A keni parë ndonjëherë një gjel deti sa një kangur?
15/06/2017 - 19:00

Sipas një studimit të ri, një lloj gjigant gjel deti fluturuar i madhësisë së një kanguri, dikur ka jetuar në shkretëtirën e Australisë.

Shkencëtarët në Universitetin Flinders në Adelaide krahasuan fosilet e gjetura në Queensland, New South Wales, Australia e Jugut dhe Australia Perëndimore, dhe identifikuan pesë lloje të ndryshme të zogut të panjohur që daton nga periudha e Pleistocenit.

“Këto zbulime janë mjaft të shquara, sepse na thonë se më shumë se gjysma e megapodave të Australisë u zhdukën gjatë Pleistocenit dhe nuk i kemi ditur deri tani,” tha studiuesi i Flinders Elen Shute në faqen e internetit të universitetit.

“Duke pasur parasysh disa prej zogjve më të mëdhenj që kanë jetuar në Australi, hulumtimet tona tregojnë se sa pak ne dimë për avifaunën australiane të para-njeriut”, shtoi ai.

Një nga krijesat, të quajtur ‘Progura gallinacea’, ishte aq e gjatë sa një kangur gri, që mund të rritet në mbi gjashtë këmbë lartësi. Zogjtë e egër thuhet se kanë peshuar deri në 8 kg dhe është një i afërm i largët i gjelave të errët.

Kockat e forta të krahut sugjerojnë se krijesa mund të fluturojë, dhe ndoshta mund të jetë mbivendosur në pemë. Epoka e Pleistocenit ka përfunduar rreth 11.700 vjet më parë.

/Ora News.tv/

 

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Këshilli i Mandateve pa vendim për Tahirin, mblidhet sërish nesër

Close