Kosovë - Shpërthen Isa Mustafa, akuza ndaj PAN dhe ndërkombëtarëve
12/08/2017 - 17:57

Kryeministri në detyrë njëherëish lideri i LDK-së, Isa Mustafa, përmes një statusi në Facebook, ka folur për situatën e fundit politike në vend. Kryeministri Mustafa i ka quajtur të pafytyrë pjesëtarët e koalicionit PAN të cilët po akuzojnë LDK-në për bllokimin e institucioneve.

Më tej, Mustafa ka thënë se edhe ndërkombëtarët janë më shumë të interesuar për stabilitet, qoftë ai i menaxhuar nga krimi, sesa për një qeverisje e cila në mënyrë të pavarur lufton krimin.

“Prandaj edhe ndodhi kjo që ndodhi”, ka shkruar kryeministri në Facebook, transmeton zeri.info.

Në fund, ai ka folur edhe për bashkëpunimin me “Vetëvendosjen”.

Lexojeni më poshtë statusin e plotë: 

Të nderuar miq,

PDK, VV, AAK, Nisma si inicuese, Lista Serbe, të gjithë së bashku të bashkrenditur organizuan dhe i shpallën mosbesim Qeverisë së drejtuar nga LDK. Emruesi i përbashkët i koalicionit te tyre anti LDK shpjegohet me faktin se nuk shihnin interes që Kosova të ketë një Qeveri që lufton krimin dhe siguron zhvillimin ekonomik.

U vërejtë që edhe ndëkombëtarët, të cilët e kanë plotë gojën luftë kundër krimit dhe korrupsionit, se në fakt janë më shumë të interesuar për stabilitet, qoftë ai i menaxhuar nga krimi, sesa për një qeverisje e cila në mënyrë të pavarur lufton krimin. Prandaj edhe ndodhi kjo që ndodhi.

PDK-së, AAK-së e Nismës iu rrezikohej kapja e shtetit nga njerëzit që i kanë të instaluar në institucione. Kurse, VV i shfrytëzoi këto parti për të justifikuar përdorimin e dhunës për ardhje në pushtet. Argat të tyre ishin edhe disa deputet të LDK-së.

Lista Serbe i fërkoi duart se tani do të jenë faktor kyq, ata dhe Beogradi, në Kuvendin dhe Qeverinë e Kosovës. Shfrytëzuan nendjelehtësinë e atyre që thirreshin në vendime të mëdha!?

Rezultoi se Llogaritë, sondazhet, këshillat e të gjithëdijshëmve, materiali propagandues iu dolën të gabuara!

Ishte kjo e vetmja qeveri e pasluftës e drejtuar nga LDK-ja, ndaj së cilës u ushtrua dhunë e paparë.

U sulmuan institucionet, u sulmua familja, shtëpia dhe eskorta e Kryeministrit, u sulmuan disa ministra. Opinioni heshti. Heshtën edhe organet e ligjit.

Vota e mosbesimit nënshkroi certifikatat e dhunës dhe të ideatorëve të saj.

Këto ditë ata që organizuan të gjitha këto pisllëqe dhe komplote kërkojnë që LDK-ja tu bashkangjitet për të bërë institucionet, bile edhe po kanë fytyre (të pafytyrët) të fajësojnë LDK-në se ajo qenka tani bllokuesja.

Është e qartë se LDK nuk e shkaktoi këtë situatë, se LDK nuk e ka mandatin për Kryetar të Kuvendit dhe as radhën e parë për nominim të Kryeministrit. Prandaj Koalicioni i LDK -së s’ka si ta bllokojë e as si ta zhbllokojë situatën. Sutuatën po e mban peng Koalicioni i PDK-së.

Të gjithë ata që kanë iluzione se me zhagitje të proceseve, para apo pas zgjedhjeve lokale, do të ndryshojnë qendrimin e LDK së mashtrohen kot!

Në asnjë rrethanë nuk bëjmë koalicion me PDK-në për qeverisje qendrore.

Sa i përket Vetëvendosjes, do të kërkojmë që ti qartësojnë qëndrimet e tyre për shumë akuza, sulme dhe veprime të dhunshme por edhe çështjet programore. Në ditët në vijim do të adresojmë çështjet soecifike. 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. kendveshtrim says:

    per shqiptaret eshte koha per unitet mendimi bashkrenditje,veprimesh perball,sfidave ,ato qe sdin me mir te largohen nga posti ,sa si ka ,gjetur belaja veprimit paditur,populli pret zgjillje ,problemesh dhe vijimsi rregulli,,bota e ka ndertuar ecurin ,dhe arritur sukseset mbi bazen e vleres i ka llen meriten kujdo,tashme si shqiptare ne rraport me tjeret kemi reciprokisht te tapim meriten sipas vleres qe kane por ne raport me respektimin e te drejtave tona hapsira kombetare shqiptare eshte truaLL ILIR DHE SKA TE DREJTE ASKUSH TE MARRE PJESE NGA KONTROLLI DHE MENAXHIMI I PASURISE SONE KOMBETARE ,SEPSE AJO U TAKON SHQIPTAREVE ATO CFAR JAN TE ARDHUR NE TROJET TONA NESE NUK NDJEHEN SHQIPTARE MRAPSHT NE TROJET E TYRE NE ALASKE KY ESHTE TRUALL ILIR,ISHTE I PASTER DHE I PASTERT DO MBETET,E NESE DUAN TE MBIJETOJNE NE KUPTIMIN NJERZORE TE SILLEN SI NJERZ DHE TREGOJNE ME VEPRIME QE JAN NJERZ,QE DHE NE TE SHPREHIM ATE CFAR ESHTE NJERZORE NJERIU PER NJERIUN ,SEJCILI QE NDOLLET NE TROJET SHQIPTARE DHE CON HUNDEN PERPJET PER TE NENSHTRUAR SHQIPTARET TA DIN SE NDOLLEN BUZ GREMINES ,AFER CMIMIT PADREJTESISE ,SHQIPTARET NE VENDIN E TYRE KAN TE DREJTAT E TYRE DHE TJERET NE VENDIN E SHQIPTAREVE TI THERRASIN MENDJES SA SESHTE VONE SE PO I FUTEN ASAJE RRUGE QE I DINE VETEM FILLIMIN PO JO AJO CFAR I PRET,KU PADREJTESIA NE GJERSIN E VET KA NDESHKIMIN ZHGENJIMIN KAPITULLIMIN ,KURSE DREJTESIA SUKSESIN ,NESE DESHIRONI TA PROVONI PADREJTESINE NE GJITH GJERSIN E SAJE ,POROVOJENI SE DO NGOPENI ME ATE CFARE AJO KA BRENDA SAJE SI GARANCI PREJ ZOTIT BOTNAVE UN NUK DESHIROJ TE SHOH AS LIDER IRRITUES PER TE GRABITUR TE DREJTAT SHQIPTARE POR AS KOMB VETMOHUES PER TE MBROJTUR TE DREJTAT E TIJE,POR KOMBE NE PAQE DHE MIRKUPTIM SEJCILI ME TE DREJTAT E TIJE NE VENDIN E TIJE SI GJITH KOMBET E PERPARUAR ,KY KOMENT BEHET PER KERKUESIT SHKENCORE ANALISTET POLITIK DHE POLITIKANET SHQIPTARE ,PER TE QENE ME UNIK ,NE MENDIME DHE VEPRIME PERBALLE INVAZIONIT SLLAV NDAJ NESH ,PER NJE MESAZHET E NJE NIVELI ME TE ASHPER NE SERIOZITETIN E ECURIVE RECIPROCITETIT ,TE DREJTAVE SHQIPTARE SI LLE KERKIMIT NDIHMES NDERKOMBTARE PER TE POPULLUAR MBI 700FSHATRA SHQIPTARE TE SHPOPULLUAR NE TERRITORIN SERB ME FORCE GJAT 100VITEVE 2HAPJEN E SHKOLLAVE SHQIPE NE ATO ZONA SIDHE NE CAMERI KETHIMIN E CAMEVE NE TROJET E TYRE PO ASHTU NE MAQEDONI KTHIMIN NGA TURQIA TE SHQIPTAREVE TE SHPERNGULUR SI LLE SHQYRTIMIN E PASURIVE TE SHQIPTAREVE NE MALIN E ZI E ME PAS TE DISKUTOHET PER ASISTACIONE SERBE MALAZEZE GREKE APO MAQEDONE ,SHQIPTARET NE PLAN TE PARE JANE NE TROJET E TYRE,DHE TJERET NA KAN GRABITUR, DERI TANI SHOQERIA CIVILE ENDE NUK KA FOLUR POR KY KOMB DO FLAS NJE ZERI

  2. kendveshtrim says:

    per shqiptaret eshte koha per unitet mendimi bashkrenditje,veprimesh perball,sfidave ,ato qe sdin me mir te largohen nga posti ,sa si ka ,gjetur belaja veprimit paditur,populli pret zgjillje ,problemesh dhe vijimsi rregulli,,bota e ka ndertuar ecurin ,dhe arritur sukseset mbi bazen e vleres i ka llen meriten kujdo,tashme si shqiptare ne rraport me tjeret kemi reciprokisht te ta JAPIm meriten sipas vleres qe kane por ne raport me respektimin e te drejtave tona hapsira kombetare shqiptare eshte truaLL ILIR DHE SKA TE DREJTE ASKUSH TE MARRE PJESE NGA KONTROLLI DHE MENAXHIMI I PASURISE SONE KOMBETARE ,SEPSE AJO U TAKON SHQIPTAREVE ATO CFAR JAN TE ARDHUR NE TROJET TONA NESE NUK NDJEHEN SHQIPTARE MRAPSHT NE TROJET E TYRE NE ALASKE KY ESHTE TRUALL ILIR,ISHTE I PASTER DHE I PASTERT DO MBETET,E NESE DUAN TE MBIJETOJNE NE KUPTIMIN NJERZORE TE SILLEN SI NJERZ DHE TREGOJNE ME VEPRIME QE JAN NJERZ,QE DHE NE TE SHPREHIM ATE CFAR ESHTE NJERZORE NJERIU PER NJERIUN ,SEJCILI QE NDOLLET NE TROJET SHQIPTARE DHE CON HUNDEN PERPJET PER TE NENSHTRUAR SHQIPTARET TA DIN SE NDOLLEN BUZ GREMINES ,AFER CMIMIT PADREJTESISE ,SHQIPTARET NE VENDIN E TYRE KAN TE DREJTAT E TYRE DHE TJERET NE VENDIN E SHQIPTAREVE TI THERRASIN MENDJES SA SESHTE VONE SE PO I FUTEN ASAJE RRUGE QE I DINE VETEM FILLIMIN PO JO AJO CFAR I PRET,KU PADREJTESIA NE GJERSIN E VET KA NDESHKIMIN ZHGENJIMIN KAPITULLIMIN ,KURSE DREJTESIA SUKSESIN ,NESE DESHIRONI TA PROVONI PADREJTESINE NE GJITH GJERSIN E SAJE ,POROVOJENI SE DO NGOPENI ME ATE CFARE AJO KA BRENDA SAJE SI GARANCI PREJ ZOTIT BOTNAVE UN NUK DESHIROJ TE SHOH AS LIDER IRRITUES PER TE GRABITUR TE DREJTAT SHQIPTARE POR AS KOMB VETMOHUES PER TE MBROJTUR TE DREJTAT E TIJE,POR KOMBE NE PAQE DHE MIRKUPTIM SEJCILI ME TE DREJTAT E TIJE NE VENDIN E TIJE SI GJITH KOMBET E PERPARUAR ,KY KOMENT BEHET PER KERKUESIT SHKENCORE ANALISTET POLITIK DHE POLITIKANET SHQIPTARE ,PER TE QENE ME UNIK ,NE MENDIME DHE VEPRIME PERBALLE INVAZIONIT SLLAV NDAJ NESH ,PER MESAZHET E NJE NIVELI ME TE ASHPER NE SERIOZITETIN E ECURIVE RECIPROCITETIT ,TE DREJTAVE SHQIPTARE SI LLE KERKIMIT NDIHMES NDERKOMBTARE PER TE POPULLUAR MBI 700FSHATRA SHQIPTARE TE SHPOPULLUAR NE TERRITORIN SERB ME FORCE GJAT 100VITEVE 2HAPJEN E SHKOLLAVE SHQIPE NE ATO ZONA SIDHE NE CAMERI KETHIMIN E CAMEVE NE TROJET E TYRE PO ASHTU NE MAQEDONI KTHIMIN NGA TURQIA TE SHQIPTAREVE TE SHPERNGULUR SI LLE SHQYRTIMIN E PASURIVE TE SHQIPTAREVE NE MALIN E ZI E ME PAS TE DISKUTOHET PER ASISTACIONE SERBE MALAZEZE GREKE APO MAQEDONE ,SHQIPTARET NE PLAN TE PARE JANE NE TROJET E TYRE,DHE TJERET NA KAN GRABITUR, DERI TANI SHOQERIA CIVILE ENDE NUK KA FOLUR POR KY KOMB DO FLAS NJE ZERI JEMI RRETH 15 MILION BANORE QE DUAM ATDHE NATYRALITETIN TONE SIC E KENI TE GJITH,,DHE ASHTU SIC BETE ME CIFUTET PAS LUFTES SE DYTE BOTERORE QE I BASHKUAT NE NJE SHTET ,BASHKONI DHE SHQIPTARET,HARRONI RRUGEN KORRUPTIVE NDAJ KOMBIT SHQIPTARE ,SE PASHA ATE QE TE GJITHEVE NA KRIJOJ,DIJENI SE PADREJTESIA NUK KA NDONJE TE MIRE VEC NDESHKIMIT DHE KAPITULLIMIT KETE E KA GARANTUAR AI QE E KRIJOJ,ME JU QE ISHTI AKTOR TE KESAJ TRAGJEDIE KOMBETARE PER 100VITE QE NGA COPTIMI ME PASOJAT E SAJE NDAJ SHQIPTAREVE ,ME JU PER TA VEN JU TE DREJTEN NE VEND APO PA JU QE VEC ZOTI E DIN E DREJTA DO SHKOJE NE VENDIN E VET TE DREJTEN NUK E KA KRIJUAR PER TA ZHDUKUR DIKUSH SIPAS QEFIT ,SEPSE MBI ZOTIN NUK KA KUSH FUQI SE PO TE KISHIN PASUR DO KISHIM QENE SEJCILI KRIJUES ZGJILLJESH NE TOKE PER VETEN E TIJE,POR NUK JEMI QE NGA KRIJIMI DOMOSDOSHMERISHT KEMI LILLJE UNITETI VLERASH DHE DREJTESIE PER TE FUNKSIONUAR NE EKUJLIBER,POR CFAR NDOLLE NESE JU E ZGJILLNI PROBLEMIN ME DREJTESI ,NESE E ZGJILLNI ME DREJTESI DHE TJERET DO KEN DREJTESI NDAJ JUSH ATJE KU JU JENI TE HUMBUR QE DO FITONI DHE NESE JO PO PERSERI TJERET DO SILLEN ME PADREJTESI NDAJ JUSH,ATJE KU JU JU LLEMB DHE DO HUMBISNI ,SHUM DIJEN SE ZOTI ESHTE GARANTI I ASAJE CFAR KA FOLUR PERMES SHPALLJES HYJNORE APO I DERGUARI I TIJE KJO NUK ESHTE RRUG IRRITINI NXITJE URREJTJE NACIONALIZMI KJO ESHTE E DREJTA E MERITUARA E KA ZERIN E VOGEL POR FUQIN E MALLE SEPSE E DUAN DHE NDIEJNE TE GJITH QE DALLGET E SAJE KUR COHEN KTHEHET NE CUNAM SHKATRRIMTARE[KETU BEHET FJALE KUR VJEN CMIMI PADREJTESISE PADREJTESIA KA SHUM MALLKIME NGA TE PAFAJESHMIT KU ZOTI SHEH DHE DEGJON LUTJET MALLKIMET E NJEREZVE,NDESHKIMI,NGA ZOTI APO LUFTA ,POR QE DREJTESIA TRIUMFON]

Komento

Read previous post:
Duhanpirja, shkaku kryesor i kancerit të mushkërive

Close