Skulptura madhështore me kashtë orizi, do të mahniteni
06/10/2017 - 12:43

Festivali i 10-vjetorit të Wara Art Festival ka shfaqur skulptura të punuara me kashtën e orizit.

Çdo vit fermerët, në kohën e korrjen së orizit, sigurojnë që pjesa e kashtës e njohur si ‘wara’ të mos shkojë kot.

Wara përdoret për të ushqyer bagëtitë, por në rajonin bregdetar të Niigata është përdorur për të bërë skulptura gjigande të kafshëve të ndryshme si gorilla, krokodilë si edhe riceronë për Wara Art Festival të zhvilluar në Parkun Uwasekigata.

Ky 10 vjetor  nuk ka zhgënjyer aspak pas skulpturat janë bërë dy herë më të mëdha

 

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Më shumë