Lajmet nga Vendi

Rama iu nënshtrua frikës së Tahirit, Kryemadhi: Parlamentarizmi ra!

‘Parlamentarizmi ra dhe demokracia është sot më e kërcënuar se kurrë më parë’. Kështu e interpretoi votimin e socialistëve në Këshillin e Mandateve për Tahirin, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi. Në një dalje për mediat, Kryemadhi tha se Rama duke …

Ndërsa Këshilli diskutonte ‘Tahirin’, Rama takim kokë më kokë me Xhafaj

Ndërsa Këshilli i Mandateve dhe Rregullores diskutonte çështjen “Tahiri’, në Ministrinë e Brendshme, mbërriti kryeministri Edi Rama, i cili zhvilloi një takim me Fatmir Xhafajn. Takimi mes Ramës dhe Xhafajt mësohet se ka zgjatur rreth 60 minuta. Pas përfundimit të …

“Tahiri”, zhgënjehet opozita: Ky shtet është i kapur nga krimi dhe mafia!

Opozita nuk e ka fshehur zhgënjimin lidhur me qëndrimin e shumicës për kërkesën e prokurorisë ndaj ish-Ministrit Tahiri. Teksa la mbledhjen e Këshillit të Mandateve dhe Rregullores, Nasip Naço i LSI-së shpresoi për një reflektim deri të mërkurën, duke kërkuar …

Mazhoranca kundër arrestimit të Saimir Tahirit, Këshilli me 2 raporte

Kuvendi do të votojë dy raporte seancën e së mërkurës lidhur me kërkesën e prokurorisë së krimeve të rënda për deputetin Saimir Tahiri. Mazhoranca dhe opozita nuk rakorduan dot qëndrimet në mbledhjen me dyer të mbyllura të Këshillit të Mandateve …

Berisha: Saja zgjidhi sherrin e lojërave të fatit mes “Lolos” dhe Agron Xhafës

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me publikimin e fakteve të reja lidhur me bandën e Habilajve dhe lidhjen e ish-Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Në një postim në fb, Berisha ka publikuar foton e vëllait të vogël të Habilajve, Florjanit, i cili …

FNSH kontrolle në 6 qarqe, disa të arrestuar, kapen armë e drogë

Policia e Shtetit ka ndërmarrë një operacion masiv të shtrirë në 5 qarqe të vendit për goditjen e grupeve me aktivitet kriminal. Drejtori i Rendit Publik në Policinë e Shtetit, Albert Dervishaj, në një konferencë për mediat tha se 10 …

Marrëveshje për objektet në Muze

Një marrëveshje e nënshkruar mes Muzeut Kombetar dhe dhe Arkivit të Shtetit pritet të sjellë më pranë studiuesve dhe publikut dokumenta dhe objekte të pa ekspozuara më parë. Drejtori i Muzeut Kombëtar, Dorian Koçi, tha se ky bashkëpunim nxjerr në …

Policia dhe FNSH kontroll blic, arrestohet pronari i basteve sportive

Pronari i një lokali bastesh sportive në Shijak u vu në prangat e policisë për armëmbajtje pa leje. 37 vjeçarit, Selman Krasniqi, iu gjet gjatë kontrollit të lokalit që e kishte marrë me qira, një armë zjarri automatike tip “Scorpion”, …

Katër hostpotet brenda 2018 do kthehen në përdorim civil

Katër hotspotet e evidentuara si zona të ndotura me municione luftarake dhe mbetje eksplozive do të pastrohen brenda vitit 2018. Garancia ka ardhur nga ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka e cila inspektoi pastrimin e hotspotit të Selicës, në Burrel. Xhaçka …

Tirana krah Lionit e Barcelonës, histori suksesi në Samitin e Metropoleve

Tirana është përzgjedhur në Samitin e Metropoleve Europiane si një prej tre bashkive që përbëjnë histori suksesi bashkë me Lionin e Barcelonën. Gjatë vizitës në Poloni kryebashkiaku Veliaj mori pjesë në forumin me temë “Modele suksesi në menaxhimin e metropoleve Tiranë, …

Besimtarët bektashinj përmbyllin kremtimet për muajin e Ashures

Ashtu siç e do tradita, besimtarët bektashinj kremtuan me pelegrinazh në Teqenë e Sari Salltikut në Malin e Krujës përfundimin e muajit të veçantë të Ashures. Besimtarët bektashinj mbyllën me peligrinazh në Teqenë e Sari Salltikut në Malin e Krujës, …

Rama: Bërtit por mos harro se ti do karrigen; Basha: Je i zhytur në krim!

Vijojnë përplasjet mes opozitës dhe mazhorancës për dosjen ‘Tahiri’. Pas akuzave të artikuluara nga selia blu se Kryeministri po ushtron presion ndaj Prokurorisë për ish-Ministrin, shefi i qeverisë ka një këshillë për Lulzim Bashën. “LB bërtit po mos harro:Unë dua …

Tahiri sfidon: Berisha, Shkelzeni, Meta, Monika e Basha të përballen me mua

Këshilli i Rregullores dhe Mandateve vijoi me dyer të mbyllura diskutimet për hartimin e raportit që do i dorëzohet Kuvendit lidhur me kërkesën e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për autorizimin e arrestimit të deputetit socialist Saimir Tahiri. Prokuroria i …

Kopshtet e Tiranës të mbipopulluara, nuk plotësojnë kushtet për fëmijët

Kopshtet e kryeqytetit janë të mbipopulluara dhe asnjëri prej tyre nuk plotëson të gjitha kushtet e nevojshme për mirërritjen e fëmijëve. Për herë të parë është kryer një monitorim në 41 kopshte publike të Tiranës, ku janë vënë re disa …

Histori azilkërkuesish: Do të riktheheshim pa mëdyshje në Gjermani

Azili ekonomik në vendet e Bashkimit Europian u pa nga shqiptarët për disa vite si shpresa e vetme për një jetë me të mirë. Vetëm në Gjermani në vitin 2015, pati afro 55 mijë shqiptarë që kërkuan azil, shumë prej …

Basha: Rama pakt mafioz me Tahirin, i bëjnë presion prokurorisë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha akuzon Ramën se po mbron Tahirin pasi duke mos  ia dorëzuar atë drejtësisë ai mbron veten. Në një prononcim për median nga selia e PD-së Basha foli për një pakt mafioz mes Tahirit dhe Ramës. Lulzim …

Treni i mallrave përplas furgonin dhe largohet pa ndaluar

Një aksident i rëndë u shënua mbrëmjën e së premtes (20 tetor 2017) në fshatin Vrakë të rrethit Malësi e Madhe, ku treni i mallrave përplasi një furgon tip Benz me targë AA665 PR, që po kalonte nga rruga dytësore …

LSI pro arrestimit të Tahirit, Naço: E presin edhe ndërkombëtarët

Lëvizja Socialiste për Integrim është pro autorizimit për arrestimin e deputetit socialist Saimir Tahiri. Në një prononcim për median deputeti, njëkohësisht anëtar i Këshillit të Rregullores dhe Mandateve i bëri thirrje grupit parlamentar të PS-së të mos bëhet mburojë por …

Mbështetësit i puthin dorën Tahirit: Mos u tremb se na ke neve

Mbështetësit e deputetit socialist Saimir Tahiri vijojnë të jenë në krah të tij këto ditë kur prokuroria e Krimeve të Rënda i kërkon Kuvendit autorizimin për arrestimin e tij. Si dje ata janë mbledhur para kryesisë së Kuvendit ku prej …

“Rama ik sa më shpejt!” LSI paralajmëron zgjedhje të parakohshme

Shqipëria do të shkojë shumë shpejt drejt zgjedhjeve të parakohshme. Kështu u shpreh kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, nga Komiteti Drejtues i LRI-së. Kryemadhi tha se kryeministri Rama ka rënë moralisht, ndaj duhet të largohet dhe ti lërë vendin një …

Prokuroria frikë se Tahiri ikën në Itali, dhurata të tjera nga Habilajt

Prokuroria kërkon autorizimin për arrestimin e deputetit socialist Saimir Tahiri pasi i druhet se ai mund të largohet në Itali dhe të prishë provat. Jo vetëm kaq prokuroria zbulon se vëllezërit Habilaj kanë bërë dhe dhurata të tjera, veç ato …

Tahiri: Pranga politike në duar nuk pranoj. Harroje!

Në ditën e dytë të Këshillit të Mandateve deputeti socialist Saimir Tahiri deklaroi se ishte gati të dilte në gjyq ligjor qoftë dhe gjyq politik, t’i kontrollohej dhe banesa por nënvizoi se nuk do të pranonte pranga politike në duar. Duke …

Avokati mbron Tahirin: Prokuroria po bën gjërat fshatçe

Këshilli i Mandateve nisi punimet në orën 11:00 me fjalën e palës mbrojtëse.  Avokati Artan Hajdari e quajti të pabazuar në ligj kërkesën e prokurorisë për autorizimin për arrestimin e ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. “Një hetim për të …

Prokuroria dorëzon prova të reja për Tahirin në Këshillin e Mandateve

Këshilli i Mandateve depozitoi provat e reja të Prokurorisë për Krime të Rënda e cila kërkon autorizimin për heqjen e imunitetit të deputetit socialist Saimir Tahiri. Kjo në vijim të një hetimi të nisur për veprat penale të “Trafikut të …

I dënuari për prostitucion në Itali, arrestohet në Tiranë

Një  45  vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia është arrestuar në Tiranë. Adriano Ademi, 45 vjeç banues në Tiranë është arrestuar dje, 20 tetor 2017, me qëllim ekstradimin drejt Italisë. “Ndalimi i këtij shtetasi u bë, pasi Gjykata …

FNSH s’iken nga Vlora, arreston një tjetër shumë të kërkuar

Policia e Vlorës dhe FNSh e Fierit vijojnë operacionet dhe kontrollet në akse rrugore dhe lokale nate për arrestimin e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Gjatë mbrëmjes së djeshme janë arrestuar Fredi Hoxhaj, 42 vjeç. 42 vjeçari  banues në …

Habilajve u sekuestrohen bizneset, do bllokohen dhe llogaritë bankare

Operacioni për arrestimin e të ashtuquajtës “Banda e Babicës” ka vijuar me sekuestrimin e bizneseve të vëllezërve Habilaj por dhe me evidentimin dhe bllokimin e llogarive bankare të këtij grupi kriminal. Drejtori i Policisë së Vlorës Gentian Shehaj doli sot …

Basha: Gomonia e Tahirit largohet nga porti

Krahas organit të akuzës, në publikimin e provave për çështjen “Tahiri” është mobilizuar edhe opozita. Kreu i PD-së, Lulzim Basha, ka postuar një foto në faqen e tij në fb ku shfaqet një gomone, e cila aludohet se është e …

Adoleshenti plagoset me thikë pas konfliktit me bashkëmoshatarin

Një adoleshent mbeti i plagosur me thikë mbrëmjen e sotme në Kavajë pas një konflikti me një bashkëmoshatar të tij. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 21:35 në lagjen “Nr.1” të qytetit, ku për motive të dobëta janë konfliktuar me thikë, …

Kikia: Trafikantët nuk kapardisen më me makina të shtrenjta, ja si investojnë

Kryeredaktori i Klan Plus, Mentor Kikia i ftuar në “Ekopolitikë” nga Aurora Sulçe në Ora News, thotë se trafikantët e drogës po zaptojnë vijën bregdetare. Kikia: Vitet e fundit, trafikantët nuk janë më atë njerëzit që kapardisen me makina të …

Të shtënat me armë në Elbasan pas konfliktit, identifikohet autori

Policia e Elbasanit ka identifikuar dhe shpallur në kërkim autorin e dyshuar të ngjarjes së ndodhur në lagjen “Visarion Xhuvani”, rreth mesditës së sotme. Specialistët për Krimet në Komisariatin e Policisë Elbasan po punojnë intensivisht për kapjen e shtetasit M.Sh., …

Mbërrijnë nga Italia prova shtesë për ish-ministrin, Saimir Tahiri

Në Prokurorinë e Krimeve të Rënda mbërrin materiali shtesë i dosjes së “Habilajve”. Italia ka sjellë mbrëmjen e sotme edhe dy dosje me rreth 400 faqe, të mbushura me fashikujt, prova dhe fakte për çështjen për të cilën Prokuroria për Krimet …

Strazimiri: Tahiri i dërgoi sinjal Ramës, “burg për partinë nuk bëj”

Për deputetin demokrat shprehja e kryeministrit ‘Nuk keni parë gjë akoma” e përdorur nga ish-Ministri Tahiri, është një sinjal që ky i fundit i dërgon Ramës që nëse bie unë do t’iu tërheq pas vetes. Strazimiri thotë se shefi i …

Strazimiri: Deputetët e opozitës u agresuan nga mbështetësit e Tahirit

Deputeti demokrat Gent Strazimiri denoncoi se anëtarët e opozitës në Këshillin e Mandateve u agresuan nga mbështetësit e  Saimir Tahirit që ishin mbledhur jashtë Kryesisë së Kuvendit. Në intervistën e mbrëmjes në Ora News, ai tha se nëse ky është …

Kikia: Precedenti Tahiri nuk ka ndodhur as në vendet e Amerikës Latine

Kryeredaktori i Klan Plus, Mentor Kikia i ftuar në “Ekopolitikë” nga Aurora Sulçe në Ora News, thotë se rasti i  ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri precedent që nuk ka ndodhur as në vendet e Amerikës Qendrore, ku organizatat e drogës …

“Tahiri”, Strazimiri: Veprimi i parë i SPAKU-t, mazhoranca i tha jo

Ndryshe nga çfarë pretendon mazhoranca, deputeti demokrat Gent Strazimiri thotë se në senacën me dyer të mbyllura të Këshillit të Mandateve prokuroria e krimeve të rënda paraqiti prova të reja për çështjen Tahiri. Në intervistën e mbrëmjes në RTV Ora …

Kikia: Deputetët solidarizohen kur vjen puna tek prangat

Kryeredaktori i Klan Plus, Mentor Kikia i ftuar në “Ekopolitikë” nga Aurora Sulçe në Ora News, u shpreh se prokuroria u nxitua me kërkesën e arrestimit të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.   Kikia: Sot pritej që gjërat të ishin …

Arrestimi i Tahirit, Vladi: Rama ndryshoi 180 gradë, faktet ishin aty

Eksperti i ekonomisë Hekuran Vladi i ftuar në “Ekopolitikë” nga Aurora Sulçe në Ora News, u shpreh se kryeministri Rama pati një ndryshim qëndrimi në 180 gradë nga dita e djeshme deri më sot në lidhje me kërkesën e arrestimit …

Myftaraj: Deri ku shkojnë përgjimet “bomba” italiane?

“Deri ku shkojnë përgjimet “bomba” italiane?” Kjo ishte tema e emisionit të mbrëmjes së sotme “Ju flet Moska” nga Kastriot Myftaraj. Myftaraj tha se dosja me përgjimet për Tahirin, është vetëm një pikë uji në detin Adriatik nga gjithë përgjimet …

Kapet peshkaqeni i rrallë në Vlorë

Një peshkaqen dhelpër ka përfunduar në rrjetën e peshkatarëve të Orikumit në Vlorë. Pas kapjes së peshkaqenit, profesori Rigeres Bakiu dhe inspektori AKZM Nexhip Hysolakoj evidentuan dhe bënë matjet e këtij ekzemplari. Peshkatarët thonë se ky lloj peshkaqeni është një …

Kryemadhi: Rama dhe Çako garant të trafikut të drogës

Për kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, mazhoranca humbi sot mundësinë e fundit për të treguar vullnet që drejtësia të bëjë punën e saj. “Cilido qoftë votimi i saj nesër kjo nuk ka rëndësi. Të gjithë shqiptarët u bënë dëshmitarë të …

Meta: Suksesi i reformës në drejtësi deçiziv për të ardhmen europiane

Presidenti Ilir Meta thotë se suksesi i reformës në drejtësi është deçiziv për të ardhmen europiane të Shqipërisë. Në Konferencën ndërkombëtare me temë “Sfidat dhe prespektivat e të drejtës private” zhvilluar në Fakultetin e Drejtësisë, Meta vlerësoi kontributin e stafit …

Siguria, Bushati: Sulme artificiale

Ju shmang komenteve kur u pyet nga mediat, por nuk ka hezituar të flasë për krimin përpara përfaqësuesve socialiste të Shkodrës, gjatë dëgjesës për projekt-buxhetin e 2018-s. Ministri i jashtëm Ditmir Bushati i ka cilësuar sulme artificiale të sponsorizuara nga …

Rikonstruktohet linja e furnizimit me ujë për QSUT-në

Bashkia e Tiranës ka punuar me intensitet në territorin e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” për të rikonstruktuar linjat e ujësjellësit dhe për t’i bërë ato më efiçente për qytetarët që marrin shërbimin në këtë institucion të rëndësishëm shtetëror. Specialistët …

Moti “ndryshon drejtim”,  shi dhe dëborë

Duke filluar nga fillimi i javës së ardhshme, vendi ynë do të përfshihet nga reshje shiu dhe dëbore. Sipas parashikimit të Meteoalb, sistemi i vranësirave përfshin vendin  duke filluar nga mbrëmja e së dielës, ndërsa në zonat e thella veriore …

BOOM denoncon: Djegia e mbeturinave po helmon banorët e Çorumit

Emisioni BOOM në RTV Ora News denoncoi mbrëmjen e sotme masakrën mjedisore në fshatin Çorum të njësisë Luz i Vogël në Kavajë. BOOM udhëtoi drejt këtij fshati në gusht të këtij viti pas denoncimit të marrë nga banorët se mbeturinat …

PS drejt votës kundër për Tahirin, Hysi: Provat e akuzës jo bindëse

Partia Socialiste është drejt një vendimi për të rrëzuar kërkesën e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për autorizimin e arrestimit të deputetit Saimir Tahiri  nëse para Këshillit të Mandateve nuk paraqiten prova bindëse. Deputetja e Partisë Socialiste, Vasilika Hysi, njëherësh …

Ish-Ministri identifikohet në Këshill, emër e mbiemër me shkrim dore

Këshilli i Mandateve Rregullores dhe Imunitetit shqyrtoi sot në një  seancë maratonë kërkesën e prokurorisë për heqjen e imunitetit dhe arrestimin për deputetin Saimir Tahiri por pa marrë një vendim. Mbledhja do të mbahet sërish nesër në 10:00. Ish-Ministri i …

“Tahiri”, Basha: Po prishen provat dhe lidhjet nga Edi Rama

Shtyrja e vendimit për Saimir Tahirin nga Këshilli i Mandateve dhe Rregullores, për kreun e opozitës, ka për synim prishjen e provave dhe blerjen e së vërtetës. Gjatë një dalje nga selia e PD-së, Basha u shpreh se po dërgohen …

Kapet furgoni me 700 kg duhan të grirë kontrabandë, arrestohet drejtuesi

Një 34 vjeçar ka rënë në prangat e policisë për kontrabandim mallrash. Policia thotë se “më datë 19.10.2017, në vijim të punës  për goditjen e rasteve të kontrabandës me mallra që paguhet akcizë, gjatë kontrollit të ushtruar nga shërbimet policore, …

Ligji për pakicat kombëtare, Bushati: Do fotografojë realitetin shqiptar

Ligji për pakicat kombëtare, për ministrin Ditmir Bushati është instrumenti që do ti japë fund spekulimeve. Pas një takimi me përfaqësues të komunitetit serbo-malazez, Bushati tha se Ligji i shumëdebatuar, do të fotografojë përfundimisht realitetin shqiptar. Edhe pse i shumë …

Tahiri përsërit: Nuk keni parë gjë akoma, së shpejti e vërteta

Mes ovacioneve të mbështetësve që e prisnin jashtë Kryesisë së Kuvendit, deputeti Saimir Tahiri përsëriti frazën e famshme: Nuk keni parë gjë akoma! Përmes një prononcimi për mediat, ai zbuloi se nuk ishte në mbledhjen me dyer të mbyllura të …

Këshilli i Mandateve pa vendim për Tahirin, mblidhet sërish nesër

Pas një seancë maratonë, Këshilli i Rregullores dhe Mandateve nuk ka arritur të marrë një vendim brenda ditës së sotme për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Avokati mbrojtës i ish-ministrit kërkoi tre ditë kohë për të përpiluar materialin e mbrojtjes …

“Unë linjë kamionësh dhe ngre thasë hashashi?” Tahiri ikën i revoltuar

Mbledhja e Këshillit të Mandateve dhe Rregullores është shoqëruar me debate lidhur me Prokurorisë së Krimeve të Rënda për heqjen e imunitetit të Saimir Tahirit dhe dhënien e autorizimit për arrestimin e tij. Socialistët në Këshill argumentuan se organi i …

Reagimi për Tahirin, Shqipëria: Greqia po ndërhyn në punët e brendshme

Tirana zyrtare nuk e ka pritur mirë ndërhyrjen e Greqisë në çështjen ende të pashqyrtuar të ish-Ministrit Tahiri, duke i cilësuar komentet e Athinës si një shkelje të hapur të parimit të fqinjësisë së mirë. Në një komunikatë për mediat, …

Dosja “Habilaj ”me mbi 1500 faqe u përkthye brenda ditës. Erdhi nga Italia

Dosja “Habilaj” ku dyshohet që është i përfshirë edhe ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri i është përcjellë nga autoriteteve shqiptare nga pala italiane në kohë rekord, me anë të letër porosisë. Burime të Ora News kanë mësuar se po në …

Aksidentet rrugore ulen me 10% gjatë muajit shtator

Muaji shtator ka shënuar më pak aksidente krahasuar kjo me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sipas të dhënave të INSTAT në krahasim me Shtator 2016, numri i aksidenteve është ulur me rreth 10 %. Shkaku kryesor i …

Xhafaj takim me Lu e Vlahutin: Mbështetje kundër krimit të organizuar

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj ka njoftuar nëpërmjet një postimi në Twitter se ka zhvilluar një takim konstruktiv me ambasadorët Lu dhe Vlahutin. “Takim konstruktiv me Ambasadorët Lu dhe Vlahutin. Mbështetje teknike dhe financiare për Strategjinë e Re në luftë …

Gjykata e Durrësit liron Gëzim Aleksin, i akuzuar për vrasje

Gjykata e Durrësit la në arrest shtëpie për një të kërkuar nga drejtësia italiane. Gëzim Aleksi akuzohet në Itali për një vrasje rreth 20 vite më parë, krim për të cilin rezulton i dënuar në Shqipëri. Ndaj gjykata vendosi këtë …