Të kërcesh me trupat e vdekur
09/10/2017 - 11:14

Zhvarrosja e trupave të të afërmve të  vdekur dhe kërcimi me ta mund të duket shumë e tmerrshme për të huajt.

Por në Madagaskar, ky ritual i lashtë, i njohur si ‘kthimi i eshtrave’ është një moment gëzimi dhe feste.

Familjarët mbledhin trupin me rroba të reja, e vendosin në arkivol dhe kërcejnë me të rreth varrit.

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento