Lajmet nga Teknologji

Makinat elektrike, më të lira se ato me karburant

2018 mendohet të jetë viti i makinave elektrike, duke lënë pas ato me gaz, benzinë apo naftë. Do jetë një sfidë e madhe pasi ekzistojnë shumë arsye përse njerëzit të heqin dorë nga makinat e vjetra. “Në 2018 do shohim …

Del në treg celulari i parë me dy ekrane me palosje

Teknologjia më e fundit e prodhuar nga ZTE është një celular me dy ekrane të plota. Ekrani i parë i Axon M është 5.2 inç me rezolucion 1080p, 4GB RAM dhe një kamera 20 MP. Edhe ekrani i dytë është …

Ndërtohet ura e parë në botë 3D

Një urë e veçantë në ‘3D’ është hapur për çiklistët. Ura e parë 3D në botë është hapur në Hollandë. Struktura është krijuar nga Universiteti i Teknologjisë Eindhoven (EUT) dhe u instalua si pjesë e një rruge të re në …

Whatsapp sjell opsionin që do tregojë hapur gënjeshtrat

Whatsapp, një ndër aplikacionet më të përdorura për dërgimin e mesazheve do të sjellë të reja që t’i mbajë përdoruesit sa më pranë. Tashmë do të ketë një opsion të ri që do tregojë për vendndodhjen e personit me të …

Misteri i “Planetit 9” të sistemit diellor

Gënjeshtra që rrethon “Planetin 9” të sistemit diellor, arrit kulmet e reja, pasi një studiues i Universitetit të Miçiganit zbuloi prova që mund të hedhin dritë mbi ekzistencën e botës së pakapshme përtej Neptunit. Disa studiues besojnë se ‘Planet 9’ …

Pas balenës blu, një lojë tjetër kërcënuese po prek jetët e fëmijëve

Një lojë e çuditshme që po qarkullon në Facebook i frymëzon fëmijët që të zhduken nga shtëpia për dy ditë. ’48 hour Challenge’ është sfida e kthyer në trend në rrjete sociale, e cila kërkon që miqtë dhe familjarët të …

100 sekonda nga përplasja e dy yjeve që provuan teorinë e 100 vite më parë

Ekipi i shkencëtarëve nga observatorët LIGO dhe Virgo kanë konfirmuar se kanë përjetuar dy valët gravitacionale dhe dritën që vijnë nga përplasja e dy yjeve të neutronëve, duke provuar përfundimisht Teorinë e Përgjithshme të Relativitetit të Ajnshtajnit. Qindra shkencëtarë nga …

Twitter zbulon sa njerëz preken nga sulmet seksuale

Pas skandalit të producentit Harvey Weinstein që kërkon seks në këmbim të karrierës, ka disa lajme të mira. Mes njoftimeve të përditshme për përdhunime, sulme seksuale apo akuza të ndryshme, aktoret femra kanë rrëfyer gjithcka kanë përjtuar me të. Menjëherë …

Mjeti fluturues, pajisja më e re në funksion të policisë

Dubai po kthehet në qytetin e së ardhmes pasi ka krijuar taksi që fluturojnë në qiell me një sistem të ngrohjes së fytyrës. Por, tani është shtuar një element tjetër i transportit, i cili do jetë në funksion të policisë …

Aplikacioni i mesazheve akuzohet për arsye raciste

Aplikacioni më i njohur në Kinë për të dërguar mesazhe ka kërkuar falje publikisht pasi kanë ndodhur disa gabime në përkthim. WeChat, i cili ka më shumë se 90 milionë përdorues është akuzuar për arsye raciste. Cështja u vu re …

Kaspersky bashkëpunon me Interpolin megjithë akuzat për spiunim

Firma kiberntike ruse, Kaspersky Lab, ka njoftuar mbrëmë se i ka zgjeruar raportet e saj me agjencinë policore ndërkombëtare, Interpol, duke u pajtuar për t’i ndarë të dhënat me të cilat do të ndihmohej lufta globale kundër krimit kibernetik. Kjo …

Trazira tek Samsung, shefi ekzekutiv jep dorëheqjen

Gjigandi elektronik Samsung po përballet me një tjetër krizë menaxheriale, teksa shefi ekzekutiv i kompanisë ka dhënë dorëheqjen. Por pavarësisht lëvizjeve në bordin drejtues dhe skandalit korruptiv të trashëgimtarit të Samsung, kompania publikoi parashikime pozitive për fitimet gjatë tremujorit të …

Bllokohen dy rrjetet më të mëdha sociale

Facebook dhe Instagram janë dy rrjetet më të mëdha sociale në të gjithë botën, por kanë disa orë që janë jashtë funksionit. Problemet filluan rreth orës 4 të pasdites me Facebook, gjë që shkaktoi panik të përdoruesit. Menjëherë pas saj, …

Facebook jashtë funksionit, tronditen përdoruesit

Mijëra përdorues të Facebook e kanë të pamundur që të lundrojnë në rrjetin më të madh social nëpërmjet celularëve apo kompjuterave. Shumë prej tyre raportuan se ky rast është ‘blackout’ pasi nuk arrijnë të shohin asgjë në të. Facebook i …

Parqet eoliene në det të hapur mund të furnizojnë gjithë botën me energji

Parqet eoliene në mes të detit mund të gjenerojnë më shumë energji të rinovueshme se sa ato të instaluara në tokë, me shumë mundësi mjaftueshëm për të furnizuar gjithë botën, sipas një studimi të publikuar sot në SHBA. Studiues të …

Snapchat jashtë funksionit, ‘frikësohen’ përdoruesit

Snapchat, aplikacioni që shërben për të dërguar fotografi dhe mesazhe ka frikësuar të gjithë përdoruesit pasi nuk po punon. Shumë persona janë tronditur dhe kanë shkruajtur në Twitter se kanë një problem me programin dhe nuk arrijnë ta kuptojnë arsyen. …

Gara e rrallë me makina diellore

Qindra konkurrentë nga e gjithë bota po ndërmarrin një garë rraskapitëse prej 3,000 kilometrash përmes nxehtësisë së Australisë në makinat e vogla diellore. Sfida Botërore e Energjisë Diellore nga Darvini në Adelaide përfshin teknologjinë e baterisë dhe panelin diellor, me …

Marsi goditet nga një shpërthim i fuqishëm diellor

Planeti Mars u godit nga një shpërthim i papritur diellor gjatë muajit shtator duke dyfishuar nivelet e rrezatimit në sipërfaqe dhe duke shkaktuar një aurorë tepër të ndritshme mbi planet. “Ngjarja diellore” u zhvillua më 11 shtator dhe u vëzhgua …

Apple nuk mjaftohet me publikimin e iPhone, do sjellë qindra emoji të reja

Sot, kompania Apple ka njoftuar se  qindra emoji me fytyra dhe personazhe që do vijnë në përditësimin e iOS 11.1 Disa nga këto emoji përfshijnë mimika, fytyra të cmendura, vampirë si dhe kafshë të ndryshme. Gjithashtu kompania WhatsApp ka njoftuar …

Shkencëtarët zgjidhin misterin e valës së dritës në yllin Tabby

Modele të çuditshme të dritës afatgjatë përreth një objekti yjor të zymtë rreth 1.300 vjet larg mund të shkaktohen nga pluhuri orbital dhe nuk ka gjasa të jetë rezultat i një “megastrukture të huaj”, besojnë shkencëtarët. Një teori e pazakontë …

Krijohen bateritë e reja që karikojnë celularin për 5 minuta

Një version i ri i baterive të celularëve mund të karikojë 10-20 herë më shpejt se përpara. Shkencëtarët e Universitetit Rice kanë krijuar bateri me kapacitet të lartë që mbetën të qëndrueshme edhe pas shumë akuzash. “Kapaciteti i këtyre baterive …

Injoroni mesazhet nga Sarah, mund të boshatisë llogarinë tuaj

Sarah është emri më i ri që po pushton celularët e shumë njerëzve për një arsye të veçantë, por serioze. Janë publikuar disa mesazhe nga një numër që shkruan: Jam Sarah, kam nevojë që të më bëni një nder nëse …

Raketa në vend të avionëve?!

Transporti ajror shumë shpejt do të mund të realizohet me raketa dhe jo me avionë. Të paktën kjo është ideja e themeluesit të kompanisë, Space X, Elon Musk, i cili ka prezantuar një risi të re. Në rast se projekti …

Në 2024 njerëzit do të shkojnë në Mars

Elon Musk thotë se synon të dërgojë njerëz në Mars në vitin 2024. Sipërmarrësi i makinave i tha një auditori në Adelaide, Australi, se ai do të fillojë ndërtimin e anijeve të nevojshme për të mbështetur misionin vitin e ardhshëm. …

Në botë janë të ndarë, në hapësirë SHBA dhe Rusia janë bashkë!

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë rënë dakord të ndërtojnë një stacion të ri hapësinor të quajtur Deep Space Gateway, stacion i cili do të ndërtohet në orbitën e hënës, tha kreu i agjencisë hapësinore Roscosmos të Rusisë, duke shtuar …

Babypod 20, projektohen pajisjet që mbron foshnjat nga përplasjet

Tekonolgjia e avancuar angleze e kujdesit shëndetësor në bashkëpunim me ekipin Williams të Formula Uno-s, kanë projektuar ambulanca të posaçme për foshnjat e porsalindura. Pajisjet e quajtura BabyPod 20 të pajisura me fibra karboni janë projektuar për një transport më …

Bllokohet Whatsapp

Whatsapp, një nga rrjetet më të përdorushme të komunikimit në mbarë botën është censuruar nga qeveria kineze. Përdoruesit e rrejtit në të gjithë territorin kinez nuk kanë patur akses në përdorimin e këtij aplikacioni përgjatë javës. Këto masa censuruese  merren …

“Kallashnikov” prezanton makinën e re fletuese

Prodhuesi i armëve ruse “Kalashnikov” ka testuar një prototip të një makine fluturuese. Një video e shkurtër e lëshuar nga kompania tregon që makina është pilotuar nga një person duke përdoru vetëm një levë. Videoja e lëshuar të hënën tregon …

Mbërrin në tregun shqiptar DooGee Mix

Mbërrin në tregun shqiptar telefoni i dytë celular më i shitur në Spanjë, DooGee Mix, me parametrat e Samsung Galaxy S8, por me gjysmën e çmimit të tij Doogee Mix mbërrin në Shqipëri në tetor, në të njëjtën periudhë që …

Vjen FIFA18, zbuloni sa kushton

FIFA18 do të dalë në treg këtë mesnatë, por në sasi të limituar. Ndërsa versioni standard do vijë për të gjithë me datë 29 shtator. Loja do të luhet nga Microsoft Windows, Playstation 3, Playstattion 4, Xbox 362, Xbox One …

Breshëritë e çuditshme të radios që po godasin universin

Shkencëtarët që kërkojnë shpërthime të shpejta të valëve të radios që disa besojnë se janë sinjale të dërguara nga “alienët”, thonë se shpërthime të tilla ndodhin çdo sekondë. Ajo që dikur ishte menduar të ishte një fenomen i rrallë mund …

Deklaratë e NASA-s për fundin e botës

Data 23 shtator ishte parashikuar si fundi i botës nga shumë teoricienë të krishterë, të cilët besojnë se një planet mistik X i quajtur ndryshe si Nibiru, do të godiste tokën. Ata besojnë se planeti 10 herë më i madh …

Kjo super makinë ecën me shpejtësi marramendëse

Po bëhen përgatitjet përfundimtare për makinën e parë që do të udhëtojë më shpejt se 1000 km/h. Ekipi Bloodhound SSC shpreson se do krijojë një histori të re duke sjellë automjetin me shpejtësinë më të madhe që është parë ndonjëherë. …

‘Zhgënjen’ iPhone 8, ja sa njerëz presin në rradhë

Kompania Apple ka prezantuar para pak ditësh produktet e reja si iPhone 8, televizorin dhe orën Apple dhe pritej që të kishte njerëz që rrinin në rradhë për ti blerë. Duket se këtë herë njerëzit nuk janë aq të entuziasmuar …

Facebook kundër Rusisë, bashkëpunon me hetuesit amerikanë

Facebook do të bashkëpunojë me hetuesit amerikanë për të zbuluar lidhjen e Rusisë me një fushatë reklamash keqinformuese që qarkulloi rrjetin social për thuajse 2 vite. Kompania do të bëhet kështu pjesë e hetimit për ndërhyrjen e pretenduar të Rusisë …

 McLaren zbulon “mburojën e pamposhtur” që të mbron pas operacionit

Të jesh një ndër personat më të pasur në botë nuk të kushton asgjë që të krijoni dicka për tu ndjerë tërësisht të shëndetshëm për të shijuar jetën e mëparshme. Një klient misterioz ka porositur ekipin e tekonologjisë së McLAren …

Australi, roboti që krijon vepra arti

Vepra arti dhe fasada të bukura zbukurojnë ndërtesat në shumë qytete të botës. Disa janë të gdhendura me dorë, ndërsa të tjerat të prodhuara në mënyrë industriale. Por tani, një robot i teknologjisë së lartë po krijon vepra arti në …

Messenger ‘konkurencë’ përdoruesish me Whatsapp

Messenger, rrjeti social për të komunikuar me miqtë e Facebook ka arritur të njëjtin numër përdoruesish sa Whatsapp. Tashmë të dyja rrjetet sociale kanë 1.3 miliard përdorues. Këtë e bëri të ditur themeluesi David Marcus nëpërmjet një postimi në Facebook. …

LIVE/ Vetëshkatërrimi i misionit 4 miliardë dollarësh në Saturn

Sonda Cassini e nisur nga SHBA drejt Saturnit, do të vetëshkatërrohet në orët e ardhshme. Misioni i NASA-s me një kosto prej 4 miliardë dollarësh po përfundon pas 13 vitesh zbulime në planet. Sondës me gjatësi 22 metra, e cila …

Vjen në treg Samsung Galaxy Note8

Samsung Electronics prezantoi smartfonin e tij më të fundit Samsung Galaxy Note8 në Shqipëri.  Samsung Galaxy Note8 nga sot është në të gjitha tregjet e botës. Kjo është një pajisje e destinuar për përdoruesit të cilët duan të arrijnë më …

Google paditet për diskriminim gjinie në paga

Tre gra që punonin për kompaninë Google kanë ngritur padi ndaj saj pasi paguan gratë më pak se burrat për të njëjtën punë. Sipas BBC, padia thotë se gjiganti tekonologjik është në dijeni të situatës, por nuk ka bërë asgjë …

Pse duhet të blini një iPhone X dhe sa kushton

Gjigandi teknologjik Apple prezantoi 3 modelet më të fundit të iPhone në një event në Cupertino, Kaliforni, për të shënuar kështu 10-vjetorin e linjës së smartphone-ve. Me një kamera të re, komponentë të tjerë hardware dhe software të ri, modelet …

Aplikacioni më i ri i WhatsApp do të ndryshojë gjithçka

Ajo çfarë të gjithë ne dëshironim mesa duket do të jetë shumë shpejt në funksion. Shpeshherë ne ngatërrojmë kontaktin dhe ia dërgojmë mesazhin personit të gabuar, ose dërgojmë mesazhe në momente zemërimi për të cilat mund të pendohemi më vonë …

Ja kur do e blini iPhone 8 dhe iPhone X

Sot është bërë prezantimi i modelit të ri të iPhone, që vjen pikërisht 10 vite pasi është krijuar kompania Apple. Tim Cook, që është drejtori i Apple pasi Steve Jobs ndërroi jetë doli në skenë për të treguar të rejat …

Apple prezanton Iphone X dhe Iphone 8

Kompania Apple është duke prezantuar modelin e ri të iPhone, që koinçidon me 10-vjetorin e hedhjes në treg të këtij produkti.  Një dekadë pasi Steve Jobs i prezantoi botës iPhone-n e parë, kompania Apple do të hedhë në treg modelin …

BMW-ja: 25 modele elektrike deri në 2025-ën

Pronari i kompanisë së automjeteve luksoze BMW paraqiti sot strategjinë e zhvillimit të sektorit elektrik, duke njoftuar prodhimin e 25 modeleve elektrike deri në vitin 2025, vetëm pak ditë larg Sallonit të Automjeteve në Frankfurt. Prodhuesi gjerman, që është pak më para në këtë …

Pajisja e fundit teknologjike që zbulon kancerin në 10 sekonda

“Një stilolaps”  i revolucionarizuar lejon mjekët që të bëjnë testin e kancerit në vetëm pak sekonda. Studiuesit nga Universiteti i Teksasit thonë se pajisja është e aftë që të identifikojë qelizat kancerogjene 15o herë më shpejt se sa teknlologjia ekzistuese. …

SHBA nis në hapësirë misionin sekret të “SpaceX”

“SpaceX” u hodh me sukses në hapësirë, ndërsa mjeti ajror i cilësuar si i klasifikuar nga NASA, u nis nga baza Kennedy Space Center në Florida. Nisja ndodhi kur uragani i fuqishëm “Irma” është nisur drejt shtetit të Floridas. “Space …

A është Instagrami juaj në dorë të hakerave? Ja si ta mbroni

Nëse llogaria juaj e Instagramit është një ndër 6 milionë që janë hakuar gjatë këtyre ditëve, ekzistojnë disa mënyra për ta mbrojtur. Vjedhja e të dhënave u zbulua kur u publikuan disa fotografi intime të yjeve të popit, Selena Gomez …

Facebook zbulon fushatën keqinformuese të financuar nga Moska

Facebook ka zbuluar një fushatë të financuar nga Rusia për të promovuar mesazhe përçarëse në rrjetin e saj. Sipas kompanisë, 100.000 dollarë janë përdorur për më shumë se 3.000 reklama përgjatë një periudhe 2-vjeçare që përfundoi në maj 2017. Reklamat …

Pilotët thyejnë rekordin e lartësisë

Dy pilotë kanë fluturuar me avionin pa motor në një lartësi prej 15.9 km duke thyer rekordin botëror. Ata janë ngjitur me sukses mbi rajonin e Patagonisë të Argjentinës. Lartësia përfaqësonte një fitim mbi 3% mbi një rekord të vendosur …

Krijohet kamera që mund të shohë problemet shëndetësore tek njeriu

Një aparat i ri që mund të shohë përmes trupit të njeriut është krijuar nga studiuesit për të ndihmuar mjekët në diagnostikimin e sëmundjeve të ndryshme. Pajisja nuk funksionon me anë të radiografisë apo rrezeve të shtrenjta X, por është …

Prezantohet pajisja e vendosur për të “kapërcyer” kufijtë shkencor

Një seri lazerësh u lëshuan mbi qiellin në Hamburg për të shënuar fillimin e lazerit më të madh në botë të rreze x-ray, bashkëfinancuar nga Rusia. Pajisja është në gjendje të fotografojë objekte në një nivel atomik dhe është i …

“Hëna lundruese”, studimi zbulon detaje të reja të ‘Cressida-s’

Hëna e planetit Uran, e quajtur Cressida do të luhatet nëse vendoset në ujë sipas një kërkimi të ri, i cili ka regjistruar matjet e para të masës dhe densitetit të satelitit. Robert Chancia nga Universiteti i Idahos dhe kolegët …

Sulmi i hakerave prek miliona përdorues në Instagram

“Një grup hakerash që synojnë llogaritë e emravëe të njohur në Instagram mund të kenë arritur miliona të dhëna private të përdoruesve,” – lajmëron rrjeti social. Këngëtarja Selena Gomez është nnjë nga yjet që u sulmua javën e kaluar. Asaj …

Astronautja Peggy Whitson kthehet sonte në Tokë

Kur astronautja amerikane Peggy Whitson të kthehet në Tokë sonte në mbrëmje nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës, ajo do të ketë kaluar më shumë kohë në hapësirë se çdo amerikan tjetër. 57 vjeçarja Whitson, do të ketë kaluar 665 ditë …

Së shpejti taksi fluturuese pa pilot…!

Kompanitë e teknologjisë po konkurrojnë për të zhvilluar taksitë e para fluturues pa pilot që të transportojnë pasagjerë. Dubai është në garë për të qenë vendi i parë që fut në qarkullim taksitë fluturuese. Në muajin qershor Autoruteti Rrugor dhe …

Krijohet aplikacioni që zbulon shenjat e kancerit të pankreasit

Studiuesit krijuan një aplikacion të quajtur ‘Biliscreen’ që arrin të zbulojë simptomat e para të kancerit të pankreasit. Kanceri mund të shkaktojë verdhëzën që zbardh sytë, por efekti nuk është gjithnjë i dukshëm. Ekipi i mjekëve dhe shkencëtarët kompjuterik kanë …

Kina do të prodhojë “aerotrenin” me shpejtësi 1000km/orë

Kina do të nisë së shpejti procesin e kërkim-zhvillimit për prodhimin e një treni me shpejtësi shumë të lartë që arrin në 1000 km/orë, njofton “China Daily”. Korporata e Shkencës dhe Industrisë Astronautike e Kinës bëri të ditur se falë …