Nis puna dyvjeçare për të matur malin më të lartë të botës
19/06/2017 - 16:23

Nepalit do t’i duhet dy vite për të matur malin Everest, mali më i lartë i botës, me synim për të gjetur lartësinë aktuale.

Kjo vjen pasi frika nga tërmeti i vitit 2015 mund të ketë ndikuar në lartësinë e tij.

Qeveria e Nepalit do të kryejë vetë matjet edhe pse institucionet kineze, indiane dhe të tjera u ofruan për të matur lartësinë e malit pas tërmetit.

Studimi gjithashtu do të japë informacion rreth efekteve të ndryshimeve klimatike në “kulmin” e planetit tonë.

Procesi i matjes tashmë ka filluar, me teknikë që kanë nisur punën javën e kaluar në lagjen “Udayapur”.

/Ora News.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
“Tahiri”, Prokuroria nuk çon prova në Kuvend për heqjen e imunitetit

Close