Përbindëshi i vogël mbi 1 ton!
14/09/2017 - 20:40

Një grup peshkatarësh në Sakhalin nuk prisnin të gjenin një përbindësh në det.

Një krijesë detare e quajtur “moonfish”(ose peshku hënë) ra në rrjetat e tyre të shtunën e shkuar.

Peshku i madh se nuk rezultoi i freskët kur doli në breg dhe pesha e tij është më e madhe. Peshku kockor më i rëndë në Tokë ishte rreth 1,100 kg.

“Nuk ka pasur një ekzemplar të tillë në kujtesën time. Kam parë peshq të shumtë dhe delfinë të njohur për madhësinë e tyre që kanë arritur deri në 1.5 metër, por unë nuk kam parë një peshq të vogël që peshon më shumë se një ton këtu”, tha peshkatari Artur Balkarov.

Deri në kohën kur peshkatarët e sollën në breg tri ditë më vonë, peshku kishte filluar të kalbej. Peshkatarët nuk patën zgjidhje tjetër përveç se e çuan në një vend ku vendasit hedhin mbeturinat e peshkimit për kafshët e egra, duke përfshirë arinjtë.

Ndërkohë që tregtia në mishin e hënës është e ndaluar në BE, një numër vendesh aziatike, si Japonia dhe Tajvani, e shohin atë si trajtim të shijshëm dhe përbërës të dobishëm në mjekësinë tradicionale.

/Ora News.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter