Ora News dhe IPR Marketing - Sondazhi: PS merr 16 mandate në Tiranë, 13 PD, 4 LSI, 1 LIBRA
19/06/2017 - 22:17

Në betejën për Tiranën, qarkun me 34 mandate deputetësh, Partia Socialiste ruan të njëjtin rezultat të para katër viteve.

Në sondazhin e Ora News dhe IPR Marketing të publikuar mbrëmjen e sotme në Tonight Ilva Tare, PS ka marrë 44% të votave nga 44.1% në 2013. Merr 16 mandate deputetësh. Nëse i hedhim një sy nga sondazhi i 31 majit, PS ka një rritje me 3%.

Ndërkohë PD ka marrë 34% të votave, ka një rritje me 1% nga sondazhi i parë në Ora News. Merr 13 mandate. Në 2013 ka marrë 33.6%.

LSI e treta në renditje ka një rritje të ndjeshme krahasuar me 2013 duke marrë 12% të votave nga 7.8%. E përkthyer në mandate, LSI merr 4 mandate.

LIBRA e Blushit ka një rënie me 1% nga sondazhi i 31 majit në Ora News, ka marrë 5% të votave dhe merr 1 mandat.

 PDIU shënon rritje me 1.5% nga sondazhi i parë, duke marrë 2.5% të votave, por pa mundur të marrë asnjë mandat. Në 2013 ka marrë 2% të votave.

FRD ka marrë 1% të votave nga 2.2% në 2013.

Afrim Krasniqi: PDIU mund të marrë mandat në Tiranë

Krasniqi: Fakti që PDIU është rritur nga sondazhi i herës së kaluar ka shkuar në 2.5% unë pres një trend mobilizimi. Nëse ka një mobilizim, praktikisht pres që të marrin mandatin e parë.

Zheji: Nëse rezultati i Tiranës do të ishte nacional PS jo më shumë se 62 mandate

Zheji: Me këtë trend të lehtë rritje për PD-në është gjithsesi një reagim ndaj keqqeverisjes globale. Megjithëse Lul Basha akuzohet nga mazhoranca aktuale fjeti gjumë, cilësia e ajrit ishte më e mirë dhe ndërtimet ishin në limitet e tyre. Kjo votë jep një rritje të lehtë Ramës që është tek marzhi i gabimit, i jep një rritje të lehtë partisë së re të republikës së re të Lulzim Bashës, jep një rritje substanciale për LSI dhe njëkohësisht kemi një rritje të rëndësishme të Libra që është një e majtë me tru.

Është një votë ku Rama e humbet qartësisht timonin nëse do të ishte në relacion kombëtar. Nëse rezultati i Tiranës do të ishte nacional PS jo më shumë se 62 mandate, do të ishte e detyruar të merrte një partner në koalicion për të mbajtur frenat.

Blendi Çeka: Libra synon mandatin e dytë në Tiranë

Çeka: Duket që PS është më poshtë asaj që duhet të ishte. PS ose ka tendencë rritje, ose ruajtje stabiliteti, Tirana është ndryshe. Për herë të dytë, PS performon më dobët, duke u sjellë tërësisht ndryshe në raport me qarqet e tjera në Shqipëri. Lidhur me Libran është shumë pranë mandatit të dytë. Vazhdon të jetë shumë pranë mandatit të dytë. Esencialisht me këtë mandat të dytë kërcënon edhe Partinë Socialiste dhe më pak Partinë Demokratike.

Hila: Tirana nuk i ha barcaletat e Ramës

Hila: Pasojë e këtij rezultati është votuesi inteligjent i Tiranës, i cili nuk i ha barcaletat. Nuk është se i bëjnë fort përshtypje rregullimet e rrugëve. Në qoftë se nuk do të ishte futur Veliaj në lojë, rezultati do të ishte edhe më i dobët. Duket se nuk po merr pjesë në fushatë, por inaugurimet e shumta e ndihmojnë këtë.

Deputetët fitues sipas sondazhit 

Surpriza në kryeqytet, nenkryetari i LSI-së Luan Rama nuk konfirmohet si deputet.Po ashtu edhe LIBRA ka renie, duke mbetur jashtë listes fituese Mimoza Hafizi.

PS
Elona Gjebrea
Besnik Baraj
Olta Xhaçka
Blerina Gjylameti
Pandeli Majko
Saimir Tahiri 
Vasilika Hysi
Ervin Bushati
Ogerta Manastriliu
Fatmir Xhafaj
Rakip Suli 
Arben Ahmetaj
Xhemal Qefaliaj
Sadri Abazi
Ulsi Manja
Klotilda Ferhati
PD
Lulzim Basha
Oriola Pampuri
Rudina Hajdari
Grida Duma
Albana Vokshi
Jorida Tabaku
Sali Berisha
Halim Kosova
Gent Strazimiri
Fatmir Mediu
Dashamir Shehi
Gerti Bogdani
Fuad Haxhiymeri

LSI

Klajda Gjosha

Kejdi Mehmetaj

Floida Kërpaçi

Endrit Braimllari

LIBRA

Ben Blushi

Lexo me shume: Sondazhi kombëtar: PS 48%, PD 33%, LSI 13%, LIBRA 2.3%

Bojkotuesit dhe të pavendosurit për 25 qershorin s’kanë votuar as në 2013

Sondazhi per qarkun e Korces: PS shënon rritje dhe merr 6 mandate, PD 4 e LSI 1 mandat

Sondazhi per qarkun e Vlores: Rama rikonfirmohet me 8 mandate. PD dhe LSI 2 

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Këshilli i Mandateve pa vendim për Tahirin, mblidhet sërish nesër

Close