Diplomati saudit vret me derën e “Porsche” çiklistin!
18/06/2017 - 9:11

Një diplomat saudit nuk do të përballet me ndjekje penale për vrasje të pakujdesshme, pasi hapin derën e “Porsche” papritmas të marrë, duke goditur një çiklist 55 vjeçar, i cili vdiq më vonë në spital nga traumat e rënda në kokë.

“Nuk më intereson nëse ai është një diplomat apo jo,” tha Marina, e veja e të ndjerit për gazetën Bild. “Ai duhet të marrë dënimin e tij të drejtë,” tha ajo.

“Micha ishte gjithmonë i shqetësuar për këtë rrugë. Ai tha se do të ishte një aksident”, shtoi ajo.

Autoritetet gjermane mund të përjashtojnë zyrtarisht diplomatin 50-vjeçar ose të kërkojnë që qeveria saudite të heqë imunitetin e tij në mënyrë që ai të ndiqet penalisht.

Ambasada e Arabisë Saudite publikoi të premten një deklaratë që shpreh ngushëllimet për familjen.

Agjenti i Marrëveshjes së Biznesit të Arabisë Saudite Adnan Bustaji gjithashtu vizitoi familjen e të ndjerit të premten, sipas një deklarate të lëshuar.

Në 2016, diplomatët kryen 22,816 shkelje të trafikut në Berlin, duke përfshirë shpejtimin dhe ndalimin e parkimit, dhe ishin të përfshirë në 60 aksidente, nga të cilat 28 rezultuan me lëndime.

Nga këto vepra, 735 u kryen nga diplomatë kinezë, 697 nga rusët dhe 683 nga ata nga Arabia Saudite, raporton Tagesspiegel.

Imuniteti diplomatik kushton qindra e mijëra euro në Berlin në gjoba të pakonceptueshme.

Incidenti erdhi vetëm dy ditë pasi 100,000 çiklistë morën rrugët e Berlinit gjatë ceremonisë vjetore ADFC-Sternfahrt për të protestuar për kushte më të mira në të gjithë Gjermaninë.

/Ora News.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Duhanpirja, shkaku kryesor i kancerit të mushkërive

Close