Lajmet nga Vendi

Shehu: Bolano, një sivëlla shpirtëror. Na bashkojnë diktaturat

Shkrimtari kilian Roberto Bolanjo po përkthehet gjerësisht në shqip. Romani i tij “2666” prezantohet në Ora News nga shkrimtari dhe përkthyesi Bashkim Shehu i cili skicon dhe një profil për “Fëmijën e tmerrshëm” të letërsisë kiliane, sot një fenomen botëror, …

Si “vullkan”, shpërthen zjarri në Qafën e Lalarit në Fier

Një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë “Qafa e Lalarit” në Patos. Flakët e zjarrit që kanë përfshirë zonën pyjore po përhapen me shpejtësi, të favorizuara nga era. Siç shihet dhe nga video që një lexues i Ora News …

Pas drogës në det, edhe 700 kanabis gjenden të fshehur në pyll

1.3 ton kanabis janë sekuestruar brenda 24 orëve të fundit, në dy aksione njëri në ujërat ndërkombëtare dhe tjetri në Akërni të Vlorës. Sipas policisë së shtetit, operacioni i parë nisi të shtunën nga policia e Vlorës, Delta Forcë në …

Nishani alarmohet për kthimin e vizave. Bushati: Klithma gjinkallash

Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, ka reaguar pas deklaratave të ditëve të fundit për rrezikun e rikthimit të regjimit të vizave për shqiptarët. Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale, Bushati shprehet: “Gjinkallat e dëshpëruara të 25 Qershorit po …

Tre vatra zjarri në qarkun e Dibrës, rrezikohet kurora e Lurës

Zjarret në mbarë vendin janë riaktivizuar duke rrezikuar sipërfaqe të mëdha pyjore. Pas vatrave të zjarrit në Farkë dhe Orosh të Mirditës, një zjarr i përmasave të mëdha ka rënë në Dibër, shumë pranë Parkut Kombëtar të Lurës. Zjarri, i …

Kalaja, atje ku për shekuj u zhvilluan tre besime fetare

Tradita e bashkëjetesës mes besimeve të ndryshme gjen shprehjen e vet më domethënëse në kalanë e Elbasanit, atje ku shekujt nuk kanë prekur Xhaminë, kishën ortodokse dhe atë katolike. Kalaja e ndërtuar për të dhënë mbrojtje, strehon edhe sot familjet …

Shtimi i aksidenteve gjatë verës i lidhur me trafikun e rënduar

Shtimi i aksidenteve gjatë muajve të verës lidhet me trafikun e rënduar që krijohet në akset kryesore rrugore. Eksperti, Artur Sulçe, kërkon që të merren masa dhe të studiohen lëvizjet e automjeteve në mënyrë që të shmangen mbingarkesat në disa …

Regjimi i vizave, policia: S’kemi pasur asnjë ankesë nga Holanda

Holanda nuk i ka shprehur asnjë shqetësim qeverisë shqiptare sa i persa i përket shtetasve shqiptare që udhëtojne apo qëndrojne në këtë vend. Kështu ka deklaruar Drejtoresha e Përgjithshme e kufirit dhe migracioni Aida Hajnaj gjatë nje inspektimi në piken …

Familja me 17 anëtarë helmohet me trileçe, 6 prej tyre fëmijë

17 persona të një familje në Bulqizë raportohet se janë paraqitur në spital me shenja helmimi. Ngjarja ka ndodhur në familjen Kurti nga Shupenza. Mes të helmuarve, 6 janë fëmijë. Bluzat e bardha të cilët kanë përcaktuar diagnozën helmim për …

Zjarret rrezikojnë banesat, Viva ndërhyn në Mirditë dhe Orosh

Zjarret e rëna në zonën e Farkës në Tiranë por dhe në Orosh të Mirditës kanë vënë në rrezik disa banesa, antena të telefonisë celulare si dhe objekte të tjera. Menjëherë pas marrjes së informacionit prej Emergjencave Civile, helikopterët e …

Zgjedhjet, Ora News publikon videon e dhunimit të simpatizantit të LSI

Ora News publikon videon e incidentit te ndodhur ditën e zgjedhjeve parlamentare të 25 qershorit në Shëngjin ku një simpatizant i Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim u dhunua pranë një qëndre votimi. Për këtë ngjarje policia dhe prokuroria ka shpallur …

Niset grupi i parë i besimtarëve nga Shqipëria për të kryer Haxhin

Është nisur dje grupi i parë i besimtarëve myslimanë nga Shqipëria  të cilët udhëtojnë drejt vendeve të shenjta për të kryer Haxhin Dje nga aeroporti i Rinasit  janë nisur 100 besimtarë ndërsa gjithsej do të nisen gjithsej 400. Fillimisht do …

Ish-ushtrakët: Të shfuqizohet vendimi i Gjykatës së Lartë për pensionet

Ish-ushtarakët kundërshtojnë vendimin e dhënë nga Gjykata e Lartë, që iu heq atyre të drejtën për të ankimuar pensionet në gjykatat e shkallës së parë. Kreu i Shoqatës së Ushtarakëve në Lirim dhe Rezervë, Thoma Konduri, bën të ditur se …

Mësimi i parë në gjuhën shqipe do të jepet në Izmir

 Kryetari i Qendrës për Hulumtime Strategjike të Ballkanit (BASAM), Rıfat Sati, thotë se vendimi për përfshirjen si lëndë me zgjedhje të gjuhës shqipe dhe asaj boshnjake në shkollat e mesme të ulëta, është mirëpritur nga qytetarët me origjinë nga Ballkani …

Kthimi i vizave? Vasili: Kryeministër ku je? Mediu: Je përgjegjës

Propozimi që policia dhe prokuroria i kanë bërë Holandës për rivendosjen e vizave për shqiptarët, është përdorur nga opozita si gur për të akuzuar kryeministrin Rama si përgjegjës.  “Kryeministër ku je ?!” shkruan Petrit Vasili, kreu i grupit parlamentar të …

“Po, ka pedofil online në Shqipëri”, flet eksperti i krimit kompjuterik

Pedofilia gjithmonë e më shumë është e prirur që kontaktet e para t’i vendosi në bashkëbisedimet online duke qënë se ky është një terren i frekuentuar gjerësisht nga të miturit. Specialisti për Krimin Kompjuterik në Policine e Shtetit, Artan Dashi …

“Rilindja urbane” shtrihet në qendrën e  fshatit Qeha, Petrelë

Projekti i “Rilindja urbane” është shtrirë edhe në qendrën e  fshatit Qeha në Njësinë Administrative Petrelë. Pasi inspektoi përfundimin e punimeve, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se ky projekt pilot do të nisë dhe vazhdën e përmirësimit …

Flakët rrezikojnë banesat në Farkë, në Theth ndërhyrja shpëtoi banesat

Flakët që kanë rënë në zonën e Farkës rreth orës 13: 30 rrezikojnë banesat. Helikopterët “VIVA” por dhe zjarrifkës dhe forca të armatosura ndodhen në vendngjarje për të izoluar flakët. Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit Emergjencat civile informojnë se …

Zyra e bashkëqeverisjes, deri tani 275 aplikime

Nëpërmjet një postimi në facebook, kryeministri Edi Rama falenderoi të gjithë ata që kanë aplikuar për t’u punësuar në zyrën e bashkëqeverisjes me qytetarët. Numri i këtyre aplikantëve deri tani ka shkuar në 275. Aplikimet për zyrën e bashkëqeverisjes do …

Arrestohen skifterat e çadrave në plazhin e Shëngjinit

Katër adoleshentë nga Lezha janë të dyshuar si autorë të vjedhjeve të kryera në plazhin e Shëngjinit. Djemtë shfrytëzonin momentin e duhur dhe vidhinin euro, para si dhe sende personale të pushuesve të cilët merrnin me vete në çadrë. Prandaj …

Njoftoi të vëllanë t’i tregonte se vrau gruan, më pas qëlloi veten

Përpara se të kryente vetëvrasjen 65 vjeçari ka dalë përjashta për të njoftuar të vëllanë për krimin që kishte kryer më pas ishte futur në banesë dhe kishte qëlluar veten. Dy vëllezërit i kishin shtëpitë afër.  Këto janë detajet e …

I dënuari për grabitje në Itali, lëvizte me motor pa leje nëpër Tiranë

I shpalluri në kërkim nga drejtësia italiane është arrestuar teksa po lëvizte përgjatë rrugës “5 Maji” me motor të markës “Kymco” pa leje drejtimi. Athanas Xhuveli, 23 vjeç, banues në Tiranë, lindur në Vlorë “ishte shpallur në kërkim nga Gjykata e …

Tiranë, plagosje me thikë tek “Don Bosko”

Një 34 vjeçar është plagosur me thikë paraditen e sotme në rrugën “Don Bosko’ në Tiranë. Plagosja është shënuar rreth orës 10:15 (20 gusht 2017) dhe policia ka arrestuar si autor të dyshuar Besnik Kolndreu, 29 vjeç, banues po në …

PD i drejtohet Ramës: Tërhiq mbrojtjen speciale për deputetin Aqif Rakipi

Partia Demokratike i është rikthyer sërish aksidentit që shkaktoi deputeti i Partisë Drejtësi Integrim dhe Unitet, Aqif Rakipi, nga i cili mbeti i vdekur shtetasi Seit Sorra. Një javë pas këtij aksidenti, Partia Demokratike denoncon mosveprimin e prokurorisë për sa …

Tiranë, burri vret gruan me automatik më pas vetëvritet

Tirana tronditet nga një krim i rëndë në familje. Burri vrau bashkëshorten me automatik dhe më pas qëlloi  veten. Policia njoftoi sot (20 gusht 2017)  për krimin e rëndë të ndodhur në  banesën e çfitit zonën e njohur si frutikulturë, Kamëz, …

Dëshmia nga Ksamili për Ora News: Vajza pa ekzekutimin e të atit

Në familjen Çiko janë hapur dyert e mortit. Pak minuta para mesnatës së të shtunës (19 gusht 2017) në oborrin e shtëpisë është ekzekutuar kryefamiljari Vangjel Çiko. Atentatorët – që sipas dëshmisë që familjarët i dhanë gazetarit të Ora News …

Himarë, kapen 422 kg drogë ishte fshehur në hotel

Plot 422 kg lëndë narkotike është gjetur e fshehur në një nga dhomat e hotelit në fshatin Piqeras të Himarës. Operacioni është koduar “Hotel Room” dhe është finalizuar më 19 gusht 2017. Policia ka arrestuar Dhimitër Qëndro, 54 vjeç, banues …

Ndjekje në mes të detit: Kapet gomonia e 2 skafistët si dhe 600 kg drogë

Një gomone e cila po tentonte të trafikonte një sasi të konsiderueshme lënde narkotike nga Shqipëria në drejtim të Italisë ka rënë në rrjetat e operacionit të përbashkët policor Shqipëri- Itali. Alarmi është dhënë fillimisht nga policia Kufitare e Vlorës …

Vriten në oborrin e shtëpisë baballarët e të akuzuarve për vrasjen e Bardhit

Babai i Dhimitër Çikos aktualisht i arrestuar për vrasjen e Aleksandër Bardhit, (24 shtator 2016) është gjetur i ekzekutuar në makinën e tij pak minuta para mesnatës së të shtunës. Krimi është shënuar në lagjen ”Baxho”, në Ksamil rreth orës …

Ndalohet njëri prej grabitësve të çiftit austriak në Fierzë

Ndalohet njëri prej grabitësve të çiftit austriak mbrëmjen e 18 gushtit në Fierzë. I ndaluari është Zamir Pjetra, 33 vjeç, banues në Fierzë, Bashkia Fushë Arrëz. “Ndalimi i ketij shtetasi u bë pasi me datë 18.08.2017, në orën 23:30, në …

Vlorë, eksploziv makinës në lagjen “Isa Boletini”

Një makinë është hedhur në erë me eksploziv në lagjen “Isa Boletini” në qytetin e Vlorës. Policia mësoi për ngjarjen rreth orës 03: 40 minuta të 20 gushtit 2017 Sipas telefonatës së mbërritur në sallën operative, mjeti ka shpërthyer si rezultat …

Shpërthen Ristani: Çe duam lëvizjen e lirë, mirë jemi në m.tin tonë?!

Ish-deputeti demokrat, Arben Ristani, ka reaguar lidhur me kërkesën e Holandës për rivendosjen e vizave për Shqipërinë. Në postim në fb, Ristani thotë se ndërsa shqiptarët mbajnë rekordin për numrin e azilkërkuesve në 8 vende të BE-së, qeveria Rama mburret …

A është i mundur rikthimi i vizave për Shqipërinë?

Asnjë shtet nuk mund të vendosë individualisht për rikthimin e vizave. Sipas rregullores mbi regjimin e vizave, kriter penalizues është kur numri i azilkërkuesve është i madh dhe kur në të njëjtën kohë shteti prej nga vijnë këto kërkesa nuk …

Lushnja mbulohet nga tymi, mbeturinat digjen në mes të ditës

Qyteti i Lushnjes prej ditësh po vuan problemin e ndotjes si pasojë e djegies së mbeturinave. Banorët denoncojnë se situata shfaqet problematike në lagjen 18 tetori, tek Plasmasi. Sipas tyre më parë, mbetjet digjeshin natën por tani ndodh dhe në …

Kujdes parkimin! Makinat luksoze bien në “rrjetën” e policisë bashkiake

Policia e Bashkisë së Tiranës ka vijuar aksionin e ndëshkmit të automjeteve në kryeqytet për parkim të gabuar. Në “rrjetën” e policisë bashkiake kanë rënë edhe makinat luksoze duke mos kursyer askënd. Aksioni është përshëndetur dhe nga kryebashkiaku Veliaj në …

Mali i Tomorrit pesë ditë në festë, pritet të vinë 500 mijë pelegrinë

Të dielën, 20 gusht 2017, nis pelegrinazhi në tempullin e lashtë dhe historik në malin e Tomorrit. Besimtarët bektashinj të Shqipërisë, por jo vetëm, do të nderojnë për pesë ditë me rradhë imamin Abaz Aliu. Pelegrinazhi do të përmbyllet me …

“Uji na mbuloi papritur”. I mbijetuari në liqenin e Shkodrës rrëfen tmerrin

Dy ditë pas ngjarjes së rëndë, ku dy fëmijë të mitur, kushërinj mes tyre u mbytën në ujërat e liqenit të Shkodrës, vëllai i njërit prej viktimave që ishte bashkë me ta ka rrëfyer tmerrin e përjetuar. Elsaid Tahiri, vëllai …

Berisha: Rama u dha shqiptarëve drogën dhe po u kthen vizat

Ish-kryeministri, Sali Berisha, e ka cilësuar dëshmi të degradimit të të gjitha standarteve të Shqipërisë nga kryeministri Rama kërkesën e agjencive ligjzbatuese holandeze për kthimin e vizave për shqiptarët. Përmes një postimi në fb, Berisha thotë se Rama u dha …

Helikopterët e Viva për të dytën ditë operacione në Theth

Helikopterët e kompanisë Viva kanë vijuar punën për shuarjen e flakëve të rëna në Theth. Era ka favorizuar flakët, të cilat janë përhapur me shpejtësi. Terreni mjaft i vështirë e ka bërë të pamundur ndërhyrjen nga toka, ndërsa stafi gjerman …

Lushnje, digjen mbi 2000 rrënjë ullinj shekullorë

Mbi 2000 rrenje ullinj shekullore janë djegur nga flakët në Lushnje. Zjarri i rënë në kurorën e gjelbër është ndihmuar nga era dhe ka përfshirë në një kohë të shkurtër rreth 20 hektarë toka të kultivuara me ullinj. Të njëjtin …

Grabitet në Fierzë çifti austriak, u marrin 700 euro dhe celulari

Nga Vjena erdhën në Shqipëri për të vizituar bukuritë e vendit tonë por janë grabitur me dhunë nga disa persona ende të paidentifikuar nga policia. Ngjarja është regjistruar mbrëmjen e një ditë më parë në fshatin Fierzë të Fushë-Arrëzit. Një …

Lezha zgjidh çështjen e varrezave për 50 vite

Bashkia Lezhës i ka dhënë zgjidhje 50 vjeçare problemit të varrezave. Prej disa vitesh, varreza e qytetit kishte arritur në kufinjte maksimal duke u kthyer në një problem serioz. Bashkia ka vendosur të marrë në pronësi një sipërfaqe toke prej …

Vasili thotë: Atrofizimi i përditshëm i ekonomisë, kryeministër ku je?

Përmes postimeve në facebook, Kryetari i grupit të LSI, Petrit Vasili vijon akuzat ndaj kryeministrit. Duke iu referuar një raporti të Bankës së Shqipërisë Vasili shprehet “Është e qartë edhe për shqiptarin më të thjeshtë se këto qindra milionë euro …

Sot numërohen 8 vatra zjarri në të gjithë vendin

Me dhjetëra hektarë në të gjithë vendin vazhdojnë të jenë nën zotërimin e flakëve. Emergjencat Civile bëjnë me dije se në 24 orët e fundit në vend numërohën 8 vatra zjarri. Në Korçë zjarret kanë rënë në zonën e quajtuar …

Mbi 100 mijë shtetas kanë hyrë e dalë nga Shqipëria vetëm sot

Vetëm gjatë paraditës së sotme, nëpërmjet Pikave të Kalimit Kufitar, kanë hyrë e dalë mbi 100 mijë shtetas si dhe 30 mijë automjete. Janë shifrat që jep policia e shtetit mesditën e sotme. Fluksi më i madh në hyrje dhe …

Të dielën martohet, lirohet një nga të arrestuarit për drogën në Kavajë

Lirohet 8 ditë para dasmës, Arvis Muçaj, i akuzuar për përfshirjen në trafikimin e 1.3 ton drogë. 24 vjeçari qëndroi një muaj në paraburgim, ndërsa Prokuroria në mungesë të provave kërkoi që të vendoset ndaj tij masa detyrim paraqitje. Kishte …

Kapet breshka gjigande në lagunën e Patokut

Një breshkë e madhe është kapur mëngjesin e sotëm në lagunën e Patokut. Breshka ka rënë në rrjetat e peshkatarëve dhe peshon 400 kg si edhe ka një diametër prej 1.34 metra. Ky është viti i dytë rradhazi që lloji …

Lajm i mirë për aplikuesit me rezultate të mira në portalin e Mësuesve

Aplikantët që kanë dalë me rezultatet më të mira në portalin Mësues për Shqipërinë do tu kërkohet të bëhen pjesë e stafit në shkollat e reja të Tiranës. Kryetari i bashkisë së kryeqytetit Erion Veliaj, duke inspektuar punimet në shkollen …

Gjermanët në protestë: Kërkojnë rikthimin e familjes shqiptare

Deportimi i familjes shqiptare nga Gjermania ka ngjallur indinjatën e komunitetit të distriktit Plon, ku ishte vendosur familja. Ata kanë protestuar duke kërkuar rikthimin në Gjermani të familjes nga Shkodra. Kjo për shkak dhe se autoritetet lokale kishin bërë një …

Qeveria holandeze përballet me kërkesën: Kthe vizat për shqiptarët

Policia dhe prokuroria në Amsterdam i propozojnë qeverisë rivendosjen e regjimit të vizave për shqiptarët. Përmes një memorandumi të brendshëm qeverisë i kërkohet të ndërrmarrë veprime lidhur me këtë cështje, ka thënë një zëdhënës i policisë së Amsterdamit e cila …

Digjet makina e shefit të Triportit, tre ditë më parë u dhunua fizikisht

Tre ditë më parë e dhunuan fizikisht me sende të forta duke i shkaktuar plagë të rënda ndërsa këtë të shtunë shefit të Stacionit Kufitar të Triportit Vlorë, Sadik Ceka i kanë djegur automjetin. Ngjarja ka ndodhur në Lagjen Pavarsia …

Skrapar, arrestohet kryeplaku i fshatit Gurazezë

Kryeplaku i fshatit Gurazezë në Skrapar është vënë nën pranga pasi nuk kishte denoncuar në polici sipërfaqet me bimë narkotike të kultivuara prej bashkëfshatarëve të tij. 64 vjeçari Sefer. A është ndaluar pasi në zonë policia zbuloi 542 rrënjë kanabis …

Burri godet me sqepar gruan, 51 vjeçarja vdes në spitalin e Lushnjes

Burri godet me sqepar gruan duke i shkaktuar vdekjen bashkëshortes së tij 51 vjeçare.  Ngjarja e rëndë u shënua rreth orës 18: 15 minuta të pasdites së të premtes (18 gusht 2017) në fshatin Plug të Lushnjes.  Natasha Kazanxhiu, 51 …

Zjarr në kodrat e Levanit, zbret deri në rrugën nacionale, digjen ullishte

Kodrat e Levanit në Fier u përfshinë gjatë ditës së sotme nga një zjarr i madh, fikja e të cilit u bë i mundur vetëm pas tre orësh betejë me flakët. Zjarri ishte afruar pranë rrugës nacionale Fier-Vlorë dhe krijoi …

Dy makina dhe një motor përplasen në Velipojë, plagoset i riu

Dy makina dhe një motor u përfshinë në një aksident automobilistik gjatë pasdites në Velipojë. Ngjarja u regjistrua rreth orës 18:50, në vendin e quajtur rruga Nr.4, fshati Pulaj, ku mjeti tip “Kia” me targë FE 567 MC me drejtues …

Zgjidhja: Basha u bë me Ramën në zgjedhje, tani ankohet se PS i vodhi

Partia Zgjidhja e ka cilësuar të pavend reagimin e Bashës lidhur me raportin e Minsitrave teknikë për zgjedhjet. Sipas Zgjidhjes, Basha nuk mund të ankohet se i vodhi votat PS sakohë që bashkëpunoi me Ramën dhe Rilindjen për të legjitimuar …

Parku Kombëtar i Thethit në flakë, helikopterët VIVA ndërhyjnë nga ajri

Parku Kombëtar i Thethit po rrezikohet nga zjarri i rënë që orës 14:30. Helikiopterët VIVA me kërkesë të Drejtorisë së Emergjencave Civile, po punojnë për shuarjen e flakëve, duke hasur në vështirësi, pasi ka vetëm një vend në fshatin Ndërlysë …

Tre aksidente në Fushë Krujë, Klos dhe Berat me 10 të plagosur

Tre aksidente rrugore janë regjistruar këtë të premte duke shkaktuar 10 persona të lënduar. Aksidentet kanë ndodhur në Fushë-Krujë, Klos dhe në Berat ndërsa të lënduarit janë jashtë rrezikut për jetën. 10 persona të plagosur është bilanci i tre aksidenteve …

Mandija, Ramës: Fakti që s’të pëlqen nuk e bën raportin të njëanshëm

Zëvendëskryeministrja e dorëhequr, Ledina Mandja, ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili e ka cilësuar raportin e Minsitrave teknikë për zgjedhjet e 25 qershorit të njëanshëm. Në një deklaratë për mediat, Mandija thotë se materiali përmbledhës është …