Si të pastroni dhëmbët në kushte shtëpië
16/06/2017 - 14:30

Alternativa e parë që na vjen në mendje eshtë dentisti, por ne kemi një mënyrë më të thjeshtë për t’i pastruar dhëmbët në kushte shtëpie. Ngjyra e verdhë ose kafe që gjendet te dhëmbët quhet tartaf. Nëse nuk e pastrojmë atëherë ajo do të shkaktoj periodontits.

Ato që ju nevojiten janë:

Sodë buke

Kripë

Proksid hidrogjeni

Ujë

Furç dhëmbësh

Filxhan

Larës goje atiseptik

Hapi 1

Përzieni në një filxhan një lugë gjelle me sodë buke dhe një gjysmë lugë çaji me kripë, më pas shtonjini ujë të ngrohtë. Me anë të furçës së dhëmbëve pastrojini dhëmbët  me përzierjen që krijuat. Ky poces duhet të zgjas 5 minuta.

Hapi 2

Në një filxhan hidhni peroksid hidrogjeni gjithashtu shtojini dhe ujë të ngrohtë. Këtë përdoreni për të shpërlarë gojën për një minutë.

Hapi 3

Përdorni dental pick  (njw sondw tw vogwl tw ngjashme me atw tw dentistwve. Shikoni foton poshtw)  për të pastruar gurët e verdhë në dhëmb, por duhet patur kujdes që mos të dëmtoni mishrat e dhëmbëve.

Hapi 4

Përdorni larës antiseptik në çdo dy ditë.

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento