Lajmet nga Vendi

Kurbin, plagoset me armë zjarri 63-vjeçari

Një shtetas me iniciale N.K është plagosur me armë zjarri në Kurbin. 63-vjeçari është dërguar i plagosur në urgjencën e spitalit Laç. “Grupi hetimor në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, po vazhdojnë hetimet për sqarimin e plotë të …

Regjistrohen 14 vatra zjarri në të gjithë vendin

Emergjencat civile kanë raportuar për 14 vatra të reja zjarri gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin. Situata më e vështirë duket se ka qenë në Qarkun e Shkodrës dhe në Vlorë. Në fshatin Vig, Bashkia Vau Dejës …

Koni: Nuk kam kompetenca të mbledh bordin drejtues

Rektori i Universitetit, Mynyr Koni, ka mbrojtur vendimin e Ministres teknike Mirela Karabina për zëvendësimin e tre anëtarëve të Bordit të Administrimit të Universiteteve. Në një deklaratë për mediat Koni ka sqaruar se Ministrja e Arsimit ka të drejtë të …

S’u ndjenë mirë, tre roje të terminalit në Durrës shtrohen në spital

Tre punonjës të sigurisë që punonin në terminalin nr 4 të portit të Durrësit janë dërguar në spital pasi nuk janë ndjerë mirè. “Nga veprimet e para hetimore dyshohet nëse ka patur rrjedhje gazi gjatë furnizimit të një karburanti, I …

Braçe: Raporti i ministrave teknikë me lulellëqe, s’ka prova

Deputeti Erjon Braçe reagon lidhur me raportin e ministrave teknikë. Ai e quan raport të fabrikuar në PD që prej 2001 dhe që nuk ka prova por vetëm lulellëqe” Ja postimi i Braces  LULELLEQET MUND TI BESH RAPORT, POR NUK …

Dasëm në Shijak, dasmorët shkojnë në spital me shenja helmimi

Shkuan në dasmë por pas saj kanë përfunduar të shtruar në spital për shkak të helmimit me ushqimin. Ngjarja ka ndodhur në Shijak të Durrësit katër ditë më parë, ndërsa rreth 50 persona janë paraqitur në Urgjencën e Spitalit të …

Sherr tek Ura e Babrrusë në Tiranë, goditen me sende të forta

Një sherr mes një grup personash është shënuar tek Ura e Babrrusë, në Tiranë paraditen e sotme, ora 10:35   Mëoshet se nga konflikti me sende të forta është dëmtuar një person i identifikuar me inicialet A. G i cili …

I vënë flakën makinës së pronarit të një shoqërie autobusësh në Vlorë

Persona ende te paidentifikuar i kanë vënë flakën makinës së pronarit të një shoqërie autobusësh në Vlorë. Policia mësoi për ngjarjen në lagjen ”Uji i Ftohtë” rreth orës 02:55 të 17 gushtit. Kur mbërriti në vendngjarje “ka rezultuar se ka …

Del për vrap tek “Plazhi i vjetër” tre persona e godasin me thika

Tre persona ende të paidentifikuar kanë goditur me thika një 38 vjeçar i cili mëngjesin e 16 gushtit 2017 kishte dalë për të bërë vrap në “plazhin e vjetër” në Vlorë. Policia e Vlorës informon se tre të panjohuarit i …

Sekuestrohen në Rinas mijëra aksesorë celularësh

Dogana pezullon hedhjen në treg të një sasie të konsiderueshme aksesorësh për celularë të markave te njohura per shkak se dyshohen si te falsifikuara. Lajmi bëhet publik nga vetë Drejtoria e Doganave e cila thotë se bllokimi është bërë në …

Publikohet sot raporti i ministrave teknikë për zgjedhjet e 25 qershorit

Ministrat teknikë së bashku me dorëheqjen e tyre kanë gati edhe raportin përfundimtar me gjetjet kryesore për zgjedhjet e 25 qershorit. Ora News mësoi se Ministrat në periudhën zgjedhore kanë vërejtur përdorimin e parave të pista, kanë dokumentuar shitblerjen e …

Mesazhi i Demirajt pas largimit si ministër, s’ka dilema për “Rama 2”

Ministri i Brendshëm Dritan Demiraj i ka dhënë fund dilemës nëse do të qëndronte apo jo në detyrë. Duke bërë të ditur largimin, në një postim në facebook, Ministri i Brendshëm ka bërë dhe një analizë të punës në 12 …

Arrestohen autorët e grabitjes se kasafortës në rrugën e Dibrës

Arrestohen autorët e grabitjes së një kasaforte në rrugën e Dibrës. Ngjarja sipas policisë ka ndodhur më 15 gusht. Të arrestuarit janë Eduart Ngota, 32 vjeç,  banues në Tiranë, i dënuar më parë dhe Zenel Dama, 27 vjeç banues në …

Aksident në Kodër Kamëz, motori përplas fëmijën 5 vjeç

Një fëmijë i vogël, vetëm 5 vjeç, mbeti i plagosur mbrëmjen e sotme në një aksident rrugor. Ngjarja u regjistrua rreth orës 20:30 në Kodër Kamëz, pranë shkollës “Isa Boletini”. Një motor me drejtues shtetasin F.D ka aksidentuar fëmijën me …

Respektoni Shengenin, apeli i Hajnas: Mos ktheni diskutimin për vizat

“Nëse shkelim rregullat ndëshkohemi të gjithë, nëse respektojmë rregullat lëvizim të gjithë lirshëm në vendet e BE”. Këtë mesazh përcolli nga studio e Ora News, Drejtoresha e Departamentit për Kufirin dhe Migracionin në Policinë e Shtetit, Aida Hajna. Hajna tha …

Të ikurit gati raportin për zgjedhjet e 25 qershorit, publikohet nesër

Ministrat teknikë së bashku me dorëheqjen e tyre kanë gati edhe raportin përfundimtar me gjetjet kryesore për zgjedhjet e 25 qershorit. Ora News mësoi se Ministrat në periudhën zgjedhore kanë vërejtur përdorimin e parave të pista, kanë dokumentuar shitblerjen e …

Pushuesja rrëfen tmerrin në Portonovë: U hutuam, s’dinim si t’i ndihmonim

Një prej pushueseve në plazhin e Portonovës ku u mbyt në det një vajzë 10 vjeçare ka treguar  momentet e ankthit që kanë përjetuar. Gruaja tregon se të gjithë ishin në panik dhe nuk dinin si tu vinin në ndihmë …

Zjarri rrezikon djegien e masivit pyjor mes fshatit Lekas dhe Voskopojë

Një zjarr masiv në zonën mes fshatit Lekas dhe Voskopojë në Korçë ka vënë në rrezik masivin pyjor në këtë territor. Terreni i thyer dhe pamundësia për të ndërhyrë më zjarrfikëse ka bërë që drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave civile …

Zyra e bashkëqeverisjes me qeverinë Rama, 231 qytetarë shfaqin interes

Plot 231 qytetarë kanë aplikuar për tu bërë pjesë e bashkëqeverisjes në qeverinë “Rama 2” për katërvjeçarin e ardhshëm. Shifrat u bënë me dije nga kryeministri Rama në fb, ku shkruan: “Kur mbeten edhe 10 dite nga afati fundor, numri …

Thirrjet e Omonias dhe PBDNJ në Himarë, PDIU: Akt skandaloz, të hetohet

Partia për Drejtësi Integrim dhe Unitet ka reaguar ashpër ndaj thirrjeve antishqiptare nga përfaqësuesit e PBDNJ dhe Omonias drejtuar Greqisë dhe Qipros për bllokimin e negociatave mes Shqipërisë dhe BE-së. Përmes një deklarate për mediat, PDIU deklaron se “thirrjet e …

Dorëhiqet zëvendësministri i Jashtëm nga PDIU, Halil Hyseni

Partia për Drejtësi Integrim dhe Unitet ka vendosur tërheqjen e zëvendës/ministrave nga kabineti qeveritar. Gjatë ditës së sotme, ka dhënë dorëheqjen numri dy në Ministrinë e Jashtme Halil Hyseni, i cili ishte emëruar si zëvendës/ministër në tetor të 2015, duke …

Sërish tragjedi, mbytet 10 vjeçarja, shpëton nëna dhe motra

Pushimet janë kthyer në ferr për një familje vlonjate. Një vajzë e vogël vetëm 10 vjeç e cila ishte futur në det për tu larë me nënën e saj dhe motrën është mbytur në plazhin e Portonovës në Zvërnec të …

Rrjeta e vetting, DSIK i kërkon Prokurorisë verifikimin e 100 magjistratëve

Pas ILDKP-së dhe Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar (DSIK) ka nisur punën për skanimin krerëve të drejtësisë që do të kalojnë të parët në sitën e vettingut. Një listë me mbi 100 emra i është dërguar Prokurorisë së …

Berati ndër qarqet më të prekura nga zjarret, kërkohet bashkëpunim

Komisioni i Emergjencave Civile në Qarkun e Beratit është mbledhur këtë të mërkurë për situatën e zjarreve. Në takim të pranishëm ishin përfaqësues të Ministrisë së Punëve të Brendshme si dhe drejtues të 5 Bashkive të qarkut të cilët bën …

Tenton t’i shpëtojë policisë, arrestohet shqiptari me 25 kg kanabis

Një tjetër shtetas shqiptar është arrestuar të mërkurën në Greqi, i akuzuar për trafik droge. 27-vjeçari po udhëtonte në aksin rrugor Trikala-Larisa dhe nuk i ndaloi patrullës së policisë që ndodhej në rrugë. Ai rriti shpejtësinë dhe tentoi të shpëtonte, …

AKU ushtron mbi 1200 kontrolle në lokale e fast-foode

Plot 1285 kontrolle janë ushtruar nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit për periudhën qershor-gusht në biznese ushqimore të cilët prodhojnë, përpunojnë dhe tregtojnë produkte ushqimore bare, restorante, fast-foode, pastiçeri, supermarkete, minimarkete, njësi prodhimi dhe tregtimi akullore”. Nga inspektimet e kryera janë …

PD “del” nga qeveria, ikin 7 ministrat teknik

Gjashtë ministrat teknikë dhe zëvendës kryeministrja, të emëruar nga Partia Demokratike pas marrëveshjes Rama-Basha për garantimin e standardeve të zgjedhjeve të 25 qershorit do t’i dorëzojnë kryeministrit Rama dorëheqjen ditën e nesërme. Ministrat e morën detyrën më 22 maj dhe …

Sekuestrohet kanabis në Krujë, Shkodër e Vlorë

Policia e Shtetit ka sekuestruar 46.5 kg lëndë narkotike marijuanë si dhe 984 bimë kanabis sativa, gjate tre operacioneve të zhvilluara në Krujë, Shkodër e Vlorë. Në flagrancë është arrestuar një 28 vjeçar, ndërsa është shpallur në kërkim vëllai i …

Lezha feston ditën e shtegtarëve

Qyteti i Lezhës ka kremtuar për të 11-in vit rradhazi Ditën e Shtegtarëve, ditë kjo që u dedikohet emigrantëve. Atmosfera festive dhe tingujt e muzikës tradicionale kanë përshkuar Sheshin Gjergj Kastriot Skënderbeu, ku numri i pjesmarrësve ishte i larte Bashkia …

Gjosha: LSI opozitë konstruktive dhe alternativë për qytetarët

Në bashkëbisedimin në kampin veror me të rinjtë e LRI ku u diskutua për rëndësinë e integrimit në BE, ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha tha se një proces i tillë forcon institucionet shqiptare dhe garanton të drejtat e qytetarëve. Na …

Zëvendësoi anëtarët e bordit, dekanët kundër vendimit të Karabinës

Katër dekanë të universitetit të Tiranës; Dekani i Juridikut, ai i shkencave sociale, i gjuhëve të huaja dhe ekonomikut përmes një letre publike e konsiderojnë të paligjshëm vendimin e ministres Karabina për të zvenduauar kryetarin dhe antarët e bordit të …

Shtohen infeksionet e lëkurës pas plazhit, problem edhe shezllonet

Pas plazhit nisin dhe problemet me lëkurën. Dermatologia Brunilda Bardhi pranë Poliklinikës Qendrore të Specialiteteve Nr.3 në Tiranë, thotë se ka një shtim të vizitave, ku më të prekur janë fëmijët. Bardhi: “Mund të shfaqen në lëkurë element të ndryshëm, …

Hidhen themelet e shkollës “Kosova”, hapet shtatorin e vitit tjetër

Bashkia e Tiranës ka nisur punën për hapjen e themeleve të godinës së shkollës “Kosova” , e cila do të jetë katër herë më e madhe se sa ish-ndërtesa e mëparshme që u dogj për t’u shndërruar në pallat. Në …

Asgjësohet grupi shqiptar që trafikonte drogë në Mykonos

Policia greke ka asgjësuar një grup kriminal që trafikonte drogë në ishullin Mykonos. Në pranga kanë përfunduar katër shtetas shqiptarë dhe një maqedonas. Sipas komunikatës së policisë, grupi u asgjësua pas një survejimi sistematik dhe verifikimit të veprimtarisë kriminale. Pas …

Shikoni ku janë futur këta dy shqiptarët për të hyrë në Angli

Gjashtë anëtarë të një bande që  merret me futjen e kladestinëve në Britani do të përballen me burgun pasi u kapën duke u përpjekur të fusin në mënyrë klandestine shqiptarët në Britani Ata u arrestuan për dy raste të trafikut …

La ndezur qirinjtë, motra i djeg vilën tre katëshe vëllait në Sarandë

Një banesë tre katëshe është përfshirë nga flakët në fshatin Piqeras të Sarandës mëngjesin e sotëm ora 08:30 minuta. Banesa ishte në pronësi të  shtetasit N.Th., aktualisht banues në Greqi. Nga hetimi paraprak i policisë, ka rezultuar se “në këtë …

Sot numërohen 7 vatra zjarri në Tiranë, Korçë, Vlorë, Shkodër dhe Fier

Rritja e temperaturave ka shtuar numrin e vatrave të zjarrit. Në të gjithë vendin sipas Emergjencave Civile rezultojnë 7 vatra zjarri në qarqet Tiranë, Korcë, Vlorë, Shkodër dhe Fier. Në fshatin Sinaballaja në Rrogozhinë forcat zjarrëfikëse dhe ato të ushtrisë …

Në vend të pasagjerëve thasë me drogë, pranga krutanit, në kërkim i vëllai

Një sasi prej 46.5 kg marijuanë është sekuestruar në qytetin e Krujës, ndësa është arrestuar një 28 vjeçar dhe është shpallur në kërkim vëllai i tij. Operacion antidrogë i koduar “Cudhi” u ndërmor më 15 gusht 2017. I arrestuar është …

Ndarja e Kosovës? Ja përgjigja e Ramës për Ivica Daçiç

Kryeministri Edi Rama komenton propozimin e ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiç për mundësinë e zgjidhjes së problemit të Kosovës përmes ndarjes. “Nuk na ndihmon të fillojmë prej andej. Është e qartë se nëse fillojmë nga përfundime të tilal teorike, …

Trump fajëson të dy palët për dhunën në Charlottesville

Presidenti amerikan Donald Trump ka fajësuar sërish “të dy palët” për trazirat e dhunshme në Charlottesville, Virxhinia, ku një protestuese e majtë mbeti e vdekur dhe dhjetëra të tjerë u plagosën. Përmes një deklarate në fillim të javës, presidenti dënoi …

Tre persona dhunojnë me sende të forta shefin e Pikës Kufitare Triport

Tre persona kanë dhunuar dhe goditur me sende të forta shefin e Stacionit të Pikës Kufitare Triport. Ngjarja është shënuar pas mesnatës, rreth orës 01:00, (16. 08. 2017) pranë banesës së 49 vjeçarit S.C I dëmtuari kishte telefonuar në sallën …

Ndahet nga jeta akademiku dhe kardiologu i njohur, Ylli Popa

Është ndarë nga jeta në moshën 87 vjeçare akademiku, mjeku i njohur kardiolog i cili për një periudhë 10 vjeçare drejtoi Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, Ylli Popa. “Pas një gjendjeje të përkeqësuar kronike të shëndetit, u nda nga jeta …

I riu tenton të përdhunojë të miturën në plazhin e Velipojës

Një 19 vjeçar nga Lezha ka rënë në prangat e policisë së Velipojës me akuzën se ka tentuar të kryejë marrëdhënie seksuale me forcë  me një shtetase të mitur. Arrestimi i Besim.M u bë pas kallzimit që shtetasja A. K …

Mbytet në Shkumbin 14-vjeçari, po lahej me vëllain dhe kushëririn

Një i mitur ka gjetur vdekjen gjatë ditës së sotme në ujërat e lumit Shkumbin. Viktima me iniciale K.A 14 vjeç  banues në fshatin Hotolisht mësohet se ka qenë duke u larë në lumë së bashku me të vëllanë dhe …

Zjarr i madh në afërsi të Syrit të Kaltër, rrezikohen banesat

Një tjetër zjarr i përmasave të mëdha është raportuar në territorin e Bashkisë Finiq. Vatra e zjarrit është regjistruar në një zonë me bimësi të dendur në fshatin Muzinë, në afërsi të Syrit të Kaltër Mësohet se flakët rrezikojnë disa banesa që …

Shqipëria pak përparim në kthimin e pronave të institucioneve fetare

Departamenti amerikan i Shtetit nxori të martën raportin e tij vjetor mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë. Raporti përfshinë të dhëna për gjendjen e lirisë së besimit në 200 shtetet e territore dhe dokumenton shkeljet e kryera nga …

LSI kërkon pakt kombëtar, Vasili: Ekonomia shqiptare në konfuzion

LSI kërkon një Pakt Kombëtar për Ekonominë. Kreu i grupit parlamentar, Petrit Vasili, në një postim në fb, shkruan se ekonomia shqiptare është në konfuzion. Sipas tij, investimet e huaja janë në nivelin më të ulët se asnjë here dhe …

Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Helikopterët e kompanisë Viva Helikopters kanë asistuar edhe përgjatë ditës së sotme në betejën për shuarjen e zjarreve në vend. Me kërkesë të Emergjencave Civile, prej orës 06:00 të mëngjesit një helikopter i Vivas po kryen operacione në fshatin Sinaballaj …

Çako garanton sigurinë e japonezëve, Ambasadori i surprizuar me Shqipërinë

Kreu i Policisë së Shtetit, Haki Çako, priti sot në një takim pune ambasadorin e Japonisë në vendin tonë Makato Ito. Në  fokus të diskutimit mes tyre kanë qenë çështjet me interes të përbashkët policor si dhe vendosja e bashkëpunimit …

Ndihma e parë që duhet t’i jepet një të mbyturi

Fushata e trajnimit dhe sensibilizimit të qytetarëve për dhënien e ndihmës së shpejtës është ndalur në qytetin e Shkodrës. Teksa theksoi rëndësinë e këtij trajnimi, Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj tha se qytetarët që japin ndihmën e parë shpesh …

Karabina largon Ndrecën nga Bordi i Universitetit të Mjekësisë

Ministrja teknike e Arsimit dhe Sportit, Mirela Karabina, ka pushuar nga puna katër anëtarë të Bordit të Universitetit të Mjekësisë, duke i zëvendësuar me katër anëtarë të tjerë. Mësohet se në mesin e të larguarve është dhe Plarent Ndreca. Bordi …

Aksioni ndaj karburanteve, bllokohen 15 nga 24 subjekte të kontrolluara

Bashkia e Tiranës vijon me aksionin për bllokimin e subjekteve karburante që nuk janë të pajisur me dokumentacionin e nevojshëm dhe nuk kanë paguar taksat vendore gjatë ushtrimit të aktivitetit të tyre. Nga 24 subjektet e kontrolluara brenda një dite, …

Forumi Shqipëri-Serbi, të rinjtë bashkë kundër papunësisë dhe diskriminimit

Ngarkesat emocionale etnike duket se janë të vetmet që ndajnë të rinjtë shqiptarë me ata të serbisë. Në të tjerë sektorë kjo kategori ecën paralelisht mes përpjekjeve për respektimin e të drejave të njeriut. Forumi për të drejtat e njeriut …

Avokati i Popullit heton Hipotekën, pezulloi lejet vjetore të punonjësve

Avokati i Popullit nis me iniciativë shqyrtimin e pezullimit të lejeve të zakonshme për punonjësit e Zyrës Qendrore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme. Në një njoftim për mediat, zyra e Avokatit të Popullit sqaron se shqyrtimi në mënyrë të …

“IMSI Catcher”, Gjykata rrëzon prokurorinë për kompjuterin e Haki Çakos

Gjykata e Tiranës rrëzon kërkesën e prokurorisë për sekuestrimin e të dhënave kompjuterike të gjetura në pajisjet e marra në zyrën e Haki Çakos, Artion Dukës dhe ekspertit të IT-s në polici Ention Xheliljat. Në vendimin e datës 24 korrik …

Fshehu 156 kg kanabis në pyll, pranga shqiptarit

Policia greke ka arrestuar një shtetas shqiptar që akuzohet për transport dhe posedim droge me qëllim trafikimin. 34-vjeçari ishte vënë në survejim dhe u arrestua në flagrancë, në vendin e quajtur Trikorfo, në afërsi të kufirit të Greqisë me Shqipërinë, …

Identifikohet shqiptari i cili shkaktoi aksidentin tragjik në Bari

Identifikohet shqiptari i cili shkaktoi aksidentin tragjik me tre të vdekur pak kilometra larg Barit të Italisë. Ai është Alensio Serjani 22 vjeç. I riu ka lindur në rajonin e Puglias në Itali. Pas marrjes ne pyetje nga autoritetet italiane …

Frika e azilkërkuesve, 55 shqiptarë s’u lejuan të kalojnë kufirin shqiptar

Vijojnë të jenë të forta masat e sigurisë në kuadër të parandalimit të shqiptarëve të cilët pasi udhëtojnë në një nga vendet e BE-së kërkojnë azil. Policia e shtetit njofton se vetëm në dy javët e para të gushtit janë …

Tre arsyet kryesore pse shqiptarët i vunë flakën Shqipërisë

Plot 35 persona po hetohen nga Prokuroria nën akuzën e zjarrëvënieve të qëllimshme. Deri më tani 12 autorë janë arrestuar , 19 ndiqen në gjendje të lirë dhe 4 të tjerë janë shpallur në kërkim. Sipas policisë disa nga motivet …