfidë që u cilësua si një finale për mbijetesën. Barazimi i shkoi për shtat shkodranëve të cilët arritën të mbijetojnë në Superligë ndërkohë që ekipi kryeqytetas i bashkohet …

Kukësi kampion i Shqipërisë për herë të parë në histori

Ekipi i Kukësit ka arritur të shpallet kampion i Shqipërisë për sezonin 2016-2017 një javë përpara përfundimit të kampionatit. Një triumf vërtet historik ky për kuksianët pasi është hera e parë që fitojnë titullin kampion të Kategorisë Superiore. Verilindorët mposhtën …

Majlinda Kelmendi fiton medaljen e artë në Kampionatin Evropian

Xhudistja kosovare, Majlinda Kelmendi, ka fituar medaljen e artë në Kampionatin Evropian të xhudos, që u mbajt të Varshavë të Polonisë. Në finale, Kelmendi e mposhti me Ippon, xhudisten ruse, Alesya Kuznetsova. Ndërkaq, xhudistja tjetër kosovare, Nora Gjakova ka fituar …

Monaco mposht Dortmund, shijon gjysmëfinale e Champions League

Monaco është gjysëmfinalistja tjetër e Ligës së Kampionëve pasi mposhti Dortmundin në shtëpi me rezultat 3-1 dhe me rezultat të përgjithshëm 6-3. Serinë e golave e hapi Kylian Mbappe në minutën e tretë me ndihmën e Mendyt, më tej  pas …

Juventus vazhdon ëndrrën, eliminon Barcelonën

Juventusi është gjysmëfinalistja e dytë e Ligës së Kampionëve, duke vazhduar ëndrrën për triumf. Barcelona nuk ia ka dalë që të mposhtë rezitencën e hekurt të Juventusit në ndeshjen kthyese. Spanjollët nuk arritën asgjë më shumë se një barazim 0-0, …

Ronaldo mposht Bayernin, Reali fiton në shtesë dhe kualifikohet

Realit të Madridit nuk i kanë mjaftuar 90 minuta për të kaluar në fazën e gjysmëfinaleve të Ligës së Kampioneve por duhej dhe shtesa për të eliminuar Bayernin e Mynihut. Pas fitores 1 me 2  në ndeshjen e parë, Bayerni …

Atletico Madrid pret biletën për në gjysmëfinalen e Champions League

Atletico Madridit ka siguruar gjysmëfinalen e madhe në Champions League. Spanjollët arritën që t’i rrëmbejnë një barazim në Angli skuadrës Leicester Cityt, barazim ky që i dërgon ata në fazën tjetër. Ndeshja u mbyll me rezultatin e barabartë 1-1 me …

Teuta nën akuzë, prokurorët austriakë kërkojnë hetim edhe në Shqipëri

Autoritetet austriake vijojnë të hetojnë takimin miqësor mes Austrisë së Vienës dhe Teutës. Kjo përballje u zhvillua më 21 qershor të vitit 2016 dhe ekipin nga kryeqyteti i Austrisë fitoi me rezultatin e thellë 7-2.  Sipas prokurorëve austriak ekzistojnë dyshime …

De Biasi: Deri më 31 tetor jam trajner i Shqipërisë, më pas të shohim

Ekskluzivisht për radion italiane “Tutto mercato web” në mikrofonin e gazetarit Lorenzo di Benedetto, trajneri i Kombëtares shqiptare Gianni De Biasi ka deklaruar “Deri më 31 tetor do të jem trajner i Shqipërisë , më pas të shohim.” Gianni De …

Disfata e rradhës për kuqezinjtë, mposhten në shtëpi nga Bosnja

Pas humbjes që pësoi në Palermo ndaj Italisë për eliminatoret e botërorit “Rusi 2018”, kombëtarja shqiptare e futbollit pëson një tjetër disfatë. Këtë herë në miqësoren ndaj Bosnje- Hercegovinës. Shqipëria u mposht në “Elbasan Arena” me rezultatin 1-2. Të parët …

Trajneri i Italisë: Shqipëria më trembi vetëm 30 sekondat e para

Italia fitoi përballë Shqipërisë pa u sforcuar shumë dhe siguroi tre pikë të rëndësishme në kuadër të luftës me Spanjën për kokën e grupit G. Trajneri i të kaltërve Gianpiero Ventura, vlerësoi paraqitjen e skuadrës së tij, megjithëse pranoi se …

Humbja me Italinë, De Biasi i zhgënjyer. Komenton dhe dorëheqjen

Mjaft i zhgënyer është shfaqur trajneri i skuadrës tonë përfaqësuese Gianni de Biasi pas disfatës përballë Italisë. Megjtihëse nuk kritikoi paraqitjen e skuadrës, tekniku theksoi se në disa moment mungoi finalzimi, ndërsa në lidhje me një dorëheqje të mundshme 60 …

Shqipëri e “hidhur”, Italia rrëzon kuqezinjtë, dështojnë dhe tifozët

Shqipëria u dorëzua në sfidën përballë Italisë e zhvilluar në stadiumin “Renzo Barbera” të Palermos. Kuqezinjtë nuk arritën të përballonin kombëtaren e kaltër duke u mposhtur me rezultatin 2-0. Pas një fillimi të mirë të ekipit shqiptar dhe një rasti …

Sot luhet Itali-Shqipëri: De Biasi me skemë mbrojtëse, Ventura me 4 sulmues

Sot do të jetë një mbrëmje historike. Përfaqësuesja shqiptare do të sfidojë për herë të parë në një takim zyrtare kombëtaren e Italisë. Një sfidë vërtetë e veçantë për faktin se shumë bashkëatdhetarë jetojnë në gadishullin Apenin. Trajneri i përfaqësueses …

Itali-Shqipëri, Albi Alla surpriza e listës së futbollistëve të grumbulluar

Trajneri i kombëtarës Giani de Biasi publikon listën e futbollistëve të grumbulluar për dy ndeshjet e rradhës së kombëtares, 24 mars Itali- Shqipëri dhe 28 Mars për ndeshjen miqësore Shqipëri- Bosnje   Albi Alla është risia më e fundit për ndeshjen. …

Barça bën të pamundurën në të mundur, mposht 6-1 PSG dhe kualifikohet

Barcelona bën atë që asnjë nuk mund ta kishte imagjinuar. Përvec përmbysjes spektakolare të rezultatit të ndeshjes së parë (4-0) për parizienët, ato arritën t’i shënonin 6 gola PSG duke arritur kështu kualifikimin në raundin tjetër të Ligës së Kampioneve. …

Kampioni europian kthehet në atdhe, Smajlaj premton kampion bote

 Në orët e para të mëngjesit të sotëm kampioni europian në  Atletikë Izmir Smajlaj mbërriti në Aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në Tiranë. Shumë miq e familjarë ishin në pritje të kampionit i cili u shpreh i emocionuar se medalja i …

Starova : Pse nuk hetohet fitorja e SKënderbeut në Shkodër

Në përfundim të supersfidës mes Kukësit dhe Partizanit, trajneri i bluve verior Ernest Gjoka e pranoi barazimin, por duke shtuar se fati në disa moment e penalizmi skuadrën e tij si kundër ishte rasti i shtyllës së goditur nga Izair …

Partizani: Tifozeria jonë u sulmua me gurë, u dhuna nga policia

Klubi i Partizanit në një deklaratë, thekson se ndeshja midis Kukësit dhe skuadër së tyre po shkonte qetësisht derisa në drejtim të tifozerisë është hedhur gurë. Në deklaratë thuhet se grupi “Ultras Guerrils” prej afro 600 tifozësh ishte akomoduar në …

Stolat e shkatërruar, pamjet pas ndeshjes Partizani-Kukësi

Edhe ato pak stola të mbetur në stadiumin e Kukësit janë thyer gjatë ndeshjes së sotme midis Partizanit dhe skuadrës së qytetit verilindor. Dhuna shpërtheu pas hedhjes së sendeve të forta nga jashtë. Ndeshja u luajt rreth orës 15:00 të …

Goditje me sende të forta në ndeshjen Partizani-Kukësi

Ndeshja midis Kukësit dhe Partizanit është shoqëruar me incidente, duke shkaktuar ndërprerjen e saj në minutën e 64-t. Shkak është bërë gjuajtja me sende të forta nga një banesë aty pranë, çka ka shkaktuar më pas reagimin e tifozëve të …

Gjici në “Ora Skaner”: S’kemi nevojë të bëjmë aleancë me Tiranën

Presidenti i Kukësit kryesues Safet Gjici i pranishëm në studion e “Ora Skaner” ka mohuar në mënyrë absolute çdo lloj aleance me Tiranën, duke shtuar se nëse vërtetohet se skuadra e tij ka toleruar në ndonjë takim, ai është i …

Veliaj sfidon tifozët e Tiranës: Ejani merrni aksionet po keni takat t’i mbani

Kryetari i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj sfidon tifozët e Tiranës të cilët nuk pranojnë që Partizani të luajë ndeshjet në stadiumin “Selman Stërmasi” “Ejani dhe merrni aksionet nëse kanë takat ti mbajnë” tha Veliaj në një intervistë ekskluzive të …

Uldedaj triumfon me fitore bindëse ndaj gjeorgjianit Tevdorashvili

Boksieri 19 vjeçar shqiptar Jurgen Uldedaj që bokson për klubin e mirënjohur Gjerman SES Boxing, ka triumfuar me një fitore bindëse me TKO në raundin e 3-të ndaj kundërshtarit  nga Gjeorgjia, Georgi Tevdorashvili, 29 vjeçar dhe me shumë eksperiencë në …

Itali- Shqipëri, Ora News siguron listën, ja ku mund të blini biletat

RTV Ora News ka mundur të siguroj pranë Federatës italiane të futbollit listën e të gjitha pikave të shitjes së biletave në të gjitha rajonet, provincat e qytetet italiane. Federata italiane e futbollit informon se prej orës 15.00 të ditës së hënë …

Ekskluzive/ Demi: Ekuban qëndron deri në qershor të 2018-ës

Caleb Ekuban do të qëndrojë tek Partizani të paktën deri në qershor të vitit 2018. Presidenti i klubit të kuq Gazmend Demi  konfirmon në një intervistë ekskluzive për “Ora News” se është arritur marrëveshja mes kryeqytetasve dhe Chievos që zotëron …

Federata Shqiptare e Futbollit shtyn me një javë nisjen e kampionatit

Federata Shqiptare e Futbollit shtyn me një javë nisjen e kampionatit duke pranuar kërkesën e klubeve për shtyrje për shkak kushtet atmosferike. Kampionati i Kategorisë Superiore do të rinisë më 29 Janar. /Oranews.tv/   Të parët për lajmin e fundit. …

Halili, Muzakës: Nuk je Maradona! Zbardhet debati në Ora Skaner për pagat

Presidenti i Tiranës Refik Halili dhe mesfushori Gjergji Muzaka u përfshinë në një debat të ndezur gjatë emisioni “Ora Skaner” ku në epiqëndër ishte çështja e kontratës së lojtarit me klubin bardheblu. Halili më pas foli edhe rreth zërave për …

De Biasi: Largohem nëse s’kam objektiva të njëjta me FSHF

Viti 2016 ishte historik për skuadrën tonë përfaqësuese pasi dhuroi kualfikimin në një fazë finale të Europianit për herë të parë që nga krijimi i federatës shqiptare të futbollit më 1930. Në lidhje me këtë arritje, por edhe me të …

FIFA dënon Etrit Berishën, 10 mijë franga zvicerane gjobë FSHF-së

Dënohet portieri i kombëtares shqiptare të futbollit Etrit Berisha por jo vetëm edhe FShF është dënuar. Lidhur me ndeshjen Shqipëri-Izrael, Komisioni i Disiplinës në FIFA ka vendosur të dënojë FSHF-në me 10.000 franga zvicerane gjobë për sjellje të gabuar të …

Cristiano Ronaldo fiton “Topin e Artë 2016”

Futbollisti portugez Cristiano Ronaldo ka fituar Topin e Artë 2016, duke mundur rivalin e tij Lionel Mesi. Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv në Facebook dhe në Twitter

Skandal në “Selman Stermasi”, ikin dritat në derbin Tirana-Partizani

Ka ndodhur e papritura e madhe në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet në ndeshjen Tirana-Partizani. Në minutën e 63 të takimit, u ndërpre furnizimi me energji elektrike, duke bërë që futbollistët të shkojnë në dhomat e zhveshjes. Ora  shënonte 19:34  …

Shtyhet derbi i kryeqytetit, Tirana- Partizani luhet nesër

Derbi i kryeqytetit, ai mes Tiranës dhe Partizanit luajtur në stadiumin “Selman Stermasi”, është shtyrë për nesër në orën 14:00. Kjo për shkak se në stadium u ndërpre energjia elektrike. Në minutën e 63 të takimit, u ndërpre furnizimi me …

Presidenti i Kukësit Gjici: Korça ta bëjë pushim, ky vit është i yni

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv në Facebook dhe në Twitter

Duka mbron De Biasin: Xhelozi periferike. Intervista në Ora Skaner

Kombëtarja, çështja e Fondeve te UEFA-s per klubet, dosja Flamurtari, vendimi i tifozeve kuqezi, kontrata me “Loro Boricin”,dhe darfti i ligjit per sportin ishin çështjet kryesore për të cilat presidenti i FSHF-se Armando Duka përcolli mbrëmë në studion e emisionit …

Lojtari qëllon me grusht trajnerin, ndërpritet ndeshja Vllaznia-Tirana

Një incident është bërë shkak i ndërprerjes së ndeshjes së basketbollit mes Vllaznisë e Tiranës. Në ndeshjen e zhvilluar ditën e djeshme në qytetin e Shkodrës, një sherr mes dy ekipeve bëri që ndeshja mos të përfundojë siç duhet. Nga …

De Biasi: “Tani provojmë për vendin e 3-të”

“Provojmë për vendin e 3-të”.  Kështu ka deklaruar traineri De Biazi përpara kamerave të RAI-it i ftuar nga emitenti publik italian në vigjilje të ndeshjes miqësore Itali-Gjermani. Ai e shprehu hapur se Shqipëria tani është në garë vetëm për vendin …