Mitrovicë - ​Haradinaj: Nuk është tradhëti të kesh qytetarë serbë në qeveri
05/10/2017 - 21:23

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se nuk është tradhti të kesh në qeveri qytetarë serbë.

Gjatë fushatës në Mitrovicë, Haradinaj ka përmendur integrimin e qytetarëve serbë, duke thënë se Kosova është e të gjithë qytetarëve pa dallim.

Ai ka kërkuar votën e mitrovicasve për kandidatin për kryetar të komunës nga radhët e AAK-së, dhe ka premtuar se tani është krijuar mundësia që të zgjidhen problemet e Mitrovicës.

“Integrimi i veriut, dëgjoni, jemi fsheh shumë në Kosovë, natën kemi ndejtur me serbë, qoftë të veriut qoftë të kahut tjeter, ditën kemi shitur patriotizëm. Ka plotë kështu, i kemi edhe në parlament, nuk kemi pse me u fsheh, janë njerëz të këtij vendi dhe duam t’i integrojmë. Nëse këtë e bëjmë, ne vërtetë e përmbyllim Kosovën nga ana e brendshme. A është kjo tradhti, a është tradhti me pas në qeveri qytetarë serbë, nuk është tradhti. Unë në Mitrovicë kam ardh gjithnjë, kurrë s’ju kam gënjyer, por kurrë s’kam pas mundësinë problemet me i zgjidhë. Mendoj se tani jemi në mundësi me i zgjidhë problemet”, ka thënë Haradinaj.

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. Shqipo says:

    Ata jane qytetar kosovar dhe kombesi serbe. Sepse kosova eshte shtet dhe shtetasit jan kosovar.

  2. urtesi says:

    jeta eshte proces zhvillimi ,dhe e drejta ,eshte e drejte perqafimi ,lufta mes se mires dhe se keqes ,drejtesise dhe padrejtesise ka filluar qe me fillimin e jetes ne toke ,por e keqa padrejtesia eshte minimizuar vetem me urtesi vlera virtyt ,te cilat me fakte i bejne moniturim padrejtesise dhe te padrejteve ,te cilet mundohen te perparojne me cdo metode,por faktet dhe mungesa vlerave drejtesise i bene vlersim moniturimi dhe ligjet opinjonet mosperkrahjet bejne te mundur zhvleftesimin ,dhe ndeshkimin zevendesimin sepse ne kete jete nuk i mohohen jeta dhe te drejtat lirit askujt por sipas vleres u jepet merita ,dhe ky zoteria pretendon ne publik se eshte per bashkjetese ne kosove per zhvillim mirkuptim paqe per cdo fjale qe flet moniturohet dhe matet me veprime ecuri ligje por dhe pretendimet vine ne baze te drejtes historike te prones nderit jetes vendit ku jeton keto ndollen ne troje shqiptare ,jan te njohur pushtues mizor barbare ,kjo per ne ka specifika te vecanta pajtimi dhe mospajtimi ,,keta duhet te identifikohen permes deklaratave te tyre pas barbarise ,qe nuk jan pushtues por njerez te thjeshte si ne gjith boten sic jane migracioni dhe nuk u sherbejne asnje politike pervec ketu ku hane jetojne dhe per dobine e keti vendi dhe te shkruajn marrveshje mirkuptimi,percdo detaj dhe pas kesaje nese cenojne marrveshjen i mall apo i vogel qofte nga lloji i tyre i hiqet e drejta e shtetesise dhe bashkjeteses me shqiptaret,dhe dergohet mbrapsht si nongrata keshtu veprohet ne mbare boten ne nuk duhet te vecohemi nga bota disiplinimi i normalizimit te jetes brendeshme permes ligjit e bejne te gjith kudo askush sta fale lirin dhe te drejtat e tije,ky eshte hapi qe ju perket shqiptareve rregullimi brendeshem sipas te drejtes tone jo me serbine sipas interesit tyre dhe keta bilbila te hillen perpjete duke u tallur me mundin dhe djersen e shqiptareve kete duhet ta harrojne serbet ne kosove u pa spektyakli serb gjate ketyre viteve po ashtu dhe perkrahjen e mirorganizuar qe ju dha tani na mbetet ne te vlersojme dhe rivlersojme qendrimet baze rregullave nderkombetare si veprojne bota brenda vetes per raste te tilla duke i vene tjeret ne pozicionin tone serbet falin gje pushtet prona liri lumturi shqiptareve nese po cfar falen nese jo po ne cfar jemi,dhe keshtu me rralle duke dalur sejcili me te drejten dhe hakun cdo gje me disipline ligjore dhe elemente sigurie,pretendojne zevendes minister urdhero moniturohesh hapsirat jan mbyllur mbetet drejtesia ligjore tejkalove te pret heqa te drejtes se bashkjeteses dhe cdemtim te demit ,don te zhvillosh aftesit ne dobi urrdhero nderohesh respektohes

Komento

Read previous post:
Ngjela: Greqia sillet në mënyrë fëminore me shqiptarët

Close