Lajmet nga Vendi

Bumçi me të dërguarin e OSBE: Të angazhuar për zgjedhje të lira dhe transparente

30 vëshgues afatshkurtër të misionit të ODHIR kanë mbërritur tashmë në vendin tonë dhe janë fokusuar në ndjekjen e proçesit paraelektoral në 15 qendra të administrimit të zgjedhjeve në të gjithë vendin. Ndërsa për monitorimin e plotë të proçesin elektoral …

Berisha në Kukës: Të hënën mbledhim Parlamentin për të votuar 3 ligjet

Kryeministri Berisha i është përgjigjur pozitivisht kërkesës së kreut të LSI-së Ilir Meta për të votuar në Parlament 3 ligjet e kërkuara për marrjen e statusit të kandidatit për në Bashkimin Europian. Nga qyteti i Kukësit ku prezantoi kandidatët e …

Sequi: Zgjedhjet të rëndësishme për procesin e integrimit

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Ettore Sequi ka theksuar sot se zgjedhjet e 23 qershorit, janë mjaft të rëndësishme për integrimin e vendit  si dhe për funksionimin e institucioneve. Sipas tij, zgjedhjet e 23 qershorit duhet të jenë në …

Meta:Berisha të reflektojë për KQZ-në. Të votohen 3 ligjet e integrimit

Kreu i LSI-së Ilir Meta ka kërkuar sërish angazhimin e mazhorancës për të votuar 3 ligjet e integrimit në Parlament. Në një konferencë për mediat, Meta falenderoi edhe Ramën për gadishmërinë që ka treguar për miratimin e 3 ligjeve. “Sot …

Zgjedhjet, Nishani takim me median: Monitoroni dhe pasqyroni fushatën

Vetëm një ditë para hapjes zyrtarisht të fushatës zgjedhore Kreu i shtetit i ka bërë apel opozitës që të plotësojë vendet vakante në KQZ. Në një bisedë miqësore me drejtues të medias në vend, presidenti Bujar Nishani deklaroi se Parlamenti …

Vlorë, tenton të vrasë bashkëshorten, arrestohet 49-vjeçari

Një 49-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi akuzohet se ka tentuar të vrasë bashkëshorten e tij. Ngjarja ka ndodhur në Alikok ku Gëzim Selimi ka goditur me mjete të forta bashkëshorten e tij L. Selimi pas një zënke …

Moti i keq, pezullohet puna në portin e Durrësit

Gjiri  i Durrësit është përfshirë nga kushte të keqia atmosferike, shoqëruar me reshje të dendura shiu dhe ere të fuqishme. Kjo situatë, ka bërë që të pezullohet puna në disa sektore në portin e Durrësit, ndërsa është bllokuar edhe lëvizja …

Berisha sot në Kukës, prezanton kandidatët dhe inaguuron rrugë

Kryeministri Berisha do të vijojë edhe sot me inagurime rrugësh dhe prezantim të kandidatëve të Partisë Demokratike në rrethe. Paraditen e sotme, ai do të prezantojë kandidatët për deputetë të qarkut të Kukësit ndërsa në orën12:30 do të inaugurojë rikonstruksionin …

Kukës, plagoset me armë kryetari i degës së PD-së në fshatin Shtiqen

Plagoset me armë zjarri kryetari i degës së PD-së në fshatin Shtiqen të Kukësit, Bujar Shehu. Ngjarja e rëndë ka ndodhur pas mesnate, kur Shehu po kthehej me makinë për në banesën e tij në fshatin Shtiqen. Persona të panjohur …

KQZ, Lleshi pret delegacionin e OSBE-së, Roberto Battelli e Andreas Northelle

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Lefterije Lleshi ka pritur në ambjentet e KQZ-së delegacionin e Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, Roberto Battelli, Koordinator Special i caktuar nga Kryetari i Radhës i OSBE-së dhe z Andreas Northelle, Përfaqësues Special i Asamblesë …

Konventa e LRI, Meta: Rinia vjen vetëm një herë, s’mund t’i besoni të ardhmen Berishës

Lëvizja Rinore për Integrim zhvilloi sot Konventën Kombëtare, një aktivitet madhështor ku u prezantuan kandidatët për deputetë në radhët e këtij forumi. I pranishëm në këtë aktivitet ishte edhe kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, i cili deklaroi …

Berisha, Ramës: Në SHBA do shkojmë për vizitë, Shqipërinë do e bëjmë Amerikë

Partia Demokratike ka çelur fushatën elektorale në Librazhd, ku prezantoi dhe kandidatin e saj për deputet për këtë rreth, Eduart Selamin. I pranishëm në këtë tubim, kryeministri Berisha u bëri thirrje banorë të kësaj zone të të gjitha bindjeve politike …

Mungon mjeku në llixhat e Elbasanit, cënon shëndetin e pacientëve dhe turizmin

Qendra Termale e llixhave në Elbasan një nga më të mëdhatë në vend, vuan mungesën e mjekëve specialistë duke rrezikuar jetën e pushuesve që vijnë për kurim. Llixhat e Elbasanit njihen si zona kurative të shumë sëmundjeve reumatizmale, artroza, sëmundje …

FRD çel fushatën në Fier, prezantohen 16 kandidatët për deputetë

Kreu i Frymes se Re Demokratike, Bamir Topi, ka celur fushaten elektorale ne qarkun e Fierit ku edhe ka prezantuar 16 kandidate per deputet per zgjedhjet e 23 qershorit. Topi theksoi se Fryma e Re Demokratike do te jete forca …

Kukës, nis reabilitimi i rrugëve, asfaltim dhe shtrim me pllaka

Rrugët e qytetit të Kukësit kanë filluar të krijojnë një fizionomi të re,mbi vetë vlera qe ai mbart. Në këto ditë, ndonëse në prag fushate, po ndërhyet në drejtim të përmirësimit të infrastrukturës rrugore, edhe aty ku ndërtimi i ujësjellësit …

Takimet elektorale të PS, shpaloset programi i partisë në Kukës e Berat

Drejtuesit e Partisë Socialiste në Kukës, për zgjedhjet parlamentare të 23 Qershorit, kanë rritur pritshmërinë e tyre për marrjen e 3 mandateve. Këtë fakt ata e bazojnë në qeverisjen e dobët të mazhorancës aktuale, dështimin e saj në drejtim të …

Pollo në Berat: Ne numërojmë investimet, opozita Kryeministrat

Kryesuesi i listës së PD-së në qarkun e Beratit, njëkohësisht Ministër i Inovacionit dhe TIK, z. Genc Pollo, ka zhvilluar një takim me strukturat dhe mbështetësit e Partisë Demokratike në bashkinë e Urës Vajgurore të rrethit të Beratit, i shoqëruar …

Plumba 24-vjeçarit në Lezhë, plagoset Klevis Prenga, u sulmua në makinë

Bresheri automatiku jane leshuar ne drejtim te nje mjeti tip “Golf” ne te cilin ndodheshin 3 persona, njeri prej te cileve femije. Ngjarja eshte shenuar ne lagjen “Gurra” te qytetit te Lezhes, ndersa nga plumbat ka mbetur i plagosur Klevis …

Lezhë, nis trajnimi i komisionerëve, Colaj: Paanshmëri në administrimin e zgjedhjeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur trajnimet e anetareve te komisioneve zonale te administrimit te zgjedhjeve, duke synuar qe te rrise pergjegjshmerine e tyre ne kete proçes. Per juristin, Klevis Colaj, ne rolin e trajnuesit te komisionereve eshte shume e …

Nis riveshja e superstradës, segmenti Lezhë-Milot do të kthehet në parametra optimale

Eshte dashur qe te ndodhin dhjetra aksidente me pasoje fatale per jeten qe ne segmentin rrugor te superstrades Milot-Lezhe te risveshet per tu rikthyer ne parametra optimale. Autoriteti Kombetar i Rrugeve ka nisur te zbatoje projektin per riveshjen e superstrades …

Nisin incidentet e para zgjedhore në Shkodër, dhunohet zyra elektorale e PS

Dhunohet zyra elektorale e Partise Socialiste ne Shkoder. Ka qene vete shefi i komisartiatit te policise Shkoder, Bese Palamani, dhe shefi i uniformave Blerim Laçi te shoqeruar nga dhjetra efektive te policise te cilet kane dhunuar dhe shoqeruar forcerisht ne …

Kreu i KLSH takon dy homologë: Forcim bashkëpunimi me Poloninë e Slloveninë

Kryetari i KLSH-së, Bujar Leskaj priti ne një takim zyrtar Presidentin e Zyrës Kombëtare të Auditimit të Polonisë, z. Jacek Jezierski dhe Presidentin e Gjykatës së Auditimit të Sllovenisë, Dr. Igor Šoltes, me rastin e dekorimit te ketyre te fundit …

Plagoset gjatë punës një minator në minierën e Bulqizës

Rikthehen aksidentet gjatë punës në minierën e Bulqizës. Një minator ka mbetur i plagosur sot nga shembja e një masivi gurësh, teksa punonte në galerinë 41 të minierës. Agent Balla, 24 vjeç është transportuar menjëherë drejt Spitalit Ushtarak të Tiranës …

Auditim “rrufe” nga Ministria e Brendshme, tension në njësinë nr.2

Një auditim i rrufeshëm nga Ministria e Brendshme në njësinë bashkiake Nr. 2 në kryeqytet, ka krijuar një situatë të tensionuar në zyrën civile të këtij institucioni. Në njësinë 2, e cila drejtohet nga kryetari Elez Gjoza, i forcës politike …

“Dialogu në errësirë” mbërrin edhe në Shqipëri

Biznesi social është sektori kyç që shihet në vend si nismë për tu ardhur në ndihmë njerëzve në nevojë, fermerëve dhe të rinjëve për të ngitur një aktivitet ekonmik. Projekti “Dialog në errësirë” i referohet mundësive që mund të kenë …

Zgjedhjet e 23 Qershorit, “Ora News” vendos të mos pranojë kaseta nga partitë

RTV “Ora News”, ashtu si edhe në zgjedhjet lokale të vitit 2011, vendos të mos pranojë kaseta të regjistruara dhe përgatitura më parë nga partitë politike në fuksion të zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare të 23 Qershorit. Vendimi është marrë nga …

Bregu: Koalicioni i pazareve po luan bllofin me 3 ligjet e statusit

Ministrja e integrimit Majlinda Bregu ka akuzuar PS-në dhe LSI-në se po bëjnë pazare në lidhje me miratimin e tre ligjeve për statusin. Në një konferencë për shtyp Bregu theksoi se  koalicioni i pazareve, i gjendur në pikën më të …

Berisha: Subvensione më të mëdha për fermerët

Kryeministri Berisha  ka premtuar investime të mëtejshme në infrastrukturë si dhe rritjen e subvensionimeve për fermerët. Në një townhall me fermerët dhe bizneset bujqësore në komunën Gjegjan në Elbasan, kryeministri Berisha theksoi se bujqësia mbetet prioritet në qeverinë e tij. …

Holtkemper- të rinjve: Mos e shisni votën!

“Mos e shisni votën! Nuk është ide e mirë të shesësh votën gjatë zgjedhjeve” . Ky është mesazhi që i ka përcjellë të rinjve ambasadorja gjermane Carolla Holtkemper gjatë vizitës në shkollën e mesme “Aleks Buda” në Laprakë. Ambasadorja nuk …

PAK çel fushatën, Rama: Nuk do t`ju tradhëtoj kurrë

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama u ka premtuar sot personave me aftësi të kufizuar se nuk do t`I tradhëtoj kurrë por do të angazhohet për përmirësimin e jetës së tyre. Ndërsa ka marrë pjesë në hapjen e fushatës së …

Meta: Berisha ta marrë në shtëpi karrigen si Walesa

Kreu i LSI-së Ilir Meta i është përgjigjur sot deklaratave të kryeministrit Berisha se ai nuk mund ta marrë karrigen e tij. Në një konferencë për shtyp, Meta ka sqaruar edhe njëherë se edhe pas deklaratës së Nasip Nacos,  se …

Bulevardi, Berisha: Fillon një epokë e re për Tiranën

Qeveria i hap rrugë ndërtimit të bulevardit të Tiranës. Kryeministri Sali Berisha u shpreh në mbledhjen e qeverisë se do të përcaktohet autoriteti kontraktues për zbatimin e projektit për bulevardin e Tiranës. “Sot kjo mbledhje trajton çështje të rëndësishme që …

Dollapi: Jo dënime kolektive por ndërprerje individuale të energjisë për debitorët

Administratori i CEZ shpërndarje Sait Dollapi ka deklaruar sot se nuk do të ketë dënime kolektive për abonentët të cilët nuk kanë paguar faturat por ndërpreje individuale të enegjisë elektrike. Në një prononcim për mediat teksa inspektoi punimet që po …

Mblidhen shefat e mbrojtes së Ballkanit, Nishani: Të bashkëpunojmë për sigurinë

Për herë të parë në Tiranë po mban punimet e saj konfereca e shtatë e shefave të shtabit të përgjithshëm të ushtrisë së vendeve  të Ballkanit. Këtë konferencë e përshëndeti edhe president i republikës Bujar Nishani,i cili theksoi se luftrat …

Berisha prezanton kandidatët në Lezhë: Socialistë e demokratë, të bashkohemi për integrimin

Nga jugu i vendit, Partia Demokratike është zhvendosur drejt veriut, ku ka prezantuar kandidatët e saj për deputetë në qarkun e Lezhës. Kryeministri Berisha në fjalën e tij, duke marrë spunto nga pjesmarrja masive e qindra qytetarëve të Lezhës, Kurbinit …

Bashkia e Tiranës, Ramës: Para se të premtosh, kërko ndjesë për ato që s’bërë në 11 vjet

Para se të premtosh, kërko ndjesë për ato që nuk bërë në 11 vjet. Reagimi vjen nga Bashkia e Tiranës për kreun e PS Edi Rama lidhur me deklararat e tij gjatë takimit me banorët e Kombinatit. Në deklaratë për …

Rama me banorë të njësisë nr 6: Në 8 maj na vodhën votën, në 23 qershor na marrin të keqen

Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka vijuar komunikimin nga “këndi i fjalës” me banorët e njësisë numër 6 në zonën e “Misto Mames”, në Tiranë. Në përgjigje të interesit të banorëve për mundësi të manipulimit të rezultateve të zgjedhjeve …

PD reagon ndaj akuzave: Rama s’ka asnjë plan veç rritjes së taksave, është i paaftë

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me akuzat e lëshuara nga lideri i opozitës në Konventën Kombëtare të PS, ashtu edhe në prononcimin e sotëm për gjendjen e ekonomisë dhe bizneseve në vend. Deputeti i selisë blu, Gert Bogdani, në një …

Pollo në Berat: Shifrat mavi të Edi Ramës, të gjithë e dinë si shkruhen e thuhen

Ministri për Inovacionin dhe TIK, Genc Pollo, reagon pas deklaratave të kryesocialistit Edi Rama lidhur me ekonominë. Nga Cukalati i Beratit gjatë një takimi me banorët e zonës atje, Pollo deklaroi se Edi Rama nuk është shembulli më i mirë …

Berisha, McCormak: PS po përpiqet të pengojë zgjedhjet me KQZ, do votojmë propozimet e opozitës

Kryeministri Berisha priti sot në një takim shefen e Misionit të ODIHR-it Conny McCormak dhe anëtarë të tjerë të misionit vëzhgues të OSBE/ODIHR. Kryeministri i shprehu zonjës McCormak mirëseardhjen në Shqipëri për Misionin e ODIHR-it dhe duke vlerësuar rëndësinë themelore …

Zaganjori pret Arvizun: Konsolidim të mëtejshëm të reformave në drejtësi

Kryetari i Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori priti sot në një takim Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Aleksandër Arvizu. Kryetari i Gjykatës së Lartë e ka falenderuar Ambasadorin për kontributin me vlerë të dhënë nga ekspertët …

Përgjysmimi i tarifave, fluks për pagesën e taksave të makinave

Rritet fluksi i qytetarëve që paguajnë taksat e makinave  pas hyrjes në fuqi të ligjit për përgjysmimin e tyre. Ermal Ademi, Përgjegjës i sektorit të taksave në zyrat e Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimit të Transportit Rrugor sqaron se vetëm …

Rama: Saliu po e çon vendin drejt humnerës financiare

Kreu i PS-së Edi Rama ka akuzuar qeverisë se e ka çuar vendin drejt humnerës financiare ndërsa  ekonomia shqiptare nuk është rritur prej 5 vjetësh. Në një konferencë për shtyp, Rama u shpreh se ka një rritje dramtike të deficitit …

Mediu prezanton në Shkodër kandidatët për deputetë

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu prezantoi në Shkodër kandidatët për deputetë. Lista e PR në këtë qark kryesohet nga dekani i fakultetit juridik në universitetin e Shkodrës, Gasper Kokaj. Në fjalën e tij, Mediu vuri theksin tek mbrojtja e …

Gjykata shtyn për nesër gjyqin ndaj Dritan Dajtit, mungojnë avokatët

Seanca gjyqësore ndaj Dritan Dajtit vijon ritualin e zakonshëm të shtyrjeve. Avokatët nuk paraqiten në seancë ndërsa vetë i pandehuri akuzon gjykatën për zvarritje të procesit dhe më pas largohet nga salla. Ashtu si edhe në seancat e kaluara dhe …

Arvizu: SHBA, e shqetësuar për mosfunksionim të plotë të KQZ-së

KQZ  mbetet për SHBA shqetësimi kryesor që lidhet me zgjedhjet e 23 qershorit. Takimi i ambasadorit amerikan Aleksandër Arvizu me kreun e PS Edi Rama faktoi se pëtej këtij shqetësimi, SHBA do vijojë përkjetet për ti dhënë sa më parë …

KQZ shtyn ngritjen e ZAZ 59 në Fier

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka shtyrë për rishqyrtim të ambjenteve për ngritjen e vendit të numërimit të votave në  ZAZ 59 në qarkun e Fierit. Gjatë debateve mes përfaqësuesve ligjore të partive politike në Komisionin Qëndor të Zgjedhjeve, duke iu …

Arratiset nga paraburgimi i Shën Dhimitrit në Greqi një shqiptar

Një shtetas shqiptar ka mundur të arratiset nga ambjentet e paraburgimit të Shën Dhimitrit në Greqi. Ngjarja ka ndodhur gjatë mesnatës ku shqiptari, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur është arratisur nga ambjentet e paraburgimit në rrethana …

Berisha: T`u japim demokratëve mandatin e pestë në Lezhë

Kryeministri Berisha ka inaguruar sot rrugën Shën Koll-Tale-Hidrovor në Lezhë, rrugë me një gjatësi mbi 6 kilometra dhe vlerë investimi 136 milionë lekë. Në fjalën e tij, kryeministri Berisha premtoi asfaltimin e çdo kilometër rrugë në qarkun e Lezhës ndërsa i …

Basha: Respektojmë çdo limit kohe në ndërtimin e rrugëve

Bashkia e Tiranës ka nisur punën për rikualifikimin e 2 blloqeve të banimit në njësinë nr 4 në kryeqytet. Banorët janë shprehur të shqetësuar se në këtë zonë nuk është ndërhyrë nga administrata e mëparshme e bashkisë dhe se rrugët …

1 vit nga tragjedia e Himarës, qirinj dhe lule para universitetit të Elbasanit

Sot shënohet 1 vit nga tragjedia e Himarës ku humbën jetën 13 persona, 11 prej të cilëve studentë të universitetit “Aleksander Xhuvani” të Elbasanit. Për të kujtuar 11 studentët të cilët humbën jetën në këta aksident të rëndë, janë vendosur …

Halimi: Nis ndërtimi i një burgu privat me një kapacitet prej 300 të dënuarish

Ministri i drejtësisë Eduard Halimi ka deklaruar sot se do të nisë ndërtimi i një burgu privat me një kapacitet prej 300 të dënuar të sigurisë së ulët me dënime deri në 5 vjet. Duke folur në tryezën për privatizimin …

Tiranë, nis punimet konferenca e OSBE-së mbi tolerancën dhe mosdiskriminimin

Nisi punimet Konferenca dy ditore e Nivelit të lartë të OSBE-së mbi Tolerancën dhe Mosdiskriminimin. Përfaqësuesi i Ukrainës, në cilësinë edhe të Kryetarit të radhës së OSBE-së Yevhen Sulima është shprehur se arsimimi i shoqërisë civile është me rëndësi për …

Sondazhi për zgjedhjet: E majta kryeson me 2 mandate në Tiranë, në nivel kombëtar me 4,5%

17 me 15 është ndarja e mandateve në Tiranë në favor të aleancës së majtë, nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin sot më 21 Maj. Ky ka qënë rezultati i sondazhit të IPR Marketing, bërë publik në “Tonight Ilva Tare” në …

Shoqërohet në polici vëllai i Arben Frrokut: Po përballem me represion shtetëror

Shoqërohet në komisariat vëllai i Arben Frrokut, i dyshuari kryesor për vrasjen e komisarit të policisë Dritan Lamaj. Blutë e Tiranës rreth orës 22:00 të mbrëmjes kanë shoqëruar në polici shtetasin Mark Frroku, ndërsa janë ende të paqarta arsyet e …

Tiranë, automjeti përplas për vdekje kalimtarin, në pranga autori

Një i ri ka gjetur vdekjen si pasojë e një aksidenti automobilistik të regjistruar mbrëmjen e sotme në kryeqyet. Ngjarja e rëndë ka ndodhur tek Policia Ushtarake në Sauk, ku një automjet tip “Fuoristradë” me targa TR 4778 P nën …

Metrologjia, Mima: Legjislacion të përafërt me BE. Sequi: Të miratohet draft-strategjia

Lufta ndaj abuzimi me peshën e produkteve të ambalazhuara, të karburatit shihet e rëndësishme jo vetëm për qytetarët në vend por edhe për sigurinë që duhet të ofroj Shqipëria në tregëtinë e saj të jashtme. Drejtoria e Metrologjisë, vite më …

Draft-raporti i Avokatit të Popullit: 2/3 e fëmijëve jetim jetojnë në varfëri ekstreme

INSTAT nuk ka statistika se sa është numri i fëmijëve jetim dhe se sa prej tyre jetojnë në varfëri ekstreme. Por në një draft-raport të Avokatit të Popullit, referuar të dhënave dhe studimeve të 2 viteve të mëparshme, në vend …

Basha: Siç hoqëm vizat me BE, do i heqim dhe me SHBA

24 shkolla të mesme të Tiranës, publike dhe private, për një muaj me rradhë kanë konkurruar mes tyre në zhanre të ndryshme të artit. Konkursi në art, mes shkollave të mesme të kryeqytetit i cili ka hyrë sot në fazën …