Gjuriç: Lista Serbe kërkon Kryetarin e Kuvendit, Kryeministrin ose Presidentin
18/06/2017 - 17:11

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën, Marko Gjuriç ka deklaruar se serbët e Kosovës duhet që të kenë një nga tri postet kryesorë të udhëheqjes së shtetit të Kosovës.

Sipas tij këto tri pozita janë, Presidenti, Kryeparlamentari ose në udhëheqje të Qeverisë së Kosovës.

Në një debat në një nga televizionet e Serbisë, Gjuriç ka thënë se pas përfundimit të zgjedhjeve në Kosovë, përfaqësuesit e Listës Serbe duhet të marrin njërën nga tri postet udhëheqëse më të larta në Kosovë, transmeton Indeksonline.

Sipas Gjuriç, nuk do të jetë aspak e lehtë por në rast se përfaqësuesit ndërkombëtar e kanë mbështetur një gjë të tillë në Maqedoni, pse nuk duhet të ndodhë edhe kjo në Kosovë. Gjuriç ndër të tjerash ka aluduar në atë se kryetari i Kuvendit të Maqedonisë është zgjedhur Talat Xhaferi nga BDI- i cili vazhdon të jetë në koalicion me LSDM-në e Zoran Zaev./Indeksonline/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. drejtesi seriozitet reciprocitet says:

    ndoshtA E KAM GABIM POR ME KOMBIN SERB SHQIPETAREVE JU IMPONUA BASHKJETESA ME DHUNE PAS COPTIMIT TROJEVE SHQIPTARE ME DHUNE ,SERBET ERDHEN SI PUSHTUES NE TROJET SHQIPTARE DHE PER 100VITE ATO I KISHIM PUSHTUES ,U BEN DISA marrveshje mirkuptimi ,por pjesa e hillur ka kaluar qe serbet duhet ta kuptojne serbet nuk i kemi me pushtues ne kosove por ende skan kuptuar formen e te sjellurit ne demokraci,qe gjithcka shperblehet sipas merites ,dhe aftesise trojet shqiptare nuk mund te sundohen nga serbet mundi dhe djersa e popullit shqiptare te kosoves serbet per tiu llene merit duhet te kerkojne ndjes per 100vite pushtim ne menyre barbare ku u shperngulen dhe shduken nje numer i madh shqiptaresh ,qe duhet tu lejohet e drejta te rikthehen ne vendlindjen e tyre ne mbi 7oofshatra tashme ne territorin serb,te demshperblejne kostot qe i kan sjell shqiptareve qe jan nje sere problematikash qe u kane sjellur qe keta mund ti shpjegojne populli me fakte me pas njohjen e territoreve shqiptare deri tek mirkuptimi per ti vlersuar serbet e kosoves si etni per bashkjetes baze vlerave aftesis dhe merites duke ruajtur cdo pozicion qe demton ekonomin dhe sigurin e shumices se qytetareve te kosoves qe do te thot shihen problemet me te mella perpara problemeve te vogela ,serbet e kosoves ende jan larg te kuptuarit te fajit shpjegimit cdemtimit te tije dhe mirkuptimit ,per te ecur me hapat e historis ,lista serbe do ket vetem emrin derisa qeveria serbe e perdore ate per politika hegjemoniste ndaj kosoves ,nese keta vazhdojne me te njejtin ritem atehere i takon popullit te shprehet me referendum me drejtesi seriozitet dhe reciprocitet se cfar te drejtash duhet te kene pakica e paidentifkuar ende serbe ne kosove [sepse her paraqitet etni popull ,migrant ekonomik ,her grupe paramilitare per grabitje trojesh dhe tani per kontroll dhe bllokim shteti ]ju nuk jeni ato qe mund te bllokoni dhe kontrolloni mundin dhe djersen e popullit te kosoves ,jeni akoma ne ulltimin per formim pjekuri pershtatje dhe merit as nuk mund tju besohet dhe as jepet ajo qe se meritoni sepse keshtu eshte demokracia kudo aftesi merit ,korrupsioni organizuar ndaj shqiptareve ka marrur fund tani e kupton edhe femia te drejten qe i takon si mendoni qe kaq lehte ju mund te pushtoni dike,je ende i vogel rritu dhe pak me vlera sjellje dhe pun te dobishme drejtesi ne to qe te fitoni meriten vlersimin qe meritoni nese deshironi te kaperceni historin me pak vishtirsi,ky eshte nje mendim i thjeshte qe vjen nga kostoja jo e vogel qe po e paguajm cdo shqiptare kudo ne bote te shperndare qe jemi jo pak por rreth 15milion banore qe sejcili pret te kthehet ne vendlindjen e vet pas 100vite barbari nga popujt sllav gjith shqiptaret kudo qe jan kan te drejten e mendimit dheth te drejtave tyre dhe venien e drejtesis ne vend me respekt zoterinje nuk e kam nga urrejtja por e drejta qe ju po kerkoni ate qe su takon ne vendin e gabuar menyren e gabuar duke u perpjekur te mohoni dhe grabitni te drejten e cdo shqiptari

  2. autokton says:

    ky kerkon poste ne kosove qe po ti kerkojne ne serbi as vete serbet sja japin sja japin edhe un dua nje post per te qene president ne serbi por sma jep kush pse jo te gjith duam te fitojme sa me shume

Komento