Ora News dhe IPR Marketing - Sondazhi: Rama rikonfirmohet në Vlorë me 8 mandate. PD dhe LSI 2
19/06/2017 - 21:13

Partia Socialiste thellon rezultatin në qarkun e Vlorës krahasuar me zgjedhjet e mbajtuara katër vite më parë.

Në sondazhin e publikuar nga Ora News dhe IPR Marketing 56% e votuesve i kanë dhënë besimin PS, duke rrëmbyer 8 mandate deputetësh. Kujtojmë që kryeministri Rama garon i 6 në Vlorë. Në 2013, për PS kishin votuar 46.6%.

Edhe Partia Demokratike ka rritje në këtë qark, me 19% të votave nga 17.7% në 2013. PD merr 2 mandate deputetësh.

Rritje të ndjeshme ka shënuar edhe LSI, duke marrë 14% të votave nga 8.7% në 2013. Merr 2 mandate.

LIBRA ka marrë 2% të votave, ndërsa PDIU shënon rënie. Ka marrë 5% të votave nga 5.6% në 2013. Nuk merr asnjë mandat deputeti.

Deputetët që pritet të futen në Kuvend

Surprizat vinë në rradhët e PD, ku në janë në listën e fituesve Arben Ristani, Dashamir Tahiri dhe Vangjel Dule.

PS

Damian Gjiknuri
Vilma Bello
Alket Hyseni
Vullnet Sinaj
Andrea Marto
Edi Rama
Edmond Leka
Fatmir Velaj

PD

Agron Shehaj
Nada Mecorapja

LSI

Shezai Rrokaj

 Sokol Dervishaj

 Blendi Çeka: LSI në Vlorë ndryshe nga qarqet e tjera 

Çeka: LSI është interesante. Duket që arrin në nivelin e dy mandateve dhe është ndryshe nga qarqet e tjera. Duket e qartë se këtu ka dy mandate të plota. Qarku i Vlorës ka pasur hapësirë për rishpërndarje të votave.

Afrim Krasniqi: Arsyet pse PD humbet në Vlorë

Krasniqi: Nuk e pres kaq të thellë dhe presë të ndryshoj. Unë e shoh një krizë totale të së djathtës për përfaqësim. Kryetari lokal kaloi me LSI-në para dy-tre javësh. Lista u dërgua nga Tirana. Së treti, PD nuk ka arritur të siguroj votat e çamëve që janë të djathta. Nuk kanë arritur dot jo vetëm të maksimalizojnë votat aleatëve por as edhe strukturave.  Për Partinë Socialiste në 4 vjet nuk shoh ndonjë investim të madh dhe kandidatët nuk janë pritur me brohorima.

Artur Zheji: Marrëveshja me Ramën, gol për Bashën

Zheji: I bie që në marrëveshjen Rama-Basha, Basha ka ngrënë gol. Kjo është shndërruar në bumerang, pasi duke marrë vota më shumë, humbet deputetë dhe kjo është dramatike për opozitën. Në qoftë se funksionon kështu në të gjitha qarqet, nuk kuptohet pse është bërë një marrëveshje e tillë me kaq kollollaj. Gabim i madh që nuk u lejuan koalicionet. 

Rezultati është dramatik. Është dramatik për Vlorën dhe vlonjatët. Duhet t’i jepnin një ndëshkim me votë për një tallje të madhe me Lungo Maren.

Dritan Hila: Rritja e PS në Vlorë për shkak të investimeve të mëdha

Hila: Rama faktikisht ka hedhur investime të mëdha në Vlorë dhe tashti po duken. Ka bërë kanalizimet komplet të Vlorës, po shtrin linjat e kanaleve të zeza dhe do të jetë i dytë në Shqipëri për përpunimin e ujërave të zeza. Ka qenë një qytet që deri përpara një viti ishte si Kandahari dhe si duket vlonjatët i çmojnë këto investime. Në ndryshim nga qytetet e tjera janë themelore dhe jo fasade.

 

Lexo me shume: Sondazhi kombëtar: PS 48%, PD 33%, LSI 13%, LIBRA 2.3%

Bojkotuesit dhe të pavendosurit për 25 qershorin s’kanë votuar as në 2013

Sondazhi per qarkun Tirane: PS merr 16 mandate, 13 PD, 4 LSI, 1 LIBRA

Sondazhi per qarkun e Korces: PS shënon rritje dhe merr 6 mandate, PD 4 e LSI 1 mandat

Sondazhi per qarkun e Vlores: Rama rikonfirmohet me 8 mandate. PD dhe LSI 2 

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter